Koopt »le met primo November verschenen coupons tot den hoog-sten koers. De junta, overwegende, dat de godsdien- comraunauteiten en associatiën in strijd zijn de vrijheid, stelt aan de regeering de af- nng voor van die, welke na 1835 zijn in- ild en de privilegiën in te trekken welke die corpora tien gegeven zijn. decreet van den minister van justitie is ;teit der Jezuïeten in het Spaansche Schier- id en de eilanden, die daartoe behooren, ge- rimeerd en haar gelast de colleges en ver instellingen binnen drie dagen te sluiten. >epaald, dat hare mobilaire en vaste goede- het eigendom der natie zijn. minister van financiën heeft de douane van Irid gesupprimeerd en de vrije circulatie voor enlandscke en vreemde goederen toegestaan, diocesen te Santander, Bilbao en Alicante a georganiseerd worden overeenkomstig het iwoordig decreet. ilazar en Pierrad zijn tot luitenant-generaal :emd. Caballero Roda is directeur der artil- geworden. Er is een besluit uitgevaardigd :bij aan de hoofd- en andere officieren en de iten, welke uitgeweken zijn om politieke rede- terugkeer in den dienst wordt toegestaan, met 'üd van ancienniteits-rechten, en pensioen toegekend aan de weduwen, weezen, moeders van hen, die tijdens hun ver buitenslands om politieke redenen, ge- Ten zijn, of die gefusilleerd zijn. De plat- ids burgerwacht is ontbonden. De Gaceta" bevat een brief van Espar- waarin deze Serrano gelukwenscht en de uitspreekt van het beginsel der volkssou- initeit te zullen zien zegevieren. Hij biedt zijn steun aan. Hetzelfde blad bevat een van Rios Rosas, waarin de hoop wordt sproken, dat de vrijheid blijvend gegrond- aal worden op den grondslag van den mo- balen regeeringsvorm. ACADEMIENIËUWS. trech.t, 13 October. Bevorderd tot doctor e verloskuude, de heer F. K. A. Rombach, in de genees- en heelkunde, geb te Hel- «tsluis, na verdediging van Stellingen. INGEZONDEN. vraagt of het niet mogelijk zou ziju, dat Rijk couvertjes voor visitekaartjes verkrijg- stelde, waardoor tegelijk het port van 1 voldaan werd Dit zou zoowel in het be- zijn van den afzender, als van de admi- ratie. door mij voor eenigen tijd ingezonden i© heeft, dank zij het Haagsche Dagblad, meer bekendheid verkregen, dan ik mij bij het schrij ven had voorgesteld. Yan daag komt de Haag sche censor, die in dat stukje een zoo bedenke- lijken toeleg van de radicalen meende te zien om de wetten te verscheuren, hier op terug: er wordt nu andermaal beweerd, dat het pu- bliceeren der namen van degenen, die bij eene verkiezing niet opgekomen zijn, werkelijk het geheim van de stemming verbreekt. Want blij ven er, zoo is de redeneering, bijv. te Leiden van de 1000 kiezers, 600 te huis en publiceert men die namen, dan is er geen twijfel of het publiek kan van de overige 400 gemakkelijk weten in welke richting ieder gestemd heeft. Vooral in kleine gemeenten zou dit het geval zijn; waar men de opinies zijner medeburgers nog meer kent. //Het is waar dat er geen arti kel is aan te wijzen, waarbij het publiek maken van de namen der nietstemmende kiezers met zoovele woorden verboden wordtdoch daar de wet eischt dat het geheim de grondslag is waarop de verkiezingen rusten, verbiedt ook de geest der wet elke handeling, die meer of min der het gevolg zou hebben dat dit geheim werd opgeheven." Alzoo eischt de wet (welke wet?) dat het geheim de grondslag zij der verkiezingen, en de geest der wet verbiedt elke handeling, die dit geheim opheft. Nu geldt echter de aanmerking van het Dag- blad, (dat het geheim van de verkiezingen zal verbroken worden) even zoo goed, wanneer alle j kiezers opkomenin dat geval toch zal men I even zoo goed weten hoe een ieder gestemd heeft. De wet zelve leidt alzoo hoe meer kiezers er opkomen en hoe