MUZIEKSCHOOL DEK MAATSCHAPPIJ VOO» TOONKUNST TE LEIUEN. De directie van den Moniteur" heeft al deze passages geschrapt, en als reden hiervan op gegeven, dat op het oogenblik, dat Frankrijk aan het onderhandelen was over een tractaat met het kabinet in den Haag, niet kon toe gelaten worden, dat men Nederland be schimpte. Ik herhaal dat ik dit uit een zeer goede bron heb vernomen. Hoe is het nu mogelijk, dat die geruchten nog steeds overal te voorschijn komen De //Etendard" en de //France" zeggen, dat de keizer er noch aan denkt de bestaande vrijheden te beperken, noch die uit te breiden. De //France," de gematigdheid der Spaansche revolutie constateerende, zegt, dat niettemin de mogendheden die revolutie niet zullen er kennen, alvorens te weten waarop zij zal uit- loopen. De Gaulois" maakt een brief openbaar van Serrano, waarin gezegd wordt, dat de re volutie, die te Cadix is ontstaan, het land zijne souvereiniteit wil laten uitoefenen en zich het gouvernement kiezen, dat het 't best zal oor- deelen. De chefs der beweging zijn vast besloten om het revolutionnaire programma te doen eer biedigen. De brief drukt voorts de meening uit, dat eene constitutioneele monarchie, met al die vrijheden, welke met dien regeeringsvorm overeen te brengen zijn, de formule zou zijn, die het meest in overeenstemming is met het tegenwoordige tijdperk en met den geest en de bijzondere omstandigheden van het land. Spanje. De junta heeft aan het gouverne ment voorgesteld de afschaffing der doodstraf ea de creatie van strafkoloniën. De junta heeft besloten tot de vestiging een er nationale oefenschool. De minister van oorlog heeft bij decreet gratie verleend aan de militairen, die aan de beweging van 1866 hebben deelgenomen. Voorts is een decreet openbaar gemaakt, waarbij de vereeniging van Vincentius van Paulo wordt ontbonden. Geenerlei officieele of andere tijding be vestigt het beweren van de//Gazette de France" betrekkelijk den afstand van don Ferdinand voor zich en zijne zonen. Men kondigt de aanstaande verschijning aan van een tweede manifest van koningin Isabella. Denemarken. De koning heeft in zijn ant woord op het adres van den rijksdag de goed keuring geconstateerd die de inzichten der re geering ten aanzien van de buitenlandsche po litiek bij het volk vinden. Amerika. Het democratisch comité dringt er op aan om ten krachtigste de candidatuur vau Seymour en Blair te handhaven. HANDEL. Rotterdam, 21 Oct. Afloop der heden ge houden veiling bij de Ned. H.-M. van 106,060 balen Java-koffie: 1232 b. Preanger bruin tot hoogg. 5334, 61 ets.; 16563 b. Preanger geelacht, tot blank 3834, 41 ets.; 1949 b. Tjilatjap 33Y2, 4154 ets.; 63S4 b. Havana- aard 29, 37 ets.; 11768 b. Geelachtig tot blank 34, 13 ets.; 10811 b. Bleek 3254, 35& ets.; 2373 b. Ka- doe 34%, 3654 ets.; 10542 b. Groenachtig tot bleek groenachtig 3234, 3534 ets.; 16671 b. Malang32ft, 3431 ets.; 16762 b. Rosgroen tot groenachtig 3034, •3234 ets.; 1286 Ordinair en Triage 19, 33 ets. Alles verkocht. OFFICIEELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 15den tot en met den 21sten October 1868. Bewallen: J. Kesseboom, geb. Van Rooijen, A J. Van Vliet, geb. De Munnik, D. E Flamman, geb. Van Dissel, D. D. tweel. E- Leemans, geb. Oflermans, Z. J. Van Houten, geb. Boom, Z. C. Paulisse, geb. Van der Kamp, Z. M. J. Langezaal, geb. Kraan, D. H. C. Planjer, geb. Waarden burg, D. A. Paddenburg, geb. Van Velt- huysen, Z. D. tweel. A. J. Gijzenij, geb. Beun, Z. A. Stol, geb. De Bolster, D. A. M. Wijtenburg, geb. Carton, D. W. V; n Kempen, geb. Stadelman, D. A. Van den Berge, geb. Van Rijnswau, Z. M. J. Passant, geb. Verstraaten, D. M. Neute boom, geb. Van den Berg, Z. M. J. Van Teylingen, geb. Swinkels, D. J. Bergman, geb. Van Berkel, D. Gehuwd: P. Massaar jm. en J. Van der Reyden jd. J. Gorree jm. en M. Delmeer jd. P. Ba Pont jm. en E. Briijer jd. P. Verveer jm. en J. Stijger jd. J. Blommen- daal jm. en S. M. Crama jd. J. Roza jm. en J. Den Hollander jd. C. C. Foppe jm. en H. J. Reuther jd. Overleden: A. H. Riebeek D. bijna 2 j. W. Visscher Z. 17 j. H. P. J. Visser Z. 1 j. en 2 m. G. F. Leichtenberg, wed. J. J. Brachthuiser, 50 j. P. O. D. Brouha 47 j. J. Wagemans D. 12 d. A. J. Van den Brom D. 4% j. J. Broesterhuizen Z. 1 m. W. Van Loon Z. ruim j. A. De Jong 73 j. GEMENGDE BERICHTEN. Dezer dagen begon de president eener Belgische rechtbank, terwijl voor haar eene niet onbelangrijke zaak bepleit werd, een ge sprek met een der rechters. De aan het woord zynde advocaat, die dit zeer hinderlijk vond, hield plotseling midden in een zin op. Ga voort mijnheer!" zeide daarop de president. //Excuseer mij, mijnheer de voorzitter," was het antwoord, //ik vreesde indiscreet te zijn." Als een bewijs dat de menschen in de Meijerij nog gezoud zijn, meldt men het vol gende Ter gelegenheid van eene kermis op zeker dorp, teerde daar een gilde, bestaande uit 97 personen, waarvan de meesten tot het vrouwelijk geslacht behoorden. Deze hebben drie dagen geteerd en gesmeerd, aan rundvleesch gebruikt 800 pond, alsmede nog 12 groote vette hammen, 40 vaten aardappelen, 5 koeketels soep van 20 emmers en daarbij nog een aantal kooien en savoyen. De //New-York Times" kondigt den Ame rikanen een bezoek aan van Alexander Dumas, den duizendkunstenaar. Niet alleen, zegt ge noemd blad, zal hij voorlezingen houden uit zijne romans, mémoires, drama's enz., maar te vens een tooneelgezelschap dirigeeren, en boven dien zijne welbekende kookkunst vertoonen door na iedere voorlezing een diner gereed te maken voor al de toehoorders, a vijf dollars het couvert. Tusschen die bedrijven door is hij van plan een blad uit te geven, den president Grant in zijne ambtsbezigheden bij te staan, en door eene reeks scheikundige proeven aan te toonen, hoe het door hem gemaakte gas voordeelig tot verlichting van groote steden kan worden aan gewend. Hij zal Lear en Pocahontas te gelijker tijd^ voorstellen en op den Broadway een wed ren van velocipedes met Barnum houden. Bo vendien belooft hij iedereen, die een kaartje voor een diner van hem koopt, zijne,photogra- phie en een pakje van zijn wonderpoeder tot genezing der krankzinnigheid. Een strike van minder aangenamen aard heeft Philadelphia in het duister gehuldde werklieden namelijk van de gasfabrieken staak ten den arbeid, om hooger loon te verkrijgen. Ten gevolge daarvan heerschte er eene Egyptische duisternis, de schouwburgen waren gesloten en de particulieren brandden olie en kaarsen. Het verkeer was natuurlijk geheel en al gestremd. GEMEENTERAAD. Vergadering van heden. Afwezig de heeren Tieleman, Kneppelhout, Du Rieu, Cock en Wttewaall Onder de ingekomen stukken behooren1®. eene missive van den heer J. A. Van Dijk, be richtende, onder dankbetuiging voor het ten zijnen aanzien genomen besluit, dat hij voor de benoeming tot directeur van de normaal school te Groningen bedankt en zich dus op nieuw aan het onderwijs te dezer stede ver bonden heeft; 2°. een adres, houdende beklag over het besluit van het dagelijksch bestuur, waarbij indertijd machtiging is gegeven tot het vestigen van het steenkolenmagazijn van den heer Van der Heyden, in weerwil van de be zwaren daartegen door bewoners van naburige erven aangevoerd, en verzoekende dat de raad daarin moge voorzien. De eerste missive wordt voor kennisgeving aangenomen, terwijl omtrent de tweede wordt overgegaan tot de orde van den dag, aangezien de raad onbevoegd is de ge vraagde voorziening te verleenen. Intusschen wordt naar aanleiding van dit stuk besloten aan de commissie voor de strafverordeningen de vraag voor te leggen of en zoo ja hoe in de po litieverordening eene bepaling zou kunnen wor den opgenomen, tot wering van het gevaar, dat uit het broeien van steenkolen, in maga zijnen opgehoopt, zou kunnen voortvloeien. De stads-chirurgijn I. L. A. Desertine wordt met algemeene stemmen overeenkomstig zijn ver zoek als zoodanig herbenoemd. Naar aanleiding van een voorstel van vijf leden, om de voor dracht tot het verleenen van een eervol ont slag aan den leeraar in de Engelsche taal- en letterkunde aan de gemeente-instellingen voor hooger- en middelbaar onderwijs, met gesloten deuren te behandelen, gaat de Raad tot het houden eener geheime zitting over. Bij heropening der vergadering komt het voorstel in stemming en wordt het aangenomen met 13 tegen 6 stemmen. Tegen de heeren Rutgers, Tichler, Tollens, Yan Kaathoven, Schel- tema en Meerburg. Het voorstel der commissie omtrent het sub sidieeren van verschillende instellingen van wel dadigheid wordt aangehouden. Aangenomen wor den eindelijk de voorstellen tot onderhandsche verhuring van een kelder op de Breestraat en van een magazijn en zolder in de Smidsteeg, benevens dat tot goedkeuring der rekening van het Israëlietisch Armbestuur over 1867. ADVERTENT1EN. Voorspoedig bevallen van eene Dochter JOHANNA HENRIETTA VAN DER VIES, geb. Tengbergen. Kedichem, 21 October 1868. Tot het doen inschrijven van leerlingen gelieve men zich voor 1°. November 1868 schrif telijk aan te melden bij den ondergeteekenden, bij wien steeds inlichtingen aangaande de Mu ziekschool te bekomen zijn. De Secretaris der Maatschappij voor Toonkunst te Leiden, J. HOOG. Rapenburg, I, 223. De navolgende perceelen zijn bij de opveiliug op Zaturdag den 17 October 1868 ten overstaan van den Notaris P. MULLER te Leiden en waarvan de Afslag zal plaats hebben op Zatur dag den 24 October a. s. in bod gesteld als volgt: Het HUIS en ERF te Leiden aan het Korte Galgewater op ƒ1825. verhoogd met 175.— Het HUIS en ERF te Leiden in de Galgstraat op ƒ600.En het HUIS en ERF met het OVERHAALVEER in de Gemeente Valken burg op ƒ440.—, verhoogd met ƒ60.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3