Woensdag No. 2656. A0. 1868. 7 Oclober. BLNNENLA N D. AD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. LEIDEN, 6 October. In de brieven uit Holland aan de Gro ninger Courant vindt men de volgende beschou wing over de stemming, bij gelegenheid van de laatste behandeling der ouderwLjs-quaestie in de Tweede Kamer, gehouden: //Om de positie goed te kunnen overzien en de sterkte der partijen te kennen moet men de cijfers der stemmingen over de amendementen in verband brengen met de discussiën. //Van de 15 katholieke leden der Kamer heb ben slechts 8 voor het amendement van den heer Gefken gestemd. Voorts stemden voor dat amendement 6 anti-revolutionaire en 9 conser vatieve leden. Van deze laatsten hebben echter de meesten nadrukkelijk verklaard, dat zij bet hoofdbeginsel der onderswijswet wenscben be houden te zien, zoodat voor de herzieningspartij op deze conservatieve hulp volstrekt niet on voorwaardelijk te rekenen valt. "Wij zouden ons zelf sterk bedriegen, indien er onder die 9 leden 2r waren die een stap verder wilden gaan dan het voorstel van den laatst afgetreden minister van binnenlandscbe zaken, dat, gelijk men weet, de eigenlijke bestrijders der bestaande wet ge heel onbevredigd heeft gelaten. Een voorstel dus, dat verder ging dan het verplichtend stel len van schoolgeld-heffing, zou hoogstens op 14 a 16 stemmen in de Kamer kunnen rekenen. //Men kan dus van dien kant gerust zijn. De openbare school loopt geen gevaar, zelfs niet om door een subsidie-stelsel ten behoeve van het bijzonder onderwijs benadeeld te worden, gelijk het bekende voorstel van den heer De Brauw wilde. //Ook in de stemming over bet amendement van den heer W. Van Goltstein zien wij niets dreigends. Wel was daar de verdeeling der par tijen ongunstiger, want bij de 31 leden, die daar voor stemden, kan men met zekerheid twee der afwezige leden (de heeren Simons enVanLidth de Jeude) voegen, terwijl de heeren Gefken en Kerstens er alleen tegen gestemd hebben, om dat zij er den eisch tot herziening der wet niet duidelijk genoeg in uitgedrukt vonden, maar men zou eene verkeerde berekening maken, wanneer men deze 35 leden der Kamer allen als bereid beschouwde om de tegen de onder wijswet bestaande grieven te bevredigen. Er is toch bij vele van die 35 eene zekere diplomatie in het spel, die de strekking heeft om de voor standers van herziening der wet in blijde ver wachting te houden, zonder dat juist het ern stige voornemen bestaat orn die verwachtingen te bevredigen. //Maar al kan nu ook de houding dezer leden geen vrees inboezemen voor omverwerping der openbare school, zij is in ander opzicht een treurig en verontrustend verschijnsel. Zij bewijst, dat niet algemeen wordt ingezien het hooge gewicht van de onderwijs-quaestie, minder dan eenig vraagstuk van den dag geschikt om er politieke berekeningen aan vast te makenen Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon-en Feestdagen, uitgegeven. zij is vooral geschikt om aan de agitatie tegen de onderwijswet voedsel te geven, omdat zij verwachtingen opwekt. Zij maakt ook het ter rein onzuiver, schept verwarring en maakt eene bepaalde beslissing moeielijk. //Het ontgaat de aandacht niet, dat van alle conservatieve leden dei' Kamer alleen de heer J. K. Van Goltstein zich ruiterlijk tegen de bestrijders der onderwijswet heeft verklaard. Toch is die wet tot stand gekomen onder een conservatief ministerie en met de ijverige me dewerking der conservatieve partij, en waren er nog zeer weinige jaren geleden velen onder die partij, die de wet met warmte verdedigden. Thans heeft zelfs de voorzitter der Kamer, die in 1856 als minister viel, juist omdat bij eene vrijzinnige regeling van het lager onderwijs had voorgesteld, voor het amendement van den heer \V\ Van Goltstein gestemd. In deze hou ding der conservatieve partij zal men moeilijk een bewijs van kracht en zelfstandigheid kun nen vinden." Op de tentoonstelling van schilder- en andere werken van levende kunstenaars te Amsterdam zijn door het rijk aangekocht eene schilderij van Mw. Ronner Knip te 's-Hage, getiteld: //Wat kan een tegen drie uitvoeren?" //een boschrijk Hollandseh landschap" van J. N. Van Borselen te 1s-Hage; een //gezicht van de Zui derzee op het IJ en Amsterdam" van E. Van Heemskerk van Beest te 