N°. 2636. Maandag A°. 1868. 14 September. BINNENLAND. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT. Voor Leidenper 3 maandenf 3.00. Franco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. I Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12J. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 12 September. De nieuwe cursus der hoogere burgerschool [alhier, is op 8 September geopend met 100 leer lingen, aldus in de verschillende klassen ver- Ideeld lste kl. 13 leerlingen I 2de 2de 3de 3de 4de 4de 5de 5de 31 3 28 5 8 4 4 4 (alle vakken) (enkele vakken) (alle vakken) (enkele vakken) (alle vakken) (enkele vakken) (alle vakken) (enkele vakken) Gedurende deze week zijn dagelijks in het kerkhuis alhier opgenomen van 11G tot 132 lolwassen personen en van 62 tot 71 kin leren. Aan de zwem- en badinrichting Rkijn- Igt" zijn gedurende deze week 855 baden lebruikt. Wij vernemen dat de algemeene vergade- ingder Nederlandsche Gustaaf-Adolfvereeniging Bit jaar te Rotterdam zal gehouden worden 2(tlp Woensdag den 23sten September e. k. in de ^0i»al //Verscheidenheid en Overeenstemming." Des Otftonds zal een openbare bijeenkomst gehouden 33iBorden in de Luthersche kerk, waarin verschei- !ne sprekers het woord zullen voeren. IZ. M. de Koning heeft op verzoek eervol Jntslag verleend, wegens ziekte aan Mr. M. W. Icheltema als hoogleeraar aan de rijksinstelling pa onderwijs in de Indische taal-, land- en vol- jeokunde alhier en tot hoogleeraar aan die in- lelling benoemd Mr. P. A. Van der Lith, thans bbtenaar, bestemd voor den dienst in Nederl. |dië. Prov. Noord-Brab. en's-Hertogenb. Cour, Beidt het volgende: Sedert eenigen tijd komen te Helvoirt, Haa- Bü en omstreken vele gevallen voor van dys- |nterie. Velen zijn reeds aan die ziekte over- pen. De heer Strijbosch, student in de medi- Ijnen aan de hoogeschool te Leiden, heeft zich een daartoe aan hem gericht verzoek der- torts begeven, om den beer Landman, genees- dige aldaar, in zijne drukke bezigheden te gisteren. aal rd#g IVoor eenige dagen heeft men te Meppel uit ft diep opgehaald het lijk eener behoeftige leduwe, die eene kleine negotie dreef, en welk f-geval aan zelfmoord wordt toegeschreven uit vrees voor de toekomst. |Beu correspondent van de Utr. Courant maakt aanleiding van dit voorval de opmerking ft die vrouw eenigermate het offer geworden J eener ongelukkige bepaling in de vigeerende tmenwet, namelijk het beruchte artikel 44, dat de gemeentebesturen het recht toekent om Bften elders bedeeld wordende op te eischen, lodra 'thun goeddunkt. Dit was ook bier 't geval. Met eene geringe wekelijksche onder steuning van 1 gulden voor huur enz., had zij op haren ouden dag misschien nog wel een poos voortgesukkeld; doch 't bestuur der plaats waar zij te huis behoorde (eeno gemeente op 't platte land in Overijsel) vond goed haar deze toelage te weigeren en gebood hare overkomst, volgens 't artikel bovengenoemd, vooruit kunnende be rekenen, dat zij zulks toch niet doen zou en zich liever van povere inkomsten zou blijven behelpen dan op haren ouden dag de stad ver laten, waar zij reeds zoo vele jaren had ge woond en misschien hier of daar nog wel eene hand vond, die bij wijlen haar droevig levens lot verzachtte. De correspondent rekent het zich ten plicht op dit voorval te wijzen ook tot een wenk voor de algemeene armbesturen, om het recht der wet niet voor alle gevallen op dezelfde wijze toe te passen. Den 31sten Aug. jl. had te Dordrecht de 17de algemeene vergadering plaats der Ver- eeniging tot bevordering vav. Fabriek- en Hand- werksnij verheid in Nederland. Bij afwezigheid van den voorzitter werd de ver gadering gepresideerd door Mr. D. J. baron Mackayin eene sierlijke rede besprak hij de voornaamste gebeurtenissen van het afgeloopen jaar; hij trachtte bij de redenen op te sporen van den geringen vooruitgang van onzen han del, onze nijverheid en vooral van den land bouw, en meende die te vinden in het gemis aan technisch onderwijs. Hij eindigde met een woord van warme hulde aan de nagedachtenis van twee groote mannen, die wij dit jaar ver loren, de heeren Betz en O. Van Rees. Vervolgens werden tot nieuwe hoofdbestuur