beter zij werkt tot dat verbreken van het geheim der verkie zing. Aldus verbiedt de geest van die wet elke handeling, die datgene ten gevolge zal hebben, wat diezelfde wet zelve wil, dat geschieden zal. Tot zulk een belachelijke conclusie komt het Haagsche Dagbladen de redactie merkt niet eens, dat zij een kolossale domheid heeft ge zegd, om haren eersten aanval te verdedigen. Neen, vol blijdschap over hare prachtige ar gumentatie, neemt zij nog even de radicalen onder handen, en vertelt in datzelfde artikel, dat zulk een heerlijk toonbeeld van hare wets- kennis bevat, hoe de radicaal over de wet heen- springt, haar uitlegt, haar wijzigt, haar ter zijde zet naar zijne inzichten, naar tijdsomstandig heden, naar de behoeften van het oogenblik. Zoo is er dan volgens het Dagblad reeds een groot deel van de grondwet en van andere wetten verscheurd Hoe lang zal een deel van het publiek zich nog door zulke tiraden laten om den tuin leiden STATEN-GENERAAL. Tweede Kamer. Zitting van heden. Er zijn ingekomen de volgende wetsontwer pen: Wijziging van de wet op de militaire pen sioenen en wachtgeldenverhooging der be grooting van de Landsdrukkerij 1868verhoo ging van Hoofdstuk YIII begrootingen 1867 en 1868en regeling van het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren 1868. Tot rapporteurs zijn door de afdeelingen be noemd voor het hoofdstuk van buitenlandsche zakende heeren Yan der Does, De Bosch Kemper, Jonckbloet, Yan Beyma en Pijnappel; voor liet hoofdstuk van justitie: de heeren Yan der Does, De Bosch Kemper, Heijdenrijck, Yan Beyma en Pijnappel. ADVERTENT1EN. Getrouwd H. H. B. YOS met MARIA SCHAAP, van Groningen. Leiden, 14 Oct. 1868. Voorspoedig bevallen van een welgeschapen Dochter Yrouwe C. M. PLEIJTE Tem- pleman van dee hoeven. Leiden, 10 October 1868. Aan allen, die van hunne belangstelling de den blijken bij de bevalling mijner Echtgenoot, betuig ik, ook namens haar, oprechten dank. G. WILHELMY DAMSTE. Leiden, 14 Oct. 1868. De Controleur der Directe Be lastingen enz. in de 2de afdee- ling te Legden brengt ter kennisse dat met den 15den October e. k. zijn Kantoor gevestigd is op den Ouden Rijn, Wijle VI, Rï°. 95. Zij, die genoemden Controleur in zake de Rijks Belastingen wenschen te spreken, wor den uitgenoodigd zich aldaar aan te melden des Maandags, Woensdags en Yrijdags tusschen tien uur des voormiddags en één uur des na middags. De Controleur voornoemd, C. M. VISSER. Leyden, 10 October. Publieke Verkooping, in het Heeren-Logement aan den Burg jliüiill te Leiden op Zaturdag den 17 October ferivjkj 1868 bij opbod en op Zaturdag den 24 October 1868 bij afslag des avonds te zeven uren van: N°. 1. Een HUIS en ERF te Leiden aan het Korte Galgewater Wijk Y, N°. 294 waar van het beneden gedeelte wordt gebruikt tot berging van Aardappelen terwijl het bovenge deelte tot .woning is ingerigt. N°. 2. Èen HUIS en ERF te Leiden aan de Noordzijde van de Klei- of Galgstraat tusschen de Kruisstraat en de Binnenvestgracht Wijk Y, N°. 157. N°. 3. Een HUIS en ERF met het OVER HAAL VEER in de Gemeente Valkenburgnabij het veerpad N°. 47, kadastraal bekend N°. 215, groot 1 roede. Te bezichtigen daags voor en op de dagen van veiling en toewijzing terwijl inlichtingen te bekomen zijn ten kantore van den Notaris P. MULLER te Leiden. I Bij-KAl\TOOH te Leiden, Hoogewoerd. Incasseringen op het Binnen- en Buitenland. In- en verhoop van Binnen- en Buitenlandsche Wissels, Effecten, Coupons en vreemde Runtspeciën. Opent Rekening-Courant en Cheque-Rekening niet rentevergoeding en neemt gelden a deposito. 1 dag zigt2 pCt. i 1 maand zigt 3 pCt. j 8 dagen zigt 2% 3 maanden zigt 3ft Langer termijn na overeenkomst.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3