S". 2660. A°. 1868. 12 October Maandag LEIDSC DAGBLAD PRIJS DER ADVERTENTIEN. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Van regeJs 7g. leJere regel meer,012, van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden, per 3 maanden f 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.40. ii I X N E N L A N D. LEIDEN. 10 October. A.an het verslag der sectiën van den Gemeen teraad alhier over de gemeente-begrooting ont- leenen wij het volgende. Wij beginnen met de Uitgaven: Éene aanmerking werd op de 1ste afdeeling van Hoofdstuk I (Huishoudelijk bestuur) ge maakt in alle sectiën werd eene betere regeling van de secretarie verlangd, waardoor verminde ring van personeel en verbetering vau bezoldi ging mogelijk scheen. Enkele leden waren echter van meening, dat de leden van den gemeenteraad, die onbekend zijn met de werkzaamheden, niet kunnen spreken van vermindering van het aan tal beambten. Een lid wilde hunne traktemen ten verhoogen. Ook de post //schrijfloonen" werd in eene sectie behandeld: enkelen wilden dien verhoogen, anderen dien laten vervallen. Verscheidene posten van de 2de afdeeling wer den in verschillende sectiën te hoog gevorderd. In eene sectie werd een geschikt lokaal voor de schilderijen verlangd: er werd geantwoord, dat wellicht wanneer het Nosocomium Academicum zou worden ontruimd, aldaar eene geschikte plaats zou te vinden zijn. Over de verslagen van de raadszittingen werd in eene sectie door de meeste leden geklaagdzij wenschten gaarne dien post te verhoogen, wanneer de verslagen dan wat juister en getrouwer werden. Bij Hoofdstuk II (Publieke werken) werd in al de sectiën bezwaar gemaakt tegen het doen werken onder eigen beheer en werd aanbesteding zooveel mogelijk aanbevolen. De post voor het onderhoud van straten werd in vele sectiën besproken. De kosten van be strating worden jaarlijks hooger, en de straten zijn over het algemeen slecht. Nog nooit was de post zoo hoog geweest. Hiertegen werd aan gevoerd, dat de duurdere keien ook eene betere bestrating zullen opleveren. Een lid vroeg, welke straten zouden verbeterd worden. Enkelen meen den dat de som van ƒ8000 voldoende was, anderen vreesden dat het aanzien der stad dan wel eens verloren kon gaan. Ten slotte wrerd opgemerkt, dat de som van ƒ200 voor numme ring der huizen, niet onder dezen post be hoorde. Voor het onderhoud der wegen en voetpaden verlangde men in eene sectie aanbesteding. Eene dergelijke opmerking werd omtrent het onder- boud der bruggen gemaakt. In eene sectie werd opgemerkt, dat het noodig is om bestaande uri noirs niet weg te nemen, gelijk in den laat- sten tijd veel geschied is. Het n° over de kosten van verbetering der vtaterverversching in stadsgrachten werd in éene sectie breedvoerig besproken. Ten opzichte der waterverversching werd beweerd, dat wanneer de waterschapsbestu ren van Rijnland en Delfland het eens wa ren om doorgaande meer water in te la ten, de gemeente wel eene waterleiding zou kunnen missen, waarop algemeen besloten werd den wensch uit te drukken, dat bij die besturen pogingen worden aangewend om meer water door te laten, met aanbieding van tegemoet koming in de kosten van brandstoffen voor de machinerieën. Bij deze gelegenheid werd tevens door éen j lid medegedeeld, dat tot het ontwerpen van een plan tot aanvoer van duinwater, met het ge meentebestuur van 's-Hage wordt in overleg ge treden, waarmede eeD ander lid verklaarde wei nig ingenomen te zijn, liever wijzende op het geen in Engeland geschiedt, waar het kanaalwater op gronte filters, door middel van ijzeroxyde, tot zuiver drinkwater wordt bereid, betgeen het kostbaar stelsel van pijpen en buizen onnoodig maakt en bovendien onafhankelijk van de gron den der eigenaars en van het gemis van water bij langdurige droogte. Hij zou wenschen onder zoek in loco door deskundigen. Daartegen werd aangevoerd, dat de duinwaterleiding te Voge lenzang in dezen buitengewoon drogen zomer overvloedig water heeft kunnen leveren, terwijl een ander lid meende dat het boren van zeer diepe putten op verschillende plaatsen der stad tot bevredigende uitkomsten zou leiden. Bij Hoofdstuk III werd in eene sectie het stelsel van eigen beheer besprokende meerder heid der leden wenschte, dat op den ingeslagen weg van vermindering wordt voortgegaan een lid wenschte, dat het stelsel werd opgeheven een gering aantal werklieden voor het gewoon dagelijksch werk kan