Een luid driewerf herhaald hoezee klonk na den spyekers indrukwekkende woorden uit aller mond., f Zichtbaar diep getroffen, antwoordde Z. M. nagenoeg aldus: //Ik dank u, president van den Bond der "Weerbaarheid, voor deze zoo vaderlandslievende woorden. Zij zijn ook de uitdrukking van mijn hart en van het geheele Huis van Oranje jegens de Nederlandsche natie. Het doet mij genoegen u allen hier vereenigd te zien, om uit te roepen, zoo als de Koning dit op het oogen- blik gevoelt//Leve het vaderland Ha deze koninklijke ontboezeming, die in aller harten weerklank vond, scheen er aan de jubelkreten geen einde te komen, en aller ge voel vond ook zijne uitdrukking, toen de mu ziek vaderlandsche liederen aanhief. Middelerwijl stelde de heer Schubart aan Z. M. de leden van den Weerbaarheidsbond en der regelings-commissie voor, met wie Z. M. zich zeer minzaam onderhield. Vooral de tent, waarin de prijzen zijn ten toon gespreid, werd met veel belangstelling door Z. M. opgenomen. Daarna nam Z. M. de scherpschutters in oogenschouw, onderhield zich daarbij met offi cieren en manschappen, en bezichtigde ver volgens tot in de bijzonderheden het kamp, waarbij HD. zich omtrent vele inrichtingen liet inlichten. Bij het bezichtigen van de ambulance, sprak Z. M. geruimen tijd met een der riffiemen, die uit Londen herwaarts is over gekomen. Ten slotte bezocht Z. M. het schietterrein en ontving daarbij uit handen van den heer Schu bart eene photographische afbeelding van het kamp. In de nabijheid van het terrein was eene onafzienbare volksmenigte op de duinen ver zameld, die hare toejuichingen voegde bij die der schutters, enz. in het kamp. Z. M. verliet het terrein omstreeks 7 uren. De commissie van oppertoezicht en beheer over de kweekschool voor zeevaart zal den 28sten September 1SG8, alhier eene keuring houden van knapen, welke bij 's rijks zeemacht eene verbintenis wenschen aan te gaan. Gisteren zijn alhier aan het station van den Holl. IJzeren-Spoorweg afgegeven 1537 plaatskaarten naar den Haag, en 486 naar ver schillende plaatsen. Bij de gisteren gehouden aanbesteding van het nieuwe Nosocomium academicum alhier waar van de fundeering bereids gelegd is, was de minste inschrijver I. Boudri alhier voor 249,100. Van der Heyden en C°. te Zoetermeer schreef in voor 254.800, J. De Koning alhier voor 258.600, S. Yan der Kamp alhier voor 270.000. De hoogste inschrijver was Vermaas te Delft voor ƒ320.000. Z. M. heeft den adelborst 1ste kl. J. O. Van de Ka Steele, op zijn verzoek, met den laatsten dezer maand, eervol uit den zeedienst ontslagen. Z. M. heeft benoemd tot president van het prov. gerechtshof in Overijsel Mr. D. H. Wicherlink, thans raadsheer in gemeld gerechts hof; pensioen toegekend aan D. Pothoff, gew. rijksveldw. 3de kl. te Zwolle, ƒ199 'sjaars; N. Rosenbach, gew. rijksveldw. 2de kl. te Weesp, 300 'sjaars; en A. J. Ter Horst, gew. rijks veldw. 2de kl. te Zwolle, ƒ177 'sjaar3; aan G. Bakker, te Tiel, vergunning verleend tot het dragen van het kruis //Fidei et Virtuti", hem door Z. H. den paus toegekend. Z. M. heeft benoemd tot ontv. der reg. voor de burgerl. akten n°. 2 te Amsterdam, R. Van de Kasteele, thans inspecteur der registr. en dom. der 1ste kl. aldaar. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Maandag des namiddags te 5 uren 62°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 56°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 64°, te 8 uren 57°, 's namiddags te 12 uren 65°, te 4 uren 63°. KOLONIËN. Aan het Algemeen Overzicht van den Java- Bode ontleenen wij het volgende In de huisgezinnen te Batavia heerscht be zorgdheid uithoofde van het om zich grijpen der cholera. Eenige treffende sterfgevallen, welke in de kinderwereld hebben plaats gehad, doen vele ouder3 vreezen, dat hetzelfde lot ook hun nen lievelingen boven het hoofd zweeft. Onder de Europeesche bevolking der hoofdstad breidt de ziekte zich wel niet sterk uit, doch zij eischt niettemin van tijd tot tijd offers. Erger is het met de inlandsche bevolking in de kampongs gesteld. Deels ten gevolge van ge brekkige geneeskundige hulp, deels, en voorna melijk, door het gulzig eten van onrijp ooft, sterven aldaar een betrekkelijk groot aantal per sonen aan de cholera. Nauwkeurige opgaven evenwel ontbreken dienaangaande, en bovendien is het de vraag, of al degenen, die worden aan gegeven of genoemd als aan de cholera over leden, werkelijk choleralijders geweest zijn. Wordt toch eenmaal die ziekte geacht op deze of gene plaats te heerschen, dan plegen alle plotselinge sterfgevallen anders voorwaar geen vreemd verschijnsel in dit klimaat op hare rekening gesteld te worden. Intusschen stelt het plaatselijk bestuur lof felijke pogingen in het werk, om volledige sta tistieke opgaven te bekomen en, door het doen opruimen van vuilnishoopen in de straten en op de openbare wegen, eene voorname aanleiding tot voortplanting der ziekte te verwijderen. De assistent resident van politie heeft bekend ge maakt, dat bij do voorkomende gevallen van cholera ten zijnen huize en bij de Europeesche wijkmeesters, zoowel als bij de inlandsche kom mandanten en schouten, geneesmiddelen te ver krijgen zijn. De oefeningen der schutterij zijn eerst voor eene week, en vervolgens voor de geheele maand Augustus geschorst. Uit officieele opgaven omtrent den staat van het rijstgewas en de uitzichten met be trekking tot den oogst blijkt, dat, voor zoover hij afgeloopen is, de oogst in bijna alle resi- dentiën gunstig is geweest, in sommigen zelfs zeer gunstig. Slechts in drie districten is het ge was voor een gedeelte door walansangit en veld muizen aangetast. Op Madura heeft de nog te veld staande rijst door de droogte geleden, en laat dat gedeelte van het gewas zich derhalve minder goed aanzien dan de reeds geoogste aan plant. Het vervoer van personen en goederen over het eerste gedeelte van den Samarangschen spoor weg (1ste sectie) heeft in de maand Juni ƒ6970.02 opgebracht, dat is bijna ƒ5000 meer dan gedu rende de eerste maanden na de opening. De kamer van koophandel te Samarang heeft zich insgelijks tot den minister van koloniën gewend met een adres van adhaesie aan het be kende tweetal adressen der kamers van koop handel te Amsterdam en te Rotterdam. Ook zij verzoekt den minister, eene geleidelijke uitbrei ding te geven aan den verkoop van gouverne- ments-producten in Indië en dit, evenals tot dusver, vroegtijdig ter kennis te brengen van belanghebbenden. De historie van den heer Busken Huët is nog steeds het algemeen onderwerp van con versatie. Zoo hebben de leden der handelsver- eeniging te Batavia besloten, dat de //Java-Bode" uit de vereeniging zal worden geweerd zoolang dit blad door den heer Cd. Busken Huët zal worden geredigeerd. Het //Bat. Handelsblad" zegt: //Wij verne men uit eene goede bron, dat de heer B. Huët met den hem door Mr. De Bye geschreven en later in het //Nieuw Bat. Handelsblad" gepu- bliceerden brief naar den proc.