1\0. 2655. A0. 1868. (u b October. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, inet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meert'0.12". Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. ONZE GEMEENTE-BEGROOTING. VI. De belangrijkste hoofdstukken der begrooting zijn zonder twijfel die omtrent het onderwijs en omtrent het armwezen. Toch zullen wij over beide slechts weinig hebben op te merken het hoofdstuk Armwezen zal eerst dan besproken kunnen worden, wanneer de commissie, benoemd om te rapporteeren over de subsidiëu aan de godshuizen, haar rapport zal hebben uitgebracht. Dio subsidiën zijn het toch, die den voornaamsten post van dat Hoofdstuk uitmaken. De reden, waarom wij het hoofdstuk Onderwijs slechts lortelijk wenschen te behandelen, heeft een anderen grond. Over geen hoofdstuk is meer gesproken dan over dit: eene toelichting der cijfers is alzoo overbodig. De regeling van bet onderwijs is buitendien, op enkele uitzon deringen na, uitmuntend in onze gemeente. Dat wij die behouden willen, behoeven wij niet le betoogeu. Dat wij, hoe belangrijk de sommen, uitgetrokken voor het onderwijs, ook zijn, ons toch er in verheugen, dat thans op de begroo- ting een extra-post van 24000 is gebracht, voor den aanbouw van een nieuwe meisjesschool, behoeven wij niet aan te toonen. Trouwens, van noodzakelijkheid d,ezer nieuwe school zal thans wel een ieder overtuigd zijn. Hoofdstuk A7II is dit jaar, trekken wij de buitengewone uitgave voor de nieuwe school van bet totaal-cijfer af, f 3453 lager dan in het vorige jaar. De posten, die lager geraamd zijn, zijn die voor het onderhoud van de scholen, voor school boeken en voor vuur en licht. Voor het onderhoud komen geene buitengewone uitgaven voorenkele posten missen wij dan ook tot ons leedwezen. Zoo komt de glaswand voor de school van den heer Van Wijk, waarover in het vorige jaar eene zoo merkwaardige discussie in den Raad heeft plaats gehad en op de noodzakelijkheid waarvan door de plaatselijke commissie in haar verslag wordt aangedrongen, niet voor. Een andere grief van die commissie omtrent de school van den heer Van Efferen, dat die namelijk veel te klein is, schijnt niet verholpen te worden. Van voor ziening in de speel- of gymnastiek-plaatsen, in de memorie van toelichting voor 1868 door burg. en weth. genoemd als iets, waaromtrent eene beslissing meer en meer noodzakelijk wordt, wordt dit jaar niet gesproken. Enkele posten zijn kooger dan verleden jaar: zoo zijn de kosten voor de bewaarscholen, door beter traktementen, meer dan verdubbelden i post voor het nemen van proeven van natuur- i scheikunde, ten vorigen jare door den Raad °p f 500 gebracht, is weder voor bet volle be drag van 1000 uitgetrokken. Eene kleine toe lichting ware hierbij gewenscht geweest, daar thans wel weder dezelfde bezwaren als het vorige jaar tegen dien post zullen gemaakt worden. Wat de bewaarscholen betreft, verheugen wij ons zeer in de voorstellen, thans door burge meester en wethouders aan den Raad gedaan. In de begrooting voor 1869 zijn de traktemen ten voor de hoofd- en hulponderwijzeressen zoo danig geregeld, gelijk door de commissie, die omtrent deze zaak gerapporteerd heeft, naar wij vernemen, is voorgedragenmen zal thans de bewaarscholen meer aan haar doel kunnen doen beantwoorden. De naam bewaarscholen moge tot het denkbeeld aanleiding geven, dat het hier slechts een soort van iïinder-pakhuizen geldt, waar de kinderen bewaard worden inderdaad geldt bet de eerste opleiding der kinderen, waarbij men de gelegenheid niet mag laten voorbijgaan om hun lichaam en hunnen geest goede indrukken te geven, en hun reeds ook eene dergelijke mate van vaardigheid en van ontwikkeling te geven, die hen in latere jaren meer vatbaar zal doen zijn om datgene te leeren wat zij in hun leven noodig hebben. Yoor de hoofdonderwijzeressen is thans een traktement van ƒ600, en voor de hulponder wijzeressen een van 