B U 1 T E N L A N D. tenschap en de religie," of wanneer, 't geen de moderne beginselen wilden, gelijk in de zes tiende eeuw, zoo ook nu de kerk zich schikte naar den geest des tijds. Doch bij deze over tuiging blijvende, gevoelde hij zich niet gezond en krachtig genoeg om de //noodzakelijke ge volgen te dragen van den heftigen partij kamp van dezen tijd," en daaronder zijuj post naar bekooren waar te nemen. Wij vernemen, dat de volle synode der Ned. Herv. kerk Dr. Zaalberg in al zijne rechten heeft hersteld. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 54°, des avonds te 8 uren 48°, te 10 uren 43°. Woensdag 's morgens te 5 uren 40°, te 8 uren 44°, 's namiddags te 12 uren 59", Wind: Z. O., te 4 uren 57°. KOLONIËN. Door den gouv.-generaal van Nederl. Indie zijn o. a. de volgende beschikkingen genomen Civiel Departement. BenoemdTot secr.'voor de inl. zaken te Makasser (gouv. Celebes en onderh.) de comm. op het bureau van inl. zaken aldaar A. Ligtvoettot ass.-res. der Noorder. distr. van het gouvern. Celebes en onderh., tevens venduin. aldaar, de ambt. op non-act. G. J. Gersen, laatst, ass.-res., toegevoegd aan den gouvern. van Celebes en onderh., om door dezen met zendingen naar de binnenl. te worden belast; tot kommies-ontv. der ink. en uitg. rechten te Singkel (gouvern. Sumatra's West kust) de ambt. op wachtgeld F. E. Pfanner, laatst, commies op het res.-bur. te Pekalongan; tot 2den comm., de 3de comm. bij het dep. v. fin. A. P. J. Tegelbergtot 3den comm. bij dat dep. de 1ste klerk H. Van Alphen Jr.jtotads- pirant-ing. bij den waterst. en 's lands^ burgerl. openb. werken de ambt. voor den burgerl. dienst in Ned. Indië M. Couvee D.Jzn.; tot opzichter der tweede klasse bij den waterstaat en 's lands burgerlijke openbare werken de opzichter der derde klasse E. C. L. Jansentot pakhuismeester te Palembang J. Micola, laatstel. opziener der eerste klasse bij de cultures in het gouverne ment Sumatra's Westkust, onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd; bij het binnen- landsch bestuur in de res. Wester-afd. van Bor neo, tot controleur der derde kl. de benoemde controleur der derde kl. bij het binnenl. bestuur in de residentie Menado N. Klauszin de resi dentie Menado, tot contr. 3de kl.^de ambt. ter beschikking L. J. Böhtlingk. Machtiging verleend: Tot de uitreik, aan den partic. geneesh. Dr. J. A. W. Pott van eene acte van toel. tot de uitoef, der gen., heel- en en verlosk. praktijk in de residentie Pasoeroean. In dienst gesteldals boorm., speciaal tot het boren yan artesische putten in Ned. Indië met uit den vreemde ontboden toestellen en werk tuigen, onder de bevelen van den met de lei ding der diepe grondpeilingen belasten ambt., de gepasp. art.-werkm. der 1ste kl. L. Berand, met bep. dat hij voorloopig za^werkzaam zijn te Grissee (Soerabaya). Militair Departement. Benoemdtot instruct, de 1ste luit. van het reg. Oost-Ind. cav. P. F. B. J. Yan Nouhuijs. Bevorderd: bij de mil. administr.: tot intend. 2de kl. de onder-int. 1ste kl. van Sumatr. Westk. en onderh. J. H. Mulder; tot onder- int. 1ste kl. van Sumatra's Westkust en on derh. de onder-int. 2de kl. P. Yan, der Weijde; bij den mil. geneesk. dienst: tot dirig. off. van gez. lste kl. in de 2de mil. afd. op Java de dirig. off. van gezondh. 