2674. Woensdag A°. 1 8b;v 28 October BINNENLAND. BU1TENLA N D. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf o.OO. Franco per postn 3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels t 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15. LEIDEN, 27 October. Het Haagsche Dagblad van gisteren meldt: //Eene telegraphische dépêche, heden te Leiden ontvangen, brengt het treurige bericht over van het overlijden van den heer Cd. Busken Huët te Batavia; men zegt ten gevolge van een aanval van de cholera." Wij hebben te vergeefs getracht, om den ont vanger van dit telegram op te sporen. Voor zooverre onze information strekken, is hier in de stad niets omtrent dit bericht bekend. Wij betwijfelen er alzoo de waarheid van, vooral daar reeds de vorige week dit gerucht hier in de stad verbreid was, terwijl het ons, bij onder zoek, niet bleek, dat iemand eenig bericht van dezen aard had ontvangen. De hoofdcommissie der Vereeniging voor christelijk-nationaal schoolonderwijs te Amster dam heeft dezer dagen bericht ontvangen, dat do minister van binnenlandsche zaken op de bekende verzoekschriften van ingezetenen der gemeenten Wons en Schraard, waarin om op heffing der daar bestaande openbareAcholen werd gevraagd, afwijzend heeft beschikt. Door den hevigen storm van Zaterdag nacht zijn te 's-ïïage onder anderen twee in aanbouw zijnde huizen op het Oranjeplein, waar mede men reeds tot de tweede verdieping was gevorderd, totaal vernietigd en tot op de fon damenten toe verwoest. Geen steen of balk is op zijn plaats gebleven. Gisteren ochtend is de trein, die te halftien van Haarlem vertrok, in het bosch van Wa tervliet gederailleerd door het overrijden van twee koeien, waarvan er een is doorgesneden en de andere de voorpooten verloor. Onmiddel. lijk zijn door de locomotief andere wagens van Uitgeest gehaald en de passagiers, na een opont houd van ruim éen uur, doorgevoerd. Het vervoer der beide Nijlpaarden naar het nieuwe bassin te Amsterda m is gisteren ochtend uitstekend gelukt. Ditmaal gaf de dame het voorbeeld; zij werd spoedig door haren echt genoot gevolgd, waarop het voertuig dezer zwaar wichtige personen zich in beweging zette. Ge durende den tocht kon men uit de sterk ver hoogde roode kleur van het wijfje afleiden, dat het transport min of meer op hare zenuwen werkte. De man bleef rustig zijn maaltijd hou den. Binnen weinig tijds waren de gasten in het nieuwe kwartier aangekomen, waar zij thans blijkbaar reeds zich thuis gevoelen. Men schrijft uit Utrecht dd. 24 Oct.: Hedenmorgen passeerde alhier, komende per Centraalspoor van Amersfoort, om per Rijnspoor over Rotterdam naar Delft te vertrekken, een detachement van het korps rijdende artilleriej ten getale van 30 manschappen, onder geleide van den lsten luit. baron Taets van Ameron- gen, ten einde werkzaam te zijn bij de Pyro- technische school te Delft tot het vervaardigen van patronen. Men verneemt dat tot hetzelfde doeleinde te Delft worden geplaatst 60 man schappen van de veld-artillerie en 90 van de vesting-artillerie. De Amst. Courant meldt, dat van de te Leeuwarden ontv luchte tuchthuisboeven reeds twee weder in hechtenis genomen zijn. Volgens bericht echter van een der correspondenten van de N. Rott. Courant is men er nog maar óen meester geworden. De politie in Friesland is ijverig in de weer om de vluchtelingen op te sporen. Bij het vertrek der Londensche boot uit Harlingeu stonden politiedienaren uit Leeu warden op de wacht, omdat men vermoedde, dat de vluchtelingen een wijkplaats in Engeland zouden gaan zoeken. Z. M. heeft berkachtigd de benoeming van M. A. Boll, burg. van Heesbeen c. a., en van Drongelen c. a., tot secr. dier gemeenten; aan J. Mensing en J. R. Fokker te Bussum, ver gunning verleend tot het aannemen en dragen van het hun door den paus toegekend kruis //Fidei et Virtuti"aan den heer J. J. F. Noord- ziek, refer., biblioth. van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, dir. van het Bijblad tot de Nederl. Staats-Courant, tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de Poolster, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken; aan HDs. kamer heer den ritm. der cav. op non-act. Jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, tot het aanne men en dragen der versierselen van officier der orde van de Italiaansche kroon, hem door den koning van Italië geschonkenherbenoemd tot schoolopz. in het 3de schoold. der prov. Zuid- Holland Dr. M. J. De Goeje te Leiden; be noemd tot dir. van een der rijkstél.