brek aan dergelijke plaatsen en die zal men bij het gebruik der buizen niet gemakkelijk vinden. Eenige leden klaagden over de steeds ver meerderende kosten van het onderwijs. Zij wil den de schoolgelden verhoogen, om den last voor de gemeente te verminderen. Dit denk beeld vond echter weinig bijval bij de meer derheid der leden terwijl B. en W. van oordeel waren, dat hier over iets geklaagd werd, wat op deze begrooting althans niet van toepassing was. Ook daarom reeds kon dit denkbeeld tot vermindering van dezen last der gemeente, thans evenmin bijval vinden als vroeger. De subsidie van f 15,500 door den Franschen schouwburg vond niet algemeene ondersteuning. Eenige leden stelden voor, om even e als het vorige jaar dezen post met de helft van het subsidie en alzoo met f 7750 te verminderen en met dit bedrag de onvoorziene uitgaven te verhoogen, ten einde wederom in de maand Januari een besluit te kunnen nemen omtrent bet subsidie voor het volgend tooneeljaar. Een lid vroeg of het niet wenschelijk zou zijn, eene commissie van bijstand voor den schouw burg in het leven te roepen, ten einde de rech ten van het publiek tegenover den directeur beter te bandhaven en meerdere waarborgen te erlangen dat het subsidie der gemeente goed en ten voordeele van het tooneel zal worden besteed. B. en W. zullen zich gaarne vereenigen met het brengen der helft van het bedrag voor den schouwburg op den post der onvoorziene uit gaven, wanneer het voorstel daartoe mocht wor den gedaan. In elk geval zal aan den Baad in de maand Januari 1869 de gelegenheid geboden worden, om het subsidie voor den Franschen schouwburg voor het tooneeljaar 1869/70 te be palen. B. en W. gevoelen voor hunne verhou ding tot den schouwburg tot nog toe geen be hoefte aan den bijstand eener commissie. Mocht dit later het geval zijn, dan zullen zij van de vrij heid, hun bij art. 51, 2de alinea der gemeente- wet gegeven, gebruik maken. Algemeen was er ontevredenheid over het laatste vuurwerk in de Maliebaan. Men vroeg of zoodanig vuurwerk moest worden betaald. B. en \V. antwoorden dat die ontevredenheid niet grooter kan zijn dan de teleurstelling van B. en W., die last gegeven hadden tot bet leveren van een schitterend vuurwerk en dat te recht ook van den vervaardiger mocht verwacht worden. Tot nog toe heeft geene betaling plauts gehad, en de bedongen som zal in geen geval vrijwillig worden betaald. Gisterenavond heeft het kiescollege der Ned. Herv. gemeente te 's-ïïage het volgend drietal van predikanten geformeerd: Ds. Brijce te Alphen, Ds. Kuiper te Utrecht en Da. Non hebei te Middelburg. Sedert den 4den dezer zijn te Scheve- n in gen nog een twaalftal haringschuiten aan gezet. Van den haring welke een of twee et maal oud is, wordt pekelharing gemaakt. De markt is gerezen. Voor den besten haring is reeds 14, voor den minderen f 9 besteed. De verschillende landsgebouwen zullen, naar wij vernemen, van extincteurs voorzien worden. Woensdag-ochtend hield de nieuw be noemde hoogleeraar te Groningen in de natuurkunde, Dr. B. A. Mees, zijne inaugu- reele redevoering in het groot auditorium der academie. Hij sprak over het onderwijs in de natuurwetenschappen als een noodzakelijk ver- eischte tot eene beschaafde opvoeding. Hij her innerde er aan, hoe vroeger aan deze weten schappen geenerlei plaats in het onderwijs ge geven werd, en welke groote verandering de invoering van de wet op het middelbaar onder wijs vooral daarin gebracht had. Hij schetste de verschillende