HOLEANDSCIIE MAATSCHAPPIJ VAN FRAAIE KUNSTEN EN WETENSCHAPPEN. AFDEELING LEIDEN. waardoor de weg van het land wordt afgescheiden. Een tafeltje, dat opgeslagen kon worden, staat tusschen de gordijnen der tent aan de wegzijde voor die kist, waarvan de gravin haar nachtle ger gemaakt heeft. De bedienden houden des nachts beurt om beurt de wacht. Hij die niet behoeft te waken, slaapt aan den weg in den leuningstoel, waarmede de gravin uit haar kasteel getransporteerd is. De dame zegt, dat zij acht endertig jaar oud is, maar zij ziet er uit alsof jij reeds boven de zestig jaar is. Italië. Thans is de tekst bekend van den brief an den paus, waarvan de verschijning onlangs door een telegram uit Rome werd aangekon digd. Wij laten hier het laatste deel er van volgen, zooals het voorkomt in het offieieele dagblad van Rome. //Apostolische brief van onzen zeer heiligen vader Pius, door Gods genade negende paus van dien naam, aan alle protestanten en andere uiet-katbolieken." Ieder die wel wil overwegen en met aandacht onderzoeken de levensvoorwaarden van de ver- chillende kerkelijke genootschappen, onderling verdeeld en gescheiden van die algemeene kerk, die sedert den Heer Jezus Christus en zijne apostelen altijd, zonder tusschenpoozen heeft uitgeoefend en nu nog uitoefent door tussehen- komst harer wettige priesters, de macht die baar is opgedragen door den Heer zeivenieder, zeg gen wij, die zich aan dat onderzoek zal wijden, zal gemakkelijk overtuigd worden dat noch eenige van die kerkgenootschappen in het bijzonder, ooch al die genootschappen vereenigd, in eenig pzicht uitmaken of zijn eene algemeene kerk, die de Heer Jezus heeft gesticht, samengesteld en tot stand heeft willen brengen dat zij even min, in geen opzicht, kunnen beschouwd wor den als een lid of een deel van dezelfde kerk, van het oogenblik af dat zij zichtbaar geschei den zijn van de katholieke eenheid. Omdat deze genootschappen inderdaad zijn ontbloot van dat levende gezag, ingesteld door God, dat allereerst aan de inenschen leert de dingen des geloofs en de wetten der zeden, dat beu leiden en in hen beheerschen alle dingen, die betrekking hebben tot het eeuwig heil; daarom hebben die genootschappen zeiven voort durend hunne leer veranderd en die verander lijkheid, die onbestendigheid heeft voor hen geen einde. Ieder begrijpt lichtelijk en weet juist en onwederlegbaar dat die toestand geheel tegen overgesteld is aan dien van de kerk ingesteld door Christus, onzen Heer, de kerk waarin de waarheid altijd bestendig moet wezen, zonder onderworpen te zijn aan eenige wisseling, als ter bewaring gegeven aan dezelfde kerk, opdat iij haar bewaren zou in haar vollen omvang, voor welke bewaring de tegenwoordigheid van den Heiligen Geest en diens bijstand aan die kerk in alle oneindigheid is toegezegd. Niemand zal het bovendien onbekend zijn, dat dit verschil van leer en meening oorzaak is van maatschappelijke scheuringen en dat daaruit tallooze gezindheden en secten ontstaan, die zich dagelijks meer verspreiden tot nadeel ■an de christelijke en burgerlijke samenleving. Wie toch de godsdienst als de grondslag der menschelijke maatschappij erkent, kan niet wei geren aan te nemen en te erkennen den invloed dien die geschillen en oneenigheaen in begin selen van dien aard en die godsdienstsecten in onderlingen strijd op de