BUITENLAND. een voorwerp in zilver, uitgeloofd door Jlir. Van Eysinga, lid vaD de Eerste Kamer. Het voorstel door den heer Messchert van Vollenhoven in de Eerste Kamer gedaan om in het antwoord op de troonrede een nieuwe pa ragraaf omtrent de wet op het lager onderwijs te voegen, is, gelijk wij reeds meldden, met groote meerderheid verworpen. "Wij verheugen er ons zeer over. De woorden, van de paragraaf waren dezeWij vertrouwen, dat de bijzondere zorg voor het onderwijs, waarvan Uwe Majes teit opnieuw de blijken geeft, zich ook moge uitstrekken tot wegruiming der bezwaren, die betrekkelijk het lager onderwijs bij velen voort durend bestaan." Getrouw aan de tactiek, door de tegenstanders der onderwijswet tot nu toe gevolgd, gaf de heer Van Vollenhoven, bij de toelichting dezer paragraaf, niet op welke die bezwaren waren. Er werd dus niet minder ge vraagd dan dat alle bezwaren, die zoozeer ver schillen, uit den weg worden geruimd. Gesteld de paragraaf ware aangenomen en de regeering wilde eenmaal in den geest van den heer Van Vollenhoven handelen, wat zou dan geschieden Er zouden een aantal bezwaren worden uit den weg geruimd, maar er zou een even groot aan tal, zoo niet een grooter aantal bezwaren ver rijzen. Dit werd ook door verscheidene leden inge zien, en de vernieuwde verklaring van den mi nister van binnenlandsche zaken, dat hij zal trachten, zonder herziening van de wet, aan vele, niet aan alle bezwaren te gemoet te komeu, zal zeker, door velen, die van eene herziening der onderwijswet niets goeds verwachten, toe gejuicht worden. Na hetgeen door dezen mi nister reeds bij de Rotterdamsche schoolquaestie gedaan is, is het ook overtuigend gebleken, dat het hem ernst is met deze verklaring. Gisterenavond te zes uren had de 83ste algo- meene vergadering plaats van de leden van het ge nootschap Mathesis Scientiarum Genetrix. De heer burgemeester en de heer Stoffels vertegenwoor digende het dagelijksch bestuur onzer stad, en de heer Dr. Rombach vertegenwoordigende de plaatselijke commissie van toezicht op de scho len voor middelbaar onderwijs, woonden deze vergadering bij. De voorzitter, Dr. De Loos, bracht verslag uit van den toestand der scho len en de veranderingen die hadden plaats ge had zoowel in de inrichting van het onderwijs als het personeel der onderwijzers. Beginnende met het schetsen der financieele aangelegenhe den die bij het begin van dit jaar onrustba rend werden genoemd, mochten de leden ver nemen dat door zuinig en goed beheer der gelden, den grooten toevloed van leerlingen, en de gunstige resultaten der veranderde maat staf van de te betalen schoolgelden allo reden vau onrust was verdwenen, daar de rekening thans een batig saldo vertoonde. Over het algemeen bleek de toestand der inrichting aan de verwachting die men er van koesterde te beantwoorden. Onderwijzers en leerlingen kweten zich van hun plicht en eene ijverige controle op het schoolverzuim werkte gunstig op het bijwonen der lessen door de leerlingen. De bekroning der leerlingen, na de gehouden tentoonstellingen der teekeningen, die het pu bliek gelegenheid had te bezichtigen, was mede een bewijs van betoonden ijver. Veertien medailles werden uitgereikt aan verschillende kweekelingen. De groote zilveren medaille kon niet worden gegeven daar de prijsvraag door den hoofdonderwijzer in de bouwkunde te laat was ingezonden. Nog werd door den voorzitter op een aantal belangrijke punten het oog gevestigd. Hij deelde mede dat het toelatings-examen voor de ambachts school had bewezen, dat jongelingen