ren bleef heerschen, en die zelfs zeer ontrust- barend drpigde te worden, hoofdzakelijk in ver band stond met de gestrenge wijze, waarop de kommandant de overtredingen der gevangenen tuchtigde. Deze overdreven natuurlijk vrij wat en wonden elkaar op. Sommige ambtenaren verspreidden er allerlei praatjes over in de stad en al ras werden de arme gevangenen een voor werp van algemeen medelijden en de komman dant een toonbeeld van gestrengheid, ja zelfs van wreedheid. Ik zou u hiervan menig ver haal kunnen opdisschen. Het oordeel der pu blieke opinie werkte natuurlijk weer terug op de bewoners van het tuchthuis en wakkerde bij deze de opgewondenheid aan. Er werd onder de gevangenen gesproken van aanslagen, die men tegen den kommandant eu sommige leden der commissie van administratie in den zin had. Ja, reeds werd door sommigen de gelegenheid genoemd, waarbij die slachting zou plaats hebben. De gisting werd nog vermeerderd door de ontevredenheid der gevangenen met hunne voe ding, ofschoon deze altijd het voorwerp is der grootste zorg. Doch de praatjes van dezen of genen ondergeschikten ambtenaar, schijnen bij sommige gevangenen het denkbeeld te hebben doen ontstaan, dat zij eenvoudig niet kregen wat hun toekwam en dus bestolen werden. Mis schien was het voedsel ook wel een enkele maal minder smakelijk. Al deze dingen samen genomen schijnen de commissie genoopt te hebben den minister de overplaatsing van den kommandant aan te raden. Het is te hopen, dat de komst van den heer Canneel uit Woerden aan de gisting voor goed een einde zal maken. Men zegt bier, dat de gevangenen het voed sel teu miuste nu wel smakelijk zullen vinden^ daar zij er nu Canneel bij krijgen. In de memorie van beantwoording op het Hoofdstuk voor Binnenlandsche Zaken deelt de min. mede, dat in het thans bij den raad van state aanhangige wetsontwerp tot regeling van het hooger onderwijs de opheffing der rijksinstel ling van onderwijs in Iudische taal-, land- en volkenkunde en de overbrenging der aldaar on derwezen vakken naar de Leidsche hoogeschool voorgesteld is. De Middelburger Courant deelt het volgende mede: In het wetsontwerp tot herziening der kiesdistricten zullen de dubbele kiesdistricten behouden blijven. Er zal vooreerst geene her ziening van den census plaats hebben. Eerstdaags zal aan den raad van state een wetsontwerp tot nieuwe regeling der schutterijen worden verzonden. Den lsten December 1869 zal een aanvang gemaakt worden met do tienjarige volkstelling. Bij deze telling zullen aan de gemeenten twee cen ten per getelden persoon worden vergoed voor de door haar te maken kosten. Het wetsontwerp op het bouwen en planten langs dijken, door den vorigen minister van bin nenlandsche zaken ontworpen, wordt thans bij het departement omgewerkt. Na onderzoek van de daaromtrent verwachte adviezen van gedeputeerde staten en de kamers van koophandel, zal spoedig bij de Staten-Gene- raal worden ingediend een wetsontwerp betref fende de middelen van vervoer te land en te water. De commissie, belast met het onderzoek van duinwater in verband met de verspreiding der cholera, heeft hare taak volbracht. Met het druk ken van het verslag is een aanvang gemaakt. Den 14den dezer is te 's-ïïage overleden de generaal-majoor baron R. E. Yan Kaders, oud- gouverneur vau Suriname enz. Op jeugdigen leeftijd bevond hij zich onder de dapperen die, in 1808, het eiland St.-Martin met goed gevolg tegen een vijandelijken aanval hielp beschermen en tot in zijn laatste jaren bleef hij de meeste belangstelling wijden aan al wat Ned erl. West- Indië betreft, zoodat hem vanwege de belang hebbenden op St.-Martin indertijd een blijk van erkentelijkheid werd aangeboden wTegens zijne sympathie voor de rechten van de bevolking van dat eiland aan den dag gelegd. In den afgeloopen nacht is te 's-Hage plotseling overleden de heer Mr. J. H. Yan der Sande, raadsheer in den Hoogen Kaad der Ne derlanden, die den 9den Juli 1807 te Dordrecht was geboren. Nog gisteren woonde hij de te rechtzitting van de kamer van strafzaken van den Hoogen Raad bij. Hij was begiftigd met het ridderkruis der orde van den Ned. Leeuw. Eergisterenavond heeft in //Diligentia" te 's-Gravenbage de feestvergadering plaats ge had, ter aanbieding van een blijk van sympathie aan Dr. J. C. Zaalberg na het herstel in zijn eer en zijn recht door de uitspraken van de beide synodale vergaderingen en door het klas sikaal bestuur van 's-Gravenhage. Een lauwer krans zinnebeeld van roem en eere een eikenkrans doelende op kracht en volhar ding werden Dr. Z. daarbij aangeboden. De president der commissie, tot dit huldebetoon samengesteld, en daarna de heer J. C. De Jager hielden eene toepasselijke redevoering. Daarna werd Dr. Z., door den secretaris der commissie, een prachtig album aangeboden, be vattende al de namen der vrienden en vriendin nen die tot dit blijk van hulde en waardeeriug hadden medegewerkt Yervolgens trad Dr. Z. op en sprak een warm woord van dank voor al het goede dat voor hem uit het kwade ge boren was. Hij zou steeds getrouw blijven aan zijne roeping, aan het doel van zijn levende bevordering van waren godsdienst. Daarna trad de hoogbejaarde vader van Dr. Z. op om met een kort woord dank te zeggen voor al het geen hij op dien dag in de kerk en in de ver gadering had ondervonden. Zang en orgelspel begeleidden deze feestviering, die met eene ge paste afscheidsgroete van den president en het zingen van psalm 134 vers 3 besloten werd. De minister van binnenl. zaken heeft tot klerk bij den rijks-tel. benoemd H. L. Buschman, thans leerl.