herstemming plaats hebben tusschen den heer P. Smidt van Gelder, candidaat van //Burger- pligfc," die 532, en den heer J. Boissevain, die 466 stemmen verkreeg. De heer A. J. F. Yan Yollenhoven, candidaat der conservatieven, ver wierf 374 stemmen. In de gemeenteraadszitting van Amster dam zijn gisteren door den heer P. N. Muller opnieuw ter sprake gebracht de bekende bezwa ren tegen de nabijheid van de petroleumberg- plaats van den heer De Boer bij 's rijks museum voor schilderijen (Trippenhuis), waarover, in ver band tot de zeldzame in het museum aanwezige kunstschatten, zelfs in Parijsche bladen schande was gesproken. De spreker had vernomen, dat dezer dagen in die bergplaats eene ontploffing had plaats gehad, ofschoon niet direct bij en door de petroleum, en vroeg deswege inlich ting aan het dagehjksch bestuur. De burge meester verklaarde niets daarvan te weten. De heer Muller stelde echter voor, dat het gemeen tebestuur zich nader in deze tot de regeering zoude wenden en inmiddels de 7 kapitale schil derijen, die gemeente-eigendommen waren, in een ander, meer veilig lokaal zou plaatsen, tot dat het rijk de bezwaren zou hebben weggeno men. De heer A. De Vries wenschte voor het nemen van een dergelijk besluit een onderzoek of die schilderijen konden worden weggenomen, hetgeen door den burgemeester werd toegezegd. Het voorstel van den heer Muller werd daarop verworpen. In de plaats van Dr. Quarin Willemier, zal, naar men verneemt, tot eerstaanwezend officier van gezondheid bij het rijks-hospitaal te Utrecht worden benoemd de heer Dr. Wete- ling, van het garnizoen aldaar. Te gelijker tijd met de inschrijving der novitii, om tot lid van het Ut rechtse he stu dentenkorps te worden aangenomen, is dezer dagen de herziene wet betreffende het zooge naamde groenloopen bij dat korps in werking getreden. Bij die wet is de onschendbaarheid der novitii grootelijks gewaarborgd geworden, en is niet alleen aan den senaat van het korps opgedragen, om de leden van het korps, die zich hierin te buiten gaan, na openlijk verhoor ten overstaan van het geheele korps, te straffen, maar is ook aan ieder lid van het korps, als mede aan de novitii zeiven, het recht toegekend, om als aanklager op te treden. Als een gevolg hiervan werd reeds in de vorige week een lid van het korps voor den tijd van drie weken in zijne praerogatieven geschorst. Tegen Maan dag-avond waren weer een lid van het korps, die door een medelid is aangeklaagd wegens onvoeg zame handelwijze jegens een novitius, en een ander lid, door een novitius aangeklaagd, voor den senatus veteranorum gedaagd. Intusschen verneemt men, dat een dezer beide aangeklaag den zich aan de te wachten straf heeft onttrok ken, door voor het lidmaatschap van het korps te bedanken. De gemeenteraad van N ij m e g e n heeft zich met een adres gewend tot de Tweede Ka mer ter ondersteuning van de aanvrage om con cessie voor den spoorweg van Nijmegen naar Arnhem. Uit het Nieuwediep wordt van 20 October aan de Amst. Courant gemeld: Heden morgen is hier van Batavia binnengekomen het schip //Christina", kapit. Nieuwland qq. Volgens mededeeling van de equipage, is de gezagvoer der B., evenals zijne echtgenoote, op de terug reis, ter hoogte van Kaap de Goede Hoop, op eene jammerlijke wijze om het leven gekomen. Men verhaalt namelijk, dat ten gevolge van oneenigheid, de vrouw over boord is gespron gen, en dat de kapitein haar onmiddellijk is nagesprongen en beiden verdronken zijn; de vaart van het schip verijdelde alle mogelijke hulp. Het gemeentebestuur van 's- Hertogen bosch heeft een gemotiveerd adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal gezonden en daarin doen uitkomen, dat de verleening van de door de Nijmeegsche spoorweg-maat schappij gevraagde concessie tot aanleg van den spoorweg Arnhem—Nijmegen, ook voor deze door de wet op de staatsspoorwegen miskende handels- en fabriekstad en voor de omliggende nijvere en landbouw-gemeenten eene levens- quaestie ishet heeft alzoo in zijn adres gezegde maatschappij ten sterkste ondersteund, in de hoop dat de vertegenwoordigers des lands het onrecht, der beide steden bij de wet op de staatsspoorwegen aangedaan, zullen inzien en van hun kant alles zal worden aangewend, wat tot herstel van die stiefmoederlijke behandeling kan strekken. De minister van financiën heeft bij resolutie van 16 October jl. de 268ste staatsloterij vast gesteld. Zij bestaat uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premiën. De collecte wordt geopend Maandag 16 en gesloten Zaterdag 28 Novem ber. De trekking van de eerste klasse vangt aan 14 December 1868. De laatste 100 nommers worden getrokken op 6 Maart 1869. De Staats-Courant bevat het verslag der commissie, belast met het afnemen van het eind-examen der hoogere burgerscholen in Zuid- Holland en van het examen A volgens art. 59 der wet van 2 Mei 1863 (Staatsblad n°. 50) over het jaar 1868. Z. M. heeft herbenoemd: tot burgem. der gem. Papendrecht J. C. Singels, secr. dier gein.; tot burgem. der gem. Lekkerkerk B. Blok, secr. dier gem.; H. Eeltjes eervol ontslagen als sluis- meester bij het kanaal van Zuid-Beveland en be noemd tot rijks-havenmeester bij het Zederik- kanaalvoorts P. A. Koorevaar te Gouda be noemd tot sluismeester bij het kanaal van Zuid- Beveland ingetrokken het besluit van 30 Sept. jl., n°. 16, houdende benoeming van J. A. Van Dijk tot direct, der rijkskweekschool voor on derwijzers te Groningen, en tot dir. van gen. kweekschool benoemd G. Van Milligen, hoofd onderwijzer te Botterdam. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren 44°, des avonds te 8 uren 40a, te 10 uren 38°. Donderdag 's morgens te 5 uren 37°, Wind: Z., W., te 8 uren 42°, 's namiddags te 12 uren 50°, te 4 uren 48°. BUITENLAND. Duitsciiland. Het geschenk, hetwelk in 1863 door Duitsche burgers, waaronder zeer vele arbei ders, den bekenden Schultze Delitsch als een bewijs van erkentelijkheid voor zijne bemoeiingen ten dienste der werkende klasse werd aangeboden, heeft onlangs opnieuw aanleiding gegeven tot ongunstige geruchten ten zijnen aanzien. Om daaraan een einde te maken, heeft Dr. Hunne- berg, to Gotha, syndicus van het Schultze- Delitsch-fonds, eene openlijke verklaring daar omtrent afgegeven. Daarin wordt gezegd, dat de heer Schultze Delitsch in weerwil van allen aan drang van de zijde zijner vrienden en geestver wanten, nooit te bewegen was om het aanzienlijk bedrag der gedane inzamelingen als eigendom te aanvaarden. Volgens de hierbij uitdrukkelijk aangewezen bestemming is wel een deel van het bedrag aangewend ten behoeve zijner woning, doch door middel van het overige, tevens verre weg het grootste deel, heeft hij de stichting in het leven geroepen, die den löden Januari 1866 door de regeering van Saksen-Coburg-Gotha als rechtspersoon is erkend en die aanvankelijk een fonds had ten bedrage van 30,000 thalers, het welk later tot 36,000 is aangegroeid, welke inrich ting ten doel heeft om zoodanige personen, wier werkzaamheid op het een of ander gebied van het openbaar leven, bepaaldelijk volkshuishoud kunde, in het belang van het gemeenschappelijk vaderland ten nutte is gemaakt, eene daaraan geëvenredigde bezoldiging of een behoorlijk be staan te verzekeren, ten einde hen daardoor u de gelegenheid te stellen, om zooveel mogelijk hun tijd en krachten onverdeeld ten diensti van het openbaar welzijn aan te wenden. De Handelsdag te Berlijn heeft in zijne zitting van gisteren besloten, om zich te ver klaren voor den goudeü standaard met door voering van het decimale stelsel, volgens di grondbeginselen der Parijsche international munt-conferentie van 6 Aug. 1867. In dezelfde zitting verklaarde zich bij de de batten over het handelsrecht de heer Deasaue uit Aschaffeuburg, in overleg met de gezamen lijke Beiersche leden van den Handelsdag, n stelligen zin voor uitbreiding der bevoegdhe.! van het tolparlement. De //Prov. Corr." zegt betrekkelijk he deficit van 6 millioen thaler, op de staatsb; grooting van 1869, dat het wenschelijk is, da de regeering dit tekort aanmerkt als van voor bijgaanden aard, en het niet zal dekken doo nieuwe belastingen, maar door maatregelen evea zeer van tijdelijken aard. De terugkeer van graaf Von Bismarck nog niet bepaald. De koning van Pruisen verlaat den 23ste! Baden. Z. M. zal te Darmstadt de feestvieric bijwonen en wordt den 24sten te Berlijn verwacht De veelbesproken vraag of Bendsburgto eene versterkte vesting zal worden gemaakt, thans bij kabinetsorder beslist. Bendsburg niet worden versterkt. Graaf Von Bismarck is voor 9/10 aan deelhouder geworden in eene papierfabriek, welk op zijn landgoed te Varzin opgericht zal wor den. Het daarin vervaardigde papier zal gemaal worden van vezels van hout, dat in de b« schen van dit landgoed wast. De fabriek u. staan onder leiding des heeren Belvrend, dl voor het andere 1/10 eigenaar is, en die Ier? rancier is geworden van al het papier ten b? hoeve van het telegraaf wezen in den Noou Duitschen Bond. Zwitserland. Men schrijft uit Bern van deo 12den October: Heden is in het bondspaleisc conferentie gehouden van afgevaardigden d? kantons, die door den bondsraad zijn opgerc: pen ten gevolge van de overstroomingen in d kantons Walliserland, Tessin, Grauwbunderlan en Saint-Gallen. De treurige feiten, die hierdo: zijn veroorzaakt, zijn reeds medegedeeld. Zij wot den in alle opzichten bevestigd door de rappor ten der kantonnale gouvernementen, zooweh' door den federalen president Dubs, die op vei zoek van zijne collega's van den federalen m zelf de verwoestingen, die door het water ziji veroorzaakt, in oogenschouw is gaan nemen In Tessin zijn 60 personen verdronken of ver pletterd; meer dan 1000 koeien zijn gedood;is tal van valleien zijn bruggen en huizen door het water medegesleept, geheele dorpen zijn ver nield, en de velden zijn voor een tal vanjarea onbruikbaar geworden. Men schat de schade, die in Tessin is veroorzaakt, op vele millioenen. In Grauwbunderland en het kanton SaiDt- Gallen, langs den Biju, begint het water we; te vloeienhet weder was kouder geworden, maar de indruk, welken het droog geloopen ter rein geeft, is pijnlijk. De huizen die niet ver nield zijn, zijn half met slijk gevuld of ten deel? begraven. De geheele oogst is te loor gegaan, eo het verlies van vee is nog niet te schatten. Mei- begroot de schade aldaar op vijf millioen. Frankrijk. Een der correspondenten vas de Indépendance Beige meldt het volgend;, met betrekking tot de nog immer in omloop zijnde geruchten omtrent de Fransch-Hollandscb- Belgische alliantie: De heer De Lacaussade heeft onlangs in des //Moniteur" een artikel over den kardinaal Po lignac geschreven, naar aanleiding van een boel over dezen diplomaat van den heer Topiü. IQ dit artikel had de heer De Lacaussade eemg* dingen gezegd, die minder aangenaam voor derland waren

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2