V. 2653. Zaterdag A°. 1868 3 October. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maanden f 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer0.15. BINNENLAND LEIDEN, 2 October. Te Batavia heeft zich een comité gevormd tot regeling der feesten, welke eerlang, bij ge legenheid van den 250sten verjaardag der ver overing van Jakatra, daar ter stede zullen ge- ;even worden. Dat comité heeft in zijn pro gramma o. a. opgenomen het oprichten of het leggen van den eersten steen van een standbeeld van Jan Pieterszoon Koen. Het heeft voorts den heer J. C. Reynst, te's-Gravenhage, uitge- noodigd, het comité in Nederland te vertegen woordigen en, alleen of in vereeniging met eene commissie, zich met het inzamelen van bijdra- voor het standbeeld te willen belasten. De heer Reynst heeft in de Staats-Courant bekend jemaakt, dat hij die opdracht aanvaardt, en zijne landgenooten uitgenoodigd, hunne giften ten behoeve van het standbeeld van Jan Pie terszoon Koen aan hem te willen overmaken. De najaars-zittingen der commissie voor de geneeskundige staats-examens in 1868, die op den 21sten September te 's-Hage een aanvang hebben genomen, zijn gesloten op den 29sten dier maand. Veertien candidaten hebben aan die examens deelgenomen. De namen van hen, die met goed gevolg het examen hebben afge- 1, zijnDr. J. Barendrecht, Dr. "VV". F. Buchner, M. J. Bouvin, A. S. De Bruijn, A. E. De Perrot, L. N. Smits, J. J. B. Vermijne en L. H. N. Vriesman. De stemmingen over de twee amendementen de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer waren als volgt: Afwezig de HH. Van Naamen van Eemnes, Yan Lidth de Jeude en Simons. Amendement Gef ken VOOR stemden de heeren Van Nispen Bots, Van Sypenstein, Van Foreest, Begram, Smitz, Casembroot, De Brauw, Bichon van IJssel- monde, Van Kuijk, Nierstrasz, Saaymans Vader, Hoffman, Van Wassenaer Catwyck, Rochussen, Gefken, Koorders, Haffmans, Heijdenrijck, Van der Does de Willebois, Kerstens, Insinger en Borret. TEGENde heeren Gratama, Thorbecke, Yerheijen, Viruly, Dnrnbar, Van Blom, Van Eek, Wijbenga, Van Delden, Storm, Fokker, Yan der Maesen, Moens, De Bruijn Kops, Van Kerkwijk, Heemskerk, Westerboff, Cornelia, Dam, Guljé, Kalff, De Bieberstein, Taets van Amerongen, Van der Hucht, Kien, Van de Putte, J. K. Van Goltstein, De Bosch Kemper, Sloet, Hingst, Lenting, Bergmann, Reinders, Pijnappel, Hollingerus Pijpers, Blom, Zijlker, W. Van Goltstein, Duilert, Blussé, De Roo, Jonckbloet, Van Hardenbroek, Van Beijma, Geertsema, Godefroi, Van Voorthuijzen, Van der Linden en de voorzitter. Amendement W. Van Goltstein: VOOR: de heeren Van Wassenaer, Taets van Amerongen, Kien, Rochussen, Bergmann, Koorders, Haffmans, W. Van Goltstein, Heij denrijck, Vau der Does, Van Hardenbroek, In singer, Van Voorthuijzen, Borret, Van Nispen, Bots, Verheijen, Van Sypestein, Van Foreest, Begram, Smitz, De Casembroot, De Brauw, Bi chon, Van Kuijk, Nierstrasz, Kalff, Van der Hucht, Saaymans Vader, Hoffman en de voor zitter. TEGENde beeren Van de Putte, J. K. Van Goltstein, De Bosch Kemper, Sloet, Hingst, Lenting, Gefken, Reinders, Pijnappel, Hollin gerus Pijper3, Blom, Zijlker, Duilert, Blussé, De Roo, Jonckbloet, Van Beijma, Kerstens, Geertsema, Godefroi, Van der Linden, Gratama, Thorbecke, Viruly, Dumbar, Van Blom, Van Eek, Wijbenga, Van Delden, Storm, Fokker, Vau der Maesen, Moens, De Bruijn Korps, Van Kerkwijk, Heemskerk, Westerhoff, Corne- lis, Dam, Guljé en De Bieberstein. Het verslag der jury, benoemd door4de hoofd commissie voor het Nationaal Gedenkteeken te 's-Gravenhage, tot beoordeeling van de modellen, door den beeldhouwer Jaquet te Brussel vervaar digd, naar welke in de fabriek van den heer Van Kempen langs galyanoplastischen weg de beelden voor het monument zullen vervaardigd worden, is verschenen. Afzonderlijk is rapport uitgebracht door het lid F. Stracké. De aan merkingen in beide rapporten zijn ongeveer dezelfde. In het rapport der jury echter zijn zij zachter uitgedrukt dan in dat van den beeld houwer Stracké. Het laatste besluit, dat //indien de vervaardiging