ran de Coppello, rector van het stedelijk gym nasium. Doze jieer zou bij zijn laatstgemeld ambt dat college gratia waarnemen maar tot den rang van buitengewoon hoogleeraar worden verheven. In deze zou, naar het oordeel der voorstellers, zonder nieuwe schade voor de ste delijke financiën, eene onevenredige eo onbillijke regeling worden opgeheven, en het hooger on derwijs wordeu bevorderd door de aanwinst van de uitnemeude talenten van den heer Kuppeyne. De pogingen, door de Twentsche //Yereeniging tot bevordering van nijverheid en handel*' on langs aangewend, om van de regeeriug te ver krijgen, dat de behoeften voor de verschillende legerkorpsen voortaan //in het openbaar" moch ten worden aanbesteed, hebben een volledig succes verworven. Heeds spoedig nadat het be stuur dezer vereemging het verzoek hiertoe persoonlijk aan Z. Exc. dea minister van oorlog had gericht, hetwelk al dadelijk bij dezen met belangstelling werd in overweging genomen, is het koninklijk besluit verschenen, waarbij de openbare aanbesteding der meeste legerbehoeften voor het jaar 13(39 werd voorgeschreven. Dientengevolge worden nu dagelijks in de dagbladen vanwege de hoofdadministratiëc der diverse korpen die aanbestedingen aangekon digd, welke allen op 16 November zullen plaats hebben, namelijk voor ieder korps afzonderlijk en ter plaatse waar de hoofdadministratie daar van is gevestigd, terwijl bij die respectieve ad- ministratiën de voorwaarden van aanbesteding en levering, benevens de lijst van de artikelen, die aanbesteed worden en die bij ieder korps in aard en hoeveelheid verschillen, ter lezing liggen. De N. Utr. Courant schrijft het volgende: Het liberale element is in onze bisschopsstad niet zoo 3terk vertegenwoordigd, dan dat wij ons niet zouden verheugen over iedere persoon lijkheid, die dat element komt versterken. De nieuwbenoemde hoogleeraar Quack heeft in zijne intreerede, tintelend van geest en leven, over //Maatschappij en Staat" zich opnieuw een krachtig voorstander der gezonde vrijzinnige denkbeelden getoond en wij verheugen ons voor de stad onzer inwoning zeer in zijn aanwiust. Kort en gevoelvol waren zijne toespraken, even edel vua gedachte als schoon van vorm. Klink was zijn slotwoord tot de studenten, toen hij op hun gemeenschappehjken werkkring wijzende uitriep: //Wij kunnen niet allen de epauletten dragen, maar wij kunnen allen strijden voor de eer van de vlag!" Wij wenscben den, in de goede en volle beteekenis, joDgen en levenslustigen hoogleer aar kracht en lust toe in zijn nieuwen werk kring. De minister van justitie heeft den 21sten dezer aan heeren procureurs-generaal bij de pro vinciale gerechtshoven de volgende circulaire gericht //Het is mij gebleken, dat in sommige plaat sen des rijks, waar spoorwegen zijn aangelegd en in exploitatie gebracht, nog veelal tot het vervoer van gevangenen en van andere perso nen, die, hoezeer niet in den zin der wet als gevangenen kunnende worden beschouwd, echter onder geleide van bet openbaar gezag reizen, gebruikt wordt gemaakt van andere openbare middelen van vervoer. //Om verschillende redenen verdient, naar mijn oordeel, het vervoer langs den spoorweg de voorkeur, en daarom meen ik het gebruik van de spoorwegen, waar dit mogelijk is, boven alle andere vervoermiddelen te moeten aanbe velen. //Ik wensch daarbij te wijzen opdewensche- lijkbeid, dat door ouderling overleg tusschen de betrokken autoriteiten de transporten zoo danig worden geregeld, dat de geleiders geen nachtverblijf buiten hunne standplaats belmo ren te houden, maar denzelfden dag kunnen terugkeeren, en dus in dier voege, dat indien de eindbestemming