-kantoren den tel. 3de kl. J. H. Geerke. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 50°,Wind: N. W., des avonds te 8 ureD 48', te 10 uren 4g°j Dinsdag 's morgens te 5 uren 47°, N. W., te 8 uren 49°, 's namiddags te 12 uren 51°, te 4 uren 48°. Belgie. Volgens het bulletin, onderteekend door zeven geneesheeren, is de toestand van den kroonprins gisteren na een vrij gunstigen dag, plotseling verergerd. De //Etoile Beige" meldde gisterennamiddag te 5 uren, dat de toestand van den kroonprins gisterenmorgen verontrustend was, doch blijk baar was verbeterd, zoodat de prins eenige spijs kon gebruiken en een weinig kon rusten. Frankrijk. De France" zegt in tegenspraak met de //Etendard" van eergisteren, betreffende Sleeswijk, dat er sedert een jaar geene dépêches tusschen Berlijn en Kopenhagen zijn gewisseld. Op last van keizer Napoleon is eene his torische kaart bewerkt, welke in vier bladen is uitgegeven. Het eerste blad stelt Europa voor na de tractaten van Weenen. Oostenrijk, Prui sen, al de staten van Duitschland, het hertog dom Luxemburg, Nederland en België zijn rood gekleurd. Frankrijk vertoont zich daarbij slechts als een klein gedeelte lands, hetwelk door die groote rood gekleurde uitgestrektheid insgelijks dreigt te worden ingenomen. Dit blad stelt voor het hoogste toppunt van Duitschlands macht in de laatste jaren. Het tweede blad stelt voor het jaar 1832. Duitsch land is nog altijd machtig en groot, maar Bel gië draagt nu eene andere kleur, als zijnde neu traal verklaard. Het derde blad stelt den toestand van Europa voor na den slag van Sadowa. Op de keizerlijke kaart is de roode uitgestrektheid aanmerkelijk ingekort. Alleen de Noord-Duitsche Bond en Luxemburg met Nederland dragen de roode kleur nog. De Zuid-Duitsche staten zijn anders gekleurd en Oostenrijk is wederom anders ge kleurd. Dit blad stelt dus aanschouwelijk voor de theorie door den minister Rouher in het wetgevend lichaam verkondigd: dat Duitschland door de laatste gebeurtenissen in drie stukken is gesplitst. Het vierde blad, den tegenwoordigen toestand voorstellende, geeft aan Luxemburg en Neder land eene andere kleur dan aan den Noord- Duitschen bond. Duitschland is dus volgens keizer Napoleon door Sadowa achteruitgegaan in macht en invloed. Het officieus orgaan //le Constitutionnel" geeft, als toelichting van deze kaarten, de ver zekering dat daaraan elke gedachte om politieke wijzigingen in den toestand van het vaste land te brengen vreemd is. Deze kaarten geven zegt dit blad slechts de strategische po sitie aan van Frankrijk tegenover zijne naburen, op drie verschillende tijdstippen, en bewijzen dat die positie, sedert de laatste veranderingen aan gene zijde van den Rijn, niet ongunstiger is geworden, maar dat Frankrijk zelfs heden ten dage vrijer is in zijne bewegingen en alli antiën." Ook de France" leverde Zaterdag een betoog over deze kaarten, en zegt dat Frankrijk tegen woordig in grondgebied grooter en strategisch sterker is dan het Frankrijk van 1815 en 1831; voorts dat in de diplomatieke betrekkingen tus schen Frankrijk en Europa eene verbetering js gekomen, welke slechts door den hartstocht kan worden ontkend. Na 1866 is Pruisen aanmer kelijk vergroot en beheerscht Noord-Duitsch- landmaar het vroegere stelsel der alliantiën en coaliticn is bepaaldelijk verbroken. Het over wonnen Oostenrijk trad uit den Duitschen bond de Noord-Duitsche confederatie is gegrondvest op de verscheurde verdragen van 1815, maar zij is, blijkens een formeel verdrag, van de zui delijke staten gescheiden en indien zij mocht trachten de vereeniging met die staten tot stand te brengen, is het nog niet zeker, dat deze daartoe geneigd zullen zijn. Pruisen staat ove rigens geïsoleerdhet zoekt onvermoeid naar nieuwe alliantiën in de plaats van die, welke door het zwaard werden vernietigd. Nederland

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1