leend aan den evang. predikant D. Chantepie de la Saussaye, te Rotterdam, met een diploma, den datum voerende //die III mensis No- vembris." OFF1C1EFLE BERICHTEN. Eerste huwelijksafkondiging te Leiden, van den Ssten November 1868 J. W. Tieman jm. 27 j. en J. E.G. Wijnobel jd. 28 j. J. Bakker Korff jm. 31 j. en G. J. Hoogeboom jd. 27 j. S. Van Luin jm. 33 j. en J. J. Zirkzee wed. 42 j. D. E. Van der Bree jm. 24 j. en F. S. Zandvliet jd. 27 j. W. H. Kuyper jm. 31 j. en S. Stephanua jd. 31 j. J. H. Couvee jm. 25 j. en S. M. Cou- vee jd. 30 j. W. Thomassen jm. 29 j. en D. P. Bulleman jd. 32 j. J. H. Lafeberjm. 23 j. en P. De Huu jd. 31 j. L. Lardéjm. 35 j. en J. M. Van Giezen jd. 31 j. M. H. Knotter jm. 24 j. en M. E. Kuivenhoven jd. 23 j. P. Ouwehand jm. 31 j. en C. Schrier jd' 24 j- In de maand October zijn binnen deze ge meente geboren 121 kinderen, ala60 zoons en 61 dochters, waaronder zijn begrepen 3 twee linggeboorten. Overleden 61 personen, als: 15 man nen, 10 vrouwen, 16 zoons en 20 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 3. Vol trokken 24 huwelijken. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Ge meentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen al hier is ter hand gesteld een, op den 26sten der vorige maand, invorderbaar verklaard kohier van het patentregt over het dienstjaar 1868 en 1869, eerste quartaal, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Leyden, 4 November 1868. GEMEENTERAAD. Zitting van heden. Afwezig de heeren Hoog, Rutgers, Goudsmit, Kneppelhout en Driessen. De Voorzitter doet aan de vergadering eenige mededeelingen omtrent de bewegingen in de laatste dagen te dezer stede voorgekomen en brengt daarbij zijn dank voor de hulp en onder steuning, welke hij bij het nemen van maatre gelen tot handhaving der orde gevonden heeft zoowel bij de militaire autoriteiten en de schut terij als bij de hier bestaande korpsen scherp schutters. De verordening krachtens art. 187 der Gemeentewet door hem uitgevaardigd, wordt overeenkomstig zijn voorstel zonder discussie door den raad bekrachtigd. Tot hulponderwijzer lste klasse aan de open bare school voor meer uitgebreid lager onder wijs lste klasse voor jongens wordt benoemd de heer Van Wijk. Voorts hecht de vergadering hare goedkeu ring aan voorstellen tot afschrijving van plaat selijke directe belasting en tot gunstige be schikking op een adres van den heer J. L. Hoos betrekkelijk het vervangen van eene brug. Aan het college van dagelijksch bestuur wordt eindelijk toegekend een krediet van ƒ500 tot bestrijding van eenige uitgaven, naar aanlei ding der jongste gebeurtenissen gemaakt. STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Volgens het regeeringsantwoord nopens de algemeene beschouwingen der staatsbegrooting voor 1869, geven de krachtige wederleggingen en bedenkingen van finantieelen en politieken aard in het afdeelingsverslag voorkomende, aan de regeering de vrijheid tot verdere wier beknopte beantwoording. Omtrent de politieke richting, verwijst de regeering naar bekende handelingen, verklaringen of maatregelen, zeer politieke beteekenis en strekking niet te mis kennen is. In de verdere memoriën van beant woording door de regeering aan de kamer toe gezonden komen eene reeks van mededeelingen voor en worden vele toezeggingen gedaan. Als o. a. dat het ontwerp van het beheer der groot boeken bij den raad van state aanhangig is dat op het gebied van het belastingwezen, par- tieele herziening op den voorgrond zal staan; dat het ontwerp tot regeling van het beheer en de verantwoording der geldmiddelen met inbegrip van de finantieele verantwoordelijkheid der ministers onderhanden is; dat het voorals nog een overwegend finantieel bezwaar oplevert om over te gaan tot inkrimping of afschaffing der staatsloterijde herziening der postwet waar schijnlijk nog in dit zittingjaar zal worden in gediend en dat het ontwerp tot vervanging der Eransche en bestaande wetgeving op de grondbelasting mede bij den raad van state aanhangig is. In het antwoord van den minister van bin- nenlandsche zaken betrekkelijk het wetsontwerp, houdende de begrooting voor de staatsspoor wegen voor 1869, wordt o. a. het volgende ge zegd Door bestuurders der Hollandsche ijzeren spoorweg-maatschappij wordt, wegens de ver traging, die voor de voortzetting van den Noord- Hollandscheu staatsspoorweg is ondervonden, bezwaar gemaakt, om reeds nu den eerlang vol tooiden weg tusschen Uitgeest en Zaandam te exploiteeren. De briefwisseling met genoemde bestuurders omtrent deze aangelegenheid is nog niet afgeloopen. Het tijdstip, waarop het wets ontwerp voor de verbinding te Rotterdam zal kunnen worden ingediend, is ten deele afhan kelijk van het overleg met