Woensdag 9 September. 2032. EIDSCH Au. I868.\ DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. oor Leidenper 3 maandenf 3.00. ranco per post3.85. l'zonderlijke Nommers0.10. I Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels0.90; iedere regel meer0.15. Lelden, 8 September. Wederom zijn de kiezers van Leiden opge ien om eene ledige plaats in den Gemeente- id aan te vullen. Dinsdag den 15den Septem- zal de verkiezing plaats hebben voor een van den Raad in de plaats van den heer Moen. Ie laatste maal mocht het ons niet gelukken, den candidaat, die wij ondersteunden, ge- ;n te zien. Een ernstig woord aan allen, dezen uitslag met ons betreuren, is thans t overbodig. Elke nederlaag lijdt vaak tot moedigingen dus wordt zij veel schadelijker hare gevolgen, dan zij in werkelijkheid is. )e strijd, dien wij voeren, mogen wij niet op en. Die strijd is de strijd voor vooruitgang elk gebied. Alles wat bestaat is onderwor- aan de wet van vooruitgang de mensch q zoo goed als de maatschappij, als de staat, de gemeente. Een mensch, die nog heden denzelfden trap van ontwikkeling staat als or een jaar, die in dat jaar niets verder ge- men is, niets geleerd en niets ondervonden ift, die mensch heeft een plantenleven en vol- it aan zijne bestemming niet. Zoo ook de itschappijmaar de mensch wordt oud en maatschappij wordt steeds verjongd. Yan haar Idt het ware woordstilstand is achteruitgang. Wij weten hetvelen van hen, die ons bestrij- bestrijden deze waarheid niet. Maar de voor gang, dien zij voor goed houden, gaat zoo lang- am, dat, waren zij bij machte geweest om den snel- en vooruitgang tegen te houden, wij thans waarschijnlijk nog in plaats van bij gas, bij leerkaarsen zouden zitten. Het zijn die rnen- ïen, die de kracht en de energie, den fris- len blik en de nieuwere levensopvattingen n jeugdige mannen vreezen, en aan de ondervin- ng van de grijzen van dagen, meestal gehecht m het oude, vaak zwaarmoedig bij nieuwe dernemingen hoe voortreffelijke menschen ook zijn mogen boven de eersten de voor- ïr geven. Mannen jeugdig van hart, helder van hoofd, ffrig in hun werk zulke mannen hebben noodig. Er is in de laatste jaren ook in se stad Leiden veel verbeterdeen nieuwe at is ontwaakt, maar het is niet genoeg, dat met dankbaarheid en met voldoening terug- Q op hetgeen verricht is. Wij willen steeds )ruit, nog blijft er veel te doen over: ja, oit zullen wij aan het einde zijn. keuze van een lid voor den gemeenteraad dan thans, gelijk altijd, een zaak van gewicht, 'ochten allen, die onze inzichten deelen, van •t gewicht overtuigd zijnDan zou men niet treurige verschijnsel zien, dat zoovelen, in urne onverschilligheid, den dag der stemming laten voorbijgaanen eerst bij eene herstemming en bij eene derde stemming opkomen, om ten slotte toch niet den man hunner keuze te ver krijgen, omdat nog steeds bijna de helft der kiezers wegblijft. Dan zouden allen ook met meer recht hunne wenschen en hunne verlan gens aan het gemeentebestuur kunnen voordra gen, want het bestuur zou van aller sympathie meer overtuigd zijn. Dan zou men in andere landen niet met minachting van ons volksleven spreken, en ons gemis aan belangstelling in onze staats- en gemeente-instellingen niet als een tee- ken van onze traagheid en ons gebrek aan na tionaal gevoel kunnen aanvoeren! Twee kiesvergaderingen hebben hare keuzen bepaald op den heer Mr. P. C. Lezwijn: in vele opzichten komt ons die keuze zeer gelukkig voor. Wij willen echter de keuze der andere kiesver gaderingen afwachten, voordat wij ons bepaald voor een candidaat prononceeren. BINNENLAND. LEIDEN, 8 September. Door den minister van oorlog aan Z. M. den Koning machtiging gevraagd zijnde, om aan de officieren en verdere militairen hij het leger, die daartoe zijn uitgenoodigd, de vergunning te verleenen, den wedstrijd bij te wonen, die in het laatst van Sept. te 's-Gravenhage van wege den //Weerbaarheidsbond" zal worden ge houden, zoo heeft de minister, gelet op de om standigheid, dat de opgaven van de namen der officieren en van het getal der manschappen, die