N°. 2692. Woensdag 18 November. BINNENLAND. LEIDSCH A°. 18681 i DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.12s Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 Lelden, 17 November. De zitting van de Tweede Kamer die giste ren gehouden is, was in menig opzicht be langrijk. Arooreerst heeft onze afgevaardigde de heer ïaets van Amerongen gesproken, en de Kamer van een dwaalspoor trachten te brengen, waarop zij door de voordracht van Zaterdag geraakt was. Hij deelde mede dat de heer Van Meer- beke, die de eerste op de voordracht geplaatst was, niet benoembaar was, omdat de leden van den hoogen raad minstens 10 jaren moeten ge promoveerd zijn; wat met dezen candidaat niet het geval is. Zonder twijfel heeft de heer Taets een ver dienstelijk werk gedaan, door de kamer van een dwaalspoor te willen brengen, en wij hopen dat bij nog meermalen, wanneer de kamer zicli aan een of ander verzuim schuldig maakt, de rol zal speleu, die hij gisteren op zich heeft ge nomen, en daar licht verspreiden, waar licht noodig is. Wij willen hier echter bij opmerken, dat ook zijne eigene houding nu en dan wel eens van dien aard is, dat zij eenig licht noodig heeft. Wij althans vonden deze soms onbegrijpe lijk. Wij willen slechts twee stemmingen hier iu herinnering brengen. Bij de behandeling der Indische begrooting werd er door de heeren Fransen van de Putte en Sloet van de Beele een amendement voorgesteld om den post voor plantloon van koffie te verhoogen. Dat amen dement was daartoe strekkende, om te verhoe den dat door de lagere prijzen der koffie het Indisch bestuur zich, volgens zeker besluit, ge dwongen zou zien om het loon, dat aan de Ja- Tanen betaald wordt, te verminderen. Tegen dat amendement verzette zich niet alleen de minis ter niet, maar bijna alle leden der conservatieve partij ondersteunden het, zoodat de heer Gode- froi wees op //de aandoenlijke harmonie", die op dat punt beerschte. Niemand was er dan ook, die tegen dat amendement sprak en slechts 5 leden stemden er tegen; onder deze was de beer Taets; waarom hij nu tegenstemde is ons aiet begrijpelijk. Eene andere stemming van veel grooter be lang was die over het bekende voorstel van den beer Van Gollstein bij de behandeling van het adres van antwoord op de troonrede. Dat voor stel had de strekking om de regeering te wijzen op de bezwaren van velen tegen de onderwijs wet, en werd ondersteund door alle tegenstan ders dier wet. De heer Taets, die zelf deel heeft genomen aan het tot stand brengen der wet, en als voorstander der wet bekend is, stemde ïoor dit voorstel; waarom hij nu voorstemde bebben wij niet begrepen. Gisteren dan was het de heer Taets, die de discussie over de nominatie van den hoogen raad opende. Hij meende dat die voordracht moest teruggenomen worden, daar, aangezien de heer Van Meerbeke niet voldeed aan de vereisebten bij de wet gesteld, Z. M. alzoo slechts de keuze heeft uit 4 personen, terwijl de grondwet vordert dat de Koning uit een voordracht van 5 personen zal kiezen. Eene motie van orde van den heer Dullert maakte een einde aan de discussie, die van daag of morgen wel zal voortgezet worden; uiteen loopend waren echter de meeningen. Sommigen wilden de voordracht terugvragen, anderen meenden dat het in dezen aan de regeering moest overgelaten worden, of zij de voordracht wil terugzenden, ja dan neen. Het komt ons voor, dat het terugvragen der nominatie niet noodzakelijk is, en allicht voor het vervolg een gevaarlijk antecedent zou kunnen leveren. Niet noodzakelijk; omdat het zeer wel denk baar is, dat eene dergelijke nominatie gemaakt is met volkomene kennis van zaken. Het zou dunkt ons zeer wel mogelijk zijn, dat de Kamer, zelfs bij de wetenschap dat de heer Van Meerbeke nog niet 10 jaren gepromoveerd was, dezen op de voordracht plaatste. Over twee maanden toch verkrijgt deze candidaat het radicaal. En wanneer nu de Kamer zijne benoeming als zeer wenschelijk beschouwt, dan is zij bevoegd om hem op de nominatie te plaatsen; de wet ver langt toch niets anders, dan dat een lid van den hoogen raad minstens 10 jaren meester in de rechten zij. Omdat eene vacature in den hoogen raad slechts nu en dan voorkomt, is het, wanneer