komsten in het leven te roepen, met het doel om den arbeidersstand van tijd tot tijd een aangenamen en nuttigen avond te verschaffen. De eerste dier bijeenkomsten had onlangs plaats. Circa 250 arbeiders waren opgekomen. De burgemeester, als voorzitter der commissie, heette de vereenigden welkomdaarna gaf de heer Mac Gillavry eenige explicatie van de naaimachine, ter verduidelijking waarvan een houten model op groote schaal aanwezig was en in werking werd gebracht. Nog werd door den heer Vorstman voorgedragen een gedicht: //Arme Visschers". Do muziek der schutterij voerde van tijd tot tijd stukken uit en tegen zeer lagen prijs waren ververschingen te beko men. Deze vergadering heeft geheel aan de ver wachting beantwoord en de opgekomenen gin gen dan ook allen voldaan huiswaarts. Men verneemt dat de hoogleeraar Dr. J. W. Gunning te Amsterdam, zeer in aan merking komt voor de vervulling der te Gro ningen in de wis- en natuurkundige faculteit bestaande vacature van hoogleeraar in de schei kunde. De gewone audienticn van den minister van justitie zullen op "Woensdag en Donderdag 11 en 12 November, die van den min. van kolo niën op Woensdag den llden en die van de ministers van financiën en van oorlog op Don derdag den 12den November a. s., niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsv. in de arr.-rechtb. te Zwolle, Mr. J. H. Van Roijen, adv. en notaris aldaartot plaatsv. kan- tonr. te Rotterdam (eerste kanton), Mr. G. J. A. Eaber, proc. bij de arr.-rechtb. aldaar; bij het wapen der cavalerie bij het 1ste reg. huzaren, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) P. Van Tienhoven, van het korps; herbenoemd J. De Bruyn Hz. tot burgemeester der gemeente Bal- goy; vergund aan Dr. E. E. H. M. graaf Van Bylandt, te 's-Gravenhage, het aannemen en dragen der versierselen van kommandeur der orde van de Waakzaamheid of van den Witten Valk, hem door Z. K. H. den Groothertog van Saksen-'Weimar-Eisenach geschonken; aan den Nederl. consul te Danzig het aannemen der be trekking van consul van Oostenrijk aldaar aan H. Bodewijk, T. Ruijgh en P. T. Krul, allen te Terschelling, het aannemen en dragen der hun door Z. M. den keizer der Eranschen toe gekende medaille 1ste kl., wegens de redding der equipage van het Eransche schip //Dorade", ter reede van Terschelling, op 1 Oct. 1867. Z. M. heeft D. Van Egmond ontslagen als burgem. der gem. Wormer, en het hem door den raad dier gom. verleend ontslag als secr. goedgekeurd. Z. M. heeft een pensioen toegekend van f 1600 aan den ingen. bij 's rijks stoomvaartdienst bij de dir. der marine te Amsterdam D. Van den Bos, zich noemende en schrijvende D. Van den Bosch van ƒ773 aan den adj.-comm. bij de voormalige dir. der marine te Vlissingen C. V. Riemens, en van ƒ587 aan den beëedigden houtm. bij de dir. der marine te Amsterdam P. J. Schuijt. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 40°, des avonds te 8 uren 38°, te 10 uren 3S°. Zon dag 's morgens te 5 uren 36°, Wind: N. O., te 8 uren 38°, 's namiddags te 12 uren 43°, N. W., te 4 uren 41°, 's namiddags 5 uren 40°, 's avonds te 8 uren 37°, te 10 uren 33°. Maandag 's morgens te 5 uren 35°, N. O., te 8 uren 36°, 's namiddags te 12 uren 45°, te 8 uren 42°. BUITENLAND. Oostenrijk. In de zitting van den rijksraad ter beraadslaging over de wet tot het nemen van exceptionneele maatregelen in Boheinen, heeft de heer Kuranda een additionneel voor stel gedaan om terstond de buitengewone voor Bohemen te maken wet