snijdt, is de hoofdstraat en heet de lijn der can- tines; zij is geheel bezet met burger cantines. Deze zijn niet als de tenten der troepen van zeildoek, maar getimmerde houten loodsen met daken van riet of stroo. In al deze verblijven liggen houten vloeren, en meestal zijn er ver- verschingen, vooral sterke dranken te bekomen. Intusschen ziju er ook sigaren-, tabaks- en krui denierswinkels en verder een groot aantal mu ziektenten, of liever danszalen. Overal zijn daar groote pohtie-reglementen opgehangen, vermel dende de verplichting der cantinehouders, o. a. ook dat vóór 11 uren des morgens geen sterke drank mag worden getapt en dat er des avonds na 10 ure geen licht meer mag worden ge brand. Te halftien wordt de cantine voor de troepen gesloten, die dan avondappèl, en des morgens te halfvijf reveille hebben. In de dans huizen wordt alleen bier, wijn, koffie eu thee, doch geen spiritus getaptdaar is vrij goede muziek, en de muzikanten, waarbij ettelijke dames, dragen er vaak, evenals- in -een café chautant, vroolijker Duitsche verzen voor. Deze vrouwelijke artisten, ten getale van 10 a 50, zitten oyer dag te bord urea enz. De geest tus- schen superieur en inferieur is hier geheel an ders dan in het garnizoeumen is hier vrijer en guller, en er heerscht meer gelijkheid. In de Leeuw. Courant van Vrijdag don 21sten Augustus 11. staat de volgende adver tentie: //Kermis te Jorwerd. //De commissie uit ingezetenen te Jorwerd gedenkt, met vereischt consent, op Dingsdag den 25sten Aug. 1S6S, om een muntbiljet van ƒ10, een gans den kop te laten aftrekken. Aangifte van 12 tot 1 uur bij J. Kliefstradadelijk daarna te beginnen." Bij het lezen dezer advertentie meenden wij, dat de bedoelde gans wel dood zou zijn, daar we ons toch geen mensch zoo barbaarsch kon don denken, om een levende gans den kop af te trekken. We vroegen om inlichting en kre gen toen de volgende beschrijving van het feeste lijk genot der Friesche onmenschen die te Jor werd kermis zouden komen houden. Aan beide zijden vau een vaart wordt een paal in den grond gezet om daaraan de uitein den van een touw te vestigen, dat over de vaart gespannen wordt. Daaraan wordt midden boven de vaart ecne mand gehangen, die eene opening heeft aan den onderkant, waarin een levende gans zoodanig wordt geplaatst, dat haar kop door de opening naar beneden hangt. Weder zijds van de vaart staan een paar mannen, die een schuitje van den eenen kant naar den an deren trekken, en dat wel zoo, dat een daarin geplaatst persoon juist onder den kop van de gans passeert. De kunstenaar, die nu zoo goed zich weet vast te houden aan den met zeep be smeerden kop van het dier, dat hij dien afrukt, krijgt de uitgeloofde belooniug. Dit geschiedt m deu regel niet bij de eerste proeven, want daar bet schuitje snel overgehaald wordt, valt de persoon, die aan den kop trekt, licht in het water, en liet arme dier wordt gewoonlijk dood gemarteld voor het iemand gelukt het den kop af te trekken. Zoo vermaakt men zich nog heden ten dage in het vrije en verlichte Friesland. Laat ons voorlaan zwijgen over hetgeen in het land der inquisitie gebeurt bij de stierengevechten, zoo lang er nog gruwelijker dingen in ons eigen land geduld worden. (Ulr. Cl.) Aangaande bet bezoek van prins Napoleon deelt een ooggetuige aan de Groninger Cou rant het volgende mede Woensdag-middag arriveerde te Delfzijl op de reede het stoom-oorlogschip //Jeróme Na poleon aan boord hebbende prins Napoleon, den //cher frère" van den //grooten Nap." Nadat Z. H. Delfzijl bezien had, is hij met een zeer klein stoombootje, dat hij aan boord had, naar Einden vertrokken, en is eerst laat in den avond teruggekeerd. In dien tusscbentijd na men veel Delfzijlers, waaronder ik, de gelegen heid waar om het schip te bezichtigen. Wij roeiden er heenaan boord gekomen, richtte ik mij tot een der officieren met de vraag //monsieur, est il permis de visiter votre bati- ment?" en op het antwoord: //monsieur, vous pouvez vous promener ici a votre gró" ging ik alles eens bekijken; prachtig; het geheele ver dek was met lijn tafelzwilk bekleed de kajuit vau den prins overtrof in fraaiheid alles wat ik tot nu toe heb gezien; de verblijven der officieren geleken op salons; drie op het dek staande ko peren kanonnen waren zoo blank, dat men zich er in spiegelen kon; de stuurman had in zijne hut alle middelen, om, zonder een neus buiten te steken, alles te besturen de 150 man der equipage waren allen flinke menschenik merkte eenigen op, wier rood lintje in 't knoopsgat aanwees, dat zij ridders van het legioen van eer waren. Hoogst voldaan over het prachtige schip en de vriendelijkheid der Franschen, keerde ik naar Delfzijl terug. Prins N. gelijkt sprekend op zijn armen oom vau St.