uit den fatsoenlijken stand, die uitmuntend lager onder wijs hadden kunnen genieten, niet instaat waren voorstellen uit de optelling der breuken op te lossen. Hij achtte deze onteerende onkunde grootendeels te moeten toeschrijven aan de onverschilligheid van de ouders, Iets der gelijks moest hij opmerken omtrent het geringe gebruik dat tot noch toe van de natuurkun dige lessen werd gemaakt. Velen denken genoeg voor hunne kinderen te hebben gedaan als zij ze laten leeren rekenen en teekenen. Met ver schillende voorbeelden bewees hij het onont beerlijke der natuurkundige kennis voor den werkbaas en hoopte dat zulks meer en meer zou erkend worden. Die onverschilligheid en onkunde der ouders rekende hij tot de voornaamste oorzaken dat de burgeravond school door slechts 20 leerlingen werd bezocht. In vergelijking met plaatsen als Haarlem waar men 109 leerlingen op die inrichting telt, was dit een bedroevend verschijnsel. Ten slotte werden vier jongelieden die de burgeravondschool gingen verlaten diploma's van bekwaamheid uitgereikt, en alle bekroonden ernstig en hartelijk toegesproken. Van de 52 adspiranten, die aan het ad- missie-examen, op den 24sten en 2osten dezer, aan de hoogeschool alhier gehouden, hebben deel genomen, zijn 27 toegelaten. De Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft hedenmiddag te drie uren eene zitting gehouden waarin door de commissie, belast met het op stellen van een adres in antwoord op de troon rede, haar ontwerp ter tafel is gebracht. Op voor stel van den heer Van Wassenaer Catwijck is er besloten om twee adressen uit Friesland over het lager onderwijs te doen drukken en rond- deelen. Eergisterenavond kwam in de Rotterdam- sche Diergaarde aan een jonge mannelijke Chim- pansé van Banana, aan de Afrikaansche West kust, welke aapsoort zoozeer beroemd is door hare groote gelijkenis op den mensch, waarin zij alle andere aapsoorten overtreft. De raad der gemeente Deventer heeft besloten, om met den lsten Januari a. s. af te schaffen de heffing van gelden voor staanplaat sen op de paarden- en beestenmarkten uit over weging, dat de opbrengst dezer gelden niet in verhouding staat tot de kosten van invordering en de belemmering, die de handel van die hef fing ondervindt. Voor de landbouw-tentoonstelling te G o r- kum is veel bezienswaardigs ingezonden. De uitstekend fraaie gewassen, welke in dit jaar geoogst zijn, zal men aldaar vertegenwoor digd vinden, maar vooral zullen vele stoom- en andere landbouw-werktuigen, waaronder van de laatste vinding, aldaar worden aangetroffen, zoodat het te verwachten is, dat deze tentoon stelling der Hollandsche maatschappij van land bouw" weder eene der best geslaagden zal zijn, welke steeds den roem dier maatschappij uit maakten. Ook van de vee-tentoonstelling heeft men groote verwachting. De tentoonstelling van voortbrengselen en werktuigen wordt heden geopend en gesloten Dinsdag 29 September die van vee heeft alleen op Maandag 28 September plaats. Harddrave rijen hebben plaats op 25 en 29 September; de algemeene vergadering der //Hollandsche maat schappij van landbouw" wordt gehouden op Za terdag 26 Septemberverder hebben alle dagen feesten en volksvermaken plaats, zoodat aan het nuttige het aangename gepaard zal zijn. Men schrijft in de Prov. Gron. Courant: Reeds Dinsdag kwam ons het gerucht ter ooren, dat Ds. E. J. P. Jorissen zijn ontslag had aan gevraagd als predikant der Ned. Herv. Ge meente te Groningen. Wij konden het be zwaarlijk gelooven en hadden dan ook besloten er voor als nog geene melding van te maken. Nu het ons heden (Woensdag) evenwel uit zeer betrouw bare bron nader bevestigd wordt, meenden r, niet langer het stilzwijgen te gemoet bewj ren. Dat dit besluit van den talentvolle man onder zijne vrienden groote sensatie ve: wekt, dat niemand van hem zoo iets had ver wacht, behoeven we zeker niet te zeggen. Z. M. heeft voor het zittingjaar 1868/69 to voorzitter van de Tweede Kamer der Staten Generaal benoemd Mr. G. C. J. Van Reenet lid dier Kamer. Z. Z. heeft den gen.