was om den geboortedag van den prins van Oranje op te luisteren. De treinen, vooral die van ZwolleHeerenveen, voerden zooveel men- schen aan, dat de bootreizigers bijna een uur te laat vertrokken zijn. In laatstgenoemden trein scheen het onderscheid van klassen opgeheven te zijnmen zag de frissche boeren en boerin nen evengoed bij menigte uit de eerste klasse stappen als uitde goederenwagens, alles met kaartjes derde klasse. Dat de beestenwagens niet door het landvolk waren ingenomen kwam alleen daardoor, dat ze reeds opgevuld waren met de dieren des velds. Hier en daar was echter, zegt men, een enkele boer op een koe gezeten. Aan de nieuwe spoor-agitatie moet men hier evenwel gewennen. //Men" is hier niet het pu bliek, maar het dienstdoend personeel. Daar onder toch heerschte zooveel verwarring, zoo weinig voortvarendheid, dat het te verwonderen is, dat de respectieve treinen eindelijk nog elk zijns weegs zijn kunnen gaan. Maar ik sprak van de feestelijkheden van dezen dag. De harddraverij is bijzonder druk bezocht en schitterend geweest. De heer Mr. P. Heringa Cats, die nog oulangs bij gelegen heid der kermis de toen vanwege de stad ver- harddraafde zilveren koffiekan had gewonnen, en die een geheele kast vol heeft staan met de door zijne paarden gewonnen prijzen, heeft ook nu weder de gouden zweep behaald, die aan den man, onder wiens naam de heer Cats heden heeft gereden, door den commissaris des Konings, uit naam van Z. M., is overhan digd. Hedenavond zou er een schitterend vuurwerk worden afgestoken op het zaailand, tegenover het paleis van justitie. Het programma deed prachtige stukken verwachten. Doch buiten het programma stonden de volle maan, volkomen windstilte en het slechte fabrikaat van de meeste stukken, zoodat wij ook hier van rookwerk" kunnen spreken. Zij, die nog onlangs het schoone vuurwerk van den heer Van der Brugh, uit Amsterdam, dat tijdens de kermis in de prin sentuin is afgestoken, hadden bewonderd waren natuurlijk het meest onvoldaan over dit werk van den heer Van Leeuwen, dat trouwens de omstandigheden tegen zich had en veel te klein en te merquin was voor het groote plein, waar het werd afgestoken. Ten slotte kreeg men nog een stuk, dat niet op het programma stond: want het chassinet, waarop de een het borst beeld des Konings, een ander twee worstelaars, een derde den Koning en de Koningin bij een wieg gezeten, meende te onderscheiden, ge raakte in brand, viel knetterend neder en liet het publiek een kijkje nemen achter de coulisses. Overigens, al heerschte er geen opgewonden heid, zoo was toch de vroolijkheid algemeen, waartoe de kermisdeuntjes van het stedelijk muziekkorps er het hunne bijdroegen. Den lSden dezer zal in een der vertrekken van het academie-gebouw op het Rapenburg al hier worden aanbesteedhet opbouwen van een aanzienlijk gebouw, bestemd voor nosocomium academicum, waarvan de fundeering bereids ge legd is. Gisteren werd de algemeene vergadering van de maatschappij het //Paleis voor Volks vlijt" te Amsterdam gehouden, bestemd om te beraadslagen over het lot der maatschappij, nu de hypothecaire geldleening niet was vol- teekend. Zij was zeer talrijk bezocht en werd geopend door den directeur-president Mr. J. A. Van Eyk, die mededeelde, dat van de obligatiën a 25, bestemd om het tekort van f75,000 te dekken, nauwelijks een vierde was genomen. Er was dus een oogenblik dat men moest wan hopen aan het behoud der maatschappij, niet tegenstaande de exploitatie in den laatsten tijd steeds gunstiger verhoudingen had aangenomen. Bij die uitkomsten hebben belangstellenden be sloten eene proef te