dat de zaak van Surrat niet in de termeu valt van het decreet, waarbij eene algeraeene amnes tie verleend is. Er heeft een gevecht plaats gehad tusschen 700 Indianen en eene kompag- uie soldaten, aangevoerd door den kolonel For syth. Fe afgezanten van het te New-York vergaderde congres van handwerkslieden hebben zich er tegen verklaard om aan vrouwen het stemrecht te geven. Eenige Fenians uit Canada hebben gepoogd, een spoortrein omver te wer pen, waarin de heer Eeylly reisde, die belast is geweest met het vervolgen van den Fenian Whelan. AMSTERDAMSCIJE BRIEVEN. XI. 4 October 1868. "Waarde Eedacteur, Ik weet niet, of het u evenals mij gegaan is maar waart Ge niet blijde toen de discussie over het adres van antwoord in de Tweede Kamer afgeloopen was? Ik heb het ongeluk van op het Bijblad der Staatscourant geabonneerd te zijn, ik heb ook het onge luk van meestal t' huis te zijn op het uur der bezorging, zoodat ik doorgaans die publicatie volg, en als ik dan vier, vijf dagen achtereen diezelfde argumenten over en weer zie aan voeren, datzelfde hooi of gedroogde kruid moet kauwen en herkauwen, is het wonder dat ik met angst uitroep: Heerehoe lang nog! En denk ik daarbij, dat over een week of wat, bij de behandeling der begrooting, dezelfde discussie weer beginnen zal, dat ik dus weer even vele vellen Bijblad zal door te worstelen hebben, dan word ik wanhopig, en ga ernstig om met het voornemen om de maanden No vember en December in het eene of andere onbewoonde oord te gaan doorbrengen, waar de krantenjongen niet binnendringt en waar het Bijblad niet komt! Men zou bijna ge neigd zijn, in 't vooruitzicht van deze tweede discussie, aan de Heeren Kamerleden een middel aan de hand te doen, om zich de taak gemak kelijk te maken. "Welk een voordeel zou het voor hen zijn zoo zij eenvoudig het Bijblad van 28 Sept. tot 3 October ter band namen, en daaruit voorlazen? Iets nieuws kan toch onmogelijk te berde gebracht worden, en het zou misschien nog pikant zijn, zoo men zich soms vergiste, en de heer "W. Van Goltstein b. v. eene rede van den heer Gefken voorlas, of de heer "Van Nispen de woorden overnam van den heer Oldenhuis G-ratama 1 En als men uit die discussie nog maar eenig licht kon putten! "Wat wil de heer Gefken c. s., wat wil de heer W. Van Goltstein, wat wil de heer Heijdenrijck Gefken heeft immers bewezen dat de neutrale school reeds voor een vierde eeuw door hem (of hen was uitge dacht en aanbevolen. Hij kan dus niet die school willen tegenwerken. Beheer "VV. Van Golt stein heeft, behoudens enkele constitutioneel© bezwaren, zoo'n vurige dankbaarheid aan den dag gelegd, dat het tegenwoordige ministerie aan do groene tafel zat, dat hij althans niet verdacht kan worden van het te willen ecar- teeren. De heer Heijdenrijck heeft vroeger altijd verklaard, dat hij tevreden zou zijn met de wij zigingen in de wet die Heemskerk hem bij zijn vertrek als keepsake heeft achtergelaten, bij heeft vervolgens het vorige ministerie met veel bereidvaardigheid ten val helpen bren gen, hij vraagt nu weer niet meer dan het geen Heemskerk hem gaf, wie kan daaruit wijs worden Het ongelukkigste in de zaak is nog, dat een tal van goedhartige, gemoedelijke, godsdienstige menschen zich werkelijk gaan verbeelden, dat er een groot gevaar in de lucht hangt boven hen en hunne kinderen. Ik spreek hier niet eens van hen die tot de streng confessioneele richting behooren: neen! juist in een kring van menschen, in Arasterdam althans zeer ruim voorhanden, die even als hunne vaderen voor hen gematigd conservatief, gewoonlijk zeer ge zind zijn om te leven en te laten leven, zoo men ze maar niet in hunne materieele belan gen hindert, juist in dien kring ken ik er velen die door het trompetgeschal der conser vatieven van voor zes jaar en pseudo antirevo lutionairen van heden, zich in den waan laten brengen dat de neutrale school een broeinest van ongeloof en ongodsdienstigheid isDat zij zich dat verbeelden komt alleen daarvan, dat de leden die zij, als hun gevoelen vertegen woordigende, naar de Kamer gezonden hebben, thans, nu bet geldt een liberaal ministerie om ver te werpen, goedvinden zich aan te sluiten bij wat gemoedelijke orthodoxen en katholieken tegen de school ondernemen. Tegenover die pseudo-antirevolutionairen doet het goed man nen als Pijnappel en De Bosch Kemper een krachtig protest te hooren uitbrengen, als eer lijke en oprechte vertegenwoordigers der over tuiging, die aan hunne verkiezing te gronde lag. Yergeef mij, Mijnheer de Eedacteur, zoo ik dezen brief bijna geheel wijd aan de discussie over het onderwijs in de Tweede Kamer. Het onderwerp ligt in deze dagen zoo voor de hand, vooral voor een Amsterdammer, die rondom mij in een beperkten kring denzelfden strijd ontwaar, als daar ginds op 't Binnenhof wordt gestreden. Dezelfde strijd, zeg ik; in hoofdtrek ken is het dezelfde, ofschoon hier natuurlijk het element der persoonlijke ambitie, der por tefeuille-jacht en der oude