N°. 2686. Woensdag A0. 1868. 11 November. BINNENLAND. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommersn 0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15 LEIDEN, 10 November. De heer Mr. L. Oldenhuis G-ratama, lid der Prov. Staten van Drenthe, heeft een open-brief gericht aan het college van Gedep. Staten dier provincie, handelende over de zorg voor en het onderhoud van de Hunebedden, naar aanlei ding der beraadslagingen over dat onderwerp in de vergadering der Prov. Staten van Drenthe in Nov. 1867. De schrijver wijst op hetgroote geschiedkundige gewicht der Hunebedden, zoo wel in de genoemde provincie, als in Engeland, Frankrijk, Duitschland en andere statenzoo dat zij allerwegen de belangstelling, zelfs van vorsten, hebben opgewekt. Hij doet opgaaf der voornaamste literatuur over dat onderwerp, opdat ieder zich op de hoogte der zaak zal kunnen stellen, wijst op 'tgeen elders ge schiedt tot bevordering der kennis dier over blijfselen der oudheid, en zal zich voor zijne moeite genoeg beloond rekenen, als het hem mag gelukken, de aandacht nader op die over blijfselen en op Drenthes classieken bodem te hebben bepaald. Gisterenmiddag is te 's-Hage terugge keerd bet 1ste bataljon van het reg. grenadiers en jagers, dat in de vorige week naar Rotter dam vertrokken was. Aan het hoofd van dat bataljon bevonden zich o. a. de kolonel kom- mandant Mac Leod en de kolonel plaats.-kom- mandant Yinkhuijzen. De stafmuziek van het regiment heeft het bat. van het station van Hollandschen Spoorweg naar de kazerne begeleid. Door de Hollandsche IJzeren-Spoorweg- Maatschappij (lijn AmsterdamRotterdam Helder) zijn gedurende de maand October 131,159 reizigers vervoerd; opbrengst van hen f125,212.02; idem aan goederen 31.140.835 totaal 156,352.85s. Sedert primo Januari aantal reizigers 1,484,751, opbrengst der reizigers en goederen 1,672,765.97. Men schrijft uit Amsterdam dd. 9 No vember: Het is heden hier een ware Yan Len sdag. Terwijl toch hedenavond de heer A. J. De Bull in de //Hollandsche Maatschappij van fraaie kunsten en wetenschappen" een ge dachtenisrede zal houden over het haar door dood ontvallen hoogst verdienstelijk eere- H is heden in de letterkundige afdeeling der 'Koninklijke Academie van wetenschappen" bet ook door haar geleden verlies van dien be roemden letterkundige op waardige wijze her dacht door Dr. N. Beets uit Utrecht. De rede van dien spreker, in een buitengewoon talrijk roo door leden als publiek bezochte vergadering, uitgesproken, tintelde van geest, wemelde van bjoe opmerkingen en droeg, in schoon Neder- landsch gesteld, overvloedige blijken van dich terlijken gloed, vereenigd met scherpzinnige critiek. Zij was eene letterkundige délice van 1 edelste soort en in ruime mate waardig de in dien mond zoo veelbeteekenende karakteriseering //uitmuntend", haar door den voorzitter, professor C. W. Opzoomer, en de levendige toejuichingen haar door de toehoorders gege ven. De spreker schetste den ontslapene als dichter en als prozaschrijver, terwijl hij in zijn dicht en in zijn proza overal den vaderlander aanwees, op wien Nederland recht heeft fier te zijn. Geboren in de aristocratische, doch voor de letterkundige wereld, zetten zijn veelomvat tende men8chenkennis en echte humor den stempel op al zijne werken. Ofschoon geen ka mergeleerde en zelfs als jongeling meer colleges dan tooneelroorstellingen verzuimende, had hij zich kennis vergaard op schier ieder terrein van menschelijke werkzaamheid, bleef zijn oog en hart geopend voor schier ieder verschijnsel op haast elk gebied. Yan zijne vroegste jeugd tot aan de ure van zijn dood, in de jaren der grijs heid heeft hij zich gekenmerkt door noeste vlijt, door onafgebroken arbeid tot beschaving van zijn volk. Een voorbeeld is hij geweest voor een ieder in het gebruiken van de gaven hem geschonken in nimmer verpozende werkzaamheid. Ofschoon door en door luimig en levenslustig en vol koddige invallen, droegen zijne werken immer een zedelijke strekking en heeft hij daarin nimmer het kwade verheerlijkt, aan gevoelens van eer te kort gedaan en met den godsdienst gespot. Op alle werken zonder onderscheid, ook op de //Klaasje Zeventer", achtte de spreker dat van toepassing, welks fameuze derde deel alleen daarom en te recht door eene moeder aan hare minderjarige dochter niet ter lezing wordt onthouden, omdat er zaken en ontdek kingen zijn, die men zoo