belasting ter beschikking van de gemeenten ge- koiuWi zijn, zal ook voor dat jaar alzoo de ge meente een evenredig deel in de kwade posten behooren te dragen, waardoor de som, hiertoe benoodigd, natuurlijk belangrijk hooger wordt dan vorige jaren. li i i\ N E N L A N D. L.E1DEN8 October. Bij de heden plaats gehad hebbende aanbe steding voor het vervaardigen, leveren en stel len van den ijzeren bovenbouw eener draaibrug, teu behoeve van de overbrugging van het Hbl- landsch Diep, was de minste inschrijver de Kon. Ned. grofsmederij alhier voor de som van f23,778. Naar men verneemt, heeft Z. M. bij verschil lende besluiten bepaald dat de nieuwe wetge ving in de koloniën Suriname en Cura9ao zal worden ingevoerd op 1°. Mei 1869, en alsdan is afgeschaft het wettelijk gezag van het Oud- Hollandsch en van het Komeicseh recht. Z. K. 11. de prins van Oranje heeft Dinsdag middag de zonen van den onderkoning van Egypte met een bezoek vereerd. Gisterenavond, zoo schrijft men heden uit 's- H ag e, juist te middernacht, vertoonde zich vooral in het Z.-W. boven deze stad een prachtig luchtverschijnsel. Men meende een kolossalen vuurpijl te zien, met dit onderscheid intusschen, dat hij, in plaats van beneden naar boven gaande, van boven naar beneden viel. liet was een groote bol van een helder blauw licht, die bij het neder dalen uiteenspatte en eene massa vuur liet neder- vallen. Vooral op het weiland maakte het licht een sterken indrukhet veld was als met elec- trisch vuur verlicht. De koebeesten liepen ver schrikt door elkander en hieven een hevig ge loei aan. De heer Van Hasselt, vader van den ca det wiens wedervaren is uiteengezet in de bro chure //Een voorval aan de Kon. Mil. Academie," heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer ge wend en haar verzocht om door een onpartij dig onderzoek er toe bij te dragen, dat de loop baan en do toekomst van een bekwaam jonge ling niet op rampzalige wijze verbroken worde. De commissarissen van de Rotterdamsche Bank hebben de aandeelhouders tot het houden eener buitongewone algemeene vergadering, op Dinsdag den 17deu November e. k., opgeroepen. Zij melden in den oproepingsbrief, dat niet het verlies, door de bank geleden, hen genoopt heeft tot die oproeping over te gaan//het cijfer daarvan is u bekend gemaakt, en gij zult met ons overtuigd zijn, dat dit verlies de positie der bank geen oogenblik in eenig gevaar kan brengen. Het door ons ingesteld onderzoek naar de oorzaken daarvan heeft geleid tot een ver schil van opvatting tusschen de directie en ons, hetwelk daarmede geëindigd is, dat de geheele directie haar ontslag heeft ingediend." Het garnizoens-hospitaal te Amsterdam is sedert den lsten October 11. bestemd tot opleiding van kweekelingen tot officieren van gezondheid en militaire apothekers. De officieren van gezondheid en militaire apothekers, die tot het geven van onderwijs als anderszins bij dit garnizoens-hospitaal werkzaam zijn tot opleiding der genoemde kweekelingen, genieten eene jaar- lijksche toelage in de volgende verhouding: a. de eerste officier van gezondheid belast met de leiding van het onderwijs, f-i00b. ieder der officieren van gezondheid en militaire apothe kers, belast met het geven van onderwijs aan of met het toezicht over de kweekelingen, f 300 Het getal der op voorscbrevene wijze sub b te bestemmen officieren van gezondheid, wordt, door den minister van oorlog bepaald. Yau de 80 studenten, die zich sedert het ingetreden academiejaar te Utrecht hebben laten inschrijven, hebben zich 42 als leden van het Utrechtscbe studentenkorps aangemeld. Uit Deventer schrijft men dd. 5 Oct. het