aan het concours zullen deelnemen, uiterlijk den 7den September worden ingewacht in afwachting van Zr. Ms. beslissing ten deze bepaald, dat de bedoelde opgaven reeds nu door de korps-kommandanten aan het //Centraal Co mité" te Utrecht kunnen worden opgezonden, met voorbehoud echter van Zr. Ms. nadere goedkeuring. Voorloopig bestaat bij den minister het voor nemen om wordt 's Konings machtiging ten deze ontvangen aan do onder-officieren en mindere militairen, waartoe echter alsdan goede schutters behooren te worden gekozen, acht dagen verlof met behoud van soldij toe te kennen, ten einde hen in de gelegenheid te stellen den wedstrijd bij te wonen. Men verneemt dat op do algemeene verga dering der broederschap van candidaat-notarissen in Nederland, gehouden te Haarlem, 17 Aug. 1868, onder voorzitterschap van den heer H. Yan Reijn Cz. uit 's-Gravenhage, op voorstel van het hoofdbestuur eenige candidaat-notarissen zijn vervallen verklaard van hun lidmaatschap in die vereeniging, uithoofde zij zaakwaarneming uit oefenden, terwijl het reglement der broederschap verbiedt lid daarvan te zijn, zoo men zich met zaakwaarnemingen ophoudt. Ulr. C.. De Indische bladen melden dat de onafhan kelijke prins van Soerakarta Pangeran Adhi- pati Ario Mangkoe Negoro voornemens is, om een aantal scholen in zijn gebied op te richten. Yijf daarvan zijn reeds geopend en sedert jaren onderhoudt die prins bovendien nog eene groote school ter hoofdplaats Soerakarta. Het gemeentebestuur van Groningen heeft dezer dagen een maatregel genomen, welke wel de aandacht van andere gemeentebesturen ver dient. Burg. en weth., er hoogen prijs op stel lende dat de armen, die daar domicilie van onderstand hebben, niet in 's rijks bedelaarsge stichten worden opgenomen, vestigden in den laatsten tijd vooral hunne aandacht op die kunst matige bedelarij, welke alleen met het doel, om in die gestichten te geraken, wordt ondernomen. Ten einde nu andere gemeentebesturen en amb tenaren van het openbaar ministerie of de po litie bekend te maken met de namen der per sonen, die, te Groningen armlastig, vermoed worden zich met behulp van schijnbare bedelarij den weg tot die gestichten te banen en ook gedeeltelijk reeds dat middel bij de hand genomen hadden, zijn alphabetische lijsten dier personen aan de voornaamste gemeentebesturen gezonden, met het verzoek, om hen, zoo zij bedelen, naar Groningen te doen overbrengen. Mocht het ge meentebestuur van Groningen in zijne poging medewerking ondervinden, dan vleit het zich, dat zoodra de ervaring aan de bedoelde personen zal hebben geleerd, dat zij hun doel niet kunnen bereiken, zij dat doel zullen opgeven en daar door den grooten post op de gemeentebegroo- ting voor verpleegden in de kolonie Ommerschana aanzienlijk verminderen. Men schrijft ons uit Leeuwarden dd. 4 Sept. Het is waarlijk mijne schuld niet, dat ik u niets heb kunnen melden omtrent de feeste lijkheden, bij gelegenheid der opening van de spoorweglijn LeeuwardenHe eren veen, want er zijn eenvoudig geene feestelijkheden geweest. Een enkele logementhouder had, met het oog op zijn tapkast en wijnkelder, een vlag uitge stoken: eenige boekhandelaren hadden een vol ledige kaart van het spoorwegnet ten toon ge steld: eene tallooze menigte jongens ontmoetten u op alle hoeken der straten met nieuwe spoor- briefjes van éen en van drie cent maar dat was ook letterlijk alles. Er kon zelfs geene muziekuitvoering plaats hebben, daar het mili taire muziekkorps naar Heerenveen en Grauw was ontboden, om daar aan de feestviering luister bij te zetten. Men zegt, dat het ge meentebestuur eerst den vorigen dag officieel bericht van de opening der lijn had ontvaDgen en dus welstandshalve niets had kunnen orga- niseeren. Maar heden heeft men de schade ingehaald. Het was de dag, dat Z. M., zooals vroeger ieder jaar geschiedde en nu om de twee jaar geschiedt, een gouden zweep liet verharddra ven. Ylaggen, klokkenspel en muziek kondig den deze feestelijkheid aan, die tevens bestemd

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1