ders benoemd de HH. F. W. Van der Putten te 's-Hage, J. Van de Wall Bake te Utrecht, J. Wijdoogen Jzn. te Amsterdam en W. J.Van Zeggelen te 's-Hage. Op voorstel der afd. Zwolle werd besloten om, zoodra er gelden beschikbaar waren, de volgende prijsvraag uit te schrijven: //Door welk onderwijs en langs welken weg kan de aanstaande vrouwelijke bevolking wor den in staat gesteld om (buiten den stand van dienstboden) voor het huwelijk in eigen onder houd te voorzien, en in gehuwden staat, zegen en welvaart in den huiselijken kring te helpen ontwikkelen." Nadat nog eenige punten van ondergeschikt belang waren besproken en ook de rekening en verantwoording was goedgekeurd, werd een ge amendeerd voorstel van het hoofdbestuur aange nomen 1°. dat de afdeelingen op elke algemeene vergadering verslag zullen uitbrengen omtrent de vruchten van het middelbaar onderwijs in hare gemeenten, meer bijzonder met het oog op de nijverheid, en 2°. dat de afdeelingen het gebruik maken van de burger-dag- en avond scholen door de jongelieden voor wie zij be stemd zijn zooveel mogelijk zullen bevorderen. Nog werd er besloten om aan de regeering te verzoeken dat zij de commissie, in der tijd benoemd om een onderzoek in te stellen naar den arbeid van vrouwen en kinderen in de fa brieken, zou aansporen om spoedig haar verslag uit te brengen. Eindelijk werd aangenomen een voorstel van het hoofdbestuur, om in den loop van het vol gende jaar te Utrecht te doen houden eene in ternationale tentoonstelling van zoogenaamde Economie domestique voor den handwerksman. Ten slotte werden door het hoofdbestuur nog eenige punten ter overweging aan de afdeelingen medegedeeld; zoo werd o. a. dezen opgedragen om te onderzoeken door welke middelen zij die zich hier te lande aan nijverheid en handel wij den, in de gelegenheid kunnen gesteld worden, om op de hoogte te komen van hetgeen in den vreemde voorvalt. In 1867 werd in de kiesvereeniging //Bur- gerpligt" te Amsterdam, over de wensche- lijkheid gesproken van eene wijziging der kieswet, waardoor in de grootere steden aan een veel grooter deel der burgerij de deelneming aan het verkiezingswerk zou worden verzekerd. De con clusie dier vergadering was, dat de census voor Amsterdam van een minimum van f112 ter verkrijging der kiesbevoegdheid voor de Tweede Kamer en de Provinciale Staten tot de helft behoorde te worden verminderd en op f 56 moest worden gebracht. Thans verneemt men, dat eerst daags zal worden geraadpleegd over het op richten eener vereeniging, ten doel hebbende om langs wettelijken weg eene zoodanige wij ziging der bestaande kieswet te verkrijgen, als in overeenstemming is met de belangen van het Nederlandsche volk. Het plan daartoe gaat. naar men zegt, uit van eenige burgers, die daarbij geen bepaald politieke of kerkelijke kleur op den voorgrond stellen en eene vereeniging wenschen, waarin niemand als lid wordt uitgesloten uit hoofde van zijne richting op staatkundig of godsdienstig gebied. Concept-statuten, door eene voorloopigo commissie vastgesteld, zijn in circu latie. Indien de vereeniging tot stand komt, wordt tevens de bevordering der oprichting van dergelijke vereenigingen in andere plaatsen beoogd. Zoodra de zaak definitief is besloten, zal daarvan nadere raededeeling worden gedaan. Volgens gerucht zou heden (Zaterdag) reeds tot de constitutie der vereeniging worden overge gaan, en zijn onderscheidene personen tot bij woning der alsdan te houden vergadering uit- genoodigd. Omtrent den brand te Amersfoort meldt de Ainersf. Courant onder dagteekening van den lOden dezerMaadag-avond jl., tus- schen kwartier over zevenen en halfacht ont stond bij volkomen windstilte alhier brand in den langen stal der rijdende artillerie, waarin zich p. m. 170 rijks- en officiers-paarden bevon den, en alwaar dag en nacht militaire wachten zijn. De stal stond weldra in de geheele lengte p. m. 200 el, zoo in vlammen, dat, eerder dan te trachten tot blusschen over te gaan, de aard der ramp en der plaatselijke gesteldheid voor schreef: het beschermen van den op 9 ellen afstand gelegen vierkanten militairen stal en

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1