B UITENLAN D. Mr. P. C. LEZWIJN. andere nabijgelegen panden van burgers, het welk gelukte. In den brandenden stal werden ten spoedigste zooveel mogelijk paarden losge maakt; tocb zijn ruim 120 paarden gestikt of verbrand. Slechts eenige der officiers-paarden waren tegen brandschade verzekerd, de rijks paarden, de harnachementen, de stal enz. ech ter niet, zoodat de schade, die het rijk door deze ramp lijdt, bij approximate 60,000 a 70,000 guldens zal bedragen. De burgemeester, Mr. A. G. Weijers, die ook een gedeelte van den nacht met het vereischte gedeelte der brand weer aldaar doorbracht, was met andere autori teiten, brandweer, schutterij, garnizoen, politie, enz. spoedig op de plaats des onheils tegen woordig. Nadat te 7 uren s avonds het] voederen der paarden, onder behoorlijk toezicht van officie ren, was geschied, stond een half uur later de stal in vlammen. Nog kort te voren was de ronde door de stallen gedaan, zoodat het ont slaan van den brand stellig niet aan gemis van doelmatig toezicht van betrokkenen kan wor den geweten. De brand moet, naar men zeker meent te zijn, ontstaan zijn op den hooizolder, zich met snelheid langs het geheele dak uit spreidende, terwijl tevens door de holle plan ken de vlammen naar beneden oversloegen, al waar de paarden stonden. De oorzaak van den brand ligt alsnog in het duister. Heden is eene commissie van officieren ver gaderd, ten einde in verhoor te nemen alle militairen, die Maandag met den dienst in, aan en nabij de stallen waren belast. Gisteren is de kolonel "VVoortman Spandaw, kommandant der rijdende artillerie, te 's-Hage in conferentie met den minister van oorlog ge weest, en werd na terugkomst alhier door ZH Eg. eene premie uitgeloofd van duizend guldens aan dengene, die hem de oorzaak van den brand kan opgeven. Dit is hedenmorgen te 6 uren op het appèl voorgelezen. Met de haringvisscherij gaat het beter, zoo schrijft men uit VI a ar din gen, maar wij krijgen een geduchten mededinger in Maassluis, dat met hare nieuwe soort van haringbuizen ons de loef afsteekt. Hadden onze reeders wat meer doorzicht gehad, dan zouden wij in het bezit zijn van die nieuwe buizen. De herleving van Maassluis zal de ondergang zijn voor onze stad. Uit Hoogkeppel wordt van 9 Sept. gemeld: Hedenochtend ontstond er brand in de nieuwgebouwde woning van den bewaarder der jeugdige veroordeelden op den Kruisberg, Bruyl. Het geheele personeel, alsmede een veertigtal gevangenen, bevond zich onmiddellijk op de plaats des onheils, en heeft zeer ijverig tot blus- sching geholpen. Ondanks die hulp is de woning geheel uitgebrand. Niets was verzekerd; de oorzaak van den brand is onbekend. Z. M. heeft aan B. C. G. Van Eelde, be noemd tot ontvanger der dir. bel. en acc. te Sloten, met den laatsten dezer maand eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van ad- junct-comm. bij het departement van finan ciën. Z. M. heeft benoemd tot hoogleeraar in de rechtsgeleerde faculteit aan de hoogeschool te Utrecht den heer Mr. H. P. G. Quack, thans secretaris bij de exploitatie-maatschappij der Staatsspoorwegen. Z. M. heeft bij het wapen der artillerie be noemd bij het reg. rijd. ai till, tot lsten luit. (naar ouderdom van rang) den 2den luit. C. G. S. baron Van Heemstra, van het korps. Z. M. heeft den kapit. A. J. Thijssens, van het 2de reg. inf., op non-activiteit gesteld en zulks in afwachting dat omtrent hem nader zal worden beschikt, en bij het wapen der inf. be noemd bij het 5de reg. tot kapit. van de 3do kl. (naar ouderdom van rang) den lsten luit. 3. C. Palier, van het reg. gren. en jagers. Z. M. heeft op verzoek eervol ontslag ver leend aan J. G. Keulemans als tijdelijk adsis- tent bij 's rijks museum van natuurlijke historie te Leiden; aan H. Valkenburg als leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Helmond. Door den minister van oorlog zijn de benoodigde tenten, wapenen amunitie enz. ter beschikking gesteld van de commissie tot rege ling van den scherpschutters-wedstrijd, die in deze maand te 's-Gravenhage zal plaats hebben. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Vrijdag des namiddags te 5 uren 70°, Wind: N. O., des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 55°. Zaterdag 's morgens te 5 uren 53°, te 8 uren 58°, 's namiddags te 12 uren 68°, te 4 uren 62°. Duit schl and. Ten gevolge van conferentiën met Nubar Pacha heeft het gouvernement van den Noord-Duitschen Bond zijne adhaesie ge hecht aan het benoemen eener internationale commissie tot het invoeren eener rechterlijke hervorming in Egypte. Rusland. Te Petersburg is het publiek door eene officieele mededeeling bekend geworden met 's keizers voornemen om op zijn terugkeer uit Duitschland de stad Warschau met een bezoek te vereeren. Dit voornemen vindt onder de na tionaal gezinde partij in Rusland en ook bij zeer liberale lieden afkeuring, gelijk uit de taal van verscheiden dagbladen blijkt; zij meenen dat de Polen en inzonderheid de bevolking van War schau, sedert den