N°. 2684. Maandag A°. 1&&8. 9 November. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 5.00. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommersn 0-40. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15 LEIDEN, 7 November. Hoewel er gisterenavond nog eenige arresta- ;n hebben plaats gehad, heeft de burgerij zich ustig gehouden. Militaire patrouilles doorkruis- den geheelen avond de stad ook 2 kompag- meën der schutterij waren op de been, terwijl iet scherpschutters-korps voor het stadhuis de wacht hield. Wel waren er nog vele menschen op straat en hierdoor bleek het dat het ge meentebestuur juist gezien had, door thans krachtige maatregelen te nemen doch de orde verd niet gestoord. Heden avond zal, naar wij ernemen, het studenten-scherp3chutters-korps het andere vervangen. Gisterenocbtend heeft het gemeentebestuur de schade, die bij verschillende particulieren den vorigen avond door het inslaan van glas ruiten was aangebracht, laten opnemen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 130 tot 143 olwassen personen en van 69 tot 81 kinderen. Naar wij vernemen, zijn commissarissen van //Sempre Crescendo" voornemens in December een concert te geven ten voordeele der alge- meene armen van Leiden. Als solisten zouden daarop optreden de bekende pianist Alfred Jaëll en zijne echtgenoot©, benevens de uitste- de baszanger Carl Wallenreiter, geëngageerd ian de opera te Parijs. Wij twijfelen niet of onze stadgenooten zullen door eene trouwe op komst toonen de moeite van Sempres bestuur op prijs te stellen om hen degelijk muziekaal genot te verschaffen in verband met een lief dadig doel. Wij hadden eergisterenavond het genoegen Fraulein Herrlinger in //Ein Kind des Glücks" te zien optreden. Als bij vroegere gelegenheden bracht de bevallige figuur en het naïeve spel dezer jeugdige actrice ons in verrukking. Zij was geheel en al het opgewonden schoolmeisje, wier wereld eene vriendschap van zestien jaar is, geheel en al de hartelijke kleindochter, die, bedorven kind als zij is, niet anders dan liefde en vertrouwen verwacht. Ook als gefungeerd boerinnetje had zij hare geestige zetten en al lerliefste oogenblikken, maar het zij door eenige overdrijviug in haar spel of door involmaakt- beid in de rol zelf, zij voldeed ons daarin het minst. Herr Wolft* als abt, stond haar uitste kend ter zijde en vatte zijne rol volkomen goed °p. Herr Cassmann, als Anatole, deed een min der goed effect. In stem en houding was weinig te bespeuren van het vuur, dat volgens zijne woorden, in zijn binnenste brandde. Ook Herr Weiser, als Marquis von Breteuille, was geene boeiende figuur, zoodat de scènes tusschen die beide een eenigszius vervelend karakter hadden. Het damespersoueel was over het geheel goed e& het ensemble voldeed algemeen. Ook het Qastukje, al ontbrak daarin de ster van den avond, werd goed uitgevoerd. Jammer dat het scherm een paar maal op een verkoerden tijd en plaats neerkwam en dat de muziek niet be ter was. De hoogl. J. De Wal, door de maandverga dering benoemd tot voorzitter van de Maat schappij der Nederlandsche Letterkunde, heeft deze benoeming aangenomen, terwijl tot bestuur der is gekozen, in plaats van Dr. L. J.F.Jans sen, de hoogl. A. Kuenen. De afdeeling Letterkunde der Koninklijke Academie van wetenschappen zal op Maandag a. 8. eene vergadering houden, waarin zullen worden behandeldHerdenking van wijlen Mr. J. Van Lennep door Dr. N. Beets; Verslag der commissie over een voorstel van Prof. R. FruinMededeeling van Prof. Moll over den staat van het kerkgezang in Nederland vóór en tijdens het opkomen van de Oud-Nederlandsche MuziekschoolMededeeling van Dr. Janssen over een Romeinschen tegel met cursiefschrift, onlangs bij Nijmegen gevonden. De wetgevende macht van Louisiana heeft do duodstraf vervangen door een cellulair ge vangenisstelsel, dat door zijne gestrengheid ver schrikkelijk is. De moordenaars worden opge sloten in cellen, voor elk van welke zich een kleine ruimte bevindt, waar zij mogen werken, behalve gedurende twee maanden van het jaar. Die rusttijd vangt aan op den verjaardag van hunne misdaad. Zoolang die duurt, komen de veroordeelden niet buiten hun cel, dan alleen een zeer korten tijd, waarin die schoon