lang mogelijk voor het reine gevoel der maagd wil verbergen, zij het ook dat de zedelijke strekking in het ver haalde onmiskenbaar is. Ofschoon vol clas- sieke neigingen is Yan Lennep het eerst hier te lande den weg der romantiek ingeslagen, al hebben zijn gezond verstand en goede smaak hem voor de uitersten op dien weg behoed. Yoorts is eene keurige schets gegeven van de hoofdkenmer ken van de voornaamste werken van den overle dene, waarbij vooral op het eigenaardige der //His torische Legenden" en van //Ferdinand Huyck," die, volgens sprekers oordeel, zijn beste roman is geweest, gewezen werd. Groote hulde is gebracht aan zijne hoogst verdienstelijke uitgave van Yon- dels werken, terwijl op meesterlijke wijze het gebeurde bij de onthulling van het Yondels stand beeld in herinnering werd gebracht. Ook ver wijlde de spreker bij de verdiensten in den overledene ten opzichte der academie en hare oprichting en in vele harer commissiën. Indien bij een koddigen uitval in de vergadering soms het een of andere hoofd fronsde van een ge leerde, die de strenge eischen der wetenschap hier wilde zien handhaven, dan volgde veelal spoedig een nog koddiger opmerking, die allen te machtig was en aller rimpels ontplooide. Ten opzichte der orthographie en taal heelt de academie menig belangrijk opstel aan hem te danken. Ook als geschiedkundige werd hij door den spreker herdacht, die met een warm woord van dankbare erkentelijkheid zijne rede besloot. De voorzitter verzekerde in zijne dankbetuiging aan den spreker en de tegenwoordig zijnde familiebetrekkingen, dat de naam van Yan Lennep in de academie immer in eere zal worden gehouden. Hij wees er op, dat ten vorigen jare een voorstel was gedaan om hem een eereblijk als vaderlandsch taal- en letterkundige te geven, dat dit toen was ingetrokken, omdat het bleek dat de aca demie daarin niet vrij was, als zijnde daartoe buiten machte. Thans echter was de hulde der academie geschied. De vergadering was verder gewijd aan eeniga mededeelingen o. a. van den heer W. Moll omtrent den staat van het kerkgezang hier te lande voor en na de oprichting der muziekschool. Uit het negende jaarlijksch verslag betrek kelijk de verpleging en het onderwijs in het Nederlandsch Gasthuis voor Ooglijders te Utrecht over 1867, uitgebracht door Prof. F. C. Donders, directeur dier instelling, welke thans bijna tien jaren bestaat, blijkt dat werden behandeld 1416 en verpleegd 326 personen met 11,624 verpleegdagen, terwijl het getal groote operatiën 318 bedroeg. In het afgeloopen jaar werd door arm- en gemeentebesturen meer dan vroeger aan ver pleging ten koste gelegd. Ook verpleegde men nog 3 lijders gedurende 913 dogen gratis. De belangrijkheid der gevallen was steeds klim mende. Het aantal extracties van cataract steeg tot 74. In het verslag komt de opmerking voor, dat de stichting gedurig in belangrijkheid toeneemt, naarmate op meer plaatsen de gelegenheid tot hulp voor ooglijders is opengesteld. De ont vangsten bedroegen 12,439.68s, waaronder 6,157.29 verpleegkosten, ƒ5,160.21 jaarlijksche bijdragen en ƒ460.825 saldo van het vorige jaar. De uitgaven beliepen ƒ10,806.99 Yergele- ken met het jaar 1866, ondergingen de jaar lijksche bijdragen eene vermindering van ruim ƒ150; ook wordt eene vermeerdering van het kapitaalfonds wenschelijk geacht. Dezer dagen heeft zich een voorloopig comité gevormd, met het doel om een spoor weg van Amsterdam over Weesp,'s-Graveland, Hilversum, Baarn, Bunschoten naar Nijkerk, met geprojecteerde voortzetting van Nijkerk over Apeldoorn, Zutfen, naar Munster en Empel. Weldra zullen de grondslagen, waarop het comité de onderneming wenscht te vestigen, openbaar worden gemaakt. Met betrekking tot de stranding, in den nacht van 30 Oct. jl., benoorden Petten, van den Engelschen brik T. F. Cates, van Shore- ham, kapitein George Parott, zijn wij in staat gesteld de volgende bijzonderheden aangaande de verrigtingen der reddingsboot mede te dee- len. //Deze kwam te 6% uren 's morgens en zou te water gebracht worden; alle krachten wer den hiertoe aangewend, doch ondanks de bui tengewone inspanning werd de boot herhaalde lijk door de woedende golven teruggeworpen. De manhaftige bootsgezellen lieten zich echter hierdoor niet ontmoedigen en vertrouwende op hun deugdelijk vaartuig, de //Constantia en Sophia," het bekende geschenk van den

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1