in O.-I., terwijl alle andere diensten, zooals bet vertoonen van de vlag, de bescherming van groote handelsbelangen, de oefening van officie ren, schepelingen en miliciens met behulp van dat materieel kunnen geschieden en voor onze W.-I. bezittingen slechts een gering getal stoomvaartuigen van het kleinste charter ver- eischt wordt. Bij de begrooting voor 1S69 moest dus slechts de vraag worden opgelost, wat, in verband met die grondgedachte, aan de voltooiing onzer zeemacht moest worden ver richt, waarbij noch de toestand der schatkist, noch de vordering van ons defensiewezen mocht uit het oog verloren worden. Daarbij voegde zich ook de wenschelijkheid, om, zonder drin gende en gebiedende omstandigheden, voor den bouw onzer gepantserde flotilje onze toevlucht niet te nemen tot buitenlandsche fabrikanten, maar, zoo mogelijk, daartoe slechts te bezigen ous eigen pantser-etablissement. Het plan is om voor 1869 twee monitors en een riviervaartuig in aanbouw te brengen. De sterkte voor 1869 is 5787 koppen, behalve de zeemilitie, tegen 6076 in 1868. Van die 57S7 zijn voor den O.-I. dienst bestemd 3200; West-Indië 275, Japansche wa teren 110, de overige 2202 verdeeld op de sche pen voor den binnenlandschen dienst, voor oefe ning en opleiding en voor kruistochten. De O.-I. marine zal in 1869 in dienst hebben 3 wachtschepen, 13 raderstoomschepen, 5 schroef- stoomschepen; te zamen 21. Het auxiliair eskader uit 3 schroefstoomschepen 1ste kl., 1 schroef- korvet en 3 schroefstoomschepen 3de kl.; te za men 7 schepen. Zeemilitievan de lichting van 1S68 hebben zich S61 personen aangemeld, waarvan volgens de wet slechts 600 mogen worden toegelaten. Het korps mariniers bedraagt 48 officieren en 20S manschappen, d. i. 40 minder dan de bepaalde sterkte. In den aanhef der Mem. v. Toel. op zijne be grooting 2egt de minister vau oorlog, dat, hoe ook doordrongen van den plicht om de meeste zuinigheid in acht te nemen en de uitgaven biuuen de nauwste perken te stellen, hij niet mag voorbijzien het groote belang, old, op het voetspoor van zijn ambtsvoorganger, voort te gaan om de aaugevangen verdedigingswerken met kracht voort te zetten, met de aanschaf fing vaa zwaar geschut en oorlogsmaterieel niet te blijven stilstaan en om, bij het voortdurend bestaan van een aanzienlijk incompleet aan vrijwilligers, voor de jaarhjksche lichting der militie een grooter getal miliciens bij de korp sen in te deelen, terwijl bij ook niet zal aarze len om (niet dan na rijp beraad) gelden aan te vragen voor de aanschaffing van nieuwe gewe ren en voor de verdere voltooiing van 's lands defensie, ten einde daardoor in staat gesteld te worden onze onafhankelijkheid, des gevorderd, met kracht te kunnen verdedigen. Het eind cijfer der begrootiüg is op f 74,000 na gelijk aan dat van het vorige jaar. Het kamp te Milligen zal in 't volgend jaar niet plaats hebbeD, tot besparing der aanzien lijke kosten. Ook de vroeger voorgenomen ver- hooging der traktementen voor kapiteins en lui tenants moet achterwege blijven. De soldijver- hocging voor onderofficieren is als dringend noodig opnieuw voorgedragen. Wij heb ben thans 72,000 stuks achterladers (Snider), waarvan onze geheele infanterie voorzien is. Er w orden echter proeven genomen met eene nieuwe soort. Het aan de Tweede Kamer ingezonden ont werp van wet, houdende wijziging van eenige bepalingen der wetten betreffende de personeele belasting, is geheel gelijkluidend aan dat, het welk het vorige jaar ia ingediend. Wij vernemen dat de nieuw benoemde hoog leeraar aan de rijksinstelling