2de kl. in de 3de mil. afd. op Java O. G. J. Mohnike; tot dirig. off. van gez. 2de kl. bij het bureau van den chef over den geneesk. dienst de off', van gez. lste kl. B. E. J. H. Becking, van het groot mil. hospitaal te Padang; tot dirig. off. van gez. 2de kl. bij den geneesk. dienst der Moluksche eilanden de off. van gez. der lste kl. W. Hubers van Assenraad, van dien dienst; tot dir. offic. van gez. der 2de kl. de offic. van gez. der lste kl. bij den geneesk. dienst te Buitenzorg G. F. James; tot dir. offic. van gez. der 2de kl. de offic. van gez. der lste kl. A. Thepass, thans met verlof in Nederland; tot offic. van gez. lste kl. bij den ge neesk. dienst van Palembang, de offic. van gez. 2do kl. P. W. A. Beijen, thans ter beschikking te Bata via; bij den geneesk. dienst te Banka, de offic. van gez. 2de kl. G. Luchtmans, thans ter beschik king te Bataviabij het korps der genie en sappeurs, tot kapit. de lste luit. M. J. Mul der; tot lsten luit., de 2de luit. C. A. Rom- bouts. Ontslagen: eervol, uit Zr. Ms. mil. dienst, met behoud van recht op^ pens., de int. 2de kl. van de mil. adm. E. Boschbij de cav. van den barissan te Sumauap (Madura), eervol, als instruct., de lste luit. van het reg. O.-I. cav. K. E. Yerdam. Duitschland. Te Dresden is den 26sten September eene vergadering van ruim 600 ar beiders gehouden, onder voorzitterschap van den heer Pörsterling, lid van den Noord-Duit- schen rijksdag. In deze bijeenkomst is het vol gende besluit genomen//Overwegende, dat de arbeidstakingen geen geschikt middel zijn om den toestand van don werkman te verbeteren; 2°. overwegende dat zij noodwendig leiden tot achteruitgang in het streven naar de oplossing van het sociale vraagstuk3°. overwegende dat zij de industrie benadeelen, terwijl het juist de taak van den werkman is deze te bevorderen, zoo verklaart de vergadering de stelselmatige organisatie van arbeidstakingen te beschouwen als een historisch-reactionnair middel, alleen geschikt om de krachten van den arbeidenden stand te verzwakken en te versnipperen." Engeland. In Zuid-Staffordshire nabij Wol- verhampshire heeft in eene ijzersmelterij eene vreeselijke ontploffing van een der stoomketels plaats gehad: de smeltoven werd uit elkander geslagen en het gesmolten ijzer door het lokaal heen geslingerd. Zes personen zijn onmiddellijk gedood. Een aantal anderen zijn zwaar ver wond van dezen zijn reeds zes aan hunne won den bezweken. Een hunner was door den schok veertig el weggeslingerd en in een nabijgelegen water geworpen. Dit Nieuw-Zeelandjverneeint mendat 150 Maori's, die op het eiland Chatham gevnDgen werden gehouden, naar Mainland zijn ontsnapt, alwaar zij eene redoute hebben aangevallen en den kapitein en 10 man hebben gedood. Andere inlanders voegden zich bij de rebellen en heb ben verschillende gevechten geleverd. Italië. Het pauselijke leger is, volgens eene dezer dagen van regeeringswege opgemaakte opgave, 16,405 man sterk, waaronder^ 673 man cavalerie en 933 man artillerie. De artillerie bestaat uit eene batterij berggeschut, drie bat terijen veldgeschut en twee bereden batterijen. De vestingwerken van Rome zijn thans met 157 stukken geschut gewapend. In de militaire hospitalen zijn 1800 zieken, en in de gevange nissen vele achterhaalde deserteurs. Men leest in de //Revue bibliographique universelle Men heeft te Rome in de Yigna Beccarelli een nieuw belangrijk fragment ontdekt van de //annalen" der //fratres arvales," betrekking heb bende op de eeuw van Caracalla. Dat docu ment behelst de mededeeling van eene over winning, door laatstgenoemde in 213 op de Alemanni behaald. Voor het eerst wordt hier officieel van dat volk melding gemaakt. Spanje. De Engelsche //Times" meldt, dat de junta te Madrid samengesteld is uit 14 pro gressisten, 9 unionisten en 7 democraten. Isabella, ex-koningin van Spanje, heeft een heftig protest ingezonden tegen het ge beurde in Spanje. Dit protest is gedagteekend uit Pau. Generaal