hout te verbrijzelen. Daar de //Lutine" thans onder 26 voeten zand bedolven ligt, acht men het geraden, het tegenwoordige seizoen nog te besteden aan het voltooien der bedoelde werk tuigen, en men hoopt, dat storm en ijsgang in dezen winter veel verandering zullen brengen in de ligging der //Lutine", zooals onder ande ren in den winter van 1866 op 1867 het geval is geweest, toen tijdelijk 20 voeten zand van het wrak zijn afgeslagen. Bij beschikking van 9 November 1S68 van den minister van binnenlandsche zaken is aan F. Vermeulen te Woerden tot wederopzegging vergunning verleend voor een schroefstoomboot- dienst tot vervoer van personen, goederen en vee tusschen Gouda en Amsterdam. Z. M. heeft pensioen verleend aan A. Schieke, eervol ontslagen commies bij het dep. van binnenl. zaken, van f 1320 'sjaars; aan H. Verwerda, gewezen hoofdonderwijzer te Blijn, gemeente Ferwerderadeel, van f334 'sjaars; G. Keyzer, gewezen hoofdonderw. te Twello, ge meente Voorst, ten bedrage van /"334 'sjaars; Koelof Siebe Roelofs, volgens aangenomen fa milienaam zich noemende en schrijvende Koelof Siebes Hoekstra, gewezen hoofdonderwijzer te Oude Schoot, gemeente Schoterland, ten be drage van f292 'sjaars. Z. M. heeft aan M. van Turnhout, te 's-Gra- venhage, M. Koch en M. F. Van Houtum, te 's-Hertogenbosch, vergunning verleend tot het aannemen en dragen vau het hun door den Paus toegekende kruis //Fidei et Vircuti." Z. M. heeft aan den telegraphist der 3de kl. G. P. J. De Haan, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend uit 's rijks dienst. Z. M. heeft benoemd tot kantonr. te Eist Mr. F. W. N. Suringar, thans kantonr. te Ridderkerk en lid der prov. staten van Zuid- Holland; tot plaatsverv. kantonr. te Nijkerk J. H. Krudop, burgem. der gem. Hoevelakentot plaatsverv. kantonr. te Zaltbommel Mr. J. H. Philips, adv. aldaar. Bij koninkl. besluit van 12 dezer, n°. 21, is benoemd tot directeur van het postkantoor te Den Helder, de heer G. Deketh, thans commies der posterijen van de 1ste klasse. Bij koninkl. besluit van 12 dezer, n°. 24, zijn benoemd tot surnumerair der registratie en domeinen de heeren: S. W. Middelkoop, te Rotterdam; M. O. Dijckmeestor, te Tiel; A. A. Gefken, te Enschedé; L. N. Heyl, te Zeven bergen; F. Harting, te Utrecht; J. P. Hee- ringa, te ZuidhornK. P. Van de Kasteele, te Zwolle; F. Van Dalsen Fontein, te Assen. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 40°, des avonds te 8 uren 40°, te 10 uren 42°. Za terdag 's morgens te 5 uren 38°, Wind: O., te 8 uren 39°, 's namiddags te 12 uren 45°, Z. W., te 4 uren 44°, N. O. BUITENLAND. Düitschland. De groothertog van Saksen- Weimar heeft, nadat hij vernomen had het geen te Munchen met den dichter Geibel had plaats gehad, dien heer naar Weimar ontboden en hem kennis doen geven, dat hij zelf de voor waarden zou stellen, waarop hem eene vestiging te Weimar wenschelijk zou voorkomen. Oostenrijk. De rijksraad heeft in de zitting van gisteren de wet op de weerbaarheid met 118 tegen 29 stemmen aangenomen. Omtrent het spoorwegongeluk bij Praag, voor eenige dagen onder de telegraphische dépêches vermeld, wordt nader gemeld, dat de eene spoortrein, die verlofgangers van het 26ste reg. infanterie vervoerde, wegens de sneeuw moest stilstaan, en toen door een achteropko menden goederen trein werd aangereden. Frankrijk. De //Gaulois" verzekert, dat in den ministerraad besloten is om krachtdadig te handelen, aangezien eene uitgebreide samen