buiten werking te doen verklaren, indien een der beide huizen van den rijksraad haar onrechtvaardig mocht verklaren. Een ander voorstel, dat de regeering, wanneer de buitengewone wetgeving anderszins mocht komen te vervallen, daarvan dadelijk aan den rijksraad kennis zou moeten geven, is door de regeering ondersteund eu met groote meerder heid aangenomen, na verwerping vau het voor stel van Kuranda met 78 tegen 76 stemmen. De overige paragrafen van het ontwerp zijn zonder discussie aangenomen. Frankrijk. Het //Museum der Souvereinen" in de Louvre is dezer dagen verrijkt geworden met eene eenvoudige, groen geverfde tuinbank, maar waaraan eene voor de Franschen gewich tige herinnering is verbonden. Het is namelijk de bank, waarop Napoleon I zich, gedurende zijne ballingschap op St.-Hélena, dikwijls ne derzette en, in gepeinzen verdiept, op het zee vlak zat te staren. Onder de te Compiègne uitgenoodigden behooren dit jaar voor 't eerst studenten. Iedere serie bevat namelijk twee studenten in de me dicijnen, twee studenten in de rechten, twee kweekeliugen van de polytechnische school en twee van de militaire school van St.-Cyr. Koningin Isabella is te Parijs gearri veerd. Engeland. Het denkbeeld wint meer en meer veld, dat het voor Engeland wenschelijk is om de souvereiniteit over den Oranje-Vrijstaat te hebben en de macht der Engelschen uit te brei den tot den mond van de Zambezi en langs de lijn, die van daar naar een punt aan de Westkust van Afrika op gelijke breedte ge trokken wordt. Onlangs is te Londen in de //London Tavern" eene meeting belegd van houders van alle soorten van buitenlandsche schuldbrieven, en wei tot de samenstelling van een raad van vertegenwoordiging, ter bescherming hunner ge meenschappelijke belangen. De bijeenkomst heeft ook ten doel de buitenlandsche regeeringen uit te noodigen, om veranderingen in de eenmaal aangegane geldelijke verplichtingen moeilijk te maken. Rothschild ia uitgenoodigd om het voor zitterschap dezer bijeenkomst op zich te nemen. Den 5den Nov. is te Londen de verjaar dag gevierd van de ontdekking van het be ruchte buskruitverraad. Gelijk men weet wordt een stroopop, Guy Fawkes, het hoofd der sa menzweerders voorstellende, bij die gelegenheid door de straten gevoerd en op plechtige wijze verbrand. Het verschil van politieke meening deed zich zelf hier kennen. Sommigen der stroo- poppen moesten Gladstone of Disraeli voor steilen. De werklieden van een der groote cou ranten waren echter onpartijdiger. Zij voerden twee poppen rond, die in de houding van twee boksers op een wagen stonden. Op hunne hoe den stond geschreven, dit is Gladstone, dit is Disraeli. Onder uitbundig gelach werden zij beiden verbrand. Het zotste van den optocht was echter eene kar, waarop 12 poppen stonden, in het costuum van bisschoppen der Anglikaan- sche kerk. No Surrender (geen overgave) stond met groote letters op de kar, welke door een ezel getrokken op een sukkeldrafje door de straten van Londen reed. De koningin der Nederlanden heeft den prins en de prinses van Wallis "Vrijdag op Marl- boroughhouse een bezoek gebracht. De prinses heeft later de koningin een tegenbezoek ge bracht. Italië. De //Correspondance Italienne" spreekt tegen, dat er onderhandelingen zouden zijn aan geknoopt over eene definitieve regeling der Ro- meinsche quaestie, en zegt daarbij, dat de quaestie geene verandering van eenig aanbelang heeft ondergaan. Spanje. De minister van financiën heefteen besluit