N°. 2666. Maandag A°. 186? 19 October. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. PRIJS DER ADVERTENTIES Voor Leidenper 3 maanden f o.OO. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. franco per post 3.85. van Zon- en Feestdagenuitgegeven. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van Afzonderlijke Nommers o.io. 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer.0.15. ONZE GEMEENTE-BEGROOTING. VIII. Wij zijn thans genaderd aan de Inkomsten, oorspronkelijk geraamd op ƒ420,422.345. Waar uit worden die gevonden? In de eerste plaats mogen wij ons verheugen in een batig saldo van /"31,538.13s; de opbrengst van de gemeente eigendommen is geraamd op 29,069.67, en hierbij is niet begrepen de overwinst der gas fabriek, die op 50,000 is begroot. Voorts be schikt de gemeente natuurlijk over de 4/5 van Je opbrengst der personeele belasting, waarvan het bedrag wordt geraamd op ƒ91,421.92, en buitendien geeft het rijk nog een subsidie van ƒ7000 voor kosten van het middelbaar onder wijs. Nog wordt de opbrengst van de te ver- ieuwen meisjesschool op 7000 geschat, en aan verdere opbrengsten (waaronder de opbrengst au haardasch, vuilnis enz.: ƒ4170 tegen 1773 n vorige jaren) nog 8505. Dit alles maakt te men ƒ224,534.725. Er moeten alzoo nog 195,887.62 op andere wijzen gevonden worden, oor een deel wordt deze som gevonden uit voor het gebruik van openbare plaat wegen, werken en inrichtingen (waaronder ok de schoolgelden voorkomen). Het gezamen- ïjk bedrag hiervan beloopt (het ij kloon hier- nder begrepen) 43,326.66 of liever na de me- edeeling in de sectiën ƒ44,226.66. Het verdere moet nu, volgens de ingediende "grooting, gevonden worden uit pcenten op de grondbelasting 24166.68. pcenten op de personeele belasting (50 de 4 eerste, en 25 de 8 laatste maanden)31744.28. oofdelijke omslag94600.00. ondenbelasting2050.00. 152,560.96. Hoewel de hoofdelijke omslag het vorige jaar lechts 85,000 behoefde op te brengen, was et totaal der belastingen toch hooger, aange- ien voor het geheele jaar 50 opcenten op de rsoneele belasting zijn geheven. Toen was de pbrengst van al deze belastingen ƒ158,339.06. In het verslag der sectiën van den gemeente rad zijn twee aanmerkingen tegen dit deel der egrooting gemaakt. In de eerste plaats meende en dat éene uitgave niet uit belastingen, maar t verkoop van kapitaal, moest gevonden orden. Het bouwen van de nieuwe meisjesschool den vele leden niet bekostigen uit de pbrengst van belastingenzij meenden, dat iet alleen de tijdgenoot, maar ook het nage- "cht de lasten van deze uitgave moest dragen, dat het billijk is hiervoor een deel van het emeente-kapitaal te verkoopen. Wy deelen deze aanmerking geheel: men klaagt over den druk der belastingen in Leiden wel is waar is het cijfer der belastingen niet zoo hoog, in andere plaatsen is het in verhou ding van de bevolking veel aanzienlijker, maar het aantal contribuabelen is zoo kleindie klachten zijn niet ongegrondmaar dan is het ook noodzakelijk, dat men de belastingen zoo laag stelle, als met een juist beheer overeen te brengen is. Wanneer er nu eene uitgave gedaan moet worden waardoor het een of ander tot stand komt, dat niet voor een jaar, maar voor een cal van jaren zijn nut heeft, waarvan niet alleen zij, die in het jaar 1869 hier wonen, genot zul len hebben, maar evenzeer de volgende bewo ners, dan is het onbillijk, dat juist de ingeze tenen van 1869 de kosten daarvan zullen dra gen, maar dan behoort eene dergelijke uitgave, waardoor de gemeente in het bezit komt van een nieuw kapitaal, ook gevonden te worden uit het kapitaal der gemeente. Het is onbillijk om dc ingezetenen in éen jaar de kosten te doen dragen van eene zoo belangrijke buitengewone uitgave, als voor 1869 voorgesteld is; maar het is ook hoogst onvoor zichtig, want hoemeer de belastingen verhoogd worden, hoemeer de menschen, die niet door hun bedrijf of hunne betrekking verplicht zijn, om hier te wonen, ergens anders heen