volgende aan de Arnh. Courant: Maandag avond is, naar men verneemt, het Deventer studentenkorps, onder de zoo schoone zinspreuk //Jungantur Gaudia Musis", in eene korpsver- gadenng met algemeene (2) stemmen opgeheven, welks ondergang reeds door de herschepping van het illustre athenaeum in eene zesde klasse van het gymnasium, dat nu onder den wijd- schen naam van athenaeum menig Twentenaar hoopt te verschalken, onvermijdelijk was ge worden. Naar het zeggen zouden de motieven voor dit besluit zijn, dat in de eerste plaats in Nieuw- Abdera het eigenaardige studentenleven onmo gelijk is en dat verder een schooljongen evenmin student kan genoemd worden als een school meester ooit den naaai van professor zou kun nen waardig zijn. Overigens zoude het plan be staan de banier en andere souvenirs van een schooner verleden, waarin het ware en voor treffelijke van genoemde zinspreuk helder aan het licht kwam, aan de Leidsche academie te vermaken en om de overige documenten, als notulen enz. op de eerstkomende dies in bijzijn van oude en jonge koninkjes te verbranden, welke plechtigheid zal verhoogd worden door de sombere toneD van een lijkzang, die de beide laatste leden van dat korps met begelei ding van eenige oud-leden zullen aanheffen. Verder wordt nog uit Deventer gemeld De commissie, die zich in 1866 hier ter stede ge vormd heeft, ten einde het getrouw schoolgaan der kinderen, vooral uit de arbeidende klasse, te bevorderen, heeft onlangs weder 71 kinderen beloond, die gedurende een halljaar geen enkele maal de school verzuimd hadden. Onder dezen waren er 62, die reeds vroeger belooningen had den ontvangen. De belooningen, die elk half jaar aan de meest getrouwe schoolbezoekers worden geschonken, bestaan in eene zekere som geld (van 5 tot 50 ets.), welke op hunnen naam in spaarbankboekjes wordt ingeschreven; over het bedrag met de rente mogen zij niet vóór hun 18de jaar beschikken. Het gevolg is, dat het schoolverzuim, sedert de invoering van dien maatregel, van 23 pCt. tot 12ya pCt. is ge daald. De minister van oorlog, in aanmerking nemende dat verscheidene aanbestedingen voor rekening van bet dep. v. oorlog in herbergen worden ge houden, en het niet wenschelijk achtende dat gebruik zonder noodzaak te bestendigen, heeft bepaald, dat voor de aanbestedingen door mili taire overheden te houden, mitsgaders voor het ter visie leggen van de daartoe behoorende be stekken en voor de verkoopingen van reform- paarden, zooveel mogelijk zal worden gebruik gemaakt van militaire gebouwen, welke daar voor beschikbaar kunnen worden gesteld en, bij ontstentenis daarvan, van rijks-, provinciale of gemeentelijke gehouwen, zoo die daarvoor kun nen worden afgestaan, en dat alleen bij vol slagen gebrek aan andere localiteit de toevlucht tot herbergen mag worden genomen. Mitsdien zijn alle militaire overheden uitge- noodigd om zich overeenkomstig het boven staande te gedragen, terwijl tevens aan de offi cieren der genie in het bijzonder wordt aanbe volen te zorgen dat, bij de uitvoering van openbare werken voor rekening van het dep. v. oorlog, het misbruik maken van sterken drank door de arbeiders, zooveel mogelijk worde tegengegaan. Dezelfde minister heeft bepaald, dat ge durende den aanstaanden winter de oefeningen in de rijkunst, zoo voor officieren van onbereden wapens en diensten als voor kweekelingen voor den militairen geneeskundigen dienst, in de gar nizoenen waar zich bereden korpsen bevinden te Zutfen, Leiden en Venlo, echter voor zoo veel daartoe paarden beschikbaar zullen zijn weder op den gebruikelijken voetzuilen plaats heb ben dat wegens de ophanden zijnde