te ver verwijderd is, de ge leiders op tusscheustations door anderen kunnen worden vervangen. //Yoor zooveel noodig herinner ik eindelijk, dat tot overbrenging van beklaagden en be schuldigden langs spoorwegen, waarvan de on dernemers, op vertoon van eene reisorder, tot kosteloos vervoer zijn verplicht, niet wordt ver- eischt eene geneeskundige verklaring, dat de gevaugenen niet in staat waren te voet te rei zen, maar dat in alle andere gevallen moet worden gehandeld overeenkomstig de artikelen 4 en 5 van het decreet van 18 Juni 1811 en de daarmede in verband staande en indertijd gegeven voorschriften. Ik heb de eer UWEGh te verzoeken, op den inhoud dezer aanschrijving, welke in het Politie blad zal worden geplaatst, de aandacht te ves tigen van de officieren en de hulpofficieren van justitie in uw ressort, onder mededeeling dat het mijn verlangen is, dab dien overeenkomstig worde gehandeld". Op verzoek van eenige dames hoofdonder wijzeressen te Utrecht, heeft de hoogleeraar llnll zich bereid verklaard, ten haren behoeve ceu college in Hollandsche taal- en letterkunde le openen, dat ook door eenige hulponderwij- zeressen zal worden bijgewoond, en waartoe bet lokaal der openbare school voor jonge jufvrou wen aangewezen is. Men schrijft uit Leeuwarden dd. 25 October het volgende: In den afgeloopen nacht heeft alweder eene ontvluchting uit het tucht huis alhier plaata gehad, door vijf zware ge vangenen, die in een onderaardsch cachot waren opgesloten. Behalve do beruchte Wilhelm Spel leken en Gerardus Hendrikus Schafstal, die de zen zomer waren ontvlucht en ook laatstelijk weder aan de poging daartoe hadden deelgeno men, zijn het Huibert Van den Assem, oud 50 jaren, Jan Seip, oud 41 jaren, en Frederik Klokkers, oud 27 jaren. Een zesde gevan gene, die mede in het complot was, is achter gebleven, daar hij niet verder schijnt te hebben kunnen komen. Door een loopgraaf, waaraan zij verscheidene nachten moeten hebben gear beid, zijn zij op de zoogenaamde Oude Biok- huisplaats gekomen, van waar Zij zich langs een trap naar bet magazijn hebben begeven. Daar hebben zij zich van burgerkleeding voorzien. Na op het dak van het aangrenzende gebouw te zijn geklommen, hebben zij zich op de eene of andere wijze naar beneden laten zakken. Toen waren zij bij een der buitenmuren der gevangenis en hadden nog slechts den in de gracht liggenden boom over te stappen, om in volle vrijheid te zijn. Zij slaagden maar al te wel, in weerwil van een paar daar heen en weder loopende schild wachten. Het stormweder heeft van zelfde vlucht niet weinig in de band gewerkt. Bij beschikking van den 23sten Oct. jl., heeft de minister van binnenl. zaken tot klerken bij den rijkstelegraaf benoemd: M. J. Coster te Am sterdam G. L. Crietee te Amsterdam; R. J. Boogaard te Oosterbeek; C. H. Yan Katwijk te Schiedam; G. Yijftigschil te Voorschoten; E. J. A. Ploner, F. Pijpers en G. M. Koud ijs te Amsterdam; G. H. Peerboom te Margraten J. Bosboom te 's-GravenhageP. J. Waldorp te 's-Gravenhage; C. Schuit te HoornA. Par fait te AmsterdamG. A. C. Keyzer te Kam pen A. C. Van Heelsbergen te Dordrecht; C. Kroon Jbzn. te Hypolytushoef (eilaud Wierin- geD); F. J. Yan der Putt te LeerdamD. Keu zenkamp te Dordrecht; T. Zoeter te Bruinisse H. D. Monkhorst te Zuidbroek; J. Veldkamp te Groningen; H. Yersloot te Nijkerk; J. B. Klönne te Yught; T. H. E. Sauveur te Maas tricht; J. L. Schlang te Maastricht; G. C. J. Yerkerk te Nijmegen; J. C. Yan der Maal te Amsterdam; en J. G. Rühling te Amsterdam. Z. M. heeft J. A. Mazel, min.-res., thans tijdelijk belast met de waarneming der zaken van het gezantschap te Washington, benoeunl tot min.