toch was recidivist) aan huis was geweest, en die hem natuurlijk herkende. Ook moet hij nog op straat iemand, dien hij kende, aangesproken hebben. De pastoor bestelde hem tegen den avond terug en toen hij in de Speelmanstraat kwam, werd hij daar door twee agenten van politie opgewacht en in arrest genomen. De ander, Klokkers, was met Schafstal tot het dorp Kothen geloopen, waar zij gisteren avond aankwamen, zonder in vierentwintig uren iets gegeten te hebben. Schafstal ging in een boerenwoning brood vragen, waar men hem een paar sneden gaf, te gelijk echter wantrouwend vragende, of hij ook soms //een van die uit brekers" was. Na dit zoo luchthartig mogelijk ontkend te hebben, voegde hij zich weder bij Klokkers en deelde hem mede, wat men hem gevraagd had. //Dan zijn me weg," antwoordde deze, en omziende bespeurden zij, dat de boe ren, in hun argwaan versterkt, hen reeds be gonnen te vervolgen. Zij zetten het op een loopen. De boeren renden Klokkers achterna, Schafstal in de duisternis voorbij, waarvan deze partij trok, om een anderen weg in te slaan zonder dat iemand het bemerkte. Na een kwar tier vervolgd te zijn, gaf Klokkers het eindelijk op, en liet zich door de boeren van Kothen naar het tuchthuis te Leeuwarden terugvoeren. Schafstal hoopt men nog wel terug te krijgen, doch men vreest dat de twee gevaarlijksten, Seip en Spelleken, reeds niet ver van de gren zen zullen wezen, of zich ergens hebben weten te verschuilen. Omtrent geen van drieën is tot dusverre eenig bericht ingekomen. De twee gevatten, bovenal Van den Assen, hebben echter getoond, dat zij slimmer zijn ge weest in het uitbreken, dan in het profiteeren van hun uitbraak. Wij vernemen, dat hedennacht de bliksem is ingeslagen in 2 watermolens te Oudshoorn en 1 te Aarlanderveen, met dat gevolg dat zij geheel zijn afgebrand. Ook moeten er te Lei derdorp 1 en te Alphen 6 huizen zijn afgebrand. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal op Zaterdag den 31sten dezer a. s. niet plaats hebben. Volgens bericht van den Nederl. consul te Leipzig zal er op het einde van Mei 1869 aldaar eene tentoonstelling gehouden worden van werktuigen, voortbrengselen en benoodigd- heden van molens, bakkerijen, alsmede van land bouw, voor zooverre deze met de beide eerstge noemde takken van nijverheid in rechtstreeks verband staat. De minister van koloniën brengt ter ken nis van candidaat-notarissen, dat er door de aan staande invoering van de nieuwe wetgeving in de kolonië Suriname gelegenheid zal zijn voor een candidaat-notaris om tot notaris te Para maribo te worden benoemd. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Hennaarderadeel IJ. Rodenhuis IJ.-Bzn. Z. M. heeft aan Jhr. F. M. Lycklama a Nyeholt, te Beetsterzwaag, vergunning verl. tot het aannemen en dragen der orde van den Leeuw en de Zon 5de kl., hem door Z. M. den Schach van Perzië geschonken. Z. M. heeft de benoeming van C. Francis, burgem. van Harencarspel, tot secret, dier gem., bekrachtigd. Z. M. heeft goedgevonden op zijn verzoek eervol ontslag te verleenen aan T. M. Roest als lsten luit. bij de rust. schutterijen in de prov. Zuid-Holland. Z. M. heeft aan den heer Mr. A. J. W. Farncombe Sanders, op zijn verzoek, eervol ontsl. verl. als insp. van het lager onderw. in de prov. Utrecht, en als zoodanig benoemd L. Mulder te 's-Hage. Z. M. heeft aan Jhr. E. W. J. Six tot Oter- leek eerv. ontsl. verl. als referendaris bij het dep. van binnenl. zaken, onder dankbetuiging voor de goede diensten, door hem in die betr. bewezen. Z. M. heeft aan J. Epskamp te Veenendaal en aan A. J. Pijpenzeel te Gouda vergunning verl. tot het aannemen en dragen van het hun door den paus toegekend kruis //Fidei et Yir- tuti". Z. M. heeft herbenoemd tot burgem. der gem. Hedikhuizen M. Yan Hooff. Z. M. heeft benoemd tot not. binnen het arr. Winschoten, ter standpl. de gem. Finster- wolde, Mr. A. H. Koning, adv. en cand.