zulke beschuldigingen, als het Dagblad er aan ontleende, en met het volste vertrouwen lieten wij die beoordeeling aan het gezond verstand van den lezer over. De Haarlemsche Courant van heden geeft ech ter, op de aan deze courant eigene wijze, een uit treksel van dit artikel van het Haagsche Dag blad, zonder echter te doen uitkomen dat de grief van het Dagblad een ingezonden artikel betrof. Het is daarom noodig te constateeren 1°. dat het afgekeurde voorstel voorkwam in een ingezonden artikel; 2°. dat dit ingezonden artikel in den vorm van eene vraag gesteld, de wijze waarop, en de personen door wie die maatregel (het bekend maken van de namen der kiezers, die niet ge stemd hebben) zou uitgevoerd worden, geheel in het onzekere liet 3J. dat vragen in een ingezonden artikel ge daan, niet gedaan zijn door de redactie en 4°. dat zulke vragen nog veel minder ter verantwoordiug kunnen komen van Leidsche professoreu, aaugezien deze geen deel uitmaken van de redactie van ons blad. De minister van marine heeft ter kennis ge bracht van de militaire officieren der zeemacht, die zich op non-activiteit bevinden, dat zij door het centraal comité van den Nederlandschen Weer- baarheidsbond zijn uitgenoodigd tot deelneming aau den algemeenen scherpschutters-wedstrijd, die van den 2lsten tot en met den 26sten dezer te 's-Gravenhage zal gehouden worden. Men schrijft uit 's-Hage: In de aanstaande maand October zal het examen voor de betrek king van surnumerair bij de registratie worden gehouden. Er zijn 17 adspiranten en daarvan kunnen er 8 tot surnumerair benoemd worden. In de volgende week, en wel "Woensdag den 23sten dezer, zal te Rotterdam de algemeene vergadering plaats hebben van de //Nederland- sche Gustaaf Adolf-Yereeniging." Des avonds te G uren zal eene openbare samenkomst ge houden worden in de kerk der Evang. Luth. gemeente aldaar, waarbij als sprekers zullen op treden de heeren Drost, van Delft, Ternooy Apel, van Amsterdam, en Yan Griethuysen, van Rotterdam, terwijl bij afwisseling een goed be zet Mannenkoor uit de zangvereeniging //Am- phion" eenige stukken zal voordragen. Aan onze hoogeschool in het bijzonder en de stad in het algemeen, zoo schrijft men uit Utrecht, staat weer een eigenaardige feestelijk heid te wachten. De hoogleeraar P. Harting zal namelijk Maandag 21 Sept. de gedachtenis vieren van zijn 25jarig professoraat, en is, naar wij vernemen, voornemens bij die gelegenheid in het groot auditorium te halfeen eene redevoering uit te spreken, die tevens zal strek ken tot opening zijner lessen. Het zal den als geleerde met roem bekenden, als leeraar bemin den, als mensch geachten man bij die gelegen heid zeker blijken, hoezeer zijne vele vrienden en leerlingen deel nemen in het hem te beurt gevallen voorrecht. Men schrijft uit Meppel aan het Utr. Dag blad De herderlijke brief der Nederl. bis schoppen betreflende het lager onderwijs, be gint hier en daar effect te doente Yeendam spreekt men reeds van een bijzondere school voor R. Catholieke en ook te Coevorden heeft de R. Catholieke geestelijkheid die zaak ter sprake gebracht. Men zegt, dat er tot de oprich ting van zoodanige school f 300 is bijeenge bracht en dat het overige uit andere fondsen zal worden gevonden. Er zijn personen, die vreezen dat de goede verstandhouding, welke tusschen Protestanten en R. Catholieken te Coevorden bestond, door de scheiding der kinderen niet zal blijven be staan en dit zou gewis aan sommige R. Catho lieke ingezetenen leed doen/' Het Handelsblad verneemt dat, niettegen staande de verplaatsing van 's Rijks Kweek