nemen om het paleis te behouden. Wat spreker betrof, hij meende dat thans de tijd gekomen was, dat hij het ontvan gen mandaat moest nederleggen. Nadat spr. de leiding der vergadering aan den konsulent der maatschappij, den heer Mr. A. J. Hovy, had overgedragen, deelde deze het plan mede, dat het behoud der maatschappij ten gevolge kan hebben. Door de medewerking van vele belang stellenden is een garantie-kapitaal bijeenge bracht, waarvan de nog circuleerende lijsten reeds eene som van ruim f 19,000 aantoonen. De commissie, daartoe werkzaam, heeft zich in aan raking gesteld met den heer J. Ed. De Vries, die als directeur-intermediair de leiding der exploitatie van het paleis heeft op zich willen nemen, en de raad van toezicht en commissa rissen hebben dit plan met hunne goedkeuring bekrachtigd. Van de inschrijvers voor het gua- rantie-kapitaal zullen de HH. A. Wertheim, A. Holtzman en P. Goedkoop den heer De Vries als commissarissen ter zijde staan, terwijl, zoo alle crediteuren tot de aangeboden schikkingen toetreden, men thans gunstige uitkomsten mag verwachten. Over 8 maanden kan dan het defi nitieve lot van het paleis geregeld worden. Op voorstel des consulents werd deze schik king door de aandeelhouders goedgekeurd, waarna de heer A. Wertheim voorstelde den heer Mr. J. A. Van Eyk te benoemen tot eere-voorzit- ter van commissarissen, welk voorstel met da verende toejuichingen door allen werd begroet en ontvangen. De volgende buitengewone legerorder is op den 4den dezer aan de kampeerenden te Milli- g e n uitgevaardigd //Het is mij eene hoogst eervolle taak, vooral op den dag van heden, heeren officieren en het geheele kampeerend personeel, namens Z. M. Hoogstd. bijzondere tevredenheid te kunnen be tuigen voor de goede houding, tenue en aplomb, waarmede de troepen voor Hoogstd. do revue hebben gepasseerd. Die dag zal ook voor mij de aangenaamste herinnering achterlaten, aangezien Z. M. onze geëerbiedigde Koning opnieuw de toegenegenheid van een groot deel van zijn le ger, alhier in de legerplaats vereenigd, in per soon heeft mogen aanschouwen. Leve de Koning De Generaal der Infanterie, Opperbevelhebber der kampeerende troepen, PRINS VAN ORANJE." De Gron. Courant deelt thans medeBij de politie te Ha rl in gen zijn zekere berichten omtrent den veel besproken Ds. Woudsma, van TJlrum, ontvangen, die het buiten allen twijfel, stellen, dat hij naar Hull met de stoomboot //European" van hier vertrokken en verder naar Amerika is gegaan. Niet alleen de bedienden op de genoemde boot hebben de portretten van Ds. Woudsma en zijne beminde herkend, maar ook de agent van landverhuizing te Huil, bij wien Woudsma zich uitgaf voor schoolmeester en waar hij nog eenige stukjes op de piano gespeeld heeft. De commissaris van politie aldaar heeft den officier van justitie te Leeuwarden ingelicht van zijne bevindingen, welke ambtenaar belang in de zaak stelde, omdat er bij de afgescheiden gemeente te Ulrum nog altijd menschen zijn, die zekere personen verdacht houden van Ds. Woudsma vermoord te hebben. Men vraagt thans of de commissaris van politie te Harlingen nu ook de uitgeloofde f 500 zal ontvangen. Aan de Prov. Gron. Courant wordt nog ver zekerd, dat de vrouw van den bedoelden do- miné een brief van hem gevonden heeft, bene vens een of meer rekeningen, waarop het be drag in specie lag, ten einde die te voldoen. Ds. W. is geen onbekwaam werktuigkundige en hield zich meermalen bezig met het schoon maken en herstellen van uurwerken. Ook ver vaardigde hij wel andere mechanische toestellen. De meeste werktuigen, welke hij daartoe ge- bruikte, moeten