volstaan. In eene sectie vond bij de behandeling van Hoofdstuk IV het aantal van acht schatters bezwaar. De meerderheid wenschte dat het ge tal tot op de helft wordt verminderd. Enkele leden meenden, dat acht schatters noodig wa ren, om de kohieren tijdig gereed te hebben. Bij Hoofdstuk V vond de voorgestelde ver hooging van bet traktement voor den 2den commissaris van politie bezwaar. Men vroeg, hoe de nieuwe regeling der politie werkte. Eenige leden wenschten brandputten aan de Pieterskerk en aan den Middelweg, waarop door een ander lid de verzekering werd gegeven, dat ook zonder putten op die plaatsen met de ver beterde brandspuiten en slangen voldoende wa ter kan worden aangevoerd. In eene sectie werd gevraagd of het toezicht op de bewaring van het buskruit en de zorg voor militaire transporten, thans aan den lsten luitenant-ad judant bij de dd. schutterij opgedragen, niet aan een der commissarissen van politie kon wor den opgedragen in dezelfde sectie vraagde men, welke werkzaamheden door den pl. adjudant voor zijne toelage worden verricht. Bij Hoofdstuk VII (Onderwijs) werd in alle sectiën bezwaar gemaakt tegen de som voorge dragen voor kosten bij het nemen van proeven voor natuur- en scheikunde. Er werd medege deeld dat de ƒ1000 voor toelage aan onderwij zers, op grond der overgangsbepaling van de verordening, met ƒ400 kan worden verminderd. In éene sectie verlangde men splitsing van de som voor het onderwijs in de gymnastiek, daar dit niet uitsluitend is ten behoeve vau het vor mend onderwijs, waaronder thans de post is i gebracht. De nieuwe iurichting der bewaarscho len werd besproken. Men wees op de groote uitgaven, op de concurrentie, die thans wordt geopend, op de titels van hoofd- en hulponder- j wijzeressen, waarin de zucht doorstraalt om de bewaarscholen tot leerscholen te hervormen. Sommige leden hadden gewenscht dat het plan tot hervorming vooraf in zijn geheel ter tafel was gebracht. Een lid meende dat de gemeente zulk eene verplichting niet op zich moest nemen, wanneer nog niet gebleken was, dat particuliere krachten te kort schotenDaarop werd geant woord dat de gemeente twee bewaarscholen heeft en moet onderhouden met het oprichten van meer of het bouwen van lokalen zal men om zichtig te werk gaan. Dat het bouwen van een nieuw schoollokaal voor meisjes noodzakelijk was, hiervan waren enkele leden nog niet overtuigd men zou er genoegen mee nemen zoo het een school voor on- of minvermogenden gold, thans verklaarde men er zich stellig tegen. Vele leden meenden dat deze buitengewone uitgave ook uit buiten gewone middelen moest worden gevonden. Drie leden verklaarden tegen het geheele hoofdstuk te zullen stemmen. Bij het hoofdstuk Armwezen werd in éene sectie besproken het voorstel tot vermindering der subsidicn, overeenkomstig het rapport van de commissie [wij hopen eerstdaags het belang rijkste van dit rapport aan onze lezers mede te deelen]In die sectie werd het voorstel goed gekeurd. Ook in eene andere sectie verlangde men intrekking van het subsidie aan het Israë- lietisch arm bestuur. Bij liet hoofdstuk Pensioenen werd het toe kennen van pensioen aan bezoldigden in schut terlijken dienst besproken. Sommigen vroegen of de gemeente hierbij niet te veel op zich namanderen meenden dat bij het pensioen van den lsten luit.-adj. alleen de ƒ600 tot maatstaf konden strekken, niet de f 150 als toelage voor buitengewone diensten. Het pen sioen van de hoofdonderwijzeres der bewaar school vond ook bezwaar; men achtte het meer billijk om haar een wachtgeld van 300 toe te kennen. Bij Hoofdstuk X verklaarde de meerderheid der leden in eene sectie en een lid in eene andere sectie zich tegen het verleenen der toe lage aan de eigeuaars vau de schouwburgen. De beschouwingen over de Inkomsten geven wij een volgende maal. Naar wij vernemen, werd gisterenavond in de maandelijkscbe vergadering van de Maatschappij der Nederlandsche Letterkunde een zeer belang rijk en uiterst zeldzaam boek ter tafel gebracht, namelijk: Li Romance de Fregus, het ori gineel van een Middel-Nederl. Ferguut. Het handschrift is te Parijs, en door den heer Fran - cisque Michel is daarvan voor enkele jaren een afdruk bezorgd m Engeland, waarvan de exempla ren niet in den handel zijn en die men op geenerlei wijze tot dusverre alhier kon machtig worden I Een der raedeledeu van de Maatschappij heeft

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1