-res. bij de Vereenigde Staten van Ame rika; voorts benoemd tot raad van legatie bij het gezantschap te Parijs, Mr. B. O T. M. We*, ten berg, thans raad van legatie buiten werke- lijken dienst, en de volgende secretarissen van legatie overgeplaatst, te weten Jhr. M r. A. P. C. Van Karnebeek, van het gezantschap te Parijs bij dat te Berlijn, met toekenning van den titel van raad van legatie honorair, Mr. F. W.C.P, graaf Van Bylandt, van het gezantschap te Ber lijn naar dat te Weenen; en Mr. W. F. H. Yon Weckherlin, van het gezantschap te Wee nen naar het depart, van buitenl. zaken; aan Mr. F. J. W. baron Van Pallandt, secr. van legatie, laatst werkzaam bij het gezantschap te Brussel, op zijn verzoek, eea eervol ontslag ver leend uit 's lands dienst, met vergunning tot het voeren van den titel van raad van legatie honorair; met intrekking van het kon. besluit van 5 Februari 1868, N°. 70, Martin Coster benoemd tot Ned. consul-gen. te Parijs benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw G. L. A. F. Yon Guaita, consul-gen. te Frankfort a/M. Jhr. J. W. Ploos van Amstel, consul-gen. te Melbourne, en F. D. Leiden, cousul te Keulen; als blijk van goedkeuring en tevredenheid ver leend de zilv. med. en een loffelijk getuigsclir, aan den kapitein der Noordsche brik //Ariadne, Bergenius Johannissen", wegeus de redding der in levensgevaar verkeereude equipage van het Nederl. schoenerschip //de Tijd", op 23 Augus tus jl., nabij Texel, en de aan die equipage ver strekte verpleging; aan Mr. M. P. Meelboom, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als bur- gem. der gern. Nieuwendain en bekrachtigd liet door den gemeenteraad van Nieuwendam aan Mr. M. P. Meelboom verl. eervol ontslag uit de betrekk. van secr. dier gem.; pensioen ver leend aan J. Capetein of J. Kaptijn Jzn gen\ opz. van den waterst. 2de kl ten bedrage van f471; G. Hendriks, gew. oud-cond.-opz. vao den waterst., ten bedrage van f 800 'sjaars; aan Dr. J. G. Mulder, eerv. ontslagen hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan di hoogescbool te Utrecht, ten bedrage van f 17GS 's jaars. Z. M. hoeft aan den heer 1. J. Schulteoi Dozy, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van inspecteur der poste rijen te Arnhem; voorts benoemd: tot inspec teur der posterijen voor de provinciën Gelder land en Limburg, standplaats Arnhem, den heer H. N. G. Neujeau, mee intrekking van het be sluit van 12 Aug. 1868, n°. 6; en tot directeur der spoorweg-postkantoren AmsterdamEm merik en ArnhemBentheim den heer J. J. H. Mispelblom Blijer, thans directeur van het postkantoor te Helder. De Thermometer van Fahrenheit teekendeal- hier Zaterdag des namiddags te 5 uren 46°, Wind: Z. W., des avonds te 8 uren 55°, te 10 uren 55°. Zondag 's morgens te 5 uren 54°, N. W., te 8 uren 52°, 's namiddags te 12 uren 54J, te 4 uren 54°, 's namiddags te 5 uren 52', 's avonds te 8 uren 50% te 10 uren 48°.- Ivlaandag 's morgens te 5 uren 48°, te 8 uren 50°, 's namiddags te 12 uren 54°, ta 8 uren 50°. BUITENLAND. Duitschland. Op den Duitschen handelsdag, die dezer dagen te Berlijn zittingen houdt, ziju de voorstellen van de commissie ter zake der munt- verdragen aangenomen; volgens dezen moet de munteenheid in Duilschland ingevoerd wor den en tevens eeue algerneene munt-hervoraung naar de behoeften des tijds, overeenkomstig mei de beginselen, die door de internationale munt- conferentie, op den Oden Juli 1867 te Parijs geh«m den, zijn aanbevolen. Men zou eene waarde-eenheid invoeren, gelijk staande met het vijffrunken* stuk.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2