-tel. Z. M. heeft benoemd tot schoolopziener in het twaalfde distr. van Noord-Holland, T. T. H. Jorissen, te Amsterdam, en tot plaatsverv. kan- tonr. te Doesburg Dr. H. P. Timmers Yerhoe- ven, lid van den gemeenteraad aldaarAdolph Marie Carl Franz Yon Hompesch-Rürich, wo nende te Ohé en Laak, en alle zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederlandschen adel ingelijfd met den titel van graaf en gravin. Men verneemt, dat aan de inschrijvers in de door den staat geguarandeerde 4 pCt. lee ning der Amsterdamsche kanaal-maatschappij ad 6% millioen, 80 pCt. hunner inschrijving is toegewezen. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 44°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 44°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 44°, te 8 uren 46°, 's namiddags te 12 uren 48°, N., te 4 uren 45°. BUITENLAND. Frankrijk:. Terwijl Rossini Zaterdag gestor ven is, wordt reeds sedert eene week aan de groote opera te Parijs een requiem ingestu deerd, door Rossini gecomponeerd, om bij zijne begrafenis te worden gezongen. Gelijk men weet had ook Mozart zijn eigen requiem gecompo neerd. De groote componist, die den ouderdom van bijkans 76 jaren bereiken mocht, was geboren den 29sten Februari 1792, te Pe saro, een stadje in de pausel. staten, aa: de Golf van Yenetië. Zijn vader was een re. zend toonkunstenaar, zijne moeder eene too f neelzangeres niet zonder verdiensten. De eerst; jeugd van den man, wiens roem eenmaal do:: geheel de beschaafde wereld weerklinken zo. ging voorbij in zorgen en moeite. In 1804 t hij zich op de muziek toe te leggenen ree-: in 1808 vervaardigde hij eene symphonie eene cantate, welke van dien aard waren, ds zij hem de benoeming tot directeur van eet muziek-academie deden verwerven. In 1S10 vestigde hij zich te Yenetic, arbeidi daar het eerst voor het tooneel, waar bij gek genheid van het carnaval te Yenetië, zijn Ta: credo verscheen. Deze opera vestigde zijn roet en geen jaar ging nu voorbij of nieuwe opera'; van hem zagen het licht, die op de Italiaanse! tooneelen van Bologna, Milaan, Venetië en het eerst met veel toejuiching werden opg: voerd. In 1816 bracht hij zijn Barbier de Si villa teu tooneele, die echter aanvankelijk Rome en te Parijs, een harden strijd had E voeren, maar de zege behield. In 1823 vestige: hij zich in Frankrijk, waar hij de Guillauc! Teil vervaardigde. Hij is eerst met eene begaafc- zangeres, Mile Colbrand, gehuwd geweestr. was thans getrouwd met eene andere. Men verhaalt, dat op de vraag van zijn biech. vader, of hij aan de R. C. kerk en hare leer stellingen geloofde, Rossini ten antwoord gaf //Hij, die het Stabat mater gecomponeerd heeft gelooft." Volgens de Pa trie" zijn instructiën gf zonden aan de procureurs-generaal over de dragslijn, te volgen met opzicht tot de dagbla den, die in het vervolg inschrijviugen voor he raonument-Baudin mochten openen. Iedere nieus- publicatie van eene lijst zal onmiddellijk in ha: den der justitie worden gesteld. Amerika. Berichten uit Havana melden, dit Manzanilla een manifest heeft uitgevaardigd, waarin aan de insurg enten acht dagen tijd word: toegestaan om zich te onderwerpen. HANDEL. Rotterdam, 16 Nov. Tarwe 25 ets., Rogg? Haver en Boekweit 10 ets. en Kanariezaad 75 ets. lager. Meekrap. Bij ruime aanbiedingen tot onver anderde prijzen was de handel heden vrij levendig. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te Dedemsvaart: J. F. W. Kle- ber te Angeren, als tweede leeraar; te Omme ren: J. R. T. Bambrechts te Ermelo; te Vli; singenD. Rijnders te Hazerswoudete Oude- schild: M. Wassenaar te Haulerwijk; te Oud- Yossemeer: A. Keers te Koudekerke (Zeeland); te Polsbroek: J. H. Klomp te Maartensdijk; te Soesterberg: A. H. De Klerk te Garderen te Deersum en PoppingawierH. Blankstein te Drachten; te Anjum J. D. Kruyff, te Oude water te NiekerkB. Klein te Hoornsterzwaag te WilhelminadorpJ. H. Cordes te Prinsen hage; te Maastricht: G. J. Yan Lindonk te Nieuw Loosdrecht. Toezegging: aan J. Noordziek te Eibergenj tot de beroeping naar Hengelo. Aangenomen: naar IJselmonde: door B J. James te Broek op Langendijknaar Veen- dam door M. Gooszen te Emmen. Bedankt: naar Hellouw: door I. J. Der- mout, te Kollum naar Oppenhuizendoor A H. Duval Slothouwer te Wezep; naar Putters- hoekdoor G. C. Boomer te Ritthemnaar 's-Gravesandedoor B. Mossel te Nederhorst den Berg naar Axeldoor A. Macpherson te Montfoort; naar Hiaure: door M. Wassenaar te Haulerwijk.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2