N°. 2687. feit# Donderdag A°. 1868. 12 November. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. tranco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15 BINNENLAND. LEIDEN, 11 November. Het hoofdbestuur der //Maatschappij tot Nut q 't Algemeen" heeft, onder dagteekening van November 1868, aan de bestuurders der ver killende departementen eene circulaire gericht, aarin liet herinnert aan bet standpunt dat de laatschappij steeds met betrekking tot het olksonderwijs heeft voorgestaan. Het bestuur ijst op de pogingen, van verschillende zijden aogewend, om een instelling, waarvoor de daatschappij sedert meer dan eener eeuw iet ouverpoosden ijver heeft gewerkt en ge reden, en waarvoor zij de sympathie der natie n de hulde van gansch Europa verworven eeft, ten val te brengen. Hoewel het hoofd- estuur begrepen heeft zich vooralsnog van peubare stappen te moeten onthouden, acht et den tijd ernst'g genoeg om tot waak- en erkzaambeid aan te sporenhet voorts aan de ;partementen zeiven overlatende, welke bijzon- ere maatregelen zij in hun werkkring zullen urmen nemen, om naar buiten van hunne ge- odheid te dezen opzichte te doen blijken. Men schrijft ons uit Katwijk: Behalve reeds opgegeven baden ten bedrage van S6 welke tot en met 8 Augustus geno* len waren bij het logement //de Zwaan" van lakker zijn nog 1059 baden na dien tijd ge- ruikt tot ultimo September. Tegen het beroep van den nieuwen predi- ant bij de Ned. Herv. gemeente te 's-Hage» )r. Brijce te Alphen, is door eenige leden dier ;emeente bij het klassikaal bestuur protest dat beroep aangeteekend, op grond dat iet heeft plaats gehad in strijd met de kerke- wet en vigeerende plaatselijke reglementen, aar het gros, zes en drietal waaruit het isge- chied, niet is gevormd in eene volledig bijeen groepen© kiesvergadering en deze handelwijze lzoo onwettig is. Men deelt aan de Arnh. Courant dd. 8 W. uit de residentie mede: Men beweert dat gisteren van Rotterdam oear het huis van arrest alhier zou overge. tfacht zijn de persoon van Jb. De Vletter. Ik kei dit onder reserve mede, daar men hieruit lou moeten opmaken dat de instructie te Rot terdam gehouden, reeds aanleiding beeft gege ten om die zaak bij het provinciaal gerechtshof touhangig te maken. Hoe dit zij, dezelfde op- herige geest van Rotterdam en Leiden, die ook daar bij de straatjeugd zich het eerst open baarde, schijnt een oogenblik aanstekelijk ge lest te zijn voor de leerlingen van de teeken- 'cademie alhier; althans verleden week begon- die jongelui, gelijk ook vroeger het geval 13 geweest, weder 's avonds straatrumoer te ma- tan. De politie heeft zich zeer verstandig ont houden er te veel notitie van te nemen, doch bedaard een oog in 'tzeil gehouden. Vrijdag avond heeft het bestuur der teekenacademie de jongens ernstig onderhouden, en hun medege deeld, dat zeer gestreng het zeker doelmatige voorschrift zal gehandhaafd worden (door den vorigen secretaris der academie destijds aan de hand gedaan), dat iedere leerling moet voorzien zijn van de portefeuille waarin zijn naam ia vermeld. Daardoor wordt het mogelijk bij de minste balddadigheid, die men mocht onderstaan, de schuldigen te kennen, terwijl de zware vracht en de liefde voor hunne teekeningen de jongelui naar huis doen verlangen. Het is te hopen dat de ouders thans zullen medewerken, zoowel tot vermijding van ongemotiveerde straatbewegingen als tot voorkoming dat hunne kinderen voor goed van een onderwijs verstoken worden welke straf bepaald door het bestuur is be dreigd waarvan voor hen in de toekomst zooveel afhangt. Uit Bodegraven wordt aan de N. R. Courant gemeld, dat de Zigeuners, van Leiden komende, aldaar gepasseerd zijn, na te Alphen een nacht gebivouaqeerd te hebben, en in de richting van Waarden doorgetrokken zijn. Vele ingezetenen herkenden in hen een gedeelte van den grooten troep, die den laatsten keer daar geweest was. Gisterennacht, ongeveer te 2 uren, kwam een politie-agent, woonachtig in de Drie Vrien denstraat te Rotterdam, langs de Kruiskade, om zich naar het politiebureau aan den Goud- schen Weg te begeven, alwaar hij dienst had. Aan den hoek van den Diergaarde-Singel voorbij het aldaar gewezen wachthuisje komende, sprongen van achter dat gebouwtje drie personen te voor schijn, waarvan