S°. 2648. Maandag A°. 1868. 28 September. BINNENLAND. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerƒ0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels/0.90; iedere regel meer0.15. LEIDSCH DAGBLAD. LEIDEN, 26 September. Betreffende den opstand in Spanje is uit Madrid het volgende telegram van den 23sten Septemper ontvangenDe bij Sevilla vereenigde insurgenten hebben Cordova verlaten. De ge neraal Novaliches is te Mengibar, in de pro vincie Jaën, aangekomen. De generaal Calonge is op weg naar Santander. De insurgenten heb ben den spoorweg vernield. Het volk te Gre nada heeft op de troepen geschoten; na een gevecht van twee uren is het volk overwonnen. Al de oorlogschepen zijn in handen der insur genten; men verwacht eene landing in Cata- lonië. Men spreekt van een opstand in Ceuta en van gisting te Saragossa. In la Mancha hebben zich gewapende benden vertoond. Het volk begint deel te nemen aan de revolutie. De koningin is niet te Madrid aangekomenin het uiterste geval zal H. M. de wijk nemen in de citadel van Pamplona. Gisteren is het volgend telegram uit Madrid verzondenDe troepen zijn in Catalonië met geestdrift ontvangen. Yoorts wordt gemeld, dat een tal van hoofd-officieren Santona in het ge heim verlaten en zich vereenigd hebben met Ca longe, die Santander is binnengerukt. Pa via heeft bevel gekregen om eenige troepen infanterie oaar Bilbao te transporteeren. Uit de begrooting voor Nederlandsch Iudië thans rondgedeeld, blijkt dat de gezamenlijke middelen in Nederland en Indië worden ge raamd op 119,034,0243 en de gezamenlijke uit gaven op ƒ103,415,666. De voorloopige bijdrage aan de Nederlandsche schatkist wordt berekend op ongeveer 16 millioen. In Indië zullen 50 (luizend picols suiker meer worden verkocht. Er is bepaald, dat de beraadslagingen van de Tweede Kamer over het adres van antwoord op de troonrede, zullen plaats hebben op aan staanden Maandag des avonds. Reeds hebben verzocht om in aanmerking te komen, bij de vervulling der vacature van lid van de Rekenkamer, de volgende heeren: 1. A. Yan Eek, te Gorkum2. Jhr. G. Yan Haeften, te Assen; 3. J. A. L. Den Ouden, te 's-Hage; 4. Jhr. J. Westpalm van Hoorn van Burgh, te 's-Hage5. Jhr. E. "W. J. Six tot Oterleek, te 's-Hage; 6. J. A. H. Netscher, te 's-Hage; 7. Mr. J. Dirks, te Leeuwarden. Gisteren heeft de minister van koloniën, van zijn buitenlandsch verlof teruggekeerd, het be heer van zijn departement weder aanvaard. Gedurende deze week zijn dagelijks in; het werkhuis alhier opgenomen van 121 tot 139 volwassen personen en van 63 tot 81 kin deren. Aan de zwem- en badinrichting //Rhijn- zigt" zijn gedurende deze week 72 baden gebruikt. Op den wedstrijd in het kamp, aldus schrijft men van gisteren uit 's-Hage, volgde gisteren avond weder een treffend feest, in den acclima- tatietuin. 't Was bekend geworden dat de Koning dien tuin met een bezoek zou vereeren. Geen wonder dan ook, dat de toevloed der menigte, die zich reeds vroegtijdig derwaarts begaf, bui tengewoon groot was. De tuin was in allerijl op de meest verrassende wijs versierd, en o. a. eene gas-illuminatie in gereedheid gebracht. De groote vijver was rondom guirlandesgewijs ver licht, en voor het hoofdgebouw prijkten twee door gas geïllumineerde kolossale sterren, in 't midden waarvan 's Konings gekroond naam cijfer. Bovendien was de ingang van het hoofd gebouw fraai georneerd en blonk, op een rood- fluweelen grond, Neêrlands wapen uit. Om zeven uren ving het feest aan en het //Wien Neêrlands bloed" liet zich hooren het waren de krachtige tonen van Dunkiers kapel, en het teeken dat Z. M. in den tuin was aan gekomen. Aan den ingang werd de Koning (in uniform van generaal der scherpschutters) door het be stuur van den tuin en door hoofdbestuurders van 8cherpschuttersvereenigingen ontvangen, en, door al de aanwezige scherpschutters gevolgd, naar de voor HD. bestemde plaats geleid, onder de warande van het hoofdgebouw, kwistig met welriekend gebloemte en statig heestergewas bezet, en uit wier nabijheid de zilveren stralen eener fontein blonken. Bij elke schrede, die de Koning in den tuin zette, werd HD. met ge juich begroet, dat tot geestdrift klom, toen den Yorst het welkom werd toegeroepen door het bestuur, dat trotsch was op de eer Z. M. voor het eerst