Algemeene Vergadering rergadering van aandeelhouders van 7 Septem ber aangenaam verrast werd met de mededee- !ing, dat verschillende belangstellenden zich ver- eeaigd hadden tot de vorming van een garantie- kapitaal van f 19,000 en men daardoor iu staat sas gesteld om de exploitatie nog gedurende jcht maanden voort te zetten. Yoorloopig dus is de maatschappij voor onder gang behoed. Hoe vreemd het ook klinke, ik moet zeggen, dat er veel kans bestaat voor een nog langer voortbestaan. Ziehier waarom. De kosten van exploitatie, hoe aanzienlijk ook (zij bedragen jaarlijks tusschen de f90,000 en ƒ100,000), wordeu reeds nu ruimschoots door de inkomsten gedekt; deze verhouding wordt door bezuiniging en vermeerdering van bezoek telken jare gunstiger. Ging de maatschappij niet gebukt onder de verplichting om jaarlijks ■f f 50,000 aan rente en aflossing te betalen, ran gelden die indertijd opgenomen zijn om de veel te groote oprichtingskosten te bestrijden en om in het deficit te voorzien dat de malad- miuistratie van den oprichter had achtergela ten, ging de maatschappij niet onder dien 'last gebukt, dan kon de zaak zooals men zegt zich best bedruipen, ja in verloop van tijd wel eeuige winst afwerpen. Wat is nu het geval ;De hypothecaire schuldeischers zouden bij even- tueele faillietverklaring en liquidatie der maat schappij in 't bezit gesteld worden van een pand, Uat bij verkoop hoogstens 250,000 off 300,000 iou opbrengen en zouden dus dadelijk een ver bies ondergaan van ten minste vijf ton. Hun belang brengt dus eerder mede het tijdstip af te wachten, waarop eene verbeterde exploitatie «losten begint af te werpen, hetgeen bij gun stige omstandigheden reeds binnen een jaar of twee zou kunnen geschieden. De overige cre diteuren, die door geen hypotheek hoegenaamd gedekt zijn, doen ook beter geduld te oefe nen mee de kans om later althans een deel hunner vordering te erlangenterwijl, indien de maatschappij thans liquideert, de hypothe caire schuldeischers hun volstrekt niets over aten. Ge ziet dus, dat het niet onmogelijk is eeuige goede verwachting van de toekomst van 't Paleis te koesteren. Bij deze voor zichtige uitdrukking moet ik het evenwel laten. Misschien verwondert het U, dat ik van de aandeelhouders niet spreek. Juist de bijna ho- peiooze toestand der maatschappij maakt dat men hen geheel met stilzwijgen voorbij kan gaan; wat er ook gebeure, of de maatschappij blijft bestaan of niet, de aandeelhouders zullen er geen bate en geen last van hebben. De ex ploitatie zal in allen geval ten bate der hypo thecaire schuldeischers plaats hebbenen het tijdstip waarop de winsten der exploitatie f50,000 zullen overtreffen, kan men niet zon der vermetelheid voor de kalendae graecae vast stellen. Ziedaar, Mijnheer de Eedacteur, het resultaat mijner studiën over den toestand en de voor uitzichten van het Paleis. Laat ons de Goden al- jthans danken, dat het gebouw nog staat, en hat ons aan 't nieuwe Amsterdam, dat daar omheen verrijst, toewenschen, dat het op be tere grondslagen gevestigd zij dan de schepping >aa Dr. Sarphatit.t. Q. N. INGEZONDEN. VERSLAG YAN HET 2de PAEK-CONCEET. Concurrentie, wanneer zij eerlijk is, brengt altijd iets goeds tot stand en dat blijkt ook her bij de concerten van den heer W. StumpfF. Vfij willen niet spreken over den ijver van ha eenen en de onhandelbaarheid van den -aderen der ondernemers van de concerten; *i] laten dat geheel op zijne plaats, maar wij billen wel met vreugde gewagen van den heer- 'ljken