zwering gesmeed is, waarvan de regeering de bewijzen iu handen zou hebben. Het is hier niet te doen om eene openbare inschrijving voor een monument ter eere van Baudin. Zij is slechts een voorwendsel en het wachtwoord; maar er bestaat een wezenlijk komplot, waar van de hoofdleiders bekend zijn. De wet op de algemeene veiligheid zou weldra weer streng worden toegepast en de regeering zou alzoo besloten hebben, om de haar vijandige partijen te overtuigen, dat zij sterk is en aan hare aan hangers, dat zij waakt voor de openbare rust. Deze verzekeringen dienen echter onder reserve te worden aangenomen. Rothschild bevindt zich iets beter, maar de toestand van Rossini is erger. De //Etendard" weerspreekt het gerucht als zou er verschil van gevoelen bestaan tus schen de ministers onderling, naar aanleiding van de ingestelde vervolging. Het blad ver klaart dat alle ministers het eens en overtuigd zijn, dat de maatregelen, welke door de justitie zijn bevolen, noodzakelijk zijn en zonder aar zelen behooren in het werk te worden ge steld. Ook weerspreekt de //Etendard" het gerucht, dat er een plan zou bestaan tot wijziging van de wet op het leger door opheffing van de loting en de invoering van de verplichting, dat elke Franschman de wapenen moet dragen. De heer Havin, directeur van de Siècle, na het Journal des Débats het beste blad in Frankrijk, is overleden. Sinds eenige jaren lid van het wetgevend lichaam, en bekend door de rol, die hij in 1848 gespeeld heeft, was Havin om zijne persoonlijkheid bij zijne partij zeer ge zien. Hij muntte niet als redenaar uit, en heeft slechts zeer zelden het woord in het wetgevend lichaam gevoerd. Do Patrie" zegt, dat de organisatie der cadres van de mobile garde ijverig wordt voort gezet. Zij zal, voor zooveel Parijs betreft, den lsten Januari, en wat de provinciën aangaat, den lsten Februari tot stand kunnen zijn ge bracht. De belangstelling in het proces tegen de oppositie-bladen wegens de inschrijving-Baudin neemt steeds toe. Men herinnert zich in den laat- sten tijd geen drukpres-proces, dat eene zóo groote sensatie heeft gemaakt. De heer Berryor heeft aan den //Electeur" eene bijdrage tot de inschrij ving gezonden, vergezeld van het navolgend schrijven //Mijnheer de Redacteur 1 //Den 2den Dec. 1851 heb ik van de nationale vergadering, op de mairie van het Xde arron dissement vereenigd, een decreet geprovoqueerd en verkregen, waarbij de wet van den presi dent der republiek werd vervallen verklaard en buiten werking gesteld, en de burgers werden opgeroepen tot wederstand tegen de verkrach ting der wetten, waaraan de president zich schuldig maakte. //Dit decreet is te Parijs zoo spoedig open baar gemaakt als mogelijk was. Mijn collega, de heer Baudin, heeft met energie de bevelen der vergadering opgevolgd hij is er het slachtoffer van geworden, en ik gevoel mij verplicht om deel te nemen aan de inschrijving, opengesteld voor de oprichting van een verzoenend monument op zijn graf. //Wil mijn offer aanvaarden en ontvang te gelijker tijd, enz. Beeryee." Engeland. Lord Stanley heeft tot de kies gerechtigden van Lynn eene redevoering ge houden, waarbij hij de politiek van Engeland besprak, die, volgens hem, ten doel had om de goede verstandhouding met alle landen te onder houden, met inachtneming der neutraliteit //Wij hebben," zeide de spreker, //den vred- van Europa bewaard, toen de Luxemburgse^ quaestie aanhangig was, de jaloezie had opge- wekt en aanleiding had