N°. 2694. Dinsdag A°. 1868. 17 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.40. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 16 November. Onze burgemeester heeft de volgende afkon diging bekend gemaakt: De rust, die binnen deze gemeente in de vorige week werd gestoord, is weder hersteld. Hoezeer do plaats gehad hebbende ongeregeld heden reeds een ernstig karakter begonnen te verkrijgen, is het mij mogen gelukken, door de krachtdadige medewerking van burgerlijke en militaire autoriteiten, het openbaar gezag te handhaven. Het is mij een aangename plicht, allen die mij in de genomen maatregelen hebben gesteund hiervoor openlijk mijn dank te betuigen. In het bijzonder breng ik hulde aan de dienst doende schutterij, aan de in de gemeente aan wezige krijgsmacht en aan de vrijwillige scherp- schutters-vereenigingen, zoo uit de burgerij als uit het studenten-korps. Moet het rechterlijk onderzoek zijn loop heb ben, zoodat onbezonnenheid of kwaadwilligheid wordt gestraft, het verblijdt mij toch overvloe dige bewijzen te hebben verkregen van de lof felijke gezindheid mijner stadgenuoten om bet openbaar gezag te steunen. Op die wijze toch werd de smet uitgewischt, die slechts enkelen op de bevolking van Leiden hebben gelegd, en geven de ingezetenen zeiven een waarborg dat elke poging tot herhaal mislukken zal. W ij vestigen de aandacht onzer lezers op de verkooping van beeldhouw- en boetseerwerken, nagelaten door wijlen den weled. gestr. heer Louis Royer, die morgen Dinsdag, en volgende dagen in de ateliers van den overleden kunste naar zal plaats hebben. De rijke verzameling van den grooten meester bestaat niet alleen uit eene menigte schetsen in gebakken kleiaarde en pleistermodellen zoo van in metaal gegoten standbeelden en andere gedenkteekens, als van marmeren kunstwerken in particuliere kabinetten aanwezig, en voorwerpen die hoewel hier afge- boetseerd niet in 't groot zijn uitgevoerd, maar ook uit onderscheidene teekeningen en schetsen zoowel van Roy er zelf als van anderen zooals J. De Noter, De Witt, Greuze, Schelfhout, Craeyvanger enz. en uit een niet onbelangrijk aantal schilderijen waaronder van M. Jz. Van Mierevelt, P. G. Van Os, L. Meijer, P. Tetar, Van Elven en andere beroemde namen. Eindelijk behooren nog tot de collectie vele prenten, plaatwerken, penningen en oude boeken met houtsnee en koperfiguren, ook eenige nieuwe werken over kunst en geschiedenis. De catalo gus is in het Fransch gesteld en wordt vooraf gegaan door eene inleiding, geschreven met het doel om de aandacht der Fransche kunstlief hebbers op deze verkooping te vestigen. Het valt ook niet te betwijfelen of vreemde lingen zullen weer toestroomen en door belang stelling met daden gepaard bewijzen, dat zij echte kunst op prijs weten te stellen. Wij mis gunnen die warme vereerders van het schoone hun deel niet aan die schatten op Hollands bodem gekweekt, maar wij kunnen den wensch niet onderdrukken dat in de eerste plaats Neder land zelf zal toonen dat het zijnen eenigen beeld bouwer heeft lief gehad en een genie, dat in onzen tijd zeldzaam moet genoemd worden, naar waarde weet te schatten. Wil men den naam van Royer hier laten voortleven, laat dan ieder die daartoe in staat is trachten zijne werken in het vaderland te behouden en daardoor niet alleen zijn roem, maar kunst en schoonheidszin huldigen. De directeur van de Haagsche brood- en meelfabriek heeft aangekondigd, dat, ten gevolge der daling van sommige tarwe- en meelsoorten, de prijs van het tarwebrood van Zaterdag af met éen cent is verminderd. Aan de leden van de Tweede Kamer zijn rondgedeeld twee geschriften, alsvan den heer M. M. Von Baumhauer, getiteld: Idees mères ou plan motivé d'un programme pour la sep- tième session du congres international de sta- tistique. La Haye, Imprimerie de l'ótat. 2°. Twee redevoeringen over de onderwijs-quaestie met eene aanteekening, door Mr. C. J. A. Heij- denrijck, lid van de Tweede Kamer der Staten- Generaal. Uit den door de regeering, op verzoek der Tweede Kamer overgelegden staat blijkt, dat in 1867, toen de som die voor dezen post op de begrooting was uitgetrokken, verre was over