burgerlijke maatschappij uitoefenenen ook met welk eenc kracht de totkenning van het gezag, door God ingesteld lot regeling en bestuur van de overtuigingen des menschelijken geest, zoowel in het maat- '■obappelijk als in het bijzonder leven, die zeer °ogelukkige verstoringen in feiten en dingen, die woelingen, die bijna alle volken in hooge ®ate bedroeven, heeft opgewekt, ontwikkeld uitgebreid. Daa rom dus, dat allen die niet de eenheid to de waarheid van de algemeene kerk bezitten (Heilige Augustinus ep. LXI al. CCXXIII) de gelegenheid aangrijpen die hun geboden wordt door het concilie, waarin de katholieke kerk, waartoe hunne voorouders behoorden, een nieuw bewijs levert van hare innerlijke eenheid, hare kracht en hare onuitbluschbare levenskracht, gehoorzamen aan de behoeften van hunne harten en dat zij trachten zich los te scheuren van dien toestand, waarin zij niet zeker kunnen zijn van hun heil. Dat zij onophoudelijk aan God hunne vu rigste gebeden opzenden opdat Hij den muur der verdeeldheid omverwerpe, opdat Hij de ne velen der dwaling doe verdwijnen en hen terug- brenge in den schoot der kerk van onze heilige moeder, van waar hunne voorouders het heil zaam levensvoedsel hebben ontvangen en welke alleen in haar geheelen omvang de leer van Jezus Christus bevat, die mededeelt en over de geheimen der hemelsche genade beschikt. Wij dan, die met den grootsten ijver alle plichten van een goeden herder, overeenkomstig de taak vau ons verheven apostolisch ambt, ons door Christus onzen Heer zeiven opgedragen, moeten vervullen, en die alle menschen in het heelal moeten omvatten in onze vaderlijke liefde, wij richten dezen brief aan alle christenen die van ons gescheiden zijn, in welken brief wij hen aanmanen en uitnoodigen om zich te haasten om tot de eenige kudde van Christus te komen. Wat wij begeeren van ganscher harte hun heil in Jezus Christus en vreezen eenmaal reken schap te moeten doen van hunne zielen aan den zelfden Jezus Christus, onzen rechter, indien wij hen niet, zooveel in ons vermogen is, den weg openen dien zij moeten volgen om tot geluk zaligheid te geraken. Wij houden dan ook niet op in onze gebeden en smeekingen, te midden onzer dankbetuigin gen, nederig, dag en nacht, voor hen te vragen de hemelsche voorlichting en den rijkdom dei- genade aan den eeuwigen herder der zielenen daar, ondanks onze onwaardigheid, wij op aarde de taak vervullen van stedehouder van Christus wachten wij, met open armen, den terugkeer der verdwaalde kinderen tot de algemeene kerk, opdat wij hen kunnen ontvangen met alle liefde in het huis des hemelschen Vaders en hun zijne onuitputtelijke schatten kunnen mededeelen. Van dien zoo begeerden terugkeer tot de waarheid en de gemeenschap met de katholieke kerk hangt niet alleen het heil van elk in het bijzonder af, maar dat van de geheele christe lijke maatschappij, en de wereld zal geen w-aren vrede hebben, zoolang zij niet is éene kudde onder éen herder. ACADEMIENIEUWS. Leiden, 8 October. Bevorderd tot doctor in de verloskunde de heer J. C. W. Fischer, geb. te Heerenveen, Med. Dr. te Venray (Lim burg), met Stellingen. 0FF1CIEELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den lsten tot en met den 7den October 1S68. 