veeten minder scherp of in 't geheel niet op den voorgrond treedt. De agitatie tegen de schoolwet wordt in Am sterdam niet het minst scherp voortgezet; of zij op den duur vruchten zal dragen, hangt veel af van de aaneensluiting dergenen die de wet, zooals zij is, als een zegen voor het land beschouwen. Zeker is het, dat in alle lichamen, die zich met de organisatie en het toezicht op het onderwijs bezig houden, de gezworen vijan den van de wet zich al meer en meer openlijk vertoonen, hetzij door in den gemeenteraad de uitvoering tegen te houden van hetgeen omtrent het onderwijs besloten is, of ook door in de plaatselijke schoolcommissie allerlei voorwendsels aan te grijpen ooi de toepassing der wet als onmogelijk of verderfelijk voor te stellen. Intusscken, vooralsnog zie ik geen reden om die pogingen te duchten, en een der voornaamste gronden voor die meening is, dat de vruchten der tegenwoordige organisatie van 't lager onderwijs, hoe onvolledig ook, reeds zoo oneindig veel beter zijn, dan wat men hier vroeger kende, dat het moeilijk zal zijn, de honderden of duizenden, die het met de HH. Gefken en Yan Nispen eens zijn, tot de hon derdduizenden te doen aangroeien, waarvan zij steeds sprekent.t. Q. N. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te GorselA. J. P. W. De Wilde te Dwingelo; te Ouddorp: P. J. E. Laan te Maassluis; te Grouw: H. J. G. Greebe te Dok- kum; te Paesens: P. D. Koopmans, emer. pred. te Nijkerk, in Ferwerderadeelte Ylissingen G. Boer te Ouderkerk aan den IJsel. Aangenomen: naar Zuilichem enNieuwaal door E. C. YanBaerle te Booglandnaar Hoog- Blokland door P. N. Pikaar te Kootwijk; naar Ylst: door Ch. Kaap te Oldebroek. Bedankt: voor de toezegging van beroep naar IJselmonde en naar 's Gravesandedoor D. Eijnders te Hazerswoude. Bedankt: naar 's-Gravesande (als jongste predikant): door W. Yliegentbart te Yreeland; naar Oud-Yossemeerdoor A. J. Kan te Nieuw en St.-Joostlandnaar AYarns en naar Schraard door J. H. Gravenstein te Serooskerke; naar Soesterberg: door E. A. G. Yan Hoogenhuy- zen te Ter-Aa; naar Andel: door W. J. Ge selschap te IJselmuiden. Doopsgezinde Kerk. Beroepen: te Hindelopen en Molkwerum D. Lodesen te Broek op Langendijk. Aangenomen: te AVolvegadoor den prop. S. Wartena Jr. Christel. Afgesch. Geref. Kerk. Beroepen: te KolijnsplaatO. Los te Am stelveen; te Ureterp E. Yos, cand.; te Hij ken F. Westrik te Idskenhuizen te Heereveen P. Dijksterhuis te Arnhem; te Onstwedde: E. Kramer te Windschoten; te Wanswerd H. Yan Hoogen te Burum. Bedankt: te Westergeest: door A. Koers te Oudekerke. Overleden: P. J. Korbee te Zwartsluis. ACADEMIENIEUWS. Leiden, 6 October. Bevorderd tot doctor in de beide rechten de heer D. De Jongb tot Zuid-Polsbroek, geb. te Tiel, met Stellingen. NB. In ons n° van gisteren is abussievelijk gedrukt J. D. Eoscb, moet zijn: J. D. Easch. HANDEL. Eotterdaii, 5 October. Tarwe 25 ets. la ger; Eogge 10 ets., Zomer en Winter Gerst 30 ets. en Haver 10 ets. hoogerBruine Boo- nen 25 ets. lager; Witte Boonen 25 ets. hooger. Meekrap. Bij vrij ruime aanbiedingen was de handel vrij levendig; wat tot vorige prijzen te koop was vond nemers. Alleen Eacijn werd iets lager afgegeven. GEMENGDE BERICHTEN. Toen na de restauratie in Frankrijk het voorstel werd gedaan, om een milliard franken bijeen te brengen voor de Franscbe ómigrés, riep generaal Foy uit: //Een milliard! maar weet ge dan niet, dat er sedert de geboorte van Christus nog geen milliard minuten verloopen is?" Ofschoon nu reeds eene halve eeuw is voorbijgegaan, sedert dit gezegd werd, is het milliard minuten nog niet vol. Aanstaande Kerstmis zullen nog slechts 982,368,000 minuten voorbij zijn. En daar een jaar slechts 525,600 minuten beeft, moeten nog vierendertig jaar verloopen, voor bet milliard bereikt is, waarmede wij tot het jaar 1902 zullen gekomen zijn. Den gemiddelden duur van het raenschelijk leven in aanmerking genomen, zullen in 1902 negen tienden van de menschen, die nu op aarde leven, niet meer zijn. Du Chaillu beschrijft de kleeding aan het bof van koning Diops aldus: De koning droeg een rok, zooals wij dien bij feestelijke gelegenheden dragen, en verder niets; zijn eerste minister een hemd zonder mouwen en niets meer de tweede minister droeg een halsdoek zonder iets verder; de derde grootheid een hoed en meer niets, en de koningin alleen een parapluie. Men beweert dat Offenbacb druk bezig is, om de muziek te schrijven, die bij deze costumes past. ADVERTENTIEN. Bevallen van eene Iftochter HENEIETTE YAN DEN HEUYELL yan Sassenberg. Patti [Java) II Aug. 1868. Allen die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan den boedel van Mejuf- vrouw MAEIA MAGDALENA SCHEETLEN geb. SALA, gewoond hebbende en overleden te Leyden op den 26 Augustus 1868, worden ver zocht daarvan opgave of betaling te doen voor den lsten November a. s. aan den onder- geteekende. D. A. SCHEETLEN. Leyden, 5 October 1868.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3