Cheste heeft zich ingescheept, om zich naar het buitenland te begeven. De //Gaceta" meldt, dat de junta maar schalk Serrano heeft benoemd om het hoogste gezag uit te oefenen en een ministerie aan te stellen, dat het bestuur zal voeren tot op de bijeenkomst der constituante. Er zijn decreten verschenen, waarbij alle militaire betrekkingen vacant verklaard onver scheiden generaals benoemd zijn om ze te bezetten Er heerscht rust. De troepen uit Andalusi, rondom Madrid gekampeerd, zullen heden die stad binnentrekken. De heer Olozaga heeft te kennen gegeveD, dat zijne vaderlandsliefde hem den raad geer. om niet naar Madrid te komen voordat he: gouvernement zal zijn geconstitueerd. Het ministerie is gevormd door Serrano ea aldus samengesteldRuis Zorilla, binnenland- sche zaken; Sagata, Aguira, Prim (progessisten), Lorenzana, minister van staatAyalaTopete, marine, unionisten; Eigola, de mocraat is niet toegelaten in het nieuwe gouvernement. Serrano is benoemd tot chef van het uitvoerend bewind In eene toespraak ran Serrano wordt gezegd, dat de vrede voortduurt en het vertrouwen niet vermindert, en de wensch geuit, dat dit schoon? schouwspel, hetwelk Europa reeds bewonder:, niet worde verstoord. De eenheid, de discipline van het leger, zijne verbroedering methetvoli en de vaderlandsliefde van allen zullen het werl der revolutie voltooien, vermijdende tegelijker tijd alle impulsie tot reactie en het diskredie: van de wanorde. Naar men verzekert, zal de paus het Qui rinaal ter beschikking stellen van Isabella, in dien zij te Rome komt. Denemarken. De koning heeft den 5deo October de zitting van den rijksdag geopeui met eene troonrede, waarin hij onder anderen gezegd heeft-, dat de vriendschappelijke onder handelingen met Pruisen over de door lie: verdrag van Praag aangekondigde vrije stem ming in Noord-Sleeswijk omtrent deszelfs in lijving in Denemarken of Pruisen tot dusverre geene resultaten hebben opgeleverd dat dee konings inzicht in deze zaak hetzelfde is geble ven, en dat het de eerste plicht van Denemar ken is, tot geene beslissing mede te werken, die de bevolking niet zou bevredigen, en teven? zonder noodzaak eene rijke bron zou worden van zwarigheden tegenover staten, waarmede uien vriendschap wenscht te bewaren. //Pruisen (heeft de koning gezegd) billijkt deze inzichten." Voorts heeft Z. M. medegedeeld, dat de binnenlandache toestand des rijks zeer bevredigend was, daar men met Pruisen had afgerekend, en eene ver mindering der staatsschuld met 10 millioen koa voorstellen, en de schatkist gelijktijdig de uit gaven zou kunnen bestrijden voor groote wer ken tot ontwikkeling des lands, en zonder nieuwe leeningen al de tegenwoordige uitgaven zou kunnen bestrijden. Amerika, 24 Sept. De president Johnson beeft den generaal Meade naar Georgia gezon den, ten einde er het bevel op zich te neinen en een onderzoek in te stellen naar de onlang? voorgevallen oneenigheden tusschen negers en blanken. Gedurende de ongeregeldheden te New-Orleans is een neger gedood, en 'zijn verscheidene blanken en negers gewond. Mêd verzekert, dat verscheidene negers en een offi cier, die belast was met het opmaken van ne lijst der kiezers in het graafschap Eulton (Ar kansas), zijn gedood. De //Herald" verzekert, dat eene bende gewapende negers, met een uit het noorden afkomstig liberalen blanke aan het hoofd, de straten van Goldsborough is door getrokken. Dit Noord-Carolina wordt melding gemaakt van ernstige onlusten in dien Staat tusschen de blanken en de negers. Het hooggerechtshof te "Washington heeft besü^j

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2