BUITENGEWOON N°. 4642. Maandag 21 September. A0. 1868. Per Telegraaf. STATEN- GENERAAL. LEIDSCH DAGBLAD. Vereenlgde Zitting «Ier belde Hamers, Maandag 21 September 1868 ter opening van de gewone Vergadering der Staten-Generaal. De heer Mr. J. A. Philipse, die den voorzittersstoel be kleedt, opent, nadat de leden der beide Kamers zich in de zaal, bestemd voor de zittingen der Tweede Kamer, vereenigd hebben, tegen halfeen de vergadering en laat een Koninklijk besluit van den 16den September N°. 24, hou dende zijne benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende het aanstaande zittingjaar der Staten-Generaal, door den griffier dier Kamer voorlezen. De voorzitter, aan wien dientengevolge, overeenkomstig het voorschrift van art. 103 der Grondwet, het bestuur der vergadering is opgedragen, benoemt eene commissie, bestaande uit 18 leden der beide Kamers, die Z. M. den Ko ning, bij Hoogstdeszelfs aankomst in het gebouw der Sta ten-Generaal, ontvangen en in- en uitgeleide doen zal. De ministers, hoofden van ministerieele departementen, de kanselier der beide orden en de leden van den Baad van State vervoegen zich te een uur mede in de vergader zaal. Z. M. de Koning, die zich met HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Erederik der Nederlanden op de in het programma voor de opening der vergadering omschreven wijze, naar het gebouw der Tweede Kamer begeven heeft, wordt, na een kort tijdsverloop aldaar aan gekomen, in de vergaderzaal binnengeleid. Z. M. de Koning plaatst zich op den troon, en houdt, terwijl de Prinsen naast Z. M. gezeten zijn, de volgende openingsrede MIJNE HEEBEN! Het verheugt Mij, Uwe Zitting te mogen openen met dankbare erkenning van het vele goede, dat het Vaderland te beurt viel. Onze betrekkingen met de andere mogendheden laten niets te wenschen over. De middelen van internationaal verkeer worden aanhou dend uitgebreid en verbeterd. De belangen van handel, scheepvaart en nijverheid wor den door Mijne gezantschappen en consulaten voortdurend met zorg behartigd. Zee- en Landmacht, zoowel hier te lande als in de Over- zeesche bezittingen, kwijten zich voordurend loffelijk van hare taak. "Wat in Uwe vorige Zitting onafgedaan bleef ter verbe tering van het rechtswezen, zal, voor zooveel noodig ge wijzigd, andermaal aan Uwe beraadslaging onderworpen worden. Ook zullen U voorstellen worden gedaan, ten einde in gewichtige leemten van de bestaande rechterlijke organi satie te voorzien. Om dat doel te bereiken, mag gedeel telijke invoering van de Wet houdende de nieuwe rech telijke inrichting wenschelijk geacht worden. De Wet houdende afschaffing van de tienden zal we derom worden ingediend. Bij het toenemen van de bevolking des Bijks vordert artikel 77 der Grondwet vermeerdering van het getal le den van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Van Mijne bijzondere zorg voor het onderwijs zal U blijken uit de voordracht eener Wet tot regeling van het hooger onderwijs. Met den aanleg van de werken voor de Staatsspoorwe gen zijn groote vorderingen gemaakt. De verbinding langs de spoorwegen met de noordelijke gewesten is tot stand gekomen. De aanleg van een aantal andere groote werken van openbaar nut wordt regelmatig voortgezet. De landbouw mag zich over 't algemeen in een rui men oogst verheugen. Dankbaar erken Ik, dat de ziekte onder het rundvee geheel is geweken. Toen men onlangs eenige zorg koesterde, dat zij zich opnieuw zou vertoonen, zijn terstond de streng ste maatregelen genomen. De uitkomst der Visscherijen was niet zeer bevredigend. Nieuwe ondernemingen beloven meer uitbreiding aan de Zee visscherijen in het bijzonder. Nieuwe wettelijke verordeningen op het kankzinnigen- wezen zullen U worden voorgelegd. Onze nijverheid blijft vooruitgaan. De ontwerpen van wet op den ijk der maten en ge wichten, op de begraafplaatsen en op de banken van lee ning zullen U opnieuw worden aangeboden. Het uitzicht bestaat, dan in het volgend dienstjaar alle Staatsuitgaven, ook die voor de spoorwegen, zonder buitengewone hulpmiddelen, bestreden zullen kunnen worden. Bij de raming der uitgaven is nauwkeurig gelet op de wenschelijkheid om in alle eischen van den dienst te voor zien, met inachtneming van die matiging, welke door de omstandigheden geboden wordt. Onder de wets-ontwerpen met het finantieel beheer in verband staande, die U voorgelegd zullen worden, behoort het voorstel tot afschaffing van het zegelrecht op druk werken, en zijne vervanging door andere middelen. De toestand van Ons uitgebreid overzeesch gebied is niet met éen woord aan te duiden. Door gewijzigde inrich ting van het door de Grondwet voorgeschreven Verslag, dat U binnen weinige dagen zal worden toegezonden, zullen de bijzonderheden aangaande elk gebied, ook die volgens de laatst ontvangen tijdingen, beter ter Uwer kennis komen. Voor de regeling van vele groote belangen Onzer voor naamste bezitting is Uwe ijverige medewerking onmisbaar. Ik reken daarop voor de zoo tijdig mogelijke vaststelling der begrooting voor Nederlandsch Indie voor 1869. Heeft zoodanige vaststelling plaats, dan kunnen in de aanstaande lente wets-ontwerpen gereed zijn betreffende de suiker cultuur en de uitgifte van gronden in Indic. Voor de vervulling der omvangrijke taak die U wacht, maak Ik met vertrouwen staat op Uwe vaderlandsliefde en op eendrachtig samenwerken. Mogen Uwe werkzaamheden, onder Hoogeren Zegen, tot krachtige bevordering van 's lands belangen strekken. Ik verklaar de gewone zitting der Staten-Generaal ge opend." Z. M. de Koning verlaat, na het uitspreken dezer Troon rede, met HH. KK. HH. den Prins van Oranje en Prins Erederik der Nederlanden, begeleid door de commissie, de vergaderzaal, om zich op de bepaalde wijze naar het Ko ninklijk Paleis te begeven. De voorzitter sluit, nadat de commissie is teruggekeerd, de vereenigde zitting der Kamers. Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFE,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1