voor onderwijs in taal-, land- en volkenkunde van Ned. Indië, Mr. P. A. Yan der Lith, zijne colleges zal openen met eene openbare les, te houden op Donderdag den lsten October, des namiddags te éen uur, in hot gebouw der instelling in de Kloksteeg. Naar men verneemt, zijn gisteren door de te Rotterdam zitting houdende staatscommissie, belast met het afnemen der examina van ben, die de bevoegdheid -als arts verlangen, als zoo danig geëxamineerd en toegelaten de heeren J. Bouvin en A. S. De Bruijn, doctorandi in de geneeskunde. Ten raadhuize te 's-Hage zou gisteren worden verpacht de exploitatie van het gemeente badhuis te Scheveningen. Op het bepaalde uur werd echter door den burgemeester aan de belanghebbenden medegedeeld, dat voor die verpachting geene inschrijvingsbiljetten waren ingekomen. Door den heer L. Winkel, te Del ft, die reeds meermalen gelukkige proeven van zijn muzikaal talent heeft gegeven, is voor het Delftsche weerbaarheidskorps //Frederik Hen drik" een marsch gecomponeerd, waarop een lied is gedicht, door Dr. Wap, opgedragen aan den kommandant van dat korps, den ko lonel J. L. Moerman. Zoowel de muziek als de woorden zijn uitnemend goed geslaagd en strek ken ten bewijze van de geestdrift, waarmede èn componist èn dichter voor deze nationale zaak zijn bezield. Zaterdag had te Utrecht de vierde ver gadering plaats van het Ned. rederijkersverbond. De vertegenwoordigde kamers warenDe Gé- nestet, van ScherpenzeelKunstmin, van Dord recht Aurora, van den KinderdijkEloquentia, van Arnhem; Polyhymnia, van ZutfenYan Halmael, van Leeuwarden; Nicolaas Beets en Jan Yan Beers, beiden van Utrecht. In deze vergadering is o. a. besloten, dat in den loop van 1869 een wedstrijd in uiterlijke welsprekend heid zal plaats hebben tusschen de leden van het Yerbond. Er is eene commissie benoemd tot uitvoering van het plan. Hedeu (Dinsdag) zal te Zaandam ver kocht worden een inboedel, waarin o. a. voor komen twee kersepitten, waarvan de een bevat een gouden en de ander een zilveren servies, elk van meer dan 100 stuks. Bij deze pitten behoort een tafeltje, dat met paarlen omzet is. Dat bij deze curiositeit te gelijk eeu loep ver kocht wordt, zal wel niemand verwonderen. De lessen der kweekelingen van de voor malige rijks kweekschool voor militaire genees kundigen uit Utrecht zullen den 5den October a. s. aan het Athenaeum Illustre te Amster dam aanvangen. In den gemeenteraad van 's-Hertogen bosch is onlang3 door den voorzitter mede gedeeld, dat de regeering het verzoek van dien raad, om de aldaar gevestigde rijks hoogere burgerschool met driejarigen cursus op 5jarigen cursus te brengen, wil inwilligen, mits de ge meente de ontbrekende lokalen levere en die tot gebruik inrichte; het rijk zou alsdan de belangrijke kosten dragen voor de alsdan nog aan te stellen leeraren. De raad heeft zich daarop bereid verklaard, om de benoouigde sommen toe te staan. De vreemde bladen melden den dood van den componist J. A. Yan Eijken, te Amersfoort in 1823 geboren, en sinds 15 jaar organist te Elberfeld': onder anderen heeft hij ook de mu ziek gecomponeerd bij de kooren van Yondels //Lucifer". Hij had een zeer guustigen naam als musicus. De //Indépendance" bevat eene dépêche, meldende dat er Zondag-ochtend op Hollandsch grondgebied een duel heeft plaats gehad tusschen de beeren Rochefort en Baroche. Laatstgenoemde heeft drie degenstooten ontvangen in de dij, de borst en in de zijde. Rochefort is licht aan den arm gewond. De beide zoons van Yictor Hugo waren zijn getuigen. In den loop der vorige week zijn