trekken, waar de belastingen lager zijn. Buitendien zal, door het bouwen van een nieuw lokaal, de bedoelde school stellig nog meer bezocht worden dan thans het geval is: de herhaalde klachten tegen het tegenwoordige lokaal hebben, zonder twijfel, verscheidene ouders teruggehouden om hunne dochters daarheen te zenden. Welnu, dan zal ook de vermeerderde opbrengst dier school het in volgende jaren ge makkelijk maken, om telkens het thans te ver koopen kapitaal, weer bij gedeelten in te koopen. Wij deelen dus den wensch van die leden van den gemeenteraad, die eene som van 17000, zijnde de kosten van de nieuwe school, na af trek van de opbrengst der oude, te vinden door verkoop van een deel van het kapitaal inge schreven op het Grootboek. BliNNENLAND. LEIDEN, 17 October. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 121 tot 139 volwassen personen en van 65 tot 80 kinderen. Het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Hol land heeft in hooger beroep de beslissing van het klassikaal bestuur van Leiden bevestigd, waarbij Mr. L. D. Suringar is in het ongelijk gesteld ten aanzien van de beweerde onwettig heid der verkiezing van 9 diakenen door on voltalligheid van het kiescollege. Voer eenige dagen werd in een ingezonden stukje gevraagd of de regeering niet goed zou doen om gefrankeerde couverten voor visite kaartjes verkrijgbaar te stellen. Het zou, veel wenschelijker zijn om postzegels van 1 cent voor drukwerken verkrijgbaar te stellen na de invoe ring van de nieuwe postzegels werd reeds ge meld dat zulke vervaardigd werden; doch zij zijn niet verschenen. En de behoefte er aan is toch veel grooter dan aan postzegels van 20, 25 en 50 cents; zij die thans gedrukte stuk ken verzenden zijn in de noodzakelijkheid om naai- de post te gaan, en daardoor ook gebon den aan de uren, waarop de post open is. Wij lezen over het Elorentynsche kwartet, dat den 29sten Oct. ook hier een concert zal geven, het volgende: Voor omstreeks drie jaren werd de wegens zijn uitstekend vioolspel en zijne niet minder degelijke muzikale ontwikke ling algemeen bekende en geroemde violist Jean Becker door de muziek-vereeniging te Florence tot concertmeester beroepen en hem tevens de verbetering van het orkest met opzicht tot de strijkinstrumenten opgedragen. Nadat hij zijne taak met kennis en tact volbracht had, nam hij zijn ontslag en verbond hij zich met de hoe ren Enrico Mah. (2de viool), Luigi Chiostri (alt) en Frederik Vilpert (violoncel) tot het beoefe nen van het kwartet-spel. Na geruimen tijd aan de studie de voortreffelijkste en meest klas sieke compositiën op dit gebied te hebben ge wijd en zich met uitbundigen bijval te Florence te hebben doen hooren, ving het viertal eene reis door Duitschland aan en trad het achter eenvolgens in de voornaamste steden, als Wee- nen, Berlijn, Leipzig, Dresden enz. herhaalde malen op. Overal maakte de aan volmaaktheid grenzende voordracht der meesterstukken van Von Beethoven, Haydn, Mozart, Schubert en anderen den diepsten indruk en het //Floren- tijnsche kwartet" had zich in korten tijd een Europeeschen naam verworven. Schoone toon, volkomene eenheid, technische afgerondheid, juiste opvatting en de edelste voordracht kenmerken dit kwartet en verdie nen de warmste bewondering. Bij de 7de aflevering van het Woordenboek der Ned. Taal, dezer dagen verschenen, ver schijnt een kort bericht van de hand van Prof. De Vries, juist op Te Winkels geboortedag geschreven. Na op het groote verlies te hebben gewezen, dat het Woordenboek door den dood van Te Winkel heeft geleden, vervolgt de hoog leeraar aldus //De medewerking van Dr. Verwijs, waarin ik mij thans mag verheugen, heeft mij een hart onder den riem gestoken bij het geleden ver lies. Van een zoo bekwamen en wakkeren bond genoot laat zich het beste verwachten. Reeds heb ik in deze aflevering zijne ijverige hulp mogen ondervinden. De bewerking der letter

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1