een uitriep//daar heb je er van degenen, die De Vletter hebben gearres teerd!" Te gelijker tijd werd de agent, eer hij zich in staat van tegenweer kon stellen, onver hoeds bij de kraag gegrepen, tegen den grond geslingerd, voortgesleept en mishandeld, waarbij hem een paar keeren met een scherp werktuig, vermoedelijk een mes, dwars door de kleederen van achteren eene snede werd toegebracht, die hem gelukkig niet dan tot op het lichaam dour- drong, terwijl hij bij den val zich zoodanig aan de knie bezeerde, dat hij zijn dienst thans niet kan waarnemen. In de hierbij ontstane worste ling gelukte het hem, zijn hartsvanger te trek ken en een zijner aanvallers een gevoeligen houw aan het hoofd toe te brengen. Voor zoover hij kon opmerken, hadden zij alle drie een te fat soenlijk voorkomen, om zulke aanrandingen van hen te verwachten. Het schijnt dat de eenigs- zins geruchtmakende voetstappen eener vrouw op klompen, waarschijnlijk eene wekster, die langs de Kruiskade juist aankwam, de daders op het denkbeeld hebben gebracht dat er meerdere per sonen in aantocht waren. Althans zij hebben zich daarop onverwijld uit de voeten gemaakt. De politie doet onderzoek. Toen de kolentrein van Emmerich op Utrecht eergisterenavond te 9 uren te Utrecht arriveerde, bemerkte men, dat een der assen van een kolenwagen onder weg was heet ge- loopen. Gelukkig echter is dit zonder ongevallen afgeloopen. Voor eenigen tijd is te Groningen eene sociëteit voor werklieden opgericht, die zich ten doel stelt om de werklieden niet alleen nuttige, maar tevens aangename avonden te doen doorbrengen. Behalve de gelegenheid tot spelen, kan men er ook couranten en andere lectuur vinden, terwijl aan den ingang van het lokaal een bus is geplaatst, waarin de leden vragen werpen, die dan door de bestuurders of andere heeren worden beantwoord. Ook wor den er van tijd tot tijd openbare voordrachten gehouden. Reeds is er gesproken over photo graphic, dampkringslucht, thermometer, terwijl Dr. P. M. Van Bemmelen gisterenavond over telegraphie heeft gesproken. Het blijkt, dat deze inrichting volkomen aan het doel beantwoordt. Z. M. heeft Jhr. E. W. J. Six tot Oterleek, ten gevolge zijner benoeming tot lid der alge- meene rekenkamer op zijn verzoek eervol ont slagen als ref. bij het depart, van binnenl. za ken, op zijn verzoek tevens eervol ontheven van het hem bij besluit van 7 Februari 1866 opgedragen toezicht op de inrichting en den gang van het werk ter algemeene landsdrukkerij be noemd tot raadsheer in het prov. gerechtshof in Overijsel Mr. D. G. Kortenbout van der Sluys, griffier der arrondiss.-rechtbank te Almelotot dir. van het burg. en mil. huis van verzekering te Zwolle W. J. Jung, thans dir. over den arbeid, met den rang van adj.-comm., in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden; tot dir. van den arbeid, met den rang van adj.- comm. in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden, J. A. Hoogendoorn, thans dir. van het burg. en mil. huis van verzekering te Zwolle. Aan den gemeenteraad te 's-Hage is gisteren aangeboden eene aanbevelingslijst van benoemba ren tot leeraar in de geschiedenis, aardrijkskunde en Ned. taal bij de hoogere burgerschool, waarop zijn geplaatst de heeren M.S. De Grave, candi- daat in de letteren teNoordwijk, N. W. Posthu mus, instituteur teBeramel, en H. H.Yan Witzen- burg, candidaat in de letteren te Driebergen. Op die voor de betrekking van leeraar in do wis kunde bij die instelling, komen voor de heeren: Th. E. Buckman, onderw. te 's-Hage, J. Van der Bruijn, leeraar in de wiskunde bij den heer Delfos te Rotterdam, en J. C. W. Van Kerkwijk, kapitein der infanterie te Leiden. In de volgende zitting zal tot die benoeming worden overgegaan. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 42°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 42°. Woensdag 's morgens te 5 uren 42", te 8 uren 42J, 's namiddags te 12 uren 43°, te 4 uren 42°. BülTEiNLA N D. Dtjitschland. Doctor Petermann heeft offi cieel bericht ontvangen uit New-York, dat door de Amerikanen opnieuw eene Noordpool-expe- ditie zal worden uitgezonden. De algemeene vergadering om te beraadslagen over het ont werp zal den 12den November plaats hebben.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1