jongsten opstand nog niet genoeg blijken van veranderde gezindheid jegens Rusland hebben gegeven, om aanspraak op de eer van een bezoek des souvereins te hebben, en dat de keizer met dat blijk van toenadering tot de gewezen opstandelingen nog zou dienen te wachten. De keizer heeft zich evenwel niet laten afbrengen van het besluit om dien stap tot verzoening te doen. Ameeika. De //Times" behelst een telegraphisch bericht van den lOden dezer uit Philadelphia, waarin melding wordt gemaakt van een spoor wegongeluk, 't welk in den staat Alabama had plaats gehad, ten gevolge van het instorten van eene spoorwegbrug. Hetzelfde bericht vermeldt, dat eene liberale conventie in den staat Mas sachusetts gehouden was. waarin men zich ver klaard had ten gunste van het betalen der staats schuld in goud. INGEZONDEN. Tot voorlichting van de kiezers verzoek ik U om het volgende in Uw Blad op te nemen: De keuze van de kiezersvereenigingen Vader land en Oranje, en Nederland en Oranje werd in Uw blad van gisteren eene gelukkige keuze genoemd gelukkig kan zij voorzeker ge noemd worden, wanneer men let op de vele voortreffelijke eigenschappen, die haar candi- daat als mensch en als industrieel bezit is de keuze echter gelukkig, eene verkie zing van dezen candidaat zou bezwaarlijk dien naam kunnen dragen. Is het niet bekend, dat de heer Le Poole voor eenige jaren tot lid der plaatselijke schoolcommissie alhier gekozen, die betrekking niet heeft aangenomen, omdat zijne inzichten in zaken van het onderwijs hem dit niet toelieten De plaatselijke schoolcommissie is belast met het toezicht op het openbaar on derwijs en op de uitvoering der schoolwet; hij dus, die daarvan deel uitmaakt, moet, om zijne roeping goed te vervullen, voorstander dier wet zijn. Als eerlijk man meende nu de heer Le Poole, dat hij geen deel kon uitmaken van die commissiezijne bezwaren tegen de gemengde school waren van dien aard, dat hij niet kon op zich nemen een toezicht op die school, gelijk de wet dit verlangt. En nu is de heer Le Poole voorgesteld als lid van den Gemeenteraad! Jaarlijks zal hij nu te beslissen hebben hoe veel of hoe weinig aan de openbare scholen zal ten koste gelegd worden, eu bij de behandeling der ingediende begrootiDü voor het volgende jaar zal de vraag of er een: nieuwe school voor meisjes zal gebouwd wordeu ook voor een deel van zijne stem afhankehji zijn, zoo hij gekozen wordt. Wat men van he* te verwachten heeft is na zijn bedanken voot de plaatselijke schoolcommissie geen geheim meer Met zijne beginselen kan hij niet andera dai het openbaar onderwijs zooveel mogelijk in- krimpen, zoo weinig mogelijk daarvoor jaarlijks uitgeven. En het is nu de vraag of hij bij eeue even- tueele benoemiDg voor lid van den Gemeenteras! die betrekking zal aanvaarden. Zal hij zich thao: willen belasten met de uitvoering eener wet, diebï, schadelijk vindt: of zal hij, evenals bij d- keus van de plaatselijke schoolcommissie, ooi hier erkennen, dat zijne inzichten omtrent di schoolwet hem verbieden die betrekking aan ti nemen Tegenover dezen candidaat is gesteld de het Lezwijn, een man, algemeen geacht om zijn. bekwaamheid, en die met ijver reeds jaren lan in verschillende commission hier ter stede werkzaam geweest. Van hem kunnen wij ver wachten, dat hij zich tegen alle pogingen os het onderwijs hier ter stede afbreuk te doet met kracht zal verzetten. Laten dan allen, di het volksonderwijs hoog stellen en de overtu. ging deelen, dat de aanvallen op de gemengd school tot uiets anders kunnen leiden dan to inkrimping van het onderwijs, aanstaanden Did. dag trouw opkomen en hunne stemmen uitbren gen op HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. Kof He. Zeer stil op de veiling der N.-H.-! op 23 dezer. De speknummers blijven tot veilings prijzen te koop. Suiker. Ruwe. Stil met beperkten kooplust Afgedaau werden circa 2500 kisten zeilend is de verhouding van 1 a ƒ1.25 beneden Juli-waarde. Geraffineerd. In onveranderde kalme stemmioi Eenige partijtjes spoedige levering vonden koe pers tot de laatst bestede prijzenop verre: termijn is moeilijk daartoe te plaatsen. Tliec. Zonder handel. Rijst. Zeer slap. Tot 7 werden circa 6800 balen Rangoon gedaan. In gepelde was de oe gang gering. Men noteert Rangoon van 8.7! tot 9. Voorloop 10.25. Specerijen. Zonder handel. Vruchten. Deze week arriveerden de eerst nieuwe Comadre-vijgen, die tot 13 grif kooper; vonden. Meekrap. Met vrij goeden handel tot vorige prijzen. Indigo. 20 kisten Java vonden tot vaste prijzen koopers. Potassclien. Flauwzeilend Peterburg* werd tot ƒ11.75 gedaan. Tin. Verkocht werden 125 blokken Banca tot ƒ54.25, 600 54, 500 u u u f/53.75, 200 u u 53.50, 500 n u h u 53.25, 1100 u u u 53, 500 u u u u 53.75 j op levering 500 n u n 53.25 uit de 2500 ii ii u 52.751 veiling, 400 n Billiton u 52.50, 600 zeilend n n u 53, 2500 u u 53.25. lluiden. Afgedaan: 573 O.-I. Runder per Cornelia Hendrika, 750 idem, 345 n Buffel idem,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2