van de ha- erle ringvisscherij te Maassluis teruggekeerd //Hollander", A. Korvink, met 16 lasten pekel en 30,000 st. steurharing//Anna", W. Kor- jng vink, met 13 lasten pekel- en 80,000 st. steur- r haring; //Wilhelmina", D. Roest, met 12 lasten et pekel- en 70,000 st. steurharing; //Louise", "W. in Yrolijk, met 13 lasten pekel-en 70,000 st. steur- n haringbehoorende aan de Nederlandsche Maat- >or schappij //de Toekomst", tot exploitatie van zee- loi visscherijen, onder directie van den heer A. E. jde Maas. //Excelsior", L. Jol, met 15 lasten pekel- jet en 30,000 st. steurharing, behoorende aan de reeders J. Drayton Lee en Comp. Bij publieken afslag, op Yrijdag aldaar gehou den, was de prijs zeer geanimeerd. enl Aangemoedigd door de veelvuldige aaubrengst bei vau haring door loggerschepen, hebben zich te teft Maassluis eenige ingezetenen vereenigd tot eene aak reederij'; aanvankelijk zullen al spoedig voor reke- jre ning dier reederij twree loggerschepen worden gebouwd. Bij Zr. Ms. besluit van den 3den September jl. is goedgekeurd de begrooting der enkel pro vinciale en huishoudelijke inkomsten en uitga ven van Zuid-Holland voor den dienst van 1869. Z. M. heeft bekrachtigd de benoeming van G. M. Kolff, burgemeester van Deil, en van W. T. Ketjen, burgem. van Buurmalsen, tot secret, dier gem.; vergunning verleend: aan J. Damen, te 's-Hertogenbosch, tot het dragen van het kruis //Fidei et Yirtuti," en aan A. J. Bacht, te 's-Hertogenbosch, P. Weijers, te Haarlem, en P. A. Yan Aardenburg, te Haar lem, tot het dragen der medaille //Fidei et Yirtuti;" hun respectievelijk door Z. H. den paus toegekend; en aan den gep. luit.-gen. W. C. Yon Schierbrand, laatst dir. der genie en insp. der sappeurs bij het leger in Ned. Indië, tot het aannemen der onderscheidingsteekenen van grootkruis der Orde van Albrecht, bem door Z. M. den Koning van Saksen geschonken. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 60°, "Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 54°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 54°, Z. W., te 8 uren 57°, 's namiddags te 12 uren 62°, te 4 uren 62°. BUITENLAND. Dtjitschland. De keizer der Russen is gisteren- ochtend te 9 uren te Potsdam aangekomen en werd aan het spoorwegstation ontvangen door den koning van Pruisen, de prinsen, den veld maarschalk Yon Wrangel en vele officieren. Er was eene groote menschenmassa op de been. De czaar zou gisterenavond te halfnegen naar AVarschau vertrekken. De koning van Pruisen gaat dan naar Baden-Baden, om daar drie weken verblijf te houden. De Kreuzzeitung" zegt, dat de regee ring van den Noord-Duitschen Bond het besluit heeft genomen om een consulaat-generaal in Caracas (Yenezuela) op te richten. De schroef- korvet //Yietoria," die spoedig zal uitzeilen, zal het personeel overbrengen. Frankrijk. Het volgende is een uittreksel van de instruction, welke de beer Mercier, de Fransche gezant te Madrid, heeft ontvangen, aan wien machtiging is verleend om daarvan eventueel medcdeeling te'doen aan den markies Concha. De Fransche regeering ontkeDt niet de mogelijkheid van het bedwingen der revolutie, en van den terugkeer der koningin naar Ma drid. Zij ontveinst zich echter evenmin, dat bij de groote impopulariteit van de koningin en van hare omgeving, dit herstel niet duurzaam kan zijn en dat eene nieuwe revolutie, wrelke dan hoogst waarschijnlijk zou gelukken, Frankrijk zou kunnen verrassen op een oogenblik, dat de keizerlijke regeering daardoor in eene wezenlijke

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2