-not. te Wedde, thans burgem. der gem. Ylachtwedde; tot not. binnen het arr. 's-Gravenhage, ter standpl. de gem. ■'s-Gravenhage, H. Yan Reyn Cz., cand.- not. aldaar. Z. M. heeft met 1 Jan. 1869, eerv. ontsl. verl.aan A. L. Yan der Harst, als hoofdcomm. bij het dep. van justitie, en aan J. L. Le Rutte, als comm. bij het dep. van justie. Z. M. heeft benoemd met 1 Jan. 1869 tot comm. bij het dep. van justitie J. J. Yan der Harst, thans adj.-comm. bij gemeld dep.; tot lid van het college van regenten over het huis van arrest te Zutfeu Dr. I. Yan der Eist, stads en praktizeerend geneesheer aldaar. Z. M. heeft aan R. Feenstra, op zijn verz., eerv. ontsl. verl. als lid van het college van regenten over het huis van arrest te Sneek, en zulks onder dankbetuiging voor de langdurige en getrouwe diensten, door hem als zoodanig bewe zen, en voorts benoemd tot lid van genoemd college O. G. Bungenberg, dir. van het postk. aldaar. Z. M. heeft den luit. ter zee 2de kl. J. E. C. Coster Yan Yoorhout, op zijn verz., uiot den laatsten dezer, eerv. uit Zr. Ms. dienst ontslagen. Z. M. heeft met ingang van 1 Nov. aanst. tot luit. ter zee 2de kl. bevorderd de adelbor sten der 1ste kl. J. P. Lubbe Bakker en L. C. Rovers. Z. M. heeft aan de onderstaande non actieve opper-, hoofd- en verdere officieren pensioen verleend: aan C. P. F. G. Van Emde, gen.- maj., 2100E. A. E. baron Dibbets, intend. 2de kl., onder toekenning van den rang van intend. 1ste kl., f1500J. L. E. Juta, op eigen aanvrage, onder toekenning van den rang van kol., luit.-kol. der inf., f 1500, en H. Yan Alphen de Yeer, kapit. der inf., [752. Z. M. heeft met ingang van 21 Oct.: 1°. aan Dr. J. C. Zaalberg eerv. ontsl. verl. als lid en secret, van de commissie tot de zaken der Pro- testantsche kerken in Nederl. Oost- en West- Indië, en 2°. als zoodauig benoemd Dr. C. E. Yan Koetsveld, pred. bij de Ned. Herv. gem. te 's-Gravenhage. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Dinsdag des namiddags te 5 uren 17°, Wind: N. W., des avonds te 8 uren 47°, te 10 uren 47°. Woensdag 's morgens te 5 uren 44°, te 8 uren 47°, 's namiddags te 12 uren 51°, te 4 uren 45°. BUITENLAND. Duitschland. Eduard Hildebrand, de be roemde landschapschilder, is te Berlijn over leden. Oosteneijk. In den rijksraad van Dinsdag heeft bij de beraadslaging over de wet op de echtscheiding de minister van justitie de uit vallen van den heer Greuter tegen de consti tutie en de organieke wetten beantwoord en verklaard dat de regeering den aanhoudenden strijd moede is, en dat zij er op bedacht is om middelen aan te grijpen, waardoor aan den strijd een einde zou komendat voorts de geestelijken slechts als staatsbeambten de hu- welijks-registers te houden hebben. De minister van binnenlandsche zaken ver klaarde, dat de verordeningen op de uitvoering slechts door de instructie der bisschoppen uit gelokt waren geworden, en dat hij tegen alle tekortkomingen zijn plicht zou doen. Fbankeijk. De //Moniteur" deelt de fl noeming mede van 42 bataljonschefs en zes eskadronschefs der nationale