-generaal is ge gaan, om den schrijver wegens hoon en laster te vervolgen. Door den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indië zijn o. a. de volgende beschik kingen genomen Civiel departement. BenoemdTot gouv. van Sumatra's Westk. de res. van Bagelen N. A. Th. Arriens; tot ass.-res. der Liinapoeloh, res. Pad. bovenl., gouv. Sum. Westk., tevens ven- dum. aid., de ass.-res. van Priaman, L. B. Yan Polanen Petel; tot ass.-res. van Priaman, gouv. Sum. Westk., tevens vendum. aid., de ass.-res. der Limapoeloh, Pad. bovenl., J. Cramer; tot offic. van just, bij den raad van just, te Soerab. het lid in den raad van just, te Bat. Mr. W. Tadema; tot ass.-res. en mag., tev. fisk. te Pa- lembang, de ambt. op wachtg. Mr. C. A. O. Yan Cattenburch, laatst secr. der res. Ternate; tot ass.-res. voor de pol. te Padang de ass.-res. der XIII en IX Kotta's, Pad. bovenl., Th. A. L. Kroesen tot'ass.-res. der XIII en IX Kotta's Pad. bovenl., tevens vendum. aid., de ambt. op non-act. H. F. W. Cornets de Groot, laatst ass.-res. van Sintang, Wester-afd. van Borneo tot secr. bij het dep. van fin. F. W. Boes Lut- jens, laatst ass.-res. van Meester Cornelis, Ba tavia; tot zoutverk. pakhuism. te Palembang, de pakhuism. aldaar C. F. Bisschoff. BUITENLAND. Duitschland. De nieuwe Fransche gezant de heer Rothan, heeft bij den senaat te Hamburg zijne geloofsbrieven ingediend. Uit Slees wijk wordt bericht, dat de koning aan de geestelijkheid, met betrekking tot de zaak der aansluiting bij de vereenigde kerk, eene volledige vrijheid van godsdienstige overtuiging heeft toegezegd. Engeland. De heer Burlingame, het hoofd der Chineesche ambassade, is met het personeel dier legatie, in het geheel 30 personen sterk, te Londen gearriveerd. De Engelsche gezant te Weenen, lord Bloom- field, is ook aldaar aangekomen. De koningin zal tot den 2den November op Balmoral blijven. Te Liverpool is den 21sten September de //Hansa" uit New-Xork aangekomen, medebren gende 152,000 dollars aan goud en berichten loopende tot 10 dezer. De republikeinen hebben de verkiezingen voor het wetgevend lichaam gewonnen in Colorado en New-Mexico met grootere meerderheid dan de vorige maal. De republikeinsche conventie in Massachusetts heeft zich eenstemmig verklaard voor de politiek van het congres in Chicagozij heeft een besluit aangenomen ten gunste van de betaling der staatsschuld in goud en de democratische poli tiek als revolutionnair gebrandmerkt. Italië. De //Nazione" constateert, dat er zich in Italië een vooruitgang op staathuishoudkundig gebied begint te openbaren, waarvan men de blijken in nijverheids- en landbouwtentoonstel lingen opmerkt. Dat dan ook de stemming der publieke opinie door en door vredelievend is, in welk feit de regeering een aanwijzing mag zien omtrent den weg door haar te volgen te midden van de tegenwoordige Europeesche ver wikkelingen. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. X. Amsterdam, 19 Sept. Waarde Redacteur 1 Denk niet dat ik van plan ben u rond te leiden in tallooze cafés chantants, waar min of meer schoone dames de haar overblijvende deugd onder sterke gasverlichting voor een grogdrin kend publiek ten toon spreidenvrees nog min der dat ik u brengen zal bij het meerminnetje (op sterkwater), waarop blijkens advertentie vooral de aandacht yan doctoren, chirurgijns,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2