ge lijk op het oogenblik eene dergelijke aanvul ling niet noodzakelijk is, daar het wettige aan tal leden zelfs, zonder het nieuwe lid, aanwezig is, o. i. niet onwettig, dat de Tweede Kamer, verlangt zij iemand als lid die over eenige dagen, weken of maanden eerst het radicaal krijgt, dezen op de voordracht plaatst. Het zou tevens voor het vervolg een gevaar lijk antecedent kunnen worden, wanneer de Kamer deze nominatie terug vroeg; en gelijk in andere vergaderingen wel gezien wordt, zou allicht vandaag om deze reden, en morgen om eene andere de noodzakelijkheid worden aan getoond, om op een besluit door eene kleine meerderheid genomen, terug te komeniets wat zeker zeer verkeerd is. De regeering blijft natuurlijk vrij, om, acht zij zich door de voordracht meer gebonden dan zij verkiest, de nominatie aan de kamer terug te zenden. Bij de discussie had nog een incident plaats; in eenige krachtige woorden kwam de heer Dul lert naar aanleiding van een gezegde van den heer Koorders, tegen de insinuatiën en ver dachtmakingen, die in den laatsten tijd in de Kamer gebezigd werden. En hij handhaafde tegenover den voorzitter, die evenwel erkende dat hij met leedwezen de insinuatie van den heer Koorders gehoord had, het recht van de leden der Kamer om handig bedekte insinua tiën openlijk aan de kaak te stellen. Dit was geschreven voordat wij het be richt ontvingen van den dood van Mr. J. H. Van der Sande. LEIDEN, 17 November. Naar wij vernemen, hebben zich in het laatst der vorige week eenige ingezetenen bij burge meester en wethouders vervoegd, ten einde den heer burgemeester en de leden van het dage- lijksch bestuur ook namens vele anderen een woord van dankbetuiging te breDgen, voor de in het belang der gemeente genomen doeltreffende maatregelen, tijdens de in de verloopene dagen geheer3cbt hebbende spanning en onrust, door welke handelingen de verstoorde rust en orde spoedig waren hersteld. De alhier gevestigde Nationale Zangvereeniging vierde gisterenavond in de Stads Gehoorzaal haar vijfde jaarfeest, dat door vele genoodigden werd bijgewoond. Ook de heer burgemeester ver eerde de vereeniging met zijne tegenwoordigheid. De ten gehoore gebrachte nummers, aangenaam afgewisseld door een paar schoone declama- ticn, kwartetten en solo's, onder welke laatste de bas-aria uit u die Schöpfung" groot© toe juiching verwierf, getuigden van vele oefening. In de tweede afdeeling van 't programma werden twee nummers, //Ostern" en die Harmonie in der Ehe," gezongen in vereeniging met het onlangs op gerichte Vrouwenkoor, welke beide stukken zeer goed geslaagd mogen heeten. Bij den aanvang der tweede afdeeling sprak de president een hartelijk woord van dank tot den directeur, den heer B. J. De Goey, en overhandigde hem namens de leden een fraaien, met zilver gemonteerden dirigeerstok. Mogo de Vereeniging onder do voortreffelijke leiding van haren directeur op den goeden weg voortgaanmoge het aantal harer leden steeds toenemen en zij alzoo meer en meer aan haar doel beantwoorden Men schrijft ons uit Leeuwarden dd. 15 Nov. Uw telegram bracht hier even spoedig als de Staats-Courant het bericht, dat de kommandant van het tuchthuis alhier, de heer Creutz Lech- leitner met zijn collega te Woerden geruild heeft, of liever dat de regeering hen heeft doen ruilen. De zaak schijnt dus voor uw blad ge wichtig genoeg te zijn, om eene kleine explicatie te verdienen. Vergun mij ze u te geven. Vele uwer lezers hebben zeker die overplaat sing in verband gebracht met de ontvluchtin gen, die onlangs hebben plaats gehad, en er misschien een minder eervol bewijs in gezien van de ontevredenheid der regeering met het beheer van den tegenwoordigen kommandant. Ware dit zoo, dan zou hiermede al zeer slecht strooken de bijzonder vleiende wijze, waarop Z. E. de minister van justitie nog onlangs, bij zijne inspectie van het tuchthuis, den komman dant zijn kompliment heeft gemaakt over de orde en het goede beheer van het huis. Maar het was allengs gebleken, dat de ont vluchting en de daartoe aangewende pogingen, alsook de gisting, die voortdurend onder de gevangenen en zelfs bij een deel der ambtena-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1