N°. 2662. Woensdag A°. i86j^ 14 October. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. LEIDSCH DAGBLAD. Leiden, 13 October. De Friesche Yereeniging tot bevordering en verdediging van het openbaar volksonderwijs gaat nog steeds voort hare in de Prov. Friesche Courant geplaatste artikeltjes bij afdrukken als vliegende blaadjes te verspreiden. Niemand zal ontkennen dat de openbare volks school tegenwoordig ernstige tijden beleeft. Of haar leven inderdaad in gevaar verkeert, willen wij niet beslissendoch hare voorstanders mo gen er wel op bedacht zijn dat de heilige zorg dier school van hen in deze dagen dubbele waak zaamheid, dubbele krachtsinspanning eischt. Zij die tegen de openbare school ernstige bezwaren hebben mogen er hunnerzijds wel aan den ken, dat zij het aan de belangen van het on derwijs, aan de belangen van het vaderland, verschuldigd zijn als leus in hun vaandel te voeren: //appreciatie, geen agitatie." De agitatie verblindt het volk, en de mannen die baar heb ben veroorzaakt mogen wel toezien dat niet de tijd komt, waarin zij zelve die agitatie zullen willen bezweren en het niet zullen kunnen. De doodelijke slag in opgewondenheid en drift toe gebracht, berouwt den dader altijd, doch be rouwt wanneer het te laat is. Appreciatie, geen agitatie; het is ook daarom dat wij aan de vliegende blaadjes der Friesche Yereeniging veel lezers toewenscben. Yroeger hebben wij er ons over beklaagd, dat in die geschriftjes te veel werd gepolemiseerd en niet altijd met matiging. Tegenwoordig zou zulk een klacht onverdiend zijn. Polemiek kan natuurlijk niet uitgesloten worden daar waar men voor de agiteerende denk beelden, aangaande het openbaar volksonderwijs, zuivere begrippen, begrippen op de werkelijk heid gegrond, onder het Nederlandsche volk zoekt te verspreiden. Doch het verspreiden dier zui vere begrippen staat bij de schrijvers van ge noemde blaadjes op den voorgrondpolemiek, ftaar die noodig is, komt slechts in de tweede plaats. Wij herinneren er onze lezers nog eens aan, dat zij aan het bureau van ons blad gratis eenige blaadjes kunnen bekomen, zoover de voor raad strekt en dat aan datzelfde bureau hun de gelegenheid zal worden gegeven, legen con tributie van éen gulden 'sjaars, lid dier ver- eeniging te worden, welke niet alleen in maar ook buiten Friesland werkt. Op verzoek nemen wij hierbij het een en an der uit de laatst ontvangen afdrukken over. Meer dan eenmaal hebben de schrijvers er op gewezen, dat in de school alles aankomt op den persoon des onderwijzers en dat na //een uurtje in de opeubare school" te hebben door gebracht, menigeen zijn vooroordeelen zou laten varenwant de meesten der agitateurs, zelfs van hunne leiders, kennen de openbare school niet. Zal men eene bijzondere christelijke school goed noemen, alleen omdat zij bijzonder chris telijk is? Neen, verre van dien; er zijn er in derdaad, waar het onderwijs beneden alle critiek is en waar de opvoeding er alleen op schijnt aangelegd, om de kinderen een soort vroomheid te doen aanleeren, die zoo formalistisch is, dat ze op hun gemoed niet den minsten goeden invloed heeft. Er zijn er echter ook, die uitstekend zijn. Het is niet de naam der school, die voor of tegen haar beslissen mag; dit kan alleen het ge halte van haren onderwijzer. Bij een goed on derwijzer behoeft zelfs de strengste orthodox, wanneer hij het maar ernstig met de opvoeding zijner kinderen meent, niet bevreesd te zijn voor den invloed der neutrale school; bij een slecht onderwijzer zal diezelfde persoon het niet dur ven wagen zijne kinderen zelfs naar eene bijzon dere christelijke school te zenden. Yan den per soon des ouderwijzers alleen bangt het af, of de kinderen op de school tot //alle christelijke en maatschappelijke deugden" zullen worden opgeleid. //Zijn voorbeeld, zijn omgang, zijn ge- heele manier van zijn, zie daarin ligt het ge heim, waaraan do school haar christelijk karak ter ontleent." //Lang voor dat de leerlingen de christelijke en maatschappelijke deugden bij name kennen, worden ze reeds door hen in beoefening