het bestuur dier ge meente voor de regeling van aangelegenheden, die met het in te dienen voorstel in nauw ver band staan. Overigons ligt alles ter voorbereiding van het bedoelde wetsontwerp aan het departement gereed. Voor de aansluiting van Zaandam naar Am sterdam zijn de wijzigingen, wTaarop bij de me morie van toelichting werd gewezen, in het ont werp gemaakt, en is het overleg met burg. en weth. van Amsterdam opnieuw aanhangig ge maakt. Volkomen overeenstemming omtrent al do punten, dit onderwerp betreffende, is zeker niet te verwachten, maar wegens de groote be langen, die met dit plan in verband staan, wordt overleg met de betrokken colleges, ter vermij ding van gegronde bezwaren, toch vereischt. Intusschen zal niets onbeproefd worden ge laten, om deze belangrijke aangelegenheid zoo spoedig mogelijk tot eene beslissing te brengen, en tevens van de zijde der regeering ook niets worden toegelaten, waardoor de plaatsing van het station te Amsterdam kan worden geprae- judicieerd. Zitting van heden. De beraadslagingen over Hoofdstuk II (uit gaven in Nederl. Indië) der begrooting van Nederl. Indië voor het dienstjaar 1869, zijn heden voortgezet. De afdeelingen II (Dep. van Justitie) en III (Dep. van Financiën) werden zonder discussie goedgekeurd. De IVde afdeeling (Binnenlandsch Bestuur) gaf tot langdurige bespreking aanleiding en wel allereerst bij de onderafdeeling 33, waarbij f 3,318,961 is uitgetrokken voor het Indisch bestuur. De punten die aangeroerd werden be troffen 1°. de vraag of de ordonnantie van 26 September 1867, houdende strafbedreiging tegen knevelarij door inlandsche hoofden, bui ten werking is gesteld wegens de weigering van den vorigen minister van koloniën om haar aan 's Konings goedkeuring te onderwer pen 2'. de overlegging van de verslagen, door den heer Kinder de Camarecq uitgebracht over de traktementsverhooging der hoofden en de daarmede in verband staande opheffing der heerediensten. De minister van koloniën autwourdde dat de bedoelde ordonnantie niet buiten werking is gesteld en de rogeering, wat het laatste aangaat, de overlegging moest wei geren op grond van art. 89 der Grondwet. Een amendement door den heer Koorders voorgesteld om de onder-afdeeling 4-2 (Topo- graphische-statistische opnamen f 397,297) met ƒ1000 te verminderen, werd na door den minis ter en den heer Van de Putte bestreden te zijn, verworpen met 60 tegen 5 stemmen, ter wijl de Kamer met 62 tegen 5 stemmen aan nam het amendement van de heeren Van de Putte en Sloet Van de Beele om de onder afdeeling 43 (plantloon voor koffie) te verhoo- gen met 490.100 en alzoo te brengen op f 15,036,453. Bij de vijfde afdeeling (Departement van Ou derwijs, Eeredienst en Nijverheid) stelde de heer Moens een amendement voor om de on derafdeeling 59 (Onderwijs voor de inlandsche bevolking ƒ286,068) te verhoogen met 92,600. De bedoeling van dat amendement was de aanstelling van een tweeden inspecteur voor het inlaudsch onderwijs en de oprichting van nieuwe of uitbreiding van bestaande kweek scholen voor inlandsche onderwijzers. Na langdurige discussie werd dit amendement, verminderd tot 80,000, verworpen met 63 tegen 17 stemmen. Morgen voortzetting. ADVEKTENITEN. Voorspoedig bevallen van eene Dochter Vrouwe MINETTE KOCH van Züijlen. Leiden, 7 Nov. 1868. Eenige kennisgeving. Voor de vele blijken van belangstelling bij de geboorte onzer dochter ontvangen, betui gen wij onzen hartelijken dank. P. VAN GEER. A. C. VAN GEER, Kleijn van Willigen. Visite-dagenWoensdag, Donderdag en Vrijdag 11, 12 en 13 November. De HOOFDDIRECTIE der LEYDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN WELDADIGHEID maakt bekend dat, ingevolge magliging der Al gemeene Vergadering dd. 19 Maart jl., van af 1° November ten kantore der Heeren VAN DER SPKU1TT DE GRAAF alhier, verkrijgbaar zijn gesteld Obligation ad O, rentende 4% °/0, aflosbaar al pari, der tweede Serie van de Geldleening groot 20,000, tot uitbreiding van het kapitaal der Hulpbank geopend. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij de Heeren VAN DER SPRUYT DE GRAAF voornoemd, alsmede bij de Heeren LEZ WIJN EIGEMAN, H. A. DE SWAAN en J. M. VAN D1SHOECK alhier. De Hoofddirectie voornoemd, H. OBREEN, Voorzitter. C. J. LEEMBRUGGEN, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van een Leeraar voor het Engclsch, aan dc ge meente-instellingen voor hooger en mid delbaar onderwijs, op een jaarwedde van ƒ1350. Zij, die tot de vervulling dier betrekking bevoegd en genegen zijn, worden uitgenoodigd, daarvan te doen blijken bij een op zegel ge schreven adres, vóór of op 14 November e. k., onder overlegging der vereischte getuigschriften,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3