van het monument volgens deze modellen moet geschieden, teleurstellingen zullen ondervonden worden, ter voorkoming van welke er reeds veel zou gewonnen zijn, in dien het model der hoofdgroep, die als hoofd zaak kan beschouwd worden, en waarop dan ook de belangrijkste aanmerkingen gemaakt zijn, opnieuw vervaardigd werd, daar de latere wijzi gingen de artistieke waarde belangrijk verzwakt hebben, met vervanging evenwel van het monster door een arend, omdat de hoofdge dachte: de afschudding van het Fransche juk, in de hoofdgroep moet worden neergelegd en niet uit de bijzaken moet worden afgeleid"; de jury besluit hare opmerkingen aldus: //Deze opmerkingen met nog anderen van minder in grijpend belang zijn den heer Jaquet medege deeld, en de kunstenaar toonde zich zeer be reid, om de verlangde wijziging en verbetering aan te brengen, voor zooverre daartoe nog de mogelijkheid bestond, aangezien bet beeld van den godsdienst reeds in volle afmeting was gemou- leerd." En voorts//De jury acht het strijdig met haren plicht, om voor de hoofdcommissie te verzwijgen hare ernstige overtuiging dat, ware de heer Jaquet niet genoopt om te werken als fabrikant," maar wierd hem daarentegen de tijd geschonken om te arbeiden als //kunstenaar", het Nationaal Gedenkteeken er belangrijk bij winnen zou." Het rapport der jury is gedateerd van 28 Mei. Het Handelsblad zegt, dat Z. M. de Koning den wensch zou te kennen gegeven hebben om den scherpschutterswedstrijd in bet volgend jaar te Utrecht, den zetel van het hoofdbestuur van den weerbaarheidsbond, te houden. Z. M. en de verdere Koninklijke familie zouden alsdan dit feest aldaar komen bijwonen, terwijl Prins Hendrik zijne landgoederen voor het schijfschie ten en kampeeren zou openstellen. Wij vernemen dat hier op eene openbare school voor lager onderwijs eene vrouwelijke kweekeling is aangesteld. Wij behoeven niette zeggen dat wij ons zeer hierover verheugen en de beste verwachtingen van deze proefneming koesteren. Het bouwen van het Nosocomium Academicum alhier is opgedragen aan de tweede inschrijvers, de heeren F. K. Ozinga en W. F. Van der Heyden te Harlingen, voor de som van f 254.800. Z. M. heeft benoemd tot directeur der rijks kweekschool voor onderwijzers te Groningen den heer J. A. Van Dijk, hoofdonderwijzer te Leiden. Men verneemt dat bet Z. M behaagd heeft de doodstraf, waartoe J. Graus was veroordeeld, te veranderen in eene tuchthuisstraf voor den tijd van 20 jaren. Wij misgunnen aan dezen Graus, die zijne vrouw op zoo gruwelijke wijze vermoord heeft, de Koninklijke genade niet. Maar toch vragen wij, of er niet honderden veroordeelden zijn, die de Koninklijke genade meer verdienen dan deze. En is hier de Koninklijke genade verleend, al leen omdat de straf, waartoe Graus veroordeeld is, eene straf is, die met de publieke opinie in strijd is, zou het dan niet oneindig veel beter zijn, dat die doodstraf wordt afgeschaft Bij beschikking van den min. van binnenl. zaken is, met ingang van 1 Oct. 1868, J. Schra- ver eervol ontslagen sluismeester bij het kanaal door Zuid-Beveland, weder tot opzichter van den waterstaat der 3de kl. benoemd. Z. M. heeft benoemd tot telegraphist der 3de kl. E. Van Bochove, M. Beens.C. W. P. C. Lindner, L. A. Van Beek, D. J. Goedhart, A. J. De Ridder, J. Graf', H. J. C. Kunne en P. J. Heyblom, allen thans leerling-telegrapbisttot leeraar aan do njks-hoogere burgerschool te Sappemeer J. G. Klunder, hoofdonderw. aldaar het onderwijs in handteekenen aan de rijks- hoogere burgerschool te Warffum tijdelijk op gedragen aan J. Molenaar, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Sappemeer; op verzoek eervol ontslag verleend aan Dr. C. J. De Lus- sanet de la Sablonière, als schoolopz. in het tweede schooldistr. van Friesland; benoemd tot schoolopz. in dat district J. Noyon, te Har lingen. Z. M. heeft den majoor E. H. Bergama, kommandant der genie in de 6de stelling, op pensioen gesteld, en bet bedrag van dat pen sioen bepaald op f 1300 'sjaars; den lsten luit.-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1