Donderdag 8 October v. 2657. LEIDSCH i ^>v i\". DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer0.15. Leiden, 7 October. Gelijk men weet, hebben de rijksbelastingen bij ons gedurende de eerste acht maanden min der opgebracht dan de raming, en zelfs bijna een millioen minder dan het vorige jaar. Het is opmerkelijk, hoewel zeer verklaarbaar, dat ditzelfde verschijnsel zich ook in Engeland roordoet. Ook daar is de handel als het ware verlamd en laten de kapitalisten hun geld on gebruikt liggen. Het spreekt van zelf, dat die toestand voorbijgaande is, en dat, is eindelijk de crisis voorbij, de belastingen weder meer zullen opbrengen. De minister van financiën deelde in zijne laatst gehoudeue redevoering mede, dat de opbrengst der belastingen steeds belangrijk vermeerdert, en dat sinds 1856 die vermeerdering gemiddeld jaarlijks f 750,000 be droeg. Dit jaar is dit nu echter niet het geval zeer waarschijnlijk zullen de laatste maanden van dit jaar in verhouding wel tneer opbrengen, dan de acht eerste maanden, doch eene vermeerderde opbrengst hebben wij dit jaar uiet te wachten. De oppositie gebruikt deze vermindering van opbrengst als wapen tegen de regeering; al9 ware deze daarvoor verantwoordelijk dat de handel eu de industrie gedrukt zijn! Nu worden ook weder herinnerd de sombere tafereelen, die graaf Schimmelpenninck, bij het aanvaarden zijner portefeuille, van den toestand der schatkist gaf. De liberalen, zoo beweerde men toen, hadden haar uitgeput. Welnu, zoo herhaalt men thans, zag de graaf niet juist? De minister Van Bosse heeft het nu zelf er kend, dat onze finantieele toestand in de laatste jaren veel verslimmerd is. Een ding vergeet men echter hierbij, dat juist diezelfde graaf Schimmelpenninck, welke finantieele toestand van ons laDd met zoo donkere kleuren bij zijn optreden schilderde, toeliet dat de staatsuitgaven ongeveer 8 millioen ager werden, zonder dat hij eenige poging in het werk stelde, om ook de inkomsten te ver meerderen, en dat daardoor onze financiën in zooveel slechter staat zijn, dan voor eenige jaren. Thans moet de opvolger van dezen roeke- loozen financier de kastanjes uit het vuur ha- leu. De belastingen brengen tuinder op'de uitgaven, in de twee laatste jaren zoo ontzag lijk uitgebreid, kunnen niet op eenmaal ver minderd worden. En nu gaat er een geschreeuw öp, als was Holland in nood! De minister Van Bosse moet maatregelen nemen om het tekort °p de begrooting voor 1868 te dekken: men maakt er een grief van, dat hij dit niet reeds gedaan heeft, en hoe slechter uien er in slaagt om andere grie len tegen het finantieele beleid van den minis ter van finantiën te vinden, boe breeder deze wordt uitgemeten Het spreekt van zelf, dat deze grief niets beteekent. De minister kan onmogelijk in een tekort voorzien, waarvan het bedrag eerst over 4- maanden bekend zal zijneen tekort daarbij dat wellicht, niet zoo belangrijk is als men thans vreest, wanneer werkelijk, gelijk men reeds in Engeland meent op te merken, de handelscrisis een einde neemt, en eindelijk de vredelievende betuigingen van Napoleon en andere vorsten van Europa meer geloofd worden. Het algemeene wantrouwen houdt thans alle ondernemingszucht tegen, en brengt een treu- rigen stilstand in hel handelsverkeer teweeg. Heeft die toestand eenmaal opgehouden, dan zal een vermeerderd verkeer wel spoedig aan onze schatkist de nadeeleu, die zij thans door de crisis leidt, vergoeden. 15 I iN NENL A N D. LEIDEN, 7 October. Als leden van het Leidsch Studenten korps zijn van den 20sten Sept. tot den 5den Octo ber 108 jongelui ingeschreven, waarvan 11 in de philosophie, 21 in de medicijnen, 51 in de rechten, 10 in de theologie, en 15 in de let teren zullen studeeren. Hedenmiddag is een knaapje door bet spelen op een schuit, liggende in den Stillen Rijn n ibij de Haarlemmerstraat, in het water gevallen. Zekere Bödeoker, in de nabijheid al daar aanwezig en het gevaar ziende, waarin het knaapje verkeerde, sprong het dadelijk ter hulp, doch beiden verdwenen in de diepte. Door het toesteken van een schippersboom mocht het eeni- gen ter hulp