V. 2642. Maandag A°. 186&*§g A Sfe 21 September. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leiden, per 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90iedere regel meer0.15. ONZE GEMEENTE-BEGROOTING. IV. Wij hebben ons gisteren met eene beschou- ing bezig gehouden over de wijze, waarop hier iet onderhoud der publieke werken plaats heeft. Thans willen wij de cijfers, voor dat onderhoud uitgetrokken, nog zoo beknopt mogelijk be- ipreken. De eerste post van het 2de Hoofdstuk,^aan- y en onderhoud van straten, bedraagt 14,550 f ƒ7215 meer dan het vorige jaar. Voegen wij )ij deze som de daggelden der straatwerkers, dan zal voor het onderhoud der straten alhier 1869 worden uitgegeven 23,082. Wat er voor die som zal verricht worden, wordt ons Diet medegedeeld er wordt gezegd boevele keien en hoeveel klinkers zullen aangekocht worden, maar waarvoor die gebruikt zullen worden, blijft in het onzekere. Wij kunnen begrijpen dat het onmogelijk is, van te voren eiken kei en eiken klinker die oor het volgende jaar noodig is te verantwoor den, maar wanneer meer dan het dubbele wordt aangevraagd van dat, wat de Raad bet vorige jaar heeft toegestaan, dan zal het noodig zijn, anneer de Raad die verhooging goedkeure, dat er bekend is, waarvoor die vereischt wordt. Verleden jaar heeft de bestrating van de Hooigracht, waarvoor gelden waren aangevraagd, niet plaats gehad. Wellicht moeten de aange- raagde gelden dit jaar daartoe dienen. Wij ge- ?en dan echter in overweging, of het weFnood- zakelijk is, om daarvoor de duurdere soort van keien (die 64 de 1000 kosten, terwijl men vroeger 52.93 betaalde) te gebruiken. In den Haag gebruikt men die duurdere soort, omdat die vaster en duurzamer is; maar is dat in Leiden, en speciaal voor de Hooigracht, waar het verkeer niet zoo bijzonder levendig is, wel noodzakelijk Voorts is onder dezen post eene som uitgetrok ken voor eene nieuwe nummering der huizen iets wat wij zeer toejuichen. Men zal dan zeker niet weder de huizen met zulke verbazend hooge cijfers nummeren; maar elke straat bij n°. 1 aanvangen. Het onderhoud van wegen en voetpaden gaf verleden jaar tot eene bedenking aanleiding omtrent de verplichting van Leiden tot het onderhoud van enkele wegen. De voorzitter verzekerde toen, dat het advies van den stads advocaat daaromtrent zou gevraagd worden. Bij de memorie van toelichting voor 1869 heb ben wij te vergeefs naar iets naders daarom trent gezocht, en de post is daarentegen ver hoogd met ƒ747. Voor het onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen wordt evenals het vorige jaar aan gevraagd ƒ1466.67, eene som, die ons voor gewone uitgaven buitengewoon hoog voorkomt, wanneer men daarbij rekent de daggelden der stads- werklieden de stadstimmerlieden toch herstel len en vernieuwen alles wat bij paalwerken, hekken enz. op de plantsoenen voorkomtandere werklieden zijn belast met het snoeien en plan ten van boomen, langs de singels en de buiten wegen voorts met het onderhoud der kweekerij en het verzorgen van gewassen, het bezanden der singels, en het bekanten der graszooden enz. (zie antwoord sectie-verslag '.1868). Het vreemdste is nu, dat, wanneer men de onderdeelen van dezen post in de memorie van toelichting ziet gespecificeerd, men meenen zou dat alles reeds onder dezen post voorkomt. De som van ƒ1466.67 is verdeeld als volgt: Schoonhouden der plantsoenen vol gens aanbesteding 200 kub. el zand Onderhoud van insluitingen, hekwer ken, afpalingen enz Hout-, heester- en boomgewas 1466.67. Het zal, dunkt ons, noodig zijn, dat de Raad on- derzoeke hoeveel hier eigenlijk voor uitgegeven wordt. Haarlem geeft voor dezen post, waaron der het onderhoud van den Hout voorkomt, ƒ3100, waaronder ƒ2010 aan arbeidsloonen, en ƒ360 voor eenen epecialen wachter op het 566.67. 