-maj. J. H. W. I Clercq, chef van den generalen staf, op zijn aanvrage, een pensioen verleend van f 180 'sjaars en genoemden opper-officier hoogstde zelfs dank betuigd voor de langdurige en goed: diensten, aan het leger bewezen. Z. M. heeft benoemd tot chef van den gene raleu staf hoogstdeszelfs adjudant-generaal, dec generaal-majoor J. A. Yan den Bosch, van de: grooten staf. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester de: gemeenten Vlijmen J. A. Corman Smallinger land, F. S. Reiding tot comm. bij het depart van binnenl. zaken Mr. J. De Sittertot notar^ binnen het arr. Brielle, ter standplaats de ge meente Zuidland, C. M. Loeff, candidaat-notar-: te Zevenbergentot notaris binnen het ar Roermond, ter standplaats gemeente Heythu; zen, P. M. H. S. Cornelis, cand.-not. te Roer mondtot procureur bij het prov. gerechtsko: in Friesland en de arr.-rechtb. te Leeuwarden Mr. J. Zijlstra, adv. te Harlingen. Z. M. heeft aan G. A. Van den Berg, op verzoek, eervol outslag verleend als notaris U Hillegersberg, en benoemd tot not. binnen hel arr. Rotterdam, ter standplaats de gemeente Hillegersberg, F. Van den Berg, cand.-not. al daar; een en ander in te gaan den 15den Oct 1868. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Donderdag des namiddags te 5 uren 61°, Wind, Z. W., des avonds te S uren 50°, te 10 uren 48°. Vrijdag 's morgens te 5 uren 40°, Z. 0, te 8 uren 50°, 's namiddags te 12 uren 63". te 4 uren 60°. Zwitserland. Het internationale congres vaD de vrijheids- en vredebond, dat eergisteren te Bern is bijeengekomen, heeft het volgende pro gramma vastgesteld. Den eersten dag zal de vraag besproken worden, welke voordeelen voor de vrijheid en den vrede de afschaffing van de staande legers en de invoering van nationale dienstplichtigheid, of eene algemeene ontwape ning heeft. Den tweeden dag zal besproken worden het verband, dat tusschen de economische of so ciale quaestie bestaat en de vraag omtrent de bevordering van den vrede door de vrijheid. Den derden dag zal de scheiding van kerk en staat, ook in betrekking tot vrijheid en vrede, behan deld worden. De vierde vraag eindelijk is al dus gesteldhoe kan het federatieve beginsel in de onderscheidene landen worden in toepas sing gebracht, en op welke wijze moet een band tusschen de Vereenigde Staten en Europa wor den geknoopt? Men verwachtte stormachtige debattenook werden vele vertegenwoordigers der Russische democratische partij te Bern verwacht, die, naai* men zegt niets anders beoogen dan het Russische staatsgebouw tot op den grond te slechten. Frankrijk. De //Moniteur" deelt mede, dat de heeren Erlanger en Reuter, concessionarissen voor den telegraafkabel tusschen Frankrijk en Amerika, voor 15 September de wettige samen stelling der maatschappij, met een kapitaal van 27.500,000 fr., alsook de inschrijvingen ten be drage van dit kapitaal geconstateerd hebbende, thans definitief de concessie voor den telegraaf kabel hebben verkregen. Den heer Wittersheim is het recht van

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2