methoden van onderzoek in de natuurwetenschap in gebruik (de deductieve, de inductieve en die der hypothese), en betoogde daaruit het groote gewicht harer beoefening, zoowel voor de algemeene vorming en ontwik keling van den beschaafden mensch als voor de beoefening van elke andere wetenschap. Krach tig kwam hij op tegen de zoo dikwijls aange voerde beschuldiging, dat de beoefening der natuurwetenschappen tot eenzijdigheid in kennis en wereldbeschouwing leidt. Eenige welgezeten burgers van Deven ter de nieuwe richting op godsdienstig gebied toegedaan, hebben het plan ontworpen om eenige van de voornaamste redenaars onder de moderne godgeleerden uit te noodigen, dezen winter populaire voordrachten te komen hou den tot uiteenzetting der door hen voorge stane gevoelens. Naar men verneemt, moet door de heeren Prof. Opzoomer te Utrecht, de pre dikanten Hugenholtz en Modderman te Amster dam, Prof. Kuenen en Ds. Knappert te Leiden en Ds. De Keyser te Arnhem die uitnoodiging zijn aangenomen. De bijeenkomsten zullen in de gewone bijeenkomst-zaal plaats hebben en gee nerlei kerkelijk karakter dragen. De uitnoodi- gingslijsten zijn met een tal van namen uit de verschillende standen gevuld. De leden der voormalige ridderschap van Noord-Brabant, die nog altijd en corps ver- eenigd blijven, zijn Dinsdag te 's-Hertogen bosch vergaderd geweest en hebben die ver gadering met een prachtig en rijk diner in de zaal der sociëteit Casino besloten. Het Staatsblad N°. 135 bevat het besluit van den laten Oct. 1868, tot intrekking der koninklijke besluiten van 5 Juli 1836 (Staats blad n°. 42) en van 9 Januari 1841 (Staats blad n°. 2), houdende bepalingen omtrent de toelating en erkenning van gemeenten van af gescheidenen van het Hervormd kerkgenootschap. Bij koninklijk besluit van 2 Oct. is be paald, dat worden ingetrokken en buiten wer king gesteld Het koninklijk besluit van den 4den Maart 1817, n°. 3, houdende voorschriften omtrent het kerkelijk zegel voor de hoogere besturen der Nederlandsche Hervormde kerkhet konink lijk besluit van 29 October 1821, n°. 18, hou dende voorschriften omtrent de briefwisseling van de kerkelijke besturen in het Hervormde kerkgenootschap en van hunne leden, zoowel onderling als met buitenlandsche kerken en omtrent het geven en uitvaardigen van kerke lijke voorschriften; en het koninklijk besluit van 5 November 1837, n°. 81, houdende voor schriften omtrent de kerkelijke grensscheiding van eenige Hervormde gemeenten in de pro vincie Zeeland, en omtrent de onderlinge rech ten en verplichtingen van predikanten en ge meenteleden van naburige Hervormde gemeenten. Z. M. heeft aan den telegrafist 2de kl. J. G. J. Bonarius op verz. eerv. ontslag ver leend uit 's rijks dienst, en aan den met ver lof hier te lande teruggekeerden kapt. der inf. van het leger in Ned. Indië C. H. J. Gay mans, wegens ongeschiktheid tot het gaan her vatten van den werkelijken dienst ten gevolge van lichaamsgebreken, een eervol ontslag ver leend uit Zr. Ms. militairen dienst, met toeken ning -van pensioen. Z. M. heeft benoemd: tot commies der posterijen 1ste kl. den heer A. W. M. Yan der Upwich, thans 2de kl.; 2de kl. den heer W. H. Becker, thans 3de kl.; 3de kl. den heer A. J. C. Bast, thans surnumerairvoorts tot adjunct.