360.—. 240.—. 300.—. Hoeveel deze post eigenlijk bedraagt is nu niet te bepalenen dit is een gevolg van de wijze, waarop het eigen beheer gevoerd wordt. Het onderhoud van de 124 bruggen wordt geraamd op ƒ12,725 tegen ƒ8100 in het vorige jaar. De vernieuwing van het dek der brug over de Heerengracht aan den Nieuwen Rijn, de geheele vernieuwing van de poorten, wallen enz. aan de brug over den Nieuwen Rijn voor de Watersteeg, en eenige hersteUingen aan de brug over de Yolmolengracht, zijn de posten, die speciaal gememoreerd worden. Voor ƒ2400 is het herstellen der gemetselde bruggen aan besteed, en voor materieel, door stads werklieden te gebruiken, wordt aangevraagd eene som van ƒ4000; beide sommen zijn gelijk aan die van het vorige jaar. Wellicht zal het den Raad ook dit jaar, gelijk het vorige, gelukken om den post, wat de buitengewone werken aangaat, te ver minderen. Eigenaardig is het, dat men jaarlijks in de mem. van toel. een aantal vernieuwingen van bruggen aantreft, die het dagelijksch be stuur verklaart dat uitstel gedoogen. Zoo treft men ook dit jaar een post aan, die uitstel gedoogt, waarvan voor 1868 hetzelfde werd medegedeeld. Wij begrijpen niet juist wat hier onder wordt verstaan. Is het om een bewijs te geven van spaarzaamheid, dat men dit mede deelt? Ons dunkt, iets moet vernieuwd worden of niet; is het eerste het geval, dan is uitstel schadelijk, en is het laatste het geval, dan is het woord uitstel zeer slecht gekozen, want op die wijze zou men jaarlijks wel de vernieuwing van aUe de 124 bruggen in de mem. van toel. als uitstel gedoogende, kunnen vermelden. De post voor pompen en riolen is op 3837 of 920 lager geraamd dan op de vorige be grooting, waarop buitengewone uitgaven voor ƒ1100 voorkwamen. Het gewone onderhoud van pompen, putten enz. is dit jaar 220 hooger waarom, zegt de m. v. t. niet. Of het plaatsen van 3 a 4 waterfiltreertoestellen a ƒ1000, bij de hangende quaestie omtrent de duinwaterlei ding, nu wel wederom raadzaam is, betwijfe len wij. Voor onderhoud van vaartuigen wordt ƒ500, zijnde ƒ100 minder dan het vorige jaar, aan gevraagd. Wat voor vaartuigen, voor den pu- blieken dienst bestemd, daarvan onderhouden worden, meldt de m. v. t. niet. Twee posten worden aan het eind van dit Hoofdstuk voor memorie uitgetrokken. Wij hopen dat de Raad er nog een derde bijvoegeKosten van duin waterleiding mits men tevens zorge, dat die post niet jaarlijks weder pro memorie worde uitgetrokken. BINNENLAND. LEIDEN, 19 September. De afdeeling Oegstgeest en omstreken der Hollandscbe Maatschappij van Landbouw zal van 23 tot en met 25 September 1868 te Noord- wijk eene tentoonstelling houden van akker- en tuinbouwvoortbrengselen, benevens zuivelberei ding, en op 24 September 1868 te gelijker tijd aldaar van vee en pluimgedierte. Naar men verneemt, zal deze tentoonstelling uitmunten in doelmatige iurichting, en opgeluis terd worden door volksfeesten en andere ver makelijkheden. Z. M. de Koning heeft den heer Mr. J. A. Philipse opnieuw benoemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal gedurende het aanstaande zittingjaar. Te rekenen van den lsten October aanstaande wordt een rijkstelegraafkantoor met beperkten dagdienst geopend te Haarlemmermeer. Een telegram van bier naar New-York of omliggende staten kost, volgens het nieuwe tarief, wanneer het behalve 5 woorden voor het adres, niet meer dan 10 woorden, en 50 letters bevat: 44.20. Elk woord daarboven, niet meer dan 5 letters bevattende, kost ƒ4.20. Naar andere plaatsen in Amerika is de prijs in ver houding tot den afstand.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1