N°. 2678. Maandag A0. 1868: 2 November. LEIDSCH dagblad; PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND. LEIDEN, 31 October. Gisterenavond had in de Stads-Gehoorzaal le algemeene vergadering plaats van de Maat- ichappij voor Toonkunst. Uit het verslag, door den secretaris uitgebracht, bleek dat de toestand der Maatschappij en hare^Muziekschool is voor uitgegaan. Het aantal namen van leerlingen der Muziekschool bedraagt 138, terwijl in de Ter3chillende klassen zijn ingedeeld 181 leerlin gen, welk verschil in cijfers moet worden toe geschreven aan het aantal leerlingen die in meer dan eene klasse onderwijs ontvangen. De indee ling voor de verschillende lessen is als volgt: voor de piano 89 leerlingen, viool 18, violoncel 3, clarinet 2, elementair klasse 36, 2de koorklasse 20, lste koorklasse 10 en solo-zangklasse 3 leerlingen. Tevens werd nog met een enkel woord Dr. Hoe- kema Kingma herdacht, aan wien de Maatschappij een ijverigen commissaris heeft verloren. Yrij- jdag 29 Nov. a. s. zal in eene vergadering van leden des avonds te halfacht de gelegenheid worden gegeven tot het nazien der rekening van het dienstjaar 1868. Na het uitbrengen van het verslag gaven de leerlingen blijken van hunne vorderingen, waarna men tot de prijsuitdeeling overging. Voor do pi au o werdoa bevorderd vau de 3de naar de 2'Je kl.: M. De Graaf, M. W. C. J. Piper en C. M. S. Van 't Hooft; van de 4de naar de 3de kl.: F. Dricssen, M. Visser, J. P. Sijthoff, M. W. J. Fornara, J. C. B. Van 't Hooft, M. J. Van 't Hooft, J. W. Piper, F. T. W. Heintz, F. A. S. Rijke, M. P. Parmentier, H. C. W. Prijn, C. E. Leeuwen van Duivcnbode, S. A. Rijshouwer en S. M. Maronier; terwijl eene eervolle vermelding ontvingen in de 2de kl.: M. C. Krieger, S. C. Ekama, A. M. P. Sijt hoff, J. Liefrinck, A. J. Wijnstroom en B. Bertrand; inde 8de kl.: M. W. C. J. Piper, H. J. Oostvecn, C. M. S. Van 't Hooft, A. H. J. De Vogel, T. v. d. Does de Bije, J. A. Simon Thomas, A. Stokhuizeu, J. De Gaay Fortman, F. Liefrinck, M. Do Graaf, M. P. Parmentier, E. J. Per- rin, J. M. Van Geenen, A. D. Parmentier, J. D. Parmen tier, E. Hamaker, en in de 4de kl.: M. W. Parmentier, F. T. W. Heintz, F. A. S. Rijke, C. v. Leeuwen van Doi?enbode, S. A. Rijshouwer, S. M. Maronier, A. E. Rod- bart, C. E. Hartevelt, M. Rollandet, A. Beets, H. v. Heu- kelom, C. Sandifort, F. Driessen, B. Wilhclmy Damsté, Paul hu Rieu, J. Boogaard, Jeaue Hoelen, T. W. Piper, M. W. Stok, B. H. J. v. Becten, J. C. E. v. 't Hooft, A. M. De Bink, A. E. De Bink, C. De Biuk, M. J. v. 't Hooft, A. Rinkes, M. P. Dozy, H. De Vries, W. E. Coninck Lief- ding, C. W. Coninck Liefsting, J. M. Bos, J. M. P. Kluit, G. E. M. Blankwaart en J. M. Hoogeudijk prijzen werden aitgereïkt aan N. M. J. Werst, Menno Rijke, M. Visser, Piper, W. G. Steygerwalt, G. v. Leeuwen, M. J. Heyn- •ins, J. P. Sijthoff, M. E. J. v. Oyen, A. L. B. W. v. Oyen en E. M. Rogge. Voor de viool ontvingen in de 3de kl. eene eervolle vermelding V. Clignett en J. F. Fornara; in de 4de kl.: F- Bos, P. C. De Geus, P. N. v. d. Chijs, J. W. Blanken «n G. H. Blanken; prijzen werden uitgereikt aau N. A. T. Twverne, A. M. Sasse, J. W. J. Piper, J. A. Maronier en F. V. H. Rijke. Voor de violoncel ontving in de 4de kl. eene eervolle '"melding P. De Graaf. Voor de clarinet ontvingen eene eervolle vermelding *L W. Pijnappel en F. E. van Goens. Van de 2de koorklasso ontvingen eene eervolle ver gelding Anne Pijnappel, J. C. Hartevelt, C. Sijthoff, A. G- Krabbe, C. E. Hartevelt, Joh. Krieger, Joha. Vis iting en Clara Vissering; prijzen werden uitgereikt aan Marie Pijnappel, A. Maclaine Pont, J. C. Hartevelt en B. J. Wilhelmy Damsté. Van de lste koorklasse ontvingen een# eervolle ver melding G. Bosch, M. C. Krieger, A. M. P. Sythoff cn A- L. B. W. v. Oyen. Van de elementair klasse ontvingen eene eervolle ver melding H. Sijthoff, J. D. Vissering, H. Bierens de Haan, A. Rinkes, D. T. Van Goens, M. E. Boogaard, M. G. Stey gerwalt, M. J. Heynsius, W. E. Coninck Liefsting, M. W. Stok, M. Dozy, M. W. H. J. Hoelen, J. Hoogendijk, T. Piper en H. Dc Vries. Tot do 2de koorklasse werden bevorderd M. E. Boo gaard, M. G. Steygerwalt, M. J. Heynsius, W. E. Coninck Liefsting, M. W. Stok, M. Dozy, M. W. H. J. Hoelen, J. Hoogendijk, A. Rinkes, T. Piper en H. De Vries. De Florentijnsche Kwartet-Vereeniging, die zich eergiateren in de Stads-Gehoorzaal deed hooren, handhaafde ook hier haren gevestigden roem. De uitvoering der verschillende door haar voorgedragene stukken was uitstekend. Een vrij talrijk publiek was aanwezig: en, bij de weinige gelegenheid, die wij hier hebben, om dergelijke muziek te hooren, brengen allen voorzeker gaarne hulde aan degenen, die ons dezen avond ver