gegeven tot vreeselijb krijgstoerustingen in Frankrijk en Pruisen Lord Stanley gaf voorts zijn gevoelen te ken nen, dat, als de vrede thans twee a drie jarei gehandhaafd blijft, Frankrijk er toe zal kome: om de onvermijdelijke eenheid van Duitschlan: te erkennen onder de leiding van Pruisen. B- vreesde dat in het Oosten moeilijkheden opt zijn en achtte Turkije niet van buiten raai: van binnen bedreigd. De goede verstandhoc ding tusschen Turkije en andere mogendheden toch kan geen staatsbankroet en een opstani in de provinciën voorkomen. De candidatuur van den heer Stuart Mi in Westminster wordt op allerlei wijzen bestu den. Een zijner voorstanders heeft hem verzoet openlijk te verklaren, dat hij geen atheïst i; omdat dit algemeen wordt verhaald en versck dene kiezers tegen hem inneemt. De heer Stuar. Mill weigert in een brief, welke de dagblade: opnemen, aan dit verzoek te voldoeD. Hij zeg*, dat dezelfde personen, die op onbeschaamd; wijze verklaren, dat Gladstone Roomsch-Ks tholiek is, hem tot een atheïst verklaren. Zijo: voorstanders behooren te weten, dat de conser vatieven, bij gelegenheid van verkiezingen, voo: geen middel terugdeinzen. Uit beginsel weiger hij echter op eene enkele vraag te antwoorden welke betrekking heeft op zijne godsdienstig overtuiging, daar deze niets te maken heef: met zijne geschiktheid om voor het parlemeü te worden verkozen en omdat de beste en ede! ste mannen, wier karakter en gevoelens onaai tastbaar zijn, nooit veilig zouden zijn voor d: godsdienstige vooroordeelen van dwepers, in dien zij op dergelijke vragen moesten antwoor- den. Hij heeft echter vele boeken geschreven en zou het dus billijk vinden, dat zijne vijat den, al ware het uit eeue enkele zinsnede, hei bewijs gaven, dat hij een atheïst is. Spanje. Spoedig zal het manifest verschijnen Men verzekert dat daarin zal bevestigd worden dat de drie verschillende partijen samenwerken os het succes der revolutie te verzekeren zonde: bloed vergieten. De Spaansche democratisch: partij geeft den wensch voor een republikeinschen regeeringsvorm op en sluit zich aan bij hen, di: een monarchalen regeeringsvorm wenschen, ec die meer overeenkomt met de beginselen de: revolutie. De monarchie zal niet die van Godi genade zijü, en geene andere legitimiteit hebbeo dan die van de nationale souvereiniteit. Te Madrid loopt het gerucht, dat het voor- loopige gouvernement eene leening heeft ge sloten met het huis Rothschild van een mil lioen pond sterling, tot betaling van de inte resten der binnen- en buitenlandsche schuld. GEMENGDE BERICHTEN. De //Spenersche Ztg." deelt de volgende curiositeit mede: //Toen Alexander Von Hum boldt overleed, gebeurde het, dat de //Siècle," in de dépêche den voornaam niet vindende, een roerend necrologisch artikel wijdde aan deo 25 jaar vroeger overleden natuurkundige Wil helm Von Humboldt. Eene dergelijke vergissing vinden wij in het laatste nummer der //Neue Freie Presse". Dit Weener blad maakt den dood bekend van den schilder Hildebrandt. Doch, niet wetende dat er twee beroemde schilder: van dien naam zijn, Theodoor uit Dusseldorp en Eduard uit Berlijn, den historie- en land schapsschilder, en alleen den eersten kennende den auteur van //de zonen van Eduard," //Othello en Desdemona," //de krijgsman en zijn kind," //do zieke raadsheer" enz., laat het blad laatst genoemden sterven en geeft hem eene treffende lijkrede ten beste."

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2