en voor de duplicaten en kopijen van al deze stukken, te voldoen door opplakking van een plakzegel, dat vanwege het rijk wordt uitgege ven, waarvan de vorm door ons wordt bepaald en waarop art. 6 der wet van 3 October 1843 (Staatsblad n°. 47) toepasselijk is. Art. 2. Het plakzegel wordt in zijne geheele grootte op de stukken geplakt als volgt, te weten 1°. op de stukken, welke hier te lande wor den opgemaakt, op den voorkant van het stuk, ter plaatse door den trekker of onderteekenaar voor zijne onderteekening bestemd 2°. op de stukken, welke buitenslands zijn opgemaakt wanneer het zegel door een acceptant of borg gebruikt wordt, op den voorkant van het stuk wanneer het zegel door een endossant of anderen houder van het stuk wordt gebruikt, op het eerst onbeschreven gedeelte van den achterkant van het stuk. Art. 3. Indien het plakzegel voor een bin- nenlandsch stuk gebruikt wordt, schrijft de trekker of onderteekenaar zijne onderteekening van het stuk, en indien het zegel voor een buitenlandsch stuk gebruikt wordt, schrijft de acceptaut, borg, endossant of houder, die het gebruikt, zijne onderteekening van de hande ling, waarvoor het gebruikt wordt, over het zegel heen. Op het zegel moet ten minste zoodanig ge deelte van de onderteekening voorkomen, dat deze daaruit voldoende te onderkennen is. Zijn de bepalingen van dit en van het vorige art. niet allen nagekomen, dan wordt het stuk beschouwd alsof het zegel daarop niet geplakt ware. Art. 4. Deze wet treedt in werking den lsten Januari 1870. Het doel van dit wetsontwerp is, om de be taling van het zegelrecht op wisselbrieven en ander handelspapier gemakkelijker te maken. Im mers, terwijl het zegelrecht op buitenlandsch handelspapier, 't welk hier te lande betaalbaar is of verhandeld wordt, en op binnenlandsche promessen, welke ter disconteering bestemd zijn, in den regel wordt voldaan, wordt dit op bin nenlandsche wisselbrieven en assignatiën bijna nooit betaald, dan wanneer er gevaar voor protest bestaat. Te dien aanzien wordt de wet nagenoeg als niet geschreven beschouwd. Hoogst wensche- lijk zou het zijn, daarin verandering te brengen. Dit is echter alleen mogelijk öf door geheele afschaffing van het recht op binnenlandsch han delspapier, öf door zeer aanmerkelijke verlaging van dat recht, vergezeld van bepalingen, waar door de voldoening daarvan afdoende verze kerd wordt. Het eerste is niet wel doenlijk. De schatkist kan de opbrengst van het recht op het binnenlandsch en buitenlandsch han delspapier, op 4{£ ton te schatten, niet mis sen. Kon aan afschaffing van andere belas tingen dan het zegelrecht op drukwerken en advertentiën thans gedacht worden, dan zou het zegelrecht op handelspapier t daarvoor niet het eerst in aanmerking kunnen komen. Het tweede heelt reeds tweemalen bij de Sta- ten-Generaal schipbreuk geleden. De minister van financiën meent daarom, dat, ook zonder dat in de hoegrootheid van het recht en de bepalingen tegen ontduiking daarvan verandering wordt gebracht, maatregelen kunnen worden genomen, waardoor de betaling van het recht gemakkelijker wordt gemaakt. Hij vindt die in de vergunning tot opplakking van een plakzegel. Dat de Florentijnsche Kwartet-Yereenigiüg hier op Donderdag a. s. eene uitvoering zal geven, hebben wij voor eenigen tijd reeds me degedeeld. Toen echter bestond het plan, om die uitvoering tot het eerste van een reeks van vier concerten te maken, die de Maatschappij voor Toonkunst zich voorstelde dezen winter te zullen