's-Hage; en eene schilderij van W. Gruijter Jr., te Amsterdam. De Arnh. Courant schrijft het volgende: Wat het Dagblad mededeelt omtrent den vrijen overtocht die aan den zoon van den heer Van Bosse zou verleend zijn is onwaar. De waarheid is dat de heer Nierstrasz zich wat al te spoedig door den beer Koorders beeft laten opstoken om een praatje in het parle ment ter sprake te brengen, dat in het Dag blad verder geëxploiteerd moest worden, om de aandacht van den vrijen overtocht door den minister Hasselman aan den heer Huefc ver leend eenigszins af te leiden. Het Hoofdbestuur van het A n]t i - D a g b 1 a d- zegel-Verbond heeft dezer dagen den mi nister van financiën zijne ingenomenheid betuigd met do toezegging van de troonrede, dat in dit zittingjaar aan het oordeel der vertegenwoor diging zal worden onderworpen een wetsont werp ter afschaffing van het zegel recht op drukwerken. Wij zijn in staat gesteld den inhoud van het adres mede te deelen. Het luidt aldus: Eenigen tijd geleden mochten wij de optre ding van Uwe Excellentie aan het hoofd van het departement van financiën begroeten, als het vooruitzicht openend op eene spoedige afschaffing van bet zegelrecht op de dagbladen. Slechts weinige maanden zijn er sedert ver- loopen en reeds beeft de troonrede het bewijs geleverd, dat wij niet zonder grond vertrouw den van Uwe Excellentie een daartoe strekkend PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerƒ0.124. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer„0.15. voorstel aan de Staten-Generaai te kunnen ver wachten. Schroomden wij toen niet, die verwachting in een opzettelijk schrijven aan Uwe Excellentie te kennen te geven, des te meer gevoelen wij thans de behoefte, om Uwe Excellentie den dank en de erkentelijkheid over te brengen van ons //verbond" voor den ijver en den spoed waar mede de regeling dezer belangrijke aangelegen heid door u werd ter hand genomen. Uwe plan nen zijn ons in de bijzonderheden nog onbekend, en met verlangen zien wij uit naar de indiening van het aangekondigd wetsontwerp. Zooveel echter is ons althans gebleken, dat Uwe Excel lentie zich niet met halve maatregelen tevreden stelt, geen vermindering voldoende acht, die onder den schijn van allen dienstig te zijn, slechts zou komen ten voordeele van enkele weinigen; maar voor zoover fiscale moeilijk heden haar nog in den weg staan, de vrije ont wikkeling der drukpers bevorderlijk wilt zijn, door volkomen opheffing der moeilijkbeden. Dat vooral, dwingt ons de betuiging af van onze hulde. Moge het Uwe Excell. gegeven zijn in dit zittingjaar der Staten-Generaai, Uw voorstel tot wet te zien verheven, en gij de zelfvoldoe ning smaken van voor altijd Uw naam verbon den te hebben aan een maatregel, die, hiervan zijn wij overtuigd, den gunstigstetl invloed zal uitoefenen op den staatkundigen zoowel als op den socialen vooruitgang van het Nederland- sche volk. Aan het Amstel-Hotel te Amsterdam zijn Zondag afgestapt hunne hoogheden Hussein Pacha en Hassan Pacha, zoons van den onder koning van Egypte; Z. Exc. Mokamed Zeky Bey, ceremoniemeester van den onder-koning de ko lonel Gambel, gouverneur van hunne hooghe den Arakei EfFendi, secretaris van den onder koning; Dr. Ogelwie, geneesheer der prinsen, komende van Caïro, laatst van "VV"eenen en Keulen, met bestemming naar Parijs. Te Slikkerveer is Zaterdag op de werf van den scheepsbouwmeester M. v. d. Kuijl de kiel gelegd van de ijzeren schroefstoomboot //Volharding N°. 4," bestemd voor den dienst Gouda-Leiden en tusschen gelegen plaatsen v. v., waarmede vermoedelijk Februari e. k. een aan vang zal worden gemaakt door de directie der vennootschap //Leidsche Stoombootdienst" te LeideD. De machine wordt vervaardigd door de heeren Diepeveen, Leis en Smit, aan den Kin derdijk. Als een bewijs van trouwe opkomst ter stembus meldt men uit Berk el en Roden rijs, dat bij de verkiezing van een lid voor den gemeenteraad 93 van de 95 kiezers hebben ge stemd. De heer E. J. P. Jorissen, pred. te Gro ningen, heeft tegen 1 Nov. een eervol ont slag gevraagd. Als reden voor dit verzoek gaf hij op, dat hij niet veranderd was van beginse len, maar alleen heil voor de kerk verwachtte van //de toenemende verbroedering van de we-.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1