gebracht. Niet, omdat de school eene christelijk-nationale heet, niet omdat ze eene inrichting is voor openbaar onderwijs, maar omdat er aan het hoofd van die school, zij ze dan eene openbare of bijzondere, een christelijk- nationaal man staat, daarom zal ze een zegen zijn voor Nederland Bij deze juiste opmerkingen des schrijvers meenden wij nog deze te kunnen voegen, dat de kinderen welke tot hun 12de jaar de neu trale lagere school bezoeken en welke gevormd zijn door een onderwijzer, zooals hierboven beschreven is, dat die kinderen lieve, deugdzame, gemoedelijke kinderen zullen wezen, vatbaar voor alle goede indrukken, maar dat zij voor of tegen geen enkele bepaalde godsdienstleer zullen zijn ingenomen. De ouders en de geestelijken zullen bij die kinderen vinden een geopend oor en een ontvankelijk gemoed, doch zij zullen door hunne leiding er van kunnen maken wat zij willen, strenge katholieken, orthodoxe protes tanten, liberale protestanten, atheïsten, irvingia- nen, of wat daD ook. En wanneer dan, nadat die kinderen ouder zijn geworden, hun verstand of hun gemoed onder den grooten invloed der maatschappij, waar men ze toch niet buiten houden kan, tegen die leiding der ouders of geestelijken in verzet komen, dan wijte men niet aan de lagere school, welke zij tot hun 12de jaar bezocht hebben, wat daaraan niet mag geweten worden. Wij roepen het den school- agitateurs toe: om der wille van uw eigen ziele- rust, om der wille bovenal van de rust des va derlands, apprecieert toch alvorens gij agiteert. BINNENLAND. LEIDEN, 13 October. Gisterenavond had in de Stads-Gehoorzaal de eerste vergadering plaats der Volksvoorlezingen. Na eene korte inleiding door den voorzitter, den heer G. G. Snellen, trad als spreker op Prof. L. W. E. Rauwenhoff, die deze vereeniging zoo menigmaal genoeglijke avonden heeft verschaft. Spr. had tot onderwerp gekozen //Scheiding van kerk en staat", en betoogde op welsprekende wijze dat onafhankelijkheid van berk en staat het beste was wat wij konden wenschen. Door het centraal-comite van den Ned. Weer- baarheidsbond is aan de vereenigingen ter be vordering van 's lauds weerbaarheid eene circu laire gericht, waarin het o. a. te kennen geeft, dat Z. M., een bewijs willende geven van HDs. voortdurende belangstelling iu de zaak der zelf verdediging, den grootmeester van HDs. huis, Mr. R. J. graaf SchimmelpenniDck tot Nijen- huis, benoemd heeft tot HDs. commissaris bij den Ned. Weerbaarheidsbond. In het tijdschrift //Astronomische Nachrich- ten" komt een uitvoerig verslag voor van den sterrenkundige Dr. E. Weiss te WeeneD, die aan de Oostenrijksche expeditie voor het waarnemen der totale zonsverduistering op 18 Augustus jl. heeft deelgenomen. Het voornaamste van dit bericht laten wij hier voor onze lezers volgen. De ondersteuning, door verschillende Europee- sche regeeringen, den sterrenkundigen verleend, heeft ten gevolge gehad, dat de zonsverduiste ring van 18 Aug. jl. op vijf plaatsen van Zui delijk Azië is waargenomen. Door de maatregelen der hooge regeeringen der Keizerlijke Academie van Wetenschappen te VYeenen werd de uitrus ting van eene Oostenrijksche expeditie tot stand gebracht. Tot deze expeditie behoorden Dr. Oppolzer, astronoom te Weenen, de luitenaut ter zee Rhiza en de schrijver van dit verslag. Yolgens den weg, welken de kernschaduw bij deze verduistering over het zuidelijk gedeelte van Azie nemen zoude, kwam mij Masulipatam in Yoor-Indië als de meest geschikte plaats voor tot het doen der waarnemingen. Yan dit plan ben ik evenwel teruggekomen, om den mousson, welke in dit jaargetijde aldaar beerschte. In plaats van Masulipatam werd Aden gekozen, bekend om zijnen altijd helderen hemel, dat evenwel gebleken i9 een fabel te zijn. De expeditie verliet in den nacht van den 19den Juli met het stoomschip Austria, de reede van Triest en bereikte den 24sten Juli na eene zeer aangename reis de haven van Alexandriè, waar zij door den consul-gener. al Yon Schreiner op de hartelijkste wijze ontvangen werd en den

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1