niet meer aanwezig zijn. Wel licht zal hij door zijne vaardigheid in de werk tuigkunde het middel vinden, om in verre landen in zijn onderhoud te voorzien. De Thermometer van Eahrenheit teekendeal- hier Maandag des namiddags te 5 uren 82°, Wind Z. O., des avonds te 8 uren 67°, te 10 uren 59°. Dinsdag 's morgens te 5 uren 58', te 8 uren 68°, 's namiddags te 12 uren 77', te 4 uren 67°. B IJ i T E N LAND. Duitscüland. Volgens de Gibraltar Chro nicle" is het Engelsche schip //Mary Stuart" bij Carthagena door Spaansche zeeroovers ge plunderd. Frankrijk. Onder het opschrift//drie maan den vrijzinnig bewind" geeft de //Temps" eene merkwaardige statistiek van de pers-delicten in Frankrijk, gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus. Daaruit blijkt, dat in dien tijd, tegen 58 beklaagden 41 vonnissen zijn gevelddat 15 maal gevangenisstraf is uitgesproken en 49 boe ten zijn opgelegd; 7 van 500 franken, 9 van 1000 fr., 1 van 1500 fr., 3 van 2000 fr., 3 vaD 5000 fr. en 2 van 10,000 fr.; eindelijk dat geen enkele maal vrijspraak is gevolgd, behalve toen de //Opinion Nationale" werd vervolgd, wegens beschouwingen over het verslag der zitting en te gelijk met den //Avenir National" en het //Journal de Paris," welke dagbladen werden ver oordeeld. Drie dagbladen, de //Courier Francis," //l'Art" en de //Hanneton" werden opgeheven, aan een aantal anderen werd de vergunning tot verkoop langs den publieken weg geweigerd. De //Etendard" zegt, dat de heer De Mous- tier en lord Stanley in hunne laatste bijeen komst elkander de meest vredelievende verzeke ringen hebben gegeven omtrent alle aanhangige quaestiên. Hetzelfde blad logenstraft het bericht, dat de pauselijke regeering eene nota tot die van Frankrijk heeft gericht betreffende de Ita- liaansche aangelegenheden. De //France" maakt gewag van een bericht in de //Kreuzzeitung," volgens hetwelk de keizer der Franschen elke provoceerende taal in de Fransche gouvernementeel© drukpers afgekeurd heeft, en voegt er bij, dat zij alle reden heeft om te gelooven, dat dit bericht juist is. De gezondheidstoestand van den Pruisischen gezant te Parijs boezemt ongerustheid in. Alle zetters op de drukkerijen te Marseille hebben het werk gestaakt. Met betrekking tot de zending van den heer De la Guéronnière naar Belgie is te Parijs een gerucht in omloop, van fastastischer aard dan het vroegere gerucht, volgens hetwelk hij in Jast zou hebben om aan het Belgische gou vernement eene tariefsverlaging ten behoeve van de Belgische ijzers aan te bieden. Men weet, dat de jeugdige kroonprins van Belgie, de eenige zoon des konings, stervende is. "Welnu, in het vooruitzicht op den dood van dien troonop volger, zou de heer De la Guéronnière in last hebben, om een huwelijk te bewerken van eeae der dochters van koning Leopold II met den keizerlijken prins. De senator-journalist zou dus zijne diplomatieke loopbaan beginnen met de rol van huwelijks-makelaar te spelen. De bruid schat der prinses zou natuurlijk België zijd Het was op die wijze, dat eertijds Oostenrijk kleine annexatiën tot stand wist te brengen. Engeland. De Kaapsche mailboot //Cambrian" is aangekomen met berichten uit Kaapstad tot 4 Augustus, uit Natal tot 27 Juli, en uit Ma deira tot 30 Augustus. De vroegere berichten aangaande den rijkdom der goudvelden in Zuid- Afrika worden daarin ten volle bevestigd. Ertsen en stofgoud zijn onderzocht. Er worden vereeni- gingen van goudgravers uitgerust. Naar Engeland zijn bestellingen gedaan tot toezending van machi nerieën voor de bewerking der ertsen. De Trans-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2