gemaakt wordt. De verjaardag van hunne misdaad is een vastendag. Gedurende 24 uren krijgt de gevan gene geen voedsel, hij ontvangt slechts het bezoek van den priester, die hem vermaant om te bidden en van God vergiffenis te vragen. De gevangenen ontvangen voorts geen bezoek dan van de bewaarders en de inspecteurs van de gevangenis. Zij lezen geen boeken dan uit treksels uit den bijbel, en godsdienstige en zede- kundige boeken. Wanneer zij niet kunnen lezen, wordt het hun onderwezen. De cel is geheel zwart geschilderd. Op de deur is met groote letters geschreven In deze cel is, om er zijn leven in eenzaamheid en boetedoening door te brengen, opgesloten A. B., moordenaar van C. D. De commissie van het Prov. Gerechtshof van Zuid-Holland, belast met het afnemen van het candidaat-notaris-examen, heeft gisteren als zoodanig toegelaten de heerenMr. J. J. Schmolck van 's-GravenhageM. Gouverne van DelfshavenW. J. Jansma v. d. Plaes, van Wateringen; J. L. Lange veld van 's-Gravenhage. Uit 's-Gravenhage verneemt men, dat ten gevolge van de in bewerking zijnde wijzi ging der tabellen voor de kiesdistricten, naar aanleiding van de vermeerdering der bevolking, de residentie in het vervolg drie in plaats van twee afgevaardigden zal moeten kiezen. Het klassikaal bestuur van 's-Graven- fa age heeft, in beschikking op de nieuwe aan klacht door den kerkeraad der Ned. Herv. ge meente aldaar, tegen Dr. Zaalberg ingediend, geoordeeld, ofschoon geenszins het oog slui tende voor de bezwaren, die bij den kerkeraad tegen het hervatten van den dienst door Dr. Zaalberg blijven bestaan, deze zaak op de aangevoerde gronden niet opnieuw in behande ling te kunnen of mogen nemen en -den ker keraad in zijn aanklacht en eisch niet ontvan kelijk verklaard. Te Utrecht is dezer dagen eene sub-com missie tot stand gekomen voor de oprichting van een standbeeld ter eere van Boerhaave, zij bestaat uit de heeren Prof. Dr. G. J. Loncq, president Dr. J. Loeff, Secretaris; Dr. A. H. "Van den Heuvel, Dr. H. J. Broers, Dr. J. A. Fles en Dr. J. J. L. Haerten, leden. Uit Harlingen wordt geschreven Naar alle raensclielijke berekening is de loodsboot van Terschelling met zes loodsen, twee leerlin gen, den schipper en zijn knecht omgekomen. Zij zijn reeds sedert 24 October vermist. Een gerucht, dat Zaterdag hier liep, volgens 't welk zij te Delfzijl zouden binnengekomen zijn, is gebleken helaas! onjuist te zijn. Zoo zijn er waarschijnlijk 8 weduwen meer met 27 kinderen. Men wil weten, dat deze en nog andere loods- booten, in deze streken dienstdoende, afgekeurd zijn voor den dienst in 't zuidelijk deel. Uit Groningen wordt van 4 Novem ber gemeld: Dezer dagen heeft W., deurwaar der bij de arrondissements-rechtbank alhier, zich schuldig gemaakt aan valschheid in authentiek geschrift. Hij moest namelijk eene dagvaarding uitbrengen en die derhalve laten registreeren. Hij is zoo vrij geweest zelf als ontvanger der registratie te fungeeren, heeft de registratie- formule onder de dagvaarding vermeld en de gelden in zijn zak gestoken. Dientengevolge is hij gearresteerd, daar het vermoeden op hem rust van zich aan dergelijke handelingen meer malen te hebben schuldig gemaakt. Men schrijft uit Ulr u m //Verleden Don derdag woedden er tegen den avond hevige storm buien uit het noordwesten. Ongeveer to zes uren werden zij vergezeld door bliksem, donder en zwaren hagel. Bij de aanzienlijke boeren plaats van den heer R. J. Loots, onder Vier huizen, stond, tusschen het woonhuis en de stookhut een zoogenaamde wijs- of seinpaal, nagenoeg 65 voet hoog. Vroeger had hij ge diend voor een scheepsmast, bezat eene aan merkelijke dikte, was met zware ijzeren rin gen omgeven en voorzien van ijzeren bouten, om er in op te kunnen klimmen, ten einde een vrij gezicht te hebben over de kwelder landen en de Lauwerzee. Drie 40 voet lange juffers dienden ter ondersteuning van den paal. Eensklaps doorkliefde een bliksemstraal de lucht; een hevige knal deed zich hooren, gevolgd door een vreeselijk geraas. De bliksem had den sein paal getroffen en geheel verbrijzeld. Heinde en ver waren de stukken verspreid. "Wij hebben de plaats, waar bet gevaarte itond, bezocht.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1