-Helena, ik herkende hem terstond. Des avonds vergastten zij ons nog op electrisch licht." Z. M. heeft benoemd tot raadsheer in liet prov. gerechtshof in Ovenjsel Mr. J. E. Van Nes van Meerkerk, thans rechter m de an\- rechtb. te Zwolle; tot plaatsv kantonr. te Hoorn G. E. Termaat, inspect, der registratie en do meinen aldaar; op verzoek, eervol ontslag ver leend aan J. Lebret, als hoogleeraar aan de polytechnische school, met ingang van 1 Sep tember 1SGS, onder dankbetuiging voor de den lande bewezen dienstenen den ingenieur 2de kl. E. Steuerwald, met ingang vau 10 Septem ber 18GS gedetacheerd bij de polytechnische school en aldaar belast met de function vau hoogleeraar in de waterbouwkunde. Z. M. heeft met ingang van den lGden September a. s. den luit. ter zee 2de klasse J. Planteuga, onder toekenning van den titulaireu rang van luit. ter zee 1ste kl., op pensioen ge steld en het bedrag daarvan bepaald op 700 'sjaars; en met voormelden datum den adel borst 1ste kl. D. Hordijk bevorderd tot luit. ter zee 2de kl.; benoemd met ingang van 1 September tot scheepsklerken bij de Ned. zee macht J. De Visser, K. J. Van den Bussche, F. Lensing, J. Mets, F. J. Muller en S. J. A. Deyll. De Thermometer van Fahrenheit teekende al hier Woensdag des namiddags te 5 uren G7°,Wind: N. W., des avonds te S uren 58°, te 10 uren 56°. Donderdag 's morgens te 5 uren 50°, Z. O., te 8 uren 58°, 's namiddags te 12 uren 70", te 4- uren 73°. BUITENLAND. Belgie. Naar men uit Saint-Genois schrijft, heeft men zich aldaar meester gemaakt van twee personen, die de stichters der verschillende bran den zijn geweest, welke genoemde gemeente iu de jongstverloopen weken geteisterd hebben. Een hunner, een veehoeder van beroep, heeft zijne schuld reeds beleden, en verklaard, dat hij ge handeld heeft onder den invloed der andere ge arresteerde, eene oude vrouw, die te Saint-Ge nois voor eene //tooverheks" doorgaat. Deze laatste zou zich, naar men meent, door wraakzucht heb ben laten besturen. Bij zijne overbrenging naar het huis van arrest heeft eerstgenoemde aan de gendarmes gezegd, dat zij 's nachts niet meer de wacht behoefden te houden, daar thans geene branden meer zouden uitbarsten. Duitschland. De Provincial Correspon- denz" deelt mede, dat de oproeping der recru- ten yan dit jaar 3 maanden is uitgesteld; zij zegt daarin het bewijs te zien, dat de regee ring volkomen vertrouwt op het voortduren van deu vrede. De koning zal, op uifcnoo- diging van den koning van Saksen, zich eerst daags naar Saksen begeven, ten einde manoeu-B vres vau troepen bij te woueu. Vervolgens zaiB Z. M., zegt men, de Elbe-Hertogdommen, Lu-I beek en Hamburg bezoeken. De keizer van Rus-B land zal op zijne terugreis waarschijnlijk ver-B seheidene dagen te Berlijn doorbrengen. Oostenrijk. De N. Fr. Presse" verneemt B liet bestaan van eene Oostenrijksche nota, ge fl dagteekend 27 Aug. eu gericht aan den Oosleu B rijkschen gezant te Berlijn; daarin worden op-B helderingen gegeven nopens een gesprek van detB heer Von Beust met den Pruisischen gezant B Von Werther. De heer Von Beust gaf te dieiB gelegenheid zijne verwondering te kennen, dat de Pruisische regeering de Usedomsehe nota totfl het ontwerp maakte van diplomatieke verklarin gen, terwijl een volkomen stilzwijgen in beiderI belang was. De Oostenrijksche nota, ofschoonI daarin de ontevredenheid over de bedoelingen,! welke tot grondslag van die des heeren Von! Usedom strekten, niet wordt verborgen, doet ech l ter do vredelievende gezindheid van Oostenrijk I uitkomen als zijnde thans liet meest overeen I komstig met zijn belang. Frankrijk. Het bezoek, hetwelk de graal I en de gravin van Girgenti aan het Fransckel hof brengen, geeft stof tot allerlei onderstellingen, I de eene nog gewaagder dan de andere. Zool wordt gesproken van eene geheime overeen-1 komst, welke tusschen Frankrijk en Spanjezoul worden gesloten en waarbij laatstgenoemde mo-| gendheid zich zou verbindeu, om 40,000 manl naar de pauselijke staten te zenden, alsmedeI een gedeelte van hare vloot, voor het geval dat I Frankrijk in een oorlog mocht worden gewik I keld mot eene Europeesche mogendheid. Frank-1 rijk van zijne zijde zou zijne gewapende onder-1 steuning aan Spanje toezeggen, indien de tegeu-1 woordige Spaanscbe dynastie mocht worden I bedreigd. De Spaanscbe regeering, aldus wordt verder verzekerd, zou ook Frankrijks hulp ver- laugen tegen de vijanden in haar eigen land, hetgeen evenwel door Frankrijk wordt gewei gerd. Een telegram uit Madrid van heden acht het waarschijnlijk, dat koningin Isabella den keizer in eene grensplaats zal ontmoeten. Voorts wordt heden uit Parijs bericht, dat de Spaanscbe generaals Pierrad en Contreras, die te Bourges geïnterneerd waren, die stad lieiuie lijk hebben verlaten; de eerste is naar Spanje gegaan en de tweede beeft zich naar den generaal Prim begeven. De minister Magne heeft bij een gehou den maaltijd te Périgueux een feestdronