2667. Dinsdag A°. 1868\K 20 October BINNENLAND. EIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Leiden, per 3 maandenf 3.00. anco per postn 3.85. ionderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.1fc2* Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90iedere regel meer0.15. Leiden, 19 October. ipaierkelijk is inderdaad hetgeen naar aan- van het mandement der bisschoppen iu der vliegende blaadjes van de Friesche Ver mig tot bevordering en verdediging van openbaar volksonderwijs gezegd wordt. De •den aldaar aangehaald zijn van een Koorasch- ïoliek. Meer weten wij van den schrijver doch de redactie dier blaadjes verzekert ons, het een even kundig als rechtschapen Ka- iek is. De woorden zijn te merkwaardig dan vij ze hier niet in hun geheel zouden laten en: De geloovigen, die genegen zijn de raadge- van het mandement ten aanzien der school Igen hetgeen trouwens geheel aan hun meenen eu geweten is overgelaten bevin- zich voor de uitvoering in groote moeilijk- d. Vele der scholen, die als Katholieke len bekend zijn, voldoen niet aan de eischen het mandementop anderen worden zaken ierd en gedaan, die verre van Katholiek, al as verre van Roomsch-Katholiek zijn. Wie ia dezen toestand beslissen, of zekere school !an niet Katholiek is Wie kan waarborgen, het onderwijs, daar gegeven, deugdelijk Ka- iek is? Met het mandement zal men ant- irden: de geestelijkheid kan en zal u voor- ten, de geestelijkheid moet dit beslissen. Dit ffel zoo; maar erkent dan ook tevens, dat doende de geestelijkheid arbiter wordt over onderwijs en de opvoeding, en bij de maat- lijke opleiding en vorming der kinderen jlaats der ouders inneemt, hen daaruit ver st iet resultaat, dat van het mandement te toten is, bestaat hierin: lat in sommige gemeenten het onzijdig onder voor een tijd in de war zal gestuurd worden lat sommige Roomsch-Katholieken, niet aan eischen hunner geestelijkheid kunnende of lende toegeven, aan allerlei onaangenaambe- zullen blootstaan en tegen wil en dank in anti-clericale partij zullen geworpen worden; dat velen, in hun maatschappelijk leven, en paaldelijk met opzicht tot hunne kinderen, it onder dwang der geestelijkheid willende staan, 5 zullen worden aan de kerk; dat, aangezien het den geloovigen verboden het onzijdige onderwijs te bevorderen, vele omsch-Katholieke ambtenaren, als daar zijn: ioolmeesters, inspecteurs van het onderwijs, 'ooiopzieners, leden van provinciale en ge- ientebesturen enz., die allen gezworen hebben, i wetten te zullen handhaven en het on twijs te bevorderen, gesteld worden tusschen -'need en kerkverloochening, tusschen hun be en hun geweten; dat door dit een en ander in den boezem der Nederlandsche Roomsch-Katholieken eene noodlottige scheuring zal ontstaan, die hen, evenals in België, in liberalen en clericalen zal verdeelenen eindelijk en dit is het goede, dat er uit het mandement zal geboren worden dat onze Protestantsche landgenooten zich vaster dan ooit om de wet van 1857 zullen scharen, want men moet zich niet bedriegen in Nederland leeft nog altijd de leus//Liever Turksch dan Paapsch En wat moeten thans de Nederlandsche Roomsch-Katholieken in deze treurige en moei lijke omstandigheden doen? Hoort! wat zij te doen hebben. Zij moeten zich herinneren, dat zij zonen en dochters zijn van het vrije Nederland, dat nooit dwang heeft willen torschen. Zij moeten zich herinneren, dat opvoeding en opleiding der jeugd eene taak van het leven, een heilige arbeid, een werk *?or de eeuwigheid is, dat onder geen voorwendsel in eene partij- zaak ontaarden mag. Zij moeten zich herinneren, dat zij als ouders niet verantwoord zijn voor God, indien zij het onderricht en de maatschap pelijke opleiding hunner kinderen aan het welmeenen en de willekeur van anderen prija- En vooral moeten zij zich wel herinneren, dat zij Nederlandsche Roomsch-Katholieken zijn. En als zij dit alles wel zullen overwogen heb ben, zal het hun plicht zijn, als trouwe lid maten der kerk, de lessen en waarschuwingen van hunne hoogwaardige kerkvoogden dank baar aan te nemen, maar ook tevens de aan maningen en raadgevingen, daarin ten aanzien van het onzijdig onderwijs gegeven, aU voor Nederlandsche Roomsch-Katholieken onbruik baar, eerbiedig ter zijde te leggen." LEIDEN, 19 October. Berichten uit Batavia tot 5 Sept. vermel den weinig of geen nieuws. Alleen uit de zen ding van het 14de bataljon infanterie naar Bali blijkt, dat, hoewel van verdere ongeregeldheden aldaar niets gemeld wordt, de rust toch nog wel wat te wenschen overlaat. Van Makassar werden te Batavia geruststellende tijdingen ont vangen. De cholera heeft zoo goed als uitge woed. Aan de Arnh. Courant is het volgende be richt toegezonden: Op de brochure van Dikaiophilos, //Een voor val aan de koninklijke militaire academie", werd den lOden Oct. jl. geannonceerd, dat gereed lag voor uitgave: //Een diefstal aan de koninklijke militaire academie, Leugen of Waarheid, Dikaio philos ontmaskerd door W. C. Nieuwenhuizen, cadet O.-I. leger, uit naam van het korps ca detten. Ieder die met mij het kalme en waardige betoog van D. gelezen heeft, was zeer benieuwd om met die repliek van het korps cadetten, zoo bombastisch aangekondigd, kennis te maken Welke moeite men daarvoor ook genomen heeft, ze heeft tot niets geleid. Herhaalde ma len zijn sedert Maandag jl. de uitgeefster, de cadetten der academie eu particulieren in Breda dringend uitgenoodigd een exemplaar over te maken. Zelfs een aanbod aan eerstgenoemde om er eene te erlangen voor het tienvoudige van den prijs, kon niets baten. Het schijnt zich dus te bevestigen, dat de uitgave gefingeerd is geweest of dat men //na zulk eene annonce 1" de oplaag geheel ingehouden heeft. Die handeling te qualificeeren ligt niet op mijn weg. Ik vraag alleen //wanneer uit naam van het korps cadetten zulke feiten gepleegd worden, die op zóo ergerlijke en onedele wijze den goe den naam eener hoogst achtenswaardige familie bekladden, of zulks straffeloos kan geschieden en of het dan niet hoog tijd wordt daaraan voor goed een einde te maken Ik hoop dat het der redactiën van andere bladen moge behagen, voor eene juiste waardee ring door het publiek dezer manier van repli- ceeren, dit te willen overnemen. De Staats-Courant meldt dat Zaterdag door commissarissen der Rijnoeverstaten eene over eenkomst is geteekend betrekkelijk de herziening der Mainzer Rijnscheepvaart-acte van 31 Maart 1831. Men verwacht dat de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heden het onderzoek over de ontwerpen van wet, uitma kende de staatsbegrooting voor den jare 1869, ten einde zullen brengen. De Kamer zal dan gedurende twee a drie weken uiteengaan. Reeds zijn onderscheidene leden uit de residentie ver trokken. Te Delfahaven hoopt men eerlang tot de uitvoeriug over te gaan van het plan tot oprichting van een standbeeld voor onzen grooten zeeheld Piet Hein. Reeds is er voor een zeer aanzienlijk bedrag door het vorstelijk huis in geschreven. De burgemeester heeft ingeteekend voor f 2000, terwijl de overige leden der com missie en een aantal anderen mede ruimschoots bijdragen. Zaterdag is te Amsterdam met goed gevolg van de werf //Concordia", van de heereu Meursing en Huygens, te water gelaten het fregatschip //Baron Van Pallandt van Rosen- dael", groot circa 750 gemeten of 1000 Java- lasten, voor rekening eener reederij onder di rectie van de heeren Huygens en Hardeberg, te 's-Hage, en gevoerd zullende worden door kapit. G. H. Holtgreve. Daarna is de kiel gelegd voor het fregatschip //Maibit", groot 600 gemeten of 800 Java-lasten,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1