school voor militaire geneeskundigen van Utrecht naar Amsterdam, de examina van de vroeger aangestelde officieren van gezondheid van de 2de en 3de klasse der laud macht, ten einde op hunne beurt tot hoogere rangen te worden be vorderd, op den ouden voet voor de militaire geneeskundige commissie aan 's Rijks Hospitaal te Utrecht zullen plaats hebben. Gisteren (W oens dag) zou reeds zoodanig examen voor twee offi cieren van gezondheid 3de klasse aanvangen. Tevens verneemt men, dat de thans nog overige zes oudste kweekelingen, die nog onder de ter men der oude wet vallen, door diezelfde com missie aan het Hospitaal te Utrecht zullen wor den geëxamineerd zoodra de tijd daar is, om tot officier van gezondheid 3de klasse te wor den bevorderd. Iu de Staats-Courant is thans een volledig tarief bekend gemaakt voor het verkeer langs den atlantischen telegraafkabel met de ver schillende Staten van Noord-Amerika en met het eiland Cuba. Yan het voorgevallene te Oud-Beier land op den llden dezer wordt nader het vol gende medegedeeld: Yrijdag-avond, 11 dezer, omstreeks te tien uren, werd door een glasruit en door een sluitblind geschoten van het huis, bewoond door den heer Van der Hoop, kantonrechter aldaar. Die heer liet onmiddellijk de politie roepen, die dadelijk bij de hand was. De burgemeester als hoofd van de politie onderzocht wat er was voorgevallen. Er was geschoten en een kogel was door het vertrek gegaan, stuitende op een kastdeur. De kamer was, tijdens het schot viel, verlaten, aan gezien de heer Yan der Hoop, die ongesteld was, reeds vroegtijdig te bed lag en zijne echtgenoot hem een oogenblik voordat het schot viel, was gevolgd. De burgemeester beval om onderzoek naar den kogel te doen en ging naar buiten, ten einde den dader op te sporen en getuigen te vinden. Terugkeerende werd ter plaatse van het gepleegde feit de heer plaatsvervangende kantonrechter, oom van den heer Yan der Hoop, gevonden, die zich heeft onthouden van elke daad van gezag. Later werd aan den veldwach ter door den burgemeester het doen van een nader onderzoek opgedragen. Na het rapport te hebben ontvangen, is door den burgemeester een nog geladen revolver in beslag genomen, voorzien van 5 kogels, terwijl de zesde werd gemist. Dat wapentuig werd verzegeld om te worden overgebracht naar den rechter. Des nachts maakte de burgemeester proces-verbaal op, dat de heer pl. kantonrechter voornoemd de goed heid had mede te nemen, die naar Dordrecht ging, ten einde de rechtbank tot een onderzoek in loco uit te noodigen. Door de zorg van den gemeente-veldwachter werd met mede-weten van den burgemeester een schrijven bezorgd, ten einde den rijksveldwachter, gestationneerd teNuraans- dorp, uit te noodigen naar Oud-Beierland te komen. In den namiddag van 12 dezer kwam de heer officier van justitie met den heer rechter-com- missaris aan. Eene opneming, een verhoor en verder onderzoek volgden. De officier van justitie gaf zijne goedkeuring te kennen over de leiding der zaak en de niet gearresteerde, maar voor- loopig in bewaring gehouden persoon werd in vrijheid gesteld. Ziedaar de waarheid. In hoever opgevatte vermoedens tot overtuiging eD het verkrijgen van bewijs zullen leiden, moet aau de prudentie van den rechter worden gelaten. Zooveel is zeker, dat dit schandelijk en ernstig feit met ernst is behandeld. Aan het admissie-examen, dat Dinsdag 11. aan de hoogeschool te Groningen plaatshad, werd door drie jongelingen deelgenomen. Daar van werd éen tot de academische lessen toege laten. De nieuwbenoemde hoogleeraar in de wis eü natuurkundige