garnizoens veranderingen bij het wapen der cavalerie, voor meld onderwijs te Groningen, Leeuwarden, De venter, Bergen-op-Zoom en 's-Gravenhage zal loopen van 16 November a. s. tot 1 April 1869, doch in de andere garnizoenen reeds met 1 Novenber zal aanvangen; dat ditmaal tot het geven van bedoeld onderricht van de na te melden korpsen, pelotons ter sterkte van 1 offi cier en 25 onder-officieren en manschappen zullen worden gedetacheerd, als: van 15 Nov a. s. tot 1 April 1869, van het 1ste reg. hu/a ren uit 's-Hage naar Bergen-op-Zoomvan 1 Nov. a. s. tot 1 April 1869 van het 2de reg huzaren uit 's-Bosch naar Breda en uit Roer mond naar Nijmegen en Maastricht; van 15 Nov. tot 1 April 1869, van het 4de reg. buza ren uit Deventer naar Leeuwarden, zoomede een peloton ter sterkte van 1 officier en 18 onder-officieren en manschappen mede uit De venter naar Groningen. Z. M. heeft tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw benoemd den heer D Zeper, burgemeester der gemeente Leeuwarden De Thermometer van Fahrenheit teekendeal- hier WAensdag des namiddags te 5 uren 53°, de- avonds te 8 uren 44°, te 10 uren 42°. - Donderdag 's morgens te 5 uren 40°, Wind: Z W., te 8 uren 45°, 's namiddags te 12 uren 563, te 4 uren 54°. B U E N L A N D. Engeland. De stoomboot //Octavia" is den 5den October te Bombay aangekomen met de tijding, dat de heer Livingstone zich op een afstand van 7 dagreizen van Zanzibar bevindt Voor eenige dagen vermelde men, dat de gravin Van Derwentwater, de afstammelinge van den graaf Van Derwentwater, die als deel nemer aan den opstand van 1715 gedood i?, en wiens goederen verbeurd verklaard en thans in gebruik van de admiraliteit waren ten be hoeve van het hospitaal van Greenwich, zich gevestigd had in de ruïnen van haar voom derlijk kasteel en geweigerd had, op uitnoodi- ging van den heer Grev, den penningmeester van het hospitaal, hare geïmproviseerde woning te verlaten. Verleden Donderdag nu is de gravin onder zeer komische omstandigheden op straat gezet, op last van de admiraliteit. Toen de heer Grey met eenige helpers aan de poort kwam, vond hij die gebarricadeerd en liet haar openbreken. In de tegenwoordigheid der gravin gekomen, verzocht hij haar, geen weerstand te bieden, doch vergeefs. Men ging er nu toe over om de meubelen, schilderijen en de opgeslagen tent( waaronder de gravin zat, op te ruimen doch nog was de tent niet boven haar hoofd weg genomen, of zij sprong op, trok haar degen men zal zich herinoeren, dat zij eenigszins mili tairachtig uitgedost was en begon daar mee naar links en rechts te schermen. De heer Grey greep het gevest, waarop zij dreigde hem te zullen aanklagen van haar onwettig te hebben aangerand. Een der anderen nam de schede, die de gravin had neergeworpen, deed die over den degen heen, en daarop werd de gravin gemakkelijk ontwapend. Zij weigerde echter heen te gaan, en ging zitten in een leuning stoel, verklarende die plaats niet te zullen ruimen. Men drong haar daartoe dan ook niet, doch bracht haar met stoel en al buiten het kasteel en buiten de daartoe behoorende gronden midden op den straatweg en zette den stoel daar neder, waaruitzij onmiddellijk opsprong en ten sterkste tegen zoodanige behandeling protesteerde. De heer Grey had zijn rijtuig laten komen en bood haar dat aan, doch zij weigerde er gebruik van te maken en liet hare bedienden de tent weder opslaan juist op de grens vau het betwiste eigendom, dat wil zeggen boven een groote kist, die met het eene eind op den eenen en met het andere eind op den anderen kant van de greppel staat,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2