- commies bij het departement van financiën, den heer O. G. Lotsy, thans eerste klerk; alsmede den heer W. Hopman van Weermond, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ontv. der directe bel. en acc. te Oosterhout, behoudens aanspraak op pensioen. Naar wij uit zekere bron vernemen, zal de beroemde Florentijnsche Kwartet-vereeniging hier op Donderdag 22 October eene uitvoering geven. Wij verheugen ons te meer hierover, daar de vorige maal, toen dit gezelschap ons land bezocht heeft, onze stad niet het voorredt van een bezoek mocht genieten. De Thermometer van Fahrenheit teekende ai- hierDonderdag des namiddags te 5 uren 52°,Winc N. W., avonds te 8 uren 46°, te 10 urei 42°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 40°, Z, O., te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 5 te 4 uren 56°, Z. W. KOLONIE N. Met de Engelsche mail zijn berichten ur Batavia aangekomen tot 27 Augustus (alzo slechts van 5 dagen later dan die, welke jl. Maandag zijn aangebracht). Nadere bijzonderheden omtrent de onlusten op Celebes en op Bali komen onder die berichten niet voor. Alleen wordt gemeld, dat de ru>t in de Noorder-districten van Celebes in laatste dagen niet gestoord was gewordendat Bonto-Bonto zich nog te Boeloe-Boeloe ophield en dat men zooveel mogelijk zorg droeg, dat hem van uit de gouvernements-landen geene levensmiddelen werden toegevoerd. Door den gouverneur-generaal van Neer landsch lndië zijn de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. Verleend een tweejarig verlof naar Nederl., wegens ziekte, aan den res. van Blora M. J. Brugman aan den ambt op wachtg. Jhr. H. W. F. Hora Siccama; Europa, aan den ambt. op wachtg. Jhr. K Graafland. Benoemd: Tot res. van Bagelen de ambt op non-act. A. Fitz Verploegh; tot inspect. van het lager ouderwijs voor Europeanen en met dezen gelijk gestelden: in de 2de afd. ds eerste onderw. aan de gouv. eerste lagere school te Soerabaya W. Betgers, en in de derde afd de tweede onderw. aan de gouv. eerste school te Batavia J. M. Bosskopf. Militair Departement. VerleendEen tweej verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapit, der inf. W. F. K. van Harrevelt. Bevorderd: Bij de infanterie, tot kapit.: bij het 4de bat. de lste luit. W. J. Vervloet, van het bat.; bij het 14de bat. de lste luit. J Engelhart, van het 6de bat. bij het garn.-bat. der tweede rail. afd. op Java de lste luit. C. Dockheer, van het 15de bat.bij het gam. bat. van Palembang de lste luit. E. L. G. J Yerdooren; bij het garn.-bat. der Z.-en O.-afd. van Borneo de lste luit. A. P. Soetens, van het 6de bat.tot lsten luit.bij het 3de bat, de 2de luit. W. L. F. V. Schulze, van het garn.- bat. der Mol. Eil.bij het 11de bat. de 2de luit. B. Van Zaringen, van het bat. Benoemdtot 2den luitenant, bij het 10de bat. de serg.-maj. J. P. Smith, van het bataljon; bij het 11de bat. de serg. N. T. Steur, van het bat.; bij het 17de bat. de fourier A. Scheltema, van het bat. B U 1 T E N L A N D. Belgie. De //Indépendance" meldt, dat van de ingeschreven manschappen voor de natio nale militie, lichting 1868, uit Brussel het aantal van degenen, die noch lezen noch schrijven konden, bedraagt 272, terwijl het getal inge schrevenen is 1251alzoo bijna 20 pCt. Bet blad verwondert zich zeer over dit treurige ver schijnsel. Oosteneijk. Te Praag hebben groote onge regeldheden plaats gehad, zoodat de bladen zich daarover ernstig ongerust maken. Den 4den October werden allerwege plakkaten in c aangeplakt, waarbij de inwoners werden aange zocht, om deel te nemen aan eene meeting Pankratz. Daaraan werd door velen gehoor geven, althans sommige bladen schatten bet

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2