faculteit aldaar, de heer Dr. R. A. Mees, zal op den 7den October zijne betrekking aanvaarden, met het houden eener inwijdingsrede in de groote gehoorzaal der academie. Yoor het provinciaal gerechtshof van Fries land is den 14deu September behandeld de zaak van drie der onlangs uit het tuchthuis te Leeu warden ontvluchte gevangonen, wegens den 's nachts na hunne ontvluchting bij den landbou wer Bottema onder Roodkerk gepleegden diefstal. De eisch was voor ieder eene tuchthuisstraf van 5—20jaren. Zij werden ambtshalve verdedigd door den heer Mr. Fockema, van Dokkum. Na eenigen tijd in de raadkamer te zijn vergaderd geweest, heeft het hof uitspraak gedaan en ieder hunner veroordeeld tot eene tuchthuisstraf van G jaren, te ondergaan na het einde van hun tegenwoor- digen straftijd, die voor twee nog ongeveer 15, voor den derde nog omstreeks 26 jaren bedraagt. Een talrijk publiek woonde de zitting bij. Uit den Tielerwaard wordt van den léden dezer geschreven Twee voorvallen die plaats gehad hebben in de naburige dorpen Beest en Enspijk, houden de Tielsche rechtbank en de nieuwsgierigheid der omstreken bezig. Te Enspijk had in 't laatst der vorige maand een brand plaats, die zeven huizen in de asch legde. Algemeen was 't ver moeden dat die kwaadwillig aangestookt was maar de verdenking viel bij de meesten op de buren der lieden in wier huis de brand ont staan was; veel minder op hen zeiven. Spoedige en ijverige nasporingen van den officier van justitie, bijgestaan door den kantonrechter van Geldermalsen, hebben de daderes opgespeurd, die daags, nadat zij geapprehendeerd was, vol ledige bekentenis heeft afgelegd, 't Was de vrouw in wier huis de brand ontstaan was, en welke de meesten niet daartoe in staat achtten. Te Beest wordt scherp onderzoek gedaan naar den staat der graven. Bekrompenheid der begraafplaats had, zoo men zegt, den voorma- ligen burgemeester genoopt, den doodgraver tevens nachtwacht, vrijheid te geven, om als er anders geen plaats te maken was, de planken van onderliggende of naastbij staande kisten op te ruimen. Is dat zoo, dan is zulk een ver lof altijd hoogst onbepaald en daarom onvoor zichtig. Het schijnt dan ook dat de doodgraver dat verlof in ruimen zin heeft opgevat, zoodat men zegt dat hij een ruimen voorraad van dood kistenplanken had. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal op Zaterdag, den 19den September a. s., niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd den kol. N. Mac Leod, kornm. van het reg. gren. en jagers tot Hd. adj. in buitengew. dienst, tot broeder der orde van den Ned. Leeuw den opperschipper T. Suk, behoorende tot het vaste korps dek- en onder-offic. der Nederl. zeemacht; den kapit. L. C. De Fremery, van het 5de reg. inf., op zijn verzoek, op non-activiteit gesteld, en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal wor den beschikten bij het wapen der inf. be noemd bij het 5de reg., tot kapit. 3de kl. (naar oud. van rang), den lsten luit.-adj. J. D. Saueressig, van het 8ste reg. Z. M. heeft benoemd tot predikanten bij de protest, gem. in Ned. Indie: G. C. Klerk De Reus, pred. te Heilo, J. F. Thieme, pred. te Wijngaarden, en P. Heering, pred. te Steen- wijkerwold pens. verleend aan T. Kantelberg, gew. hoofdonderw. te Olland, gem. St.-Oeden- rode, f2.15; J. Brouwer, id. te Cocksdorp op Texel, ƒ305 G. J. Lit, id. te Yeeneudaal, ƒ678; E. Molema, id. te Finsterwolde, f 400; Jannes Albert Jans, zich noemende en schrijvende Jannes Alberts Verwer, id. te Ylagtwedde, 300aan

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2