gesnelden gelukken beiden behou den aan wal te brengen. Eene zeldzame viscbvangst heeft te Rochefort in Namen plaats gehad. Men weet dat in den omtrek van dit stadje grotteu gevonden wor den, welke door toeristen vaak worden bezocht. In eene daarvan stroomde op eene groote diepte eene rivier, welker wateren nooit door de zon zijn beschenen. Een Engelschman hunne originaliteit gaat ver kwam op de gedachte om er in te gaan visschen. Hij nam zijn heugel en legde in. Na eenige minuten haalde hij eene fraaie forel op, die in deze duisternis leefde en zeer welvarend scheen. Bij nadere beschouwing bleek het, dat zij bij daglicht uiet zien kon. Van dit oogenblik af komen er velen in de grot visschen. Z. M. heeft den heer J. C. baron Gevers, tot hiertoe Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij bet hof van Rusland, als zoodanig eervol teruggeroepen eu in dezelfde boedanigheid overgeplaatst bij het hof van Groot-Brittanje. Gisterenochtend zijn van Amsterdam te 's-Hage aangekomen eu aan het //Hotel de Bellevue" afgestapt HH. KK. HH. Hussein Pacha en Hussan Pacba, zonen van Z. K. H. den onder-koning van Egypte, met gevolg. Bij gelegenheid der komst van deze vorstelijke per sonen en van HH. KK. HH. prins Lodewijk van Beieren en HD. gemalin wapperden van bovengenoemd hotel de Beierache en Egypti sche vlaggen, terwijl daartusschen de Neder- landsche driekleur is geplaatst. Men schrijft uit Arnhem aan het Han delsblad, dd. 4 October Sedert de opening der tentoonstelling heb ben wij te dezer stede zulk een stillen Zondag als beden nog niet weder beleefd. Alles ia tot den normalen toestand teruggekeerd. Gisteren beeft men met veel inspanning naar het spoor wegstation teruggebracht de reusachtige ijzeren kraan uit de fabriek de Atlas Onophoudelijk is men bezig met het terughalen van tentoon gestelde voorwerpen. Die, welke voor de verlo ting waren aangekocht, zijn door vele honderden personen, tegen een entree ten behoeve van de algemeene armen, bezichtigd. Bijzondere opmer king verdient het, dat de tentoonstelling van nijverheid van Nederland en zijne O.-I. bezit tingen, in 1852 alhier gehouden, door ongeveer 25,000 personen meer is bezocht geworden dan die van 1868, ofschoon er in 1852 geheel geene feestelijkheden plaats hadden, het noorderspoor wegnet nog niet eens ontworpen was en bij die tentoonstelling geene bijzondere afdeeling voor de schoone kunst bestond. Sommigen zoeken de reden hiervan in een conflict tusschen de tentoonstellingscommissie en de directie der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij, waardoor goed- koope volkstreinen uit Holland achterwege zijn gebleven. Zeker is het, dat thans het bezoek van Hollanders tegen dat van bewoners der noordelijke provinciën al zeer onbeduidend was. Neemt men nog in aanmerking dat sedert 1852 de bevolking van Arnhem met vele duizenden is toegenomen, dan verdient het bovenvermelde verschijnsel bijzondere aandacht. Gelijk bekend is, werd den 9den Septem ber 11. de tweede jaarlijksche algemeene verga dering vau de //Maatschappij tot nut van den Javaan" te Arnhem gehouden. Daarin werd na breedvoerige beraadslagingen, op voorstel van den heer P. J. Yeth, besloten, eene commissie te benoemen, belast om in de eerstvolgende algemeene vergadering een rapport uit te bren gen over den actueelen toestand van het on derwijs der Javauen en van hetgeen ter verbe- ring daarvan door genoemde maatschappij zou kunnen worden gedaan. Naar wij thans ver nemen, hebben de heeren Prof. P. J. Vetb alhier, Th. F. Schill, Dr. P. Bleeker eu J. C. Van Lier, te 's-Gravenhage, en Dr. S. A. Naber, te Zwolle, zich bereid verklaard de door de algemeene vergadering hun opgedragen taak als leden dier commissie op zich te nemen. Men schrijft uit Kampen, dd. 30 Sep tember: //Onze stad is in rep en roer. Joelende en schreeuwende troepen, soms van honderden, doorkruisen de straten. Honderden van nieuws gierigen vermeerderen de drukte. De samen scholingen hebben plaats 's avonds na acht uren voor een der weeshuizen, het zoogenaamde Kin-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1