16cvallen: A. Jongbloed, geb. Richter, Z. A. Brugman, geb. Macco, D. E. Spieren burg, geb. Loeher, Z. M. Wallaart, geb. Van Leeuwen, Z. M. Van Staaden, geb. Hoest, Z. A. D. Van de Laar, geb. Scblette, Z. G. F. Walthie, geb. Meewese, Z. D. De Zwart, geb. De Wit, Z. C. J. Ouwerkerk, geb. Van der Reyden, D. C. Juugens, geb. Eradus, D. J. Dekker, geb. Lares, Z. E. Harde man, geb. Stuifzand, D. J. Kerkvliet, geb. Van der Meel, Z. E. M. Gijsman, geb. Char- dijn, Z. J. E. Zirkzee, geb. Van Langeveld, Z. L. Wagemans, geb. Bolstier, D. D. tweel. E. Lipsen, geb. Dengs, D. M. Riebeek, geb. Montie, D. M. M. Van der Pot, geb. Van Weerlee, D. M. A. Van Es, geb. Aniba, D. E. Van der Zeeuw, geb. Sierat, Z. M. H. Albert, geb. Duynstee, Z. J. H. Werter, geb. Kniest, Z. M. Van der Zwart, geb. Meyer, Z. H. Van Zwieten, geb. Van der Zwiep, D. J. De Bolster, geb. Straalen, D. J. Holet, geb. Van Vliet, D. G. C. Ossevoort, geb. Flippo, Z. Gehuwd: C. Zandvliet wedr. en H. C. Koenen jd. T. J. Willemse jm. en H. J. T. Fas- bender jd. H. A. Bonte jm. en C. Wijene ken jd. A. De Haas jm. en J. H. Voge lezang jd. Overleden: G. v. d. Blij, geb. 't Lam, 53 j. C. Versluis D. 16% j. F. Karton Wr. 77 j. H. W. F. Linschooten D. 1^ j. C. Wijting D. 1 m. C. D. v. d. HenstWr. 28 j. M. Kosters, geb. Zierikzee, ruim 63 j. A. Peters 67 j. E. H. Heppenstreit 58 j. E. Van Kampen, wed. B. J. Schmitz, 62 j. T. Van Althuis 43 j. 1.1. Genet Z. 1% m. A. H. Trel Z. 17 j. A. Van Dam, wed. G. An- sem, 84 j. M. J. Vink Z. 4 m. In de maand September zijn binnen deze ge meente geboren 127 kinderen, als: 69 zoons en 58 dochters, waaronder is begrepen 1 twee linggeboorte. Overleden 74 personen, als9 man nen, 12 vrouwen, 23 zoons en 30 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 4. Vol trokken 28 huwelijken. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Gemeenteraad van Ley- den, op Zaturdag 10 October 186S, 's namid dags te twee uren. Onderwerpen: 1°. Beëediging en installatie van het nieuw inkomend raadslid. 2°. Voorstel in het belang van het lager onderwijs. 3°. Re keningen over 1867, van: a. het Heilige Geest of Arme Wees- en Kinderhuis6. de Gemeente' apotheek; c. de Vereenigde Gast- en Leproos huizen. 4°. Begrootingen voor 1869, vana. de niet gesubsidieerde instellingen van weldadigheid b. den Schuttersraad; c. de plaatselijke School commissie d. de Kamer van Koophandel en Fabrieken. ADVEKTENT1EN. Voor minstens zeven personen wordt ten spoedigste een TAF KL verlangd. Reflecteerenden gelieven zich te adresseeren met opgaaf van voorwaarden, onder letter II. aan het Bureau dezer Courant. Brieven franco. GEWONE VERGADERING .net DAMES, op Dinsdag 20 October 1868, 's avonds te half acht uren, in het Gebouw van 't Hut. SPREKER: de Heer li. KOOIM1ANS VAN 160IHBKLN. In de Vergadering van November zal als Spre ker optreden de Heer A. J. DE BULL, vau Amsterdam in die van .Januari, de Heer Dr. H. BEETS, van Utrecht. De namen der Sprekers, die in de overige vergaderingen zullen optre den, worden tijdig bekend gemaakt. De Directie herinnert, dat de Toegangskaar ten persoonlijk zijn, zoodat slechts de Leden der Maatschappij wordeu toegelaten. UH. STUDEHTEN, die, tegen eene jaarlijk- sche contributie van «lrle gulden de Leesver- gaderingen wenschen bij te wonen, worden ver zocht hiervan kennis te geven aan den Ouder- geteekende. Hamens het Bestuur, R. KOOPMAHS VAH BOEKEREH, Secretaris.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3