avond, dien de heer StumpfF en zijn orkest °Q3 voor de 2de maal bezorgd hebben. Het weder beloofde een paar dagen te voren zeer gunstig te zullen zijn, doch tegen den middag voor den concert-avond werd de lucht betrokken en kwam er meer windwij vreesden dus reeds dat het concert zou mislukken, doch, hoe groot was onze verwondering, toen wij even voor 7 uren den tuin van den heer Lin deman binnen tradeu en dien aan alle kanten tot achterin zelfs bezet vonden. De groote verwachting dus, die men van de muziek had, had de vrees weggenomen voor een stortbui; en niemand heeft er waarschijn lijk aan gedacht dat men bij ongunstig weder niet onder dak zou kunnen komenmen had alleen gedacht aan de muziek, die eenen vorigen keer zoo veel sympathie had verwekt. Er waren dan ook ruim de helft menschen meer dan de vorige maal en alles zat digt op elkander; men was zelfs gelukkig wanneer men een stoel raag- tig kon worden. Wij vonden dus hierin het be wijs, dat, als er werkelijk wat goeds te genie ten is, men in Leyden ook niet 't huis blijft. En koud was het ook niet, de wind was niet meer zoo hevig; waarschijnlijk uit respect voor de heerlijke muziek, ging hij tot een zacht ruischen over. Eeeds dadelijk bij de uitvoering van het lste n°. van het prog.Marsch uit de opera Tannhauser van E. Wagner, was het publiek dood stil; aan n°. 2: Fest-Ouverture van Leutner, viel een daverend applaus ten deel; de uit voering was dan ook uitmuntend n°. 3: Sou venir van G. H. Heinse, verrukte nog meer, door de sierlijke solo-partij van de S. Clarinet. 't Schijnt dat de orkest-dirigent den tact bezit, om, bij de zamenstelling van zijn programma, het publiek al hooger en hooger te stemmen, want bij de uitvoering van elk nieuw n°. was ieder nog meer verrukt dan bij het vorige; zoo viel dan ook weer eene grootere toejuiching aan n°. 4: La trompette de Delhi, Eêverie en polka de concert van Leloup, ten deel, en nog meer voldeed n». 5, de prachtige Potpourri de FOpéra Faust van Gounod. Niet kwaad was het, dat het auditorium nu eens pauseren kon, want ieder had werkelijk behoefte zijn ge voel eens in woorden lucht te gevenmen sprak dan ook slechts over dat wat men ge hoord had, en wanneer men zich tusschen de menigte bewoog, dan hoorde men overal de blijken van geestdrift en sympathie. De Ouverture La Caza Ladra van Eossini (n°. 6) bragt weer ieder in eene spanning, die nog klom bij de uitvoering van n°. 7: Melange de l'Opera Le Trouvère van Verdi, waarin zeer schoone solo-partijtjes voorkwamen; n°. 8: Hommage a Koenig, Valse Sentimentale, van Le Loup, gaf niet minder kunstgenot en ook dit n°. werd levendig en bij herhaling toegejuicht. En nu volgde n°. 9: de Fremersberg, legende uit Ba den-Baden, op muziek gebragt door M. Koe- nemann: met gespannen verwachting ontving men dit prachtige n°. en ofschoon dien reeds zoo veel schoons gehoord had, was het oor nog niet moede om te luisterende inhoud van dit stuk bestond uit: 1°. Jagt-scène, waarin men het ter jagt gaan van den Markgraaf vernam2°. Landelijke scène, waarin de boeren, feestvie rende bij zang en dans, uit elkander gedreven worden door een naderenden storm; 3°. de Storm, waarin men het onweer, den storm en den regen duidelijk hoortde storm wordt al heviger en de bliksemstralen links en regts; de Mark graaf en zijn jagtstoet raken in angst, het klui zenaars klokje in do verte wijst den verdwaalden den weg, en zoo vinden zij den Fremersberg, waar zij opgenomen wordenen 4°. het Te-Deum dat als een dank voor de