ders en moeders wordt gevestigd. Neen, als over de kermis spreek, dan is het alleen om e doen opmerken hoe vreemd het is dat een 5 bedaard, verstandig en kalm geslacht als Amsterdammers van 1868 nog met hart en sl aan de tweede en derde Septeraberweek gt. En let wel, dat ik hier niet de arbei- ide klasse op 't oog hebneen, juist die ge en en gegoede burgers, die huisvaders met tot acht kinderen, die eigenaars van huizen eDkele der groote grachten, juist zij zijn die de kermis met de innigste liefde be- DneD. In gewone tijden dineeren die men en te halfvijf, gaan dan weer naar 't kan- r, komen te acht of negen uren t' huis, n een boterham met koud kalfsvleesch en •ehien een glaasje roode wijn en gaan te uren naar bed. Te rekenen van den twee- Maandag in September is alles veranderd. I een bestuursvergadering, die ik van de Ek als secretaris van zeker genootschap be- i bad, ben ik mijn leven niet zeker geweest, dat ik drie of vier van die heeren een ker savond had doen missen't was alsof ik hun i dag van hun leven ontstolen had, en al- n de kortheid der vergadering, die in plaats i drie of vier slechts éen uur duurde, troostte i ten naasten bij. 0A1 mijne voorstellen ^wer- zonder discussie aangenomen, niemand kwam een nieuw onderwerp voor den dag, en dra was de hamer van den voorzitter niet allen, of de vergadering stoof naar alle aisstreken uiteen. Opmerkelijk is het ook diezelfde kermisbezoekers, die nu de gekste altjes in de Nes, op de Nieuwmarkt of el- i frequenteeren, in gewone tijden evenmin Droogstoppel door de Nauwe Kapelsteeg zou- durven wandelen. In éen woord, de kermis voor Amsterdam wat de Saturnalia voor ne waren, behalve dat bij ons vooral ook fatsoenlijke lui pret maken, loo komen wij er ooit af? l'ant, op 't gevaar af, dat ik mijn ekking van Amsterdamsch correspondent die bekentenis verlieze, Gij moet weten, ik niet zoo goed Amsterdammer ben, of de dis verveelt mij hartelijk. Ja, vroeger heb iok wel kermis gehouden, maar jaar in jaar datzelfde gejool te hooren, diezelfde ver ende poffertjeslucht in te ademen, gedurig r door dezelfde kramen en tenten te worden •Dgd, dat wordt wel wat eentonig. Ik be- niet hoe iemand dat na tien, twintig en )g jaren nog een amusement kan noemen, f het zij, onze gemeenteraad bestaat voor goed deel juist uit dergelijke kermisliefheb- en wanneer ooit een voorstel tot afschaf- mocht ingediend worden, zou het mij zeer konderen zoo het terstond aangenomen werd. rtoede wil ik niet zeggen dat de leden van raad zich tegen gebleken noodzakelijkheid oor het behoud der kermis zouden verkla- 5 maar wie zal zeggen hoeveel spoediger de Zakelijkheid der afschaffing zou blijken, sa geen der raadsleden van poffertjes, ge- en kramen hield i allen geval hoop ik, dat thans zal gedaan ten, wat men ten vorigen jare met het oog Ie destijds aanhangige kermiswet van Heems- nagelaten heefteen voorstel namelijk tot bafling der kermis. Zoo die instelling afge- moet worden (en ik ben daarvan over- J), dan geschiede het door raadsbesluit, en door ministerieele beschikking; wij hebben toee al genoeg te doen. Een der argu- 'on, welke men tot nog toe voor het be- i der kermis deed gelden, namelijk dat het recht had op een tijd van uitspanning en 'aak, verliest al veel kracht als men de tai- ea steeds toenemende gelegenheden nagaat, Amsterdam voor den minderen man tot doel open staan. Comedie, concerten en öea, wat biedt de kermis meer aan, dan die 1 soorten van vermaak? en toch kan de pre man 't geheele jaar door comedievoor- stellingen voor zes stuivers, zeer dikwijls con certen voor een kwartje of zelfs een dubbeltje bijwonen, en in de kroegen zooveel jenever drinken als zijn beurs het hem toelaat. In dit opzicht is er dus geen onderscheid tusschen ker mis en niet kermis, tenzij men de dikke vrouwen, meer minnetjes en reuzen als bronnen van uitbundig genot voor 't volk beschouwt, en die zouden toch ook zonder kermis wel ver toond worden Ik heb mijn tijd een beetje verpraat, anders zou ik u nog wel iets te zeggen hebben over de vereeniging, die zich hier onlangs gevormd heeft tot onderzoek der gebreken in onze kies wet en der middelen om die te verbeteren. Ik laat dat liever tot eene volgende gelegenheid over en vestig uw aandacht slechts op de aar dige wijze waarop de N. Kamper Courant, waardige zuster van het andere tweetal nieu welingen, de N. Goessche en de N. Arnhem- sche, in die vereeniging eene poging ziet om den arbeidenden stand te hulp te komen tegen de theorie en de praktijk der liberalen, die er vermaak in scheppen (evenals de bloeddor stige tyran "Willem Vvolgens de patriotten van 1795) om op de hoofden der arbeiders te trappent.t. Q. N. ACADEMIENIEUWS. Groningen, 