uitgevaardigd, waarin gezegd wordt dat bij de leening van 11 Juli 1867 eene overeen komst is aangegaan om 15 pCt. te bestei 1 tot de vorming van een speciaal fonds ter onk steuning van spoorweg-maatschappijen, wei verbintenis niet is nagekomen, en dat 1 halve alsnu wordt bepaald om uit de leen; vastgesteld bij besluit van 28 Oct. 1868, z. een fonds ten behoeve van genoemde ma schappijen te vormen en eene reserve van pCt. te creëeren. Hierbij wordt tevens bepaal de benoeming eener speciale commissie, met: dracht om spoedig aan het gouvernement noodige inlichtingen te verschaffen omtrent.: j vorm, waarin aan die maatschappijen direct indirect hulp kan worden verleend. Serrano heeft Prim bevestigd in zi waardigheid als kapitein-generaal van het Ier i Prim heeft eene circulaire tot de armee uit; vaardigd, waarin hij haar herinnert, dat k moreele en materieele kracht alleen bestaat de eenheid van geest en van handelen, c openbarende door discipline. Portugal. Officieele berichten melden, i een Portugeesche expeditie, ten bedrage i 600 man, gezonden naar het binnen! van Quilliname in de provincie Mozambq tegen den wreeden negerhoofdman der B charas, in een hinderlaag gevallen is en zoo. nig verslagen, dat slechts 47 man en 8 offici;: ontkwamen en de artillerie het kruit en ammunitie in handen van den vijand geval zijn. De gouverneur-generaal van Mozambi: is aan de heerschende koorts gestorven. Portugeesche regeering heeft aan verscheiden o logsbooten en talrijke afdeelingen troepen bt gegeven om naar Mozambique te vertrekken Amerika. Per //Russia" zijn tijdingen c vangen uit New-York, tot 28 October. New-Orleans hebben de soldaten de rust; handhaafd. Te Bernard in Louisiana heeft e tumult plaats gehad, waarbij de negers ee: huizen in brand staken, waardoor de bewo: zijn omgekomen. De president Johnson heeft een brief gesel ven aan generaal Ewing, waarin hij te keu geeft, dat de uitgaven in de laatste drie js 1259 millioen dollars bedragen hebben, en uitgaven in dit jaar geraamd zijn op 372 d lioen, zoodat onmiddellijk aan bezuiniging ffi gedacht worden, ter vermijding van een stsj bankroet. Volgens tijdingen van Cuba, heeft de ks: tein-generaal van dat eiland verlof tot het k den van openbare meetings geweigerd. Berichten uit New-York dd. 8 Novenil meldenDe minister van financiën heeft nieuw eene uitgifte gedaan van 10 millic dollars in certificaten. De minister spreekt bepaaldelijk het gern: tegen, volgens hetwelk de regeering onla: echatkistbons verkocht zou hebben. Te New-Orleans is het rustig. Volgens; rucht wapenen zich de blanken. In Louisiï nemen de vijandelijkheden tusschen blankeD: negers toe. In Guatemala vreest men u hongersnood. ACADEMIENIEUYVS. Groningen, 7 Nov. Bevorderd tot doctor de godgeleerdheid de heer J. De "Wi'- Hz., geb. te Doetinchem, na openbare ver- diging van zijn academisch proefschrift, ge* teld: //Athanasius, als bestrijder der Arianes Naar men verneemt, is bij besluit van k Koning-Groothertog van Luxemburg, in c hoofdstad van dien staat opgericht een inS tuut of academie, bestaande uit drie klasse: natuurkundige wetenschappen, wiskunde, gene^ kunde. Deze wetenschappelijke instelling 'J hebben een onbeperkt getal effectieve, honors-' en correspondeerende leden. De evangelische theologische faculteit hoogeschool te Bonn heeft //in memoriaal soles nem synodi anti trecentos annos Vesaliae co- stitulae", o. a. de doctorale waardigheid

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2