schreden, zijn benoemd in de orde van den Nederl. Leeuw tot grootkruisen 4, tot komman- deurs 19, tot ridders 70 en tot broeders 6 personen. Onder dezen zijn 28 vreemdelingen en 72 Nederlanders, waarvan 5 ministers. Buitendien is uit een dezer dagen door de regeering overgelegde mededeeling gebleken, dat uit onvoorziene uitgaven in dat jaar nog eene som van 851.60 is uitgegeven aan ver sierselen der Lusemburgsche orde van de Ei kenkroon, eene uitgave die op onze staatsbe- grooting niet mocht voorkomen. En dan beweert men nog, dat eene regeering, die zulke onnederlandsche middelen te baat nam, om zich populair te maken, nationaal was Dr. J. C. Zaalberg aanvaardde gisteren in de Willemskerk te 's-Hage voor eene zeer talrijke schaar opnieuw zijn dienstwerk in de gemeente, waartoe Z.Eerw. tot tekst gekozen had//Uw koninkrijk kome." Op last des ker- keraads bracht hij de volgende afkondiging ter kennis van de gemeente: De kerkeraad maakt bekend, dat de bediening van den heiligen doop, voortaan niet geschie dende overeenkomstig de verordeningen der Ned. Herv. kerk, zal worden beschouwd als nietig; en de kerkeraad zal weigeren om de kinderen, die niet gedoopt zijn in den naam des Vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes, in de doopregisters in te schrijven. De godsdienstoefening kenmerkte zich door diepe stilte, die door niets hoegenaamd werd verstoord. Het Utrechtsche Dagblad meldt, dat T i e 1 bij de in bewerking zijnde herziening van de kies-tabel een tweede lid ter Tweede Kamer zal afvaardigen. De raad van toezicht op de spoorwegdien sten heeft ter kennis van belanghebbenden ge bracht, dat bij den raad werkzaam zal zijn een opziener op het stoomwezen, die zijn vaste woon plaats zal hebben te 's-Gravenhage, en dat aan die betrekking zal verbonden zijn eene jaarwedde van 1200. Voorwaarden van aanmelding om voor eene benoeming in aanmerking te komen worden vermeld in de Staats-Courant van 15 en 16 dezer. Aan de N. R. Courant wordt uit M a a s- tricht het volgende geschreven: Voor eenige weken deelden wij het bericht mede, dat een der gedetineerden in het verze keringshuis alhier, terwijl men hem uit zijne cel naar de gerechtszaal overbracht, wist te ontsnappen en twee dagen later in een der ho len van den St.-Pietersberg, voorzien van den noodigen proviand, gevonden werd. Dezelfde persoon heeft andermaal getracht, zijne vrijheid te herkrijgen. Met drie andere gedetineerden in dezelfde cel bewaard, wist hij door middel van eene koperen spil van zijn spinnewiel een gat in den muur te maken, die aan gene zijde in den tuin uitkomt van het aangrenzend Minderbroeders-klooster. De in de aangrenzende cel zich bevindende gevangenen, die deze poging tot uitbraak ge waar werden, hebben even bij tijds de wach ters door geschreeuw gewaarschuwd, zoodat deze toeleg werd verijdeld. Hij die dit plan tot uit braak beraamde, bad aan de gevangenen in het lokaal naast hem het voorstel gedaan, den scheidsmuur door te breken en zoodoende ge zamenlijk te ontvluchten. Waarschijnlijk heb ben dezen er geen kans op gezien, om met zoo geringe hulpmiddelen zulk een werk ten uit voer te brengen, en is bet dan ook hieraan toe te schrijven, dat zij, zelf van de ontvluch ting niet kunnende gebruik maken, het hunnen metgezellen hebben belet. Naar men verneemt, bevindt zich de kom- mandant van de strafgevangenis te Leeuwar den thans te 's-Hage, ten einde zich te ver antwoorden wegens de jongste uitbraken. Ver der meldt men vaa daar, dat er order is gege ven bij bet minste teeken van insubordinatie den delinquent neder te schieten. De audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag den 19den dezer niet plaat9 hebben. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is als plaats van vesti ging aaugewezen: voor den insp. van het gen. staatstoezicht voor Friesland en Groningen, Groningen; voor den adj.-insp. voor die pro vinciën, Leeuwarden, en voor den adj.-insp. voor Noord-Holland, Amsterdam. Z. M. heeft aan den luit. ter zee lste kl. Jhr. L. H. W. M. De Stuers, adjud. van Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden, vergun-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1