21 September. Bevorderd tot doc toren in het Romeinsch en hedendaagsch recht de heeren M. Levie, geb. te Groningen, en H. G. Borgesius, geb. te Smilawolde, prov. Drenthe, met Stellingen. HANDEL. Rotterdam, 21 Sept. Boekweit f 5 per last en Witte boonen 25 ets. per mud hooger. Ove rige artikelen als voren. Meekrap. De markt was heden zeer willig vooral voor Racijn en nieuwe onberoofde, waar voor hoogere prijzen werden betaald. STATEN-GENERAAL. Eerste Kamer. Zitting van heden. Na opening der vergadering worden de ge loofsbrieven der nieuwe leden onderzocht, en deze worden toegelaten. Hierna houdt de voorzitter bij de aanvaarding zijner benoeming, de volgende aanspraak: //Mijne Heeren leden dezer Kamer 1 Met een dankbaar gevoel heb ik weder de betrekking aanvaard, die mij opnieuw is opge dragen Meer dan ooit waardeer ik het hoog, dat ik mij op dezen stond in staat mag gevoelen, dit nog te kunnen doen. Dat ik op zeer hoogen prijs stel de onder scheiding en het vertrouwen door onzen geëer- biedigden Koning bij herhaling aan mij geschon ken, door de herbenoeming tot voorzitter dezer aanzienlijke vergadering, zal ik van deze plaats wel niet behoeven te verzekeren. Yoor mij vermeen ik daaruit te mogen aflei den eene goedkeuring van mijne tot hiertoe ge houden gedragslijn. De mij aanbevolen taak, Mijne Heeren, is vereerend en gewichtig. Ik wensch ook nu weder mijne beste pogin gen aan te wenden om die met eere te volbren gen, en met Gods hulp te doen wat van mij kan worden gevorderd ik stel mij voor bedaard en standvastig voort te gaan op den weg, tot hiertoe door mij in deze Kamer bewandeld. Wilt gij, Mijne Heeren, mij van uwe zijde met uwe gewone humaniteit en toegevendheid in alles te gemoet komenik zal U allen daar voor zeer erkentelijk zijn. Ons wachten velerlei werkzaamheden! Moge de geregelde afdoening daarvan door niets wor den vertraagd of belemmerd, eu, in overeenstem ming met den anderen tak der wetgevende macht ook in deze Kamer zeer veel worden tot stand gebracht, waaruit vermeerdering van welvaart voor Nederland en onze buitenlandsche bezit tingen het gevolg zij God bekrone onze vereenigde pogingen met Zijnen onwaardeerbaren zegen, en kenmerke deze zitting der Staten-Generaal zich in het bij zonder door de vervulling van alle billijke wenschen, die tot het welzijn van Koning en Vaderland worden gekoesterd!" Na voorlezing van eenige koninklijke beslui ten, en de benoeming van eenige commissiën wordt er besloten om de troonrede met een adres te beantwoorden. Na samenstelling der afdeelingen wordt de vergadering gescheiden. Tweede Kamer. De tijdelijke voorzitter de heer G. Reynders opent de vergadering. De heer Bichon van IJsselmonde wordt als lid toegelaten. Voor het voorzitterschap worden daarop 3 candidaten gesteld. Eerste stemming: Van Reenen 32, Dullert 31, De Brauw en Sloet v. d. Beele ieder 1 stem. Tweede vrije stemming: Van Reenen 32, Dul lert 31 stemmen, Sloet 1 stem, 2 blanco. Tusschenstemming over deze drieVan Ree nen en Dullert ieder 31 stemmen, 3 blanco. Herstemming tusschen Van Reenen en Dul lert: Van Reenen en Dullert ieder 31 stem men, 3 blanco. Bij loting, volgens art. 100 van het regl. v. orde, wordt daarop de heer Van Reenen als eerste candidaat benoemd. Als tweede candidaat wordt de heer Dul lert met 39 stemmen gekozen (J. K. baron Van Goltstein 21). Als derde candidaat wordt na 4 stemmingen de heer Reynders benoemd. Bij de 4de stem ming verkreeg de heer J. K. Van Goltstein 31 stemmen. De lijst zal Z. M. door eene commissie wor den aangeboden. De vergadering is daarna geschieden. ADVERTENTIEN. Eiancés GASTON BONET et ISABELLE MAURY. Paris, lea20 Septembre 1868. Unique annonce. Vrj) van zegel volgens Koninklijk Besluit van 8 Juni 1808, No. 60. De COMMISSIE voor de verloting ten be hoeve van de verbouwing der Remonstr. Geref. Kerk heeft de eer bij dezen te berigten, dat in den loop der volgende week lijsten ter intee- kening voor loten aan de ingezetenen dezer stad zullen worden aangeboden, terwijl tevens lijsten ter inteekening en loten bij de leden der com missie voorhanden zullen zijn. Dringend beveelt zij deze loterij in de be langstelling van stad- en landgenooten aan, opdat langs dien weg een sedert jaren gekoesterde wensch tot verbetering (niet tot vergrooting) van genoemd kerkgebouw zal kunnen vervuld worden. Niettegenstaande reeds zeer vele fraaie prij zen aan de Commissie werden toegezonden, blijft zij de inzending daarvan ten hoogste aanbevelen, daar dit een krachtige steun zijn zal om het voorgestelde doel te bereiken. Leiden, 22 Sept. 1868. D. J. COCKUYT. A. v. MANNEKUS. A. HAZEVELD.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3