150350 uitgetrokken, terwijl tot nu toe de eerste f300, en de tweede een maximum van ƒ150 genieten. Het stichten van eene nieuwe bewaarschool wordt nog uitgesteld. Waarom dit gedaan wordt, wordt niet gezegdde tegenwoordige, in de Baaihal, is toch tijdelijk. Neemt men als prin cipe aan, en wij zullen later, waar wij over de middelen, geraamd ter dekking van de uitgaven, spreken, gelegenheid hebben om dit nader te ont wikkelen neemt men als beginsel aan, dat alle buitengewone uitgaven, waardoor de gemeente in het bezit van een nieuw kapitaal komt, ook uit het kapitaal van de gemeente, en niet door verhooging van belasting moet gevonden wor den, dan is er geen reden, waarom men eene verbetering nog zal uitstellen, en integendeel is het, dunkt ons, dringend noodig, dat, terwijl men krachtig de hand slaat aan een reorga nisatie der bewaarscholen, ook de lokalen in dien toestand gebracht worden, als zij behooren te zijn. Nog eene aanmerking ten slotte, ai geldt deze niet een post, onder dit Hoofdstuk voorkomende: namelijk over het pensioen, dat men aan een der tegenwoordige hoofdonderwijzeressen der be waarscholen wil toekennen. Aan mejufvrouw LancelMoonen wordt als pensioen toegekend eene som van 135. Dat pensioen wordt haar, zonder dat zij er zelve om gevraagd heeft, toe gewezen, hoewel zij slechts 51 jaren oud is en 27 jaren diensttijd achter zich heeft. Men heeft gemeend, dat thans aan jeugdiger krachten de leiding der nieuw georganiseerde bewaarscholen moet opgedragen worden. Dit plan keuren wij alleszins goeder is op dit gebied, vooral in de laatste jaren, eene zoo geheel andere richting gekomen, dat men onmogelijk van deze 51 jarige hoe groot hare verdiensten ook zijn mogen kan verwachten, wat men thans verlangt. Maar wij keuren af, dat aan deze onderwijzeres, om dat men haar thans om die redenen een pen sioen geeft, eene dergelijke kleine som als scha deloosstelling toegekend wordt. Naar wij ver nemen, heeft de commissie, die hieromtrent voorstellen deed, verlangd dat aan haar als pen sioen nog die 300 zouden blijven, die zij in hare betrekking genoot. En, naar ons inzien, met rechtjjufvrouw LancelMoonen vraagt haar pensioen niet, maar het wordt haar gegeven, omdat men eene andere verlangtis het nu billijk, dat men haar, die met een zoo klein traktement altijd is tevreden geweest, thans op zijde zet, zonder haar ten minste eene dergelijke kleine toelage nog te blijven toekennen Waarlijk, de opoffering, die van de gemeente in dezen ge vraagd wordt, is niet zoo groot, dat men daarom zou mogen aarzelen, om eene uitgave te doen, die zoo geheel door de billijkheid wordt gevorderd. BINNENLAND. LEIDEN, 5 October. Naar wij vernemen, is de wereldberoemde Flo- rentijner kwartet-vereeniging weder in ons va derland aangekomen en zal zij het eerste concert te Utrecht geven op den 7den October a. s. Op hare laatste rondreize was zij in alle groote steden van ons land opgetreden, maar in Leiden niet. Waarom zouden Leidens ingezetenen nu weder dat voorrecht moeten missen de belang stelling in goede muziek is hier toch voldoende. Wij vertrouwen dat de Florentijner kwartet- vereeniging deze regelen zal lezen en Leiden niet zal vergeten. Zij kan op eene goede ont vangst rekenen. Z. M. heeft Zaterdag-voormiddag de commissie ontvangen, die HD. het adres van antwoord der Tweede Kamer op de troonrede aanbood. Door Z. M. werd geantwoord //Mijne Heeren! Het is Mij aangenaam van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal wederom te ontvangen de betuiging van hare verknocht heid aan Mijn Huis; en zeer gaarne vereenig Ik Mij met den wensch in dat adres uitgedrukt, dat de te verrichten werkzaamheden, onder Hoo- geren zegen, tot krachtige bevordering van de belangen des vaderlands mogen strekken. Ik verzoek u, Mijne Heeren, aan de Tweede Ka mer Mijnen dank voor haar adres van antwoord te willen overbrengen."

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1