geven. Dit plan heeft schipbreuk geleden op de geringe ondersteuning van het publiek. De Florentijners zullen evenwel beproeven, of zij ten minste op de gunst van het publiek mogen rekenen, en wij hopen, ter wille van het publiek, dat zij hunne berekeningen niet te vergeefs hebben gemaakt. Waar zij zich de den hooren, brachten zij de hoorders in ver rukking. Wij waren reeds in de gelegenheid om het programma te zien het bevat meest classieke muziek, en de keus is voortreffelijk. Men schrijft ons het volgende dd. 22 Oc tober: In de naburige gemeente Aarlander- veen wappert heden van schier alle woningen de vaderlandsche driekleur, ter eere van den burgemeester dier gemeente, den heer Mr. A. Jongkindt Coninck, die op heden zijn veertig jarigen dienst in die betrekking herdenkt. Groot is de belangstelling en deelneming in dit feest, die zoowel door verschillende eor- poratiën als door een groot aantal ingezetenen betoond wordt, zijnde door laatsgenoemden ge zamenlijk een kostbare bonheur du jour en een prachtige theetafel als aandenken aan ZijnEd. geschonken, terwijl door den burgemeester aan al de armen eene buitengewone bedeeling is uitgereikt tot het volle bedrag als aan elk hun ner wekelijks wordt verstrekt. Maandag-avond, tusschen zes en zeven uren, ging do heer A. Groenewegen over den Oost-cingel, nabij de Oostpoort te D e 1 f t, toen hij in het water iets zag drijven, dat hij aan vankelijk voor een hond hield. Hij vervolgde zijn weg, maar, eenige schreden verder geko men, wilde hij toch weten wat hij had zien drijven en keerde derhalve terug. Tot zijne niet geringe ontsteltenis ontwaarde hij thans, dat er een mensch in 't water lag. Onmiddellijk stapte hij in de gracht, maar kon den drenke ling niet bereiken, waarop hij zijne bouffante nam waarvan hij hem het eene einde toewierp dat de drenkeling greep, en aldus mocht het hem gelukken den man van een vrij wissen dood te redden. Het bleek nu dat hij, die op het punt had gestaan zulk een ellendig einde te vinden, een schoenmakersknecht was, nog slechts 19 jaren oud, die ten gevolge van mis bruik van sterken drank in dien noodlottigen toestand was geraakt. De kerkeraad der Herv. gemeente van Charlois en Katendrecht heeft in zijne vergadering van eergisteren, ter vervulling der bestaande vacature, een drietal geformeerd, be staande uit de heeren predikanten E. B. Gun ning te Leiderdorp, W. Zegers te Oosterbeek, en A. W. A. Verhoeff, te Scheveningen. De heer Dr. H. Hertz, nieuwbenoemd hoogleeraar in de Pathologische Anatomie aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam, zal op Maandag den 26sten dezer 's namiddags te een uur, zijn ambt aanvaarden door het uit spreken eener redevoering in de Remonstrant- sche kerk aldaar. De lessen in de scheikunde aan de hoo- geschool te Utrecht zullen provisioneel door den heer E. Mulder, buitengewoon hoogleeraar, worden waargenomen, aangezien prof. Kerck- hoff' tot aan de Kerstvacantie zijne lessen te Groningen zal blijven waarnemen. Een der uit het kinderhuis te Kampen tijdelijk verwijderde meisjes is Dinsdag uit Gro ningen teruggekomen. Bij haar aankomst met den spoortrein van elf uren, was eene groote menigte op de been, die haar tot het huis van haar voogd, waarheen zij werd geleid, verge zelde. In het kinderhuis zelf heeft een gerech telijk onderzoek plaats gehad, dat des morgens een aanvang nam en tot des avonds zes uren voortduurde. Ter vervanging van den heer J. F. Beins, als leeraar aan het gymnasium naar Assen ver trokken, is de heer Dr. K. D. Schönfeld be noemd tot leeraar in de natuur- en werktuig kunde aan de landhuishoudkundige school te Groningen. Naar men verneemt, heeft Z. M. de ko ning van Pruisen den heer Werdmüller von Elgg, oud-officier van het N.-O.-Ind. leger, thans burgemeester van Zandvoort, benoemd tot ridder der orde van de Kroon, wegens weten schappelijke militaire verdiensten. Z. M. heeft benoemd tot ingenieur-verificateur van het kadaster J. H. Neiszen, thans landme ter 1ste klasse. Z. M. heeft benoemd tot griff. bij het kan tongerecht te Hulst W. P. Koningstein, beëedigd klerk ter griffie van de arr.-rechtb. te Breda; M. Van der Wal, laatst, zendeling-leeraar te Ta- lawaan op Celebes, thans verblijf houdende hie? te lande, tot hulpprediker bij de Prot. gemeen ten in Ned. Indië. Z. M. heeft verleend de volgende pensioenen als aanC. Monhouwer, zich noemende en schui vende C. Monshouwer, comm. 2de kl. bij 's rijks bel., 346; Jhr. W. Gevaerts van Nuland, be taalm. te Dordrecht, 2666; J. Spoor, idem te Breda, ƒ2133; Jhr. H. J. Bicker, idem te Am sterdam, ƒ3029; C. J. De Vriese, ontv. der dir. bel. en acc., ƒ1404; B. Wesly, essayeur van den waarborg der gouden en zilveren werken ti Maastricht, ƒ666 J. K. Velthuizen, deurwaar der der directe bel., 219; B. Reining, ziel noemende en schrijvende B. H. Reinink, brie venbesteller, 108; J. Grant, brievenbesteller, ƒ322; H. P. Ridderbos, brievengaarder, 168. J. L. Fokke, wed. van D. Van der Werf, in leven ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en acc., ƒ962; L. Timmers, wed. van J. G. J Riemersma, in leven ontvanger der directe be lastingen en accijnzen, ƒ626; J. Van Mameren. lste sterap. bij het kant. van het buiteng. zegei te 's-Gravenhage, 338; G. D. Hagenaar, komm. 3de kl. bij 's rijks bel., ƒ443; J. lf Durkema, comm. 2de kl. bij idem, ƒ341. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren47°,Wind N. W., des avonds te 8 uren 443, te 10 uren 44°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 40°, te 3 uren 43°, ZW., 's namiddags te 12 uren 49 te 4 uren 46°. BUITENLAND. Engeland. De koningin der Nederlanden is gisterenochtend te halftien te Dover aangeko men en heeft met den middag-trein de reis naat Londen voortgezet. Sir J. Murchisou, de voorzitter der ko ninklijke maatschappij van aardrijkskunde, deelt een en ander mede omtrent nieuwe berichten, ter zake van Dr. Livingstone en zijne ontdek kingsreis in de binnenlanden van Afrika ont vangen. Sir Roderick zegt, grond te hebbea voor de meening, dat Dr. Livingstone tegen Kerstmis in Engeland zal kunnen zijn. Een telegram meldt, dat graaf en gravin Girgenti gisterennamiddag te Brighton geko men zijn met de bagage van Isabella, die zelve gisterenavond of heden aldaar verwacht werd. Een telegram aan de //Times" meldt, dat de partij der democraten in de Vereenigde Sta ten alle zelfvertrouwen verloren heeft, en da' de verkiezing van Grant voor zeker geacht wordt. Spanje. Er is eene circulaire bekend gemaakt van den heer Lorenzana, minister van buiteD- landsche zaken, aan Spanjes vertegenwoordiger* in het buitenland. De minister zet de redenen uit een, die tot de revolutie geleid hebben en schetst het bestuur onder de twee laatste souvereinen in Spanje, die het trouwe volk slechts een schouw spel van verkwisting van 's lands gelden en v^D de zwartste ondankbaarheid geleverd hebben De tegenwoordige regeering, zegt de minister

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2