redding wordt op gezonden. De uitvoering was boven verwachting en geen wonder dat een onophoudelijk bravo en applaus door den tuin klonk: die toejuichingen ver hieven zich tot driemalen toe, doch het stuk, hoe zeer men er naar verlangde, werd niet her haald en het orkest besloot den avond met Iö Vivat en het Volkslied. Wat zal nu deze avond uitgewerkt hebben voor een volgend zomer-saisoen Wij weten dat wel ten deele, doch het is nu de tijd nog niet, om de plannen van den heer Lindeman bekend te maken. Zoodra wij daar vrijheid toe hebben zullen wij die mededeelen. De beide concerten van het Park-Orkest hebben een nieuw leven onder het kunstminnend publiek gebragt en door eene eerlijke concurrentie zal ons nieuw genot geschonken wordeu. Vermoe delijk zullen dan ook de latere programma's van het muziekkorps der grenadiers bij da volgende zomerconcerten op Zomerzorg wel wat beter zamengesteld worden en niet meer marschen bevatten, die de jongens te 's Hage reeds nazingen. De heer Lindeman heeft door zijne onderneming een prikkel gebragt, die niet anders dan ten gunste van het Leydsch publiek kan zijn. 0FF1C1EELE BERICHTEN. Burgerlijke stand van Leiden, van den 3den tot en met den 9den September 1868. Bevallen: S. Keereweer, geb. Cederhout, D. C. Bruinenberg, geb. Hoeks, D. E. A. Starre, geb. Hoorn, D. M. Eosse, geb Neuteboom, Z. C. A. De Groot, geb. Cris- pijn, D. E. Eietkerken, geb. Van Klaveren, Z. C. Brandt, geb. De Fey, Z. H. Ouds hoorn, geb. Wakker, D. M. Van Polanen, geb. Van der Meer, D. E. Van Leeuwen, geb. Wolters, Z. L. D. Belterman, geb. Zirkzee, D. W. C. De Gunst, geb. Hane- veld, Z. J. Bey, geb. Sloos, D. J. M. De Koek, geb. Wal, D. A. Fles, geb. Beuken- holt, Z. L. Meijjers, geb. De Boer, D. E. Staneke, geb. Selier, Z. H. Van der Drift, geb. Dobbe, D. M. H. Willebrands, geb. Hoogeboom, Z. E. C. Duyverman, geb. Philippo, Z. M. Olieslagers, geb. Lagas, Z. W. H. M. J. Brand, geb. Teunissen, Z. G. Van der Upwicb, geb. Noest, D. D. tweel. A. M. Du Pon, geb. Stiva, D. A. Van der Burg, geb. Immerzeel, D. P. Van Gijzen, geb. Kluivers, Z. A. M. Vollebregt, geb. De Vette, D. T. Fiolet, geb. Timp, D. S. Arkeveld, geb. Laven, Z. J. Hoppenbrou wer, geb. Bodijn, Z. P. De Gunst, geb. Moene, Z. B. Kaar, geb. Betgen, D. H. Van den Bos, geb. Teeken, Z. H. Van der Nat, geb. Teugels, D. Gelinwd: H. Devileo jm. en E. Langezaal jd. J. J. Van Koperen jm. en J. J. Dulle- mond wed. W. Van der Huyzen, jm. en H. M. Bleijie jd. N. J. Van der Eeijden wedr. en J. Van Leeuwen wed. W. Harte- velt jm. en S. J. C. A. Bijvant jd. M. J. E. De Vrind jm. en J. Bredeveld jd. J. J. Campfens jm. en J. M. Van Beek jd. J. Smit jm. en J. M. Loeber jd. N. Blom jm. en J. M. Lips jd. P. A. Van der Voorden jm. en E. J. C. Wenekers jd. J. Henkes jm. en C. Prins jd. Overleden: J. M. Akèrval, wed. J. Kooien, 74 j. J. M. J. Knotter D. 10 m. C. Beu kers, geb. Hagendoorn, 46 j. J. J. Bolstier Z. 1 m. A. J. Boogers Z. 1% j. A. Buys, wed. J. Van Delden, 74 j. P. Brede veld Wr. 79 j. B. Malevs Wr. 60 j. G. Mulié Z. 9 m. J. C. Duyverman D. 1% j. P. Vogelezang 71 j. H. Koevoet Z. 1 %j. A. Bey D. bijna 10 m. H. M. C. Van der Stok D. 2 m. N. Van Meteren Z. Ij. G. Plaisier 29 j. C. B. C. Franksmann Z 1 j. H. Haasbeek D. 2 j. en 11 m. advertentien. van hen, die zich voorluopig hebben bereid ver klaard tot het aanvaarden van het lidmaatschap der op te richten HARMONIE, op Zaterdag 12 September 1868, '3 namiddags te twee uur,

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3