mobiele garl Spanje. Het volk heeft op het executieplfl het schavot verbrand, als eene manifestatie teJ de doodstraf. Serrano heeft in een brief aan AguJ zijn dank betuigd voor de welwillendheid, wal mede de junta te Madrid zich heeft ontbond! Hij wenscht voorts die leden geluk met dei tooning hunner vaderlandsche gevoelens. Er is een besluit uitgevaardigd, houden! bepalingen tot spoediger bevordering der opa bare ambtenaren, en wel in afwachting tl de wet, die dienaangaande door de Cortes J worden vastgesteld. De Spaansche gezant in Nederland is zijne functie ontheven. De minister van oorlog heeft een besluit J gevaardigd, tot slechting der vestingwerken v| Barcelona, wegens de uitbreiding-der stad dol toenemende bevolking. Rome, 26 October. De paus heeft de nieul vestingwerken te Civita Yecchia bezichtigd.3 die gelegenheid heeft hij zijne welwillende ;j zindheid aan den generaal Dumont en het Pril sche leger betuigd, 's Avonds is de paus Rome terruggekeerd. DE TENTOONSTELLING YAN SCHILI DERIJEN TE AMSTERDAM. (Geopend 8 September en gesloten 25 Oetobcfl (Vervolg en slot van gisteren). Er is zeker geen piquanter overgang voortfl oog te bedenken, dau om van Allebé's //YraagtJ kens" zich te wenden tot //Bloemen" van Alma Tl dama. Hij heeft voorwaar het bijwerk niet vel waarloosd, maar er eerder te veel zorg, te veel ui voerigheid aan besteed, zoodat alles wat al fl veel naar voren treedt en er een gebrek :fl diepte ontstaat. Maar dat beeldje Het getuifl zoozeer van een' zekeren adel des geestes vfl hem die het te voorschijn riep en schijnen fl kleuren eerst wat hard, ge kunt er niet kfl voorstaan of het geheel zal u meer en mJ boeien. Dat figuurtje, welks kleeding de laat-l grens overschrijdt, die de tegenwoordige ifl de Grieksche doet verschillen, het staat daanl het ware juist voor onze oogen op, om aan 1 bloemen te ruiken, die voor haar op de ts:| staan. Dat kopje is zoo allerliefst en wij houdfl ons overtuigd dat een ondeugende glimhi om de lippen des schilders moet gespeeld bel ben, toen hij dat fijne neusje achter de aojl lieren liet verdwijnen; de houding van arm:! en handen is zoo gemakkelijk en los als denl tuur het slechts aangeven kan. Ook in ii //Kraamkamer van de 17de eeuw" is meu.-i naïeve, fijn opgevatte schoonheid te vinden! alleen beviel de dame die het bezoek brena ons niet bijzonder, maar waarom ook die kiel ding gekozen Eenigszins in hetzelfde uitvoerig! genre, maar zeer verschillend voor het overigl was een stukje van Berlin (Brussel), //Yerlatenl genaamd, dat zeer zuiver van teekening is, tcfi wijl het fluweel en de zijde niets te wensehei overlaten. Dit laatste kan men ook zeggen tjI Dauriac's //jonge weduwe", dat voor het overig! een zeer weinig bekoorlijk geheel oplevert. H] stijve jonge vrouw voor het portret baars ovcrj leden echtgenoots is maar een voorwendsel od een zwart zijden japon te schilderen. Indiend! Antwerpenaar geen beter beeldjes leveren N dan dit en die twee anderen op zijn stubjj //de Grootmoeder", laat hij zich dan maar blij] ven bepalen tot zijne stille levens, die onver getelijk schoon zijn. De Aardbeziën" od Yersnapering" zijn zoo zuiver, zoo volmaak geschilderd, als men het zich maar voorstelN kan en het glas op beide zou een schilderij Yan der Helst eer aandoen! Aan navolgingen ontbreekt het niet. Rosier^ van Dordrecht schilderde kinderen bellen bbj zende" waarbij veel aan Dou gedacht is. Sad&

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2