De luit.-kolonel Le Maitre, kommandant van het reg. gren. en jagers, en de kolonel Booms, van hel reg. infanterie te Leiden, zijn benoemd tot kominandeurs der orde van de Eikenkroon Hedenmorgen te 12 uren kwam het alhier in garnizoen liggende 4de regiment infanterie met den staf, terug uit het kamp te Milligen. Een aantal hoofd- en verdere officieren van het reg. huzaren en der infanterie was het regiment te gemoet gegaan tot aan het zoogenaamde Witte Huis. Ontelbaar was de massa volks, die mede de Hoogewoerd-spoort was uitgegaan. Bij Leiderdorp had nog een klein ongeval plaats: een paard, voor een chais gespannen, werd door het getrommel schichtig, met dat gevolg dat het rijtuig omver vielde voermam kwam echter gelukkig met den schrik en de schade aan de chais toegebracht vrij. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 120 tot 134 volwassen personen en van 65 tot 75 kin deren. Aan de zwem- en badinrichting Bhijn- zigt" ziju gedurende deze week 124 baden gebruikt. In de residentie is overleden de heer Serière, oud-gouverneur der Molukken, in den ouderdom van 82 jaren. Gisterennamiddag is te 's-Hage het lste bat. van het reg. gren. en jagers van het kamp te Milligen teruggekeerd. Aan het station werd het ontvangen door den gen.-majoor Van Wic- kevoort Crommelin, den kol. en verdere officie ren van het regiment huzaren, den majoor- kom mandant en officieren van de batterijen veld-artillerie, allen te paard, zoomede door vele officieren en onder-officieren, die genoemd kamp niet hebben bijgewoond. Het volgende wordt uit 's-Hage ge schreven Uit verscheiden aangiften tot deelneming aan den nationalen wedstrijd, alsmede uit vele mon- delin g gevraagde inlichtingen dienaangaande, is het der commissie ad hoe gebleken,"dat eenige bepalingen van het programma niet overaljuist worden opgevat. Zoo meenen enkelen, dat zij, die aangewezen zijn om aan den wedstrijd A deel te nemen, hunne bevoegdheid tot deelneming aan den wedstrijd B daardoor verbeurenanderen zijn van meening, dat alleen zij, die aan den wed strijd A deelnemen, tot den wedstrijd B worden toegelaten. Beide uitleggingen zijn onjuist. Do wedstrijd B staat voor alle militairen, schutters en leden van scherpschuttersvereeni- gingen open, met inachtneming, door de mede dingers, van de bijzondere bepaling in het pro gramma, en zooals die later gewijzigd is bij aanschrijving van het centraal comité van den lOden September, n°. 605. Bij den wedstrijd D worden slechts die me dedingers op 100 pas toegelaten, welke van bet betrekkelijk bewijs voorzien zijn; den overigen j staat de keuze vrij tusschen de afstanden van 300 en 600 pas. Houders van roode toegangkaarten worden, met hunne dames, op het afgeschoten terrein van den wedstrijd toegelaten. Heeren officieren, mits in uniform, hebben vrijen toegang. Vóór zijn vertrek uit het kamp te Mil ligen heeft de Prins van Oranje als generaal der infanterie, opperbevelhebber der kampeerende troepen, de volgende buitengewone dagorder uitgevaardigd //Alvorens de onder mijne bevelen staande troepen de legerplaats verlaten, is het mij een hoogst aangename taak het geheele kampeerende personeel dank te zeggen voor de belangstelling en ijver aan den dag gelegd, 001 aan het doel te beantwoorden, waarmede Z. M. onze geëer biedigde Koning die troepenvereeniging heeft bevolen. Den goeden wil, de goede verstand houding en den goeden geest, welke onder de verschillende wapenen hebben geheerscht, heb ik ook met genoegen mogen opmerken, zoodat ik de overtuiging heb, dat, wanneer gij allen geroepen mocht worden om de krijgsmansdeug den, die u bezielen, in de ure des gevaars in ruime toepassing te moeten brengen, Koning en vaderland op u vertrouwen kunnen. Leve de koning Bij besluit van den 15den September j 1., n°. 15, heeft Zijne Majesteit, ingevolge de bepalin gen der wetten van den 28sten Augustus 1851, den generaal-majoor op non-activiteit H. V. E. Klapp, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen, ingevolge art. 14a der laatstgemelde wet, bepaald op f 2400 's jaars. Z. M. heeft benoemd tot burgem. der gem. Schiedam P. J. Van Dijk van Mateuesse tot burgera. der gemeente Heesbeen c. a. en Drongelen c. a. M. A. Bolltot direct, en leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond Dr. A. Steyns, thans leeraar aan de H. B. te Zutfentot dir. van een der rijkstelegraaf kant. M. J. H. Spaiuk, thans telegr. 2de kl.; tot dir. van een der rijkstelegraafkant. H. W. Brandt, thans telegr. 