De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 49°, "Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 48", te 10 uren 48°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 48°, 's namiddags te 12 uren 54°, te 4 uren 54°. KOLONIËN. BATAVIA, 19 September. Volgens de uit Soerabaya ontvangen berich ten is een expeditie-korps van 832 man, plus 50 mariniers, die met achterladers gewapend zijn, georganiseerd. Verder was er geen nieuws. Van den uitslag der wetenschappelijke waar neming van de zoneclips op 18 Aug. jl. door den hoofdingenieur voor den geographischen dienst valt nog niets mede te deelen. Sedert 22 Juni is vau dien hoofdambtenaar evenmin tijding ont vangen als van Zr. Ms. stoomschip //Sumatra", dat voor de waarneming was bestemd geworden. Bij het marine-departement baart dit niet wei nig ongerustheid. Er zijn echter personen, die het uitblijven van tijding op goede gronden verklaren met het oog op eeue hoogst waar schijnlijke verandering in het reisplan, ten ge volge van de in dit gedeelte van het jaar op de voor de waarneming oorspronkelijk bestemde plaats zeer menigvuldige regens. Door den gouverneur-generaal van Ned. Indië zijn o. a. de volgende beschikkingen genomen: Benoemd Tot contr. 1ste kl. bij het binuenl. bestuur in de res. Riouw en onderh. de ambten, op non-act. C. De Haan, laatstelijk contr. 1ste kl. op Sumatra's Westkust; tot ambt. ter besch. bij de land. ink. en cult. E. Douwes Dekker: tot zouthoofddepot-pakhuismeester te Paradessi (Rembang) de zouthoofddepot-pakhuism. te Si- dayoe (Soerabaya) F. H. P. Van Dijcktot contr. 2de kl. bij de land. ink. en cult. W. Voute, laatstelijk die betrekking bekleed heb bende, onlangs van verlof uit Nederland terug gekeerd. GoedgekeurdDat door den landraad te Krak- saiin (Probolingo) zijn benoemdtot lsten en 2den buitengew. subst.-griff. bij dien landr., buiten bezwaar van den lande, W. Donkersloot en Mr. J. Tijl, beiden ambt. ter besch. bij de landel. ink. en cul. Gesteld: Ter besch. van den dir. van binnenl. best. de ambt. voor den dienst van het boschw. in Ned. Indië W. A. A. De Sturler, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Verleend: Een tweej. verlof naar Nederland, wegens ziekte, aan den ads.-res. van Pamalang (residentie Tagal) P. M. Van Laren en aan den klerk ter algem. seer. E. Gerardaan den 2den comm. bij de algemeene rekenk. L. W. Van Buel; aan den onder-comm. der late kl. bij de contr. en recht. J. S. P. Pauwelsaan den contr. der 2de kl. bij de land. ink. en cult. H. A. baron De Geer en aan den klerk op het res.-kantoor te Bezoekie A. L. Th. Van Sorgen; een tweej. verlof naar Nederland, aan den griff. bij den landraad te Madioen A. E. Bach. Ontslagen Op verzoek, eerv., wegens vertrek, uit zijne betrekk. van buitengew. subst.-griffier bij den raad van justitie te Samarang, buiten bezwaar van den lande, W. H. M. Klein. Onder dagteekening van 26 September jl. is door den heer J. C. Gompertz en 15 andere onderteekenaren bij den gouverneur te Para maribo ingediend een adres, waarin de adres santen doen opmerken, dat bij de algemeene aanvrage tot vernieuwing van werkovereenkom- sten onder de plantage-arbeiders zich dit jaar eene zucht tot verhuizing heeft geopenbaard, zoo groot, dat zij naar een komplot gelijkt, om velen eigenaren een aanzienlijk nadeel te be rokkenen. Niettegenstaande er sedert 1863 (het jaar der vrijverklaring) met den dag vele ge riefelijkheden in practijk worden gebracht, om den geëmancipeerde te bewegen een bestendiger leven op de plaats van zijn werkkring te leiden, heeft schier geen planter hierin mogen slagen, en bewust, dat zij met heen en weder trekken eaauzienlijbe nadeelen te weeg brengen, schij nen de geëmancipeerden er behagen in te schep pen, het werk der vernietiging jaarlijks te ver ergeren. Te lang is naar het oordeel der plan tage-eigenaren de opvolging, en nakoming van art. 29 der wet van 16 Juli 1863, G. B. no. 9, uit het oog verloren. Bij dat artikel wordt het getal werkdagen van een jaar bepaald en met volkomen zekerheid durven de adressanten be kennen, dat geen arbeider of vrijverklaarde van af het emancipatie-jaar dat getal dagen (onge rekend zijne wezenlijke ziektedagen) geleverd heeft. De bedoelde koloniale wet van 1863 nu kan den landbouwer te hulp komen, de hand having namelijk, dat de 300 werkdagen in een jaar (ziekte uitgezonderd) geleverd moeten wor den en aannemende, dat de tegenwoordige arbeiders slechts 2/3 er van geleverd hebben, kunnen velen van de adressanten gebaat worden, wanneer de geëmancipeerden gehouden zijn, de overige 100 werkdagen af te werken, voor dat zij kunnen vertrekken, om hierdoor den plan ter te beneficiëeren en een gedeelte zijner ge maakte jaarlijksche onkosten in te winnen. De adressanten verzoeken derhalve, dat het den gouverneur behagen moge de districts-comraissa- rissen te bevelen, de hand te houden aan de betrachting van voormelde wet Onder dagteekening van den 29sten Septem ber is door den beer E. F. L. Mollinger een tot hetzelfde einde strekkend request aan den gouvernenr ingediend. De gouverneur heeft op beide adressen, ouder dagteekening van 30 September, eene zeer ge motiveerde resolutie genomen, hierop nederko- mende, dat voor het oogenblik aan hunne be zwaren niet kan worden te gemoet gekomen, maar dat zij ernstig zullen worden overwogen en van de ter zake te nemen beslissing kennis zal worden gegeven aan de belanghebbenden, ten einde zij zich in het vervolg daarnaar kun nen regelen. BUITENLAND. Belgie. De Belgische en ook de Engelsche dag bladen houden zich druk bezig met de zaak van den heer Doulton, lid van het Britsche parle ment, die in de afgeloopene week te Brussel terecht heeft gestaan wegens een beschuldiging van oplichterij. De heer Doulton had eene con cessie tot het maken van een belangrijk werk van openbaar nut te Brussel, welke concessie hij wenschte te verkoopen. Hij had een geheim contract gemaakt met onderaannemers om het werk te doen voor 498,000 pd. st., maar maakte een ander vormelijk contract met hen, voor den prijs van 598,000 pd. st. Onder voorwaar den dat het verschil tusschen deze twee sommen, aan hem of aan zijn agent moest worden be taald als rabat. De werkelijke kosten van het werk werden dus schijnbaar 100,000 pd. st. hooger voorgesteld, dan zij werkelijk waren, en deze 100,000 bad de heer Doulton noodig tot bestrijding van voorloopige kosten. De rechtbank te Brussel heeft zich incompetent verklaard om een vonnis te vellen, daar het eene misdaad betrof, gepleegd door een vreem deling ten koste van een ander vreemdeling in een vreemd land. Tevens meende zij echter dat verschillende daden van escroquirie als bewezen kunnen worden beschouwd. De stad Gent heeft eene leening openge steld van 16 millioen fr. tegen 3 pCt. met pre- miën, tegen den koers van 95 pCt. Men heeft voor meer dan 26 millioen ingeschreven, waar van 4 millioen voor geen reductie vatbaar zijn De overige aanvragen zullen op nagenoeg de helft worden gereduceerd. Oostenrijk. De Indépendance" zegt het volgende: In de circulaire van 30 October, waarvan onze Parijscbe correspondent zegt ken nis gedragen te hebben, doet de heer Von Beust uitkomen, dat hij in de militaire com missie niet als minister, maar als afgevaardigde gesproken heeft. Daar de debatten der commis- siën niet door de stenografen gevolgd worden, zoo worden die bijna altijd gedenatureerd. De minister heeft in geenen deele de verontrus tende taal gevoerd, die men hem toegedicht heeft. Om het nut der ontworpen legerorgam- satie aan te toonen, heeft hij minder gewezen op het staatkundig aanzien in het buitenland, dan op de noodzakelijkheid, om de nieuwe leger- organisatie op overwegingen van binnenlandschen aard op soliede grondslagon te vestigen. De minister deed opmerken, dat het Cis-Leithaan- sche parlement, de voordracht, die bereids door Hongarije is goedgekeurd, aannemende, het be wijs zou leveren, dat het dualisme de harmonie tusschen de beide deelen des rijks niet verstoort, maar dat integendeel juist de eendracht tusschen de verschillende deelen des rijks ce kracht der regeering uitmaakt. Natuurlijk heeft de minister ook een blik moeten werpen op den staat van zaken in Europa en terwijl hij de goede be- trekkingon met de buitenlaudsche mogendheden constateerde, moest hij doen uitkomen, dat bij het toerusten van andere mogendheden, vooral in landen, die geen aanval te vreezen hebben, het voor Oostenrijk noodzakelijk is, om in even- tueele gevallen over eene voldoende militaire macht te kunnen beschikken. Behalve dat heeft de minister niets voorop ge/.et, dat niet zijne vredelievende inzichten te kennen gaf en dat niet deed uitkomen hoezeer Oostenrijks belan gen het behoud des vredes vorderen. Betref fende Rusland heeft de minister alleen aan zijne pogingen herinnerd, om de betrekkingen met die mogendheid al intiemer te maken, en hij constateerde dat, zoo hij hierin niet volle dig is geslaagd, de oorzaak onafhankelijk van hem is en grootendeels opklimt tot gebeurte nissen, die van vóór zijne komst aan het bestuur dagteekenen. Betreffende Italië heeft de minister, na de goede betrekkingen met dat land gecon stateerd te hebben, alleen gezegd, dat zoo in Tyrol en Triest vijandige agitatiën tegen Oos tenrijk aan den dag gelegd zijn en deze niet openlijk zoo ontmoedigd of gedesavoueerd wer den als hij gewenscht had, men echter met den binnenlandschen toestand van Italic moest te rade gaan, die de regeering belette zoo vrij ten dien aanzien te handelen, als de oprecht heid harer loyale en vreedzame gevoelens mede bracht. Spanje. De //Gaceta" bevat een ministerieel decreet tot regeling van het recht van vereeni- ging voor vredelievende vergaderingen, waarvan 24 uren te voren aan de bevoegde autoriteit kennis zal zijn gegeven. Die vergaderingen zul len noch periodiek, noch permanent kunnen zijn. Zij zullen gerekend worden haar vrede lievend karakter te hebben verloren, zoodra zij door gewapende personen worden bijgewoond. Ten einde verlichting onder de ge ringere klassen des volks te verspreiden, heeft de gemeenteraad te Madrid besloten volkslees bibliotheken aldaar op te richten en dit voor beeld zal nu in geheel Spanje nagevolgd worden. Men ziet dat de revolutie ook in dat opzicht hare roeping begrijpt. Zij kan kwalijk aan de onwetendheid, waarin de gevallen regeering het volk gelaten heeft, bij decreet een einde maken. De middelen, geschikt om daarin te voorzien, kunnen niet anders dan langzaam werken; maar tot lof der revolutie zij gezegd, dat zij de meest doeltreffende maatregelen neemt om het kwaad te keer te gaan. Rusland. De Nord'' deelt eene dépêche

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2