sedert de oprichting binnen dat ge- liefdkoosde etablissement te zien verschijnen. De uitvoering van de muziek nam daarna een aanvang; het beroemde militair orkest be haalde nieuwe lauweren. Na afloop van het eigenlijke feest ontving de in weinige uren zoo uitstekend kunstvol gedecoreerde zaal de //Yereenigiug" nog een druk bezoek der leden van de scherpschutters korpsen. Heden, de laatste dag van den wedstrijd in het Waalsdorpsche kampveld, deed weder tal van nieuwsgierigen derwaarts stroomen. Aan dien wedstrijd (D), afstand 100, 300 en 600 passen, werd zeer druk deelgenomen. Bovendien waren het leger en de marine schitterend vertegen woordigd, ten gevolge van den nieuw uitgeschre ven wedstrijd voor pistool, revolver en karabijn. Een aantal zee-officieren waren opzettelijk van den Helder en het Nieuwediep herwaarts geko men, waaronder drie schouten-bij-nacht en an dere hooge autoriteiten der marine. Z. M. bewees de leden van het centraal-comité van den Weerbaarheidsbond de hooge onder scheiding, van hun als blijvend souvenir HD. portret, levensgroot, in uniform van generaal der artillerie afgebeeld, aan te bieden. De uitslag van den wedstrijd D voor scherp schutters was Afstand 100 passen, 1ste prijs (twaalf zilveren couverts in étui, uitgeloofd door Z. K. H. prins Frederik) behaald door den heer Telders, van Leiden, met 51 punten2de prijs door den heer Haarman, van Haarlem, met 50 punten 3de prijs door den heer Regoor, van 's-Hage, met 50 punten 4de prijs door den heer Pelsheym, van Leiden, met 49 punten5de prijs door den heer Sandick, van 's-Hage, met 49 punten6de prijs door den heer Gijsberti Hodenpijl, van Delft, met 49 punten; 7de prijs door den heer Hulsman, van Gouda, met 49 punten8ste prijs door den heer Mutters, van 's-Hage, met 49 punten9de prijs door den heer Yisser, van Schiedam, met 48 punten; 10de prijs door den heer Steenbergen, van Gouda, met 48 punten 11de prijs door den heer Schilling, van Delft, met 48 puntenen de 12de prijs door den heer Sickinge, van Groningen, met 48 punten. Afstand 300 passen, lste prijs (een zilveren vaas, uitgeloofd door Z. K. H. prins Alexander) behaald door den heer Catterveld van Amster dam, met 39 punten2de prijs door den heer Goebel van Utrecht, met 38 punten3de prijs door den heer Yan Gunster, van Utrecht, met 36 punten4de prijs (een gouden horloge, uitgeloofd door baron Yan Wassenaer Catwyck) behaald door den heer Dr: Yinkhuyzen van 's-Hage, met 35 punten; 5de prijs door den heer Mendes da Costa, van Amsterdam, met 33 punten; 6de prijs door den heer Yan Lom mei, van 's-Hage, met 27 punten7de prijs door den heer Yan Broeckhuyzen, van Utrecht, met 26 punten8ste prijs door den heer Yan Hoboken, van Rotterdam, met 26 punten. Afstand 600 passen, lste prijs (een zilveren thee-servies, uitgeloofd door H. M. de Ko ningin), behaald door den heer Yan Doorn, van Utrecht, met 49 punten; 2de prijs door den heer Becht, van 's-Hage, met 47 punten; 3de prijs door den Bangert, van 's-Hage, met 47 pun ten; 4de prijs door den heer Tissen, van Utrecht, met 45 punten; 5de prijs door den heer Rutten, van 's-Hage, met 43 punten; 6de prijs door den heer Schor, van 's-Hage, met 42 punten; 7de prijs door den heer Schiffer Yan Bleiswijk, van Groningen, lid van het comité, met 41 punten en 8ste prijs door den heer Sonneville, van 's-Hage, met 41 punten. Eindelijk is nog de uitslag van den wedstrijd met pistool, revolver en karabijn, als volgt a. Met het pistool, bij den schutter in ge bruik, afstand 25 passen, lste prijs twee kristal len wijnafkoelers, met zilver gemout., uitgel. door Z. K. H. den prins van Oranje, behaald door den heer Yan der Es, luit. van het reg. gren. en jag., met 57 punten; 2de prijs, een voorwerp in zilver uitgel. door den heer Kobel, behaald door den heer Yan der Wieck, luit. der huzaren te Haarlem, met 56 punten. b. Met den revolver, bij de marine in gebruik, afstand 25 passen, prijs een voorwerp in zilver, uitgeloofd door Jhr. Yan Swinderen, behaald door den heer baron Yan Haersolte, kapitein bij de marine, met 47 punten. c. Met den karabijn, afstand 100 passen, prijs een voorwerp in zilver, uitgeloofd door den heer Eysiuga, behaald door den heer Gre- Yink Kensaar te 's-Hage, met 52 punten,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1