3de kl. Z. M. heeft vergund aan den kapit. H. M. P. Landolt, van het 7de reg. inf., het aannemen en dragen van de versierselen van ridder 4de kl. van de orde van den Booden Adelaar, hem door Z. M. den Koning van Pruisen geschonken; aan H. \V. L. Ten Kroode, te Amsterdam, het aannemen en dragen van het kruis //Fidei et Virtuti" en van de gouden medaille 4de kl.; aan H. Van Broekhoven, te 's-Hertogenbosch, het dragen van het kruis //Fidei et Virtuti" en van de gouden medaille 4de grootte, en aan J. Keiler, te Tilburg, het dragen van het kruis //Fidei et Virtuti" hun door Z. H. den paus toegekend. Z. M. heeft eerv. ontslag verleend aan Mr. H. A. Van Bleiswijk, op zijn verz., als burgem. van Enkhuizen en aan de ingenieurs van den wa terstaat 2de kl. H. A. J. W- Van Beusekom en H. E. De Bruyn, behoudens aanspraak op wachtg. Z. M. heeft F. Worthmann uit zijne betrek king van leeraar aan de rijks hoogere burger school te Groningen ontslagen, en bekrachtigd de benoeming van M. J. Van Olst, burg. van Spaarndam en Schoten, tot secr. dier gemeente. Z. M. heeft aan A. Kievit, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijDe betrekking van commies bij het dep. van financiën, behoudens aanspraak op pens. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 63°, Wind: Z. O., des avonds te 8 uren 56°, te 10 uren 54°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 54°, te 8 uren 56°, 's namiddags te 12 uren 63°, te 4 uren 62°. BU1TE N L A N D. Duitschland. De Beiersche minister Von Hohenlohe en de Amerikaansche gezant hebben de ratificatiën uitgewisseld van het tractaat, dat de wederkeerige betrekking van genaturaliseerde landverhuizers regelt. Frankrijk. Onder den naam van //museum van uitvinders" zal binnenkort te Parijs eene zeer practische onderneming op touw worden gezet. Verscheidene buitenlandsche consulaten te Parijs begunstigen het plan. Tot dat museum zullen de uitvinders van alle natiën toegelaten worden om hunne plannen, ontwerpen, modellen, ten toon te stellen. Zoo ontstaat er op een zoo geschikt centraal punt als Parijs, een neu traal terrein, waarop kapitalisten en uitvinders elkander kunnen ontmoeten en verbintenissen aangaan voor de exploitatie der ten toon gestelde voor- en onderwerpen. De beurs te Parijs heeft eene gevoel J t daling ondergaan ten gevolge der rede vande-B i koning van Pruisen te Kiel, niettegenstaan-ï de commissaris der beurs aan de makelaar» t mededeelde, dat, volgens de ministers van büB v ten- en van binnenlandsche zaken en van finJ ciën, de toespraak des konings alleen betrekkiiB c had tot de gebeurtenissen van 1866 en niet lB z het minste verband stond met den tegenwooB digen toestand. Het schijnt dat de makelaari! evenals de meerderheid van het publiek, h:l i met deze optimistische opvatting der minister:! niet eens waren. I Gisteren en eergisteren schijnt men echte;! eenigszins van den schrik hersteld te zijn, e:! zijn de prijzen weder wat hooger geworden. I RECHTSZAKEN. In de correctioneele zitting der Rechtbanll te Leiden van Vrijdag 18 September 1868, zijel veroordeeld W. v. V. te Waarder, wegens diefstal, toil eene cell. gev. van 6 m. A. K. zonder vastel woonplaats, wegens bedelarij met bedreiging,! tot eene cell. gev. van 6 m. H. V. en G. 0.1 te Alphen, wegens diefstal, de lste tot eene cell I gev. van 1 j., en de 2de tot eene gev. van -31 m. P. G. v. d. B. te Leiden, wegens bedel larij, tot eene gev. van 14 d. J. P. te Lei-I den, wegens mishandeling, tot eene cell. gev. I van 6 w., eene geldb. van f 8 of sub. 1 d. cdI eene gcldb. van f 2.50 of sub. ld. P. S. en J. K. te Voorhout, wegens mishandeling, ieder tot eene cell. gev. van 8 d. J. K. te Uit hoorn, wegens geweldd tegen een bedienend beambte, tot eene gev. van 3 d. G. v. a V. en M. v. d. II. te Bijnsburg, wegens dief stal in dienstbaarheid en medeplichtigheid, de lste tot eene cell. gev. van 6 m. en de 2de tot eene cell. gev. van 2 m. ACADEMIENIEUWS. Utrecht, 18 Sept. Bevorderd tot doctor in de verloskunde de lieer Petrus Peel, tned. doc tor, geb. te Kuinre, na verdediging van Stel lingen. STATEN-GENERAAL. Vereenigde zitting der beide Kamers op Zaterdag den 19den September, tot sluiting van hel zittingjaar 1868. Opening te 2 uren. De heer Philipse, voor zitter der Eerste Kamer, bekleedt den voorzit- terstoel. De minister van binnenlandsche zaken, die zich met de gewone plechtigheid naar de ver gadering der Staten-Generaal begeven had, wordt do zaal binnengeleid door eene commissie van acht leden. Hij plaatst zich voor den troon en houdt de volgende aanspraak //Mijne Heeren! Door den Koning ben ik belast met het slui ten van de vergadering der Staten-Generaal. De ongewone omstandigheden, waaronder deze zitting werd geopend en voortgezet, waren oor zaak, dat op wetgevend gebied niet veel is tot stand gebracht kunuen worden. Ondertusschen is deze zitting niet geheel on vruchtbaar voorbijgegaan. De wetten, die de Grondwet jaarlijks vordert tot verzekering der verschillende takken van 's rijks beheer, werden in een gevorderd jaarge tijde vastgesteld. De voortzetting onzer groote publieke werken hebt Gij zoowel door eenige wetten tot ontei gening, als door inwilliging van geldmiddelen ondersteund en bevorderd. Het wetsontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de maatschappij tot exploi-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2