schaften. Mochten wij dezen winter nog enkele malen een dergelijk genot kunnen smaken Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 112 tot 139 volwassen personen en van 63 tot 80 kinderen. Te Rotterdam heeft eergisterenavond na 10 uren eene hevige vechtpartij plaats ge had tusschen agenten van politie (met gebruik making van hunne wapens) en burgers. Men spreekt van ernstige gewonden. Het gevecht heeft zijn oorsprong gehad in ongeregeldheden, sedert eenige avonden gepleegd door eenige jongens van de teekenschool en die de politie wilde te keer gaan. Daarbij moet echter een der jongens door een politieagent ernstig zijn mishandeld geworden, hetgeen de gramschap van burger3 opwekte en dezen voor den jongen partij deed trekken. Gisterenavond ongeveer te 8 uren hebben zich weder eenige jongelieden vereenigd, om zingende en schreeuwende een tocht door de straten te houden, aan het hoofd van welken troep zich een persoon bevond, die op verschil lende punten woorden tot het volk richtte. De troep werd al gaandeweg grooter, zoodat hij, die daarvan de aanvoerder scheen, eindelijk zelf tamelijk in het gedrang geraakte, waarna hij te half tien uren huiswaarts is gekeerd. Hierna heeft zich de menigte nog tot ruim middernacht langs de straten begeven, joelende en schreeu wende, de politie uittartende en uitjouwende. Bij een bezoek aan het bureau in de Oranje straat zijn door de opeengedrongen menigte aan het kantoor van den waterschout de glasruiten ingeduwd. Hoewel er overigens veel ongeregelds is geschied, heeft de politie zich steeds bedaard gedragen en ofschoon zij door de uittartende menigte herhaaldelijk werd geprovoceerd, is het tot dusverre niet noodig geweest gebruik van het scherp der wapens te maken. Bij de behandeling der begrooting van Amsterdam is door den burgemeester mede gedeeld, dat hem is gebleken, dat er geen be zwaar zou bestaan tegen de wegneming der zeven kapitale schilderijen van de stad, uit 's rijks museum in het Trippenhuis, dat echter het brandgevaar door de nabijheid van de pe troleum-bergplaats van den heer De Boer niet groot was, vermits dat door zeven huizen, eene steeg en een slop van het museum gescheiden was. Bij de discussiën over het stedelijk hooger onderwijs is het voorstel van den heer Muller c. s. tot verhooging der traktementen der let terkundige en juridieke professoren, waarvan wij reeds melding gemaakt hebben, tot nader onderzoek gerenvoyeerd aan curatoren, met ver zoek om een nadere organisatie aan den raad voor te dragen. Morgen, Zondag den lsten November, zal het gedeelte UtrechtWaardeuburg van den spoorweg Utrecht's-BoschBoxtel voor het publiek worden opengesteld. Bij die gelegenheid zal door de Kamer van Koophandel en door eenige leden van den handelsstand te 's-Bosch een diner worden aangeboden aan den minister van binnenlandsche zaken, de ingenieurs van de staatsspoorwegen en de leden der directie van de exploitatie-maatschappij. Gisteren had met groote plechtigheid, in tegenwoordigheid van vele autoriteiten, genoo- digden en andere belangstellenden, do uitreiking der medailles aan de bekroonden op de tentoon stelling te Arnhem plaats. De laatste waren in grooten getale van heinde en verre opgeko men. De uitreiking geschiedde door den minister van binnenlandsche zaken, Mr. C. Fock, als eere-voorzitter der commissie, die daartoe met de commissie op een doelmatig versierde tribune in de groote zaal van //Musis Sacrum" plaats nam. De minister opende de plechtigheid met eene toepasselijke rede en hield ten slotte nog eene toespraak, waarin de inzenders, commissie en allen, die tot het welgelukken der tentoon stelling hadden medegewerkt, dank werd betuigd. Na de uitreiking vatte Dr. Mouton namens de inzenders het woord op, waarbij bij de commissie o. a. dank betuigde voor hare veelvuldige be moeiingen. De plechtigheid werd opgeluisterd door de muziek van het korps van den heer Stumpff. Gisterenmiddag namen de inzenders met de commissie op //Bellevue" deel aan een diner, waartoe ook de minister was uitgenoodigd. Yoor een paar dagen werd te Assen in de gevangenis een brandbriefschrijver uit de kolonie, naar wij meenen, voor een of ander vergrijp in den kerker opgesloten. Hoewel men zijne handen stevig geboeid had, kon hij toch even het slot vatten en oefende met de toppen zijner vingers nog zooveel kracht uit, dat hij het sterke slot uit elkander rukte. De bewaar ders, die hem los in de cel zagen loopen, boei den hem opnieuw. Hij verzekerde hun echter, dat hij zich wol weer los zou weten te maken. Hij hield woord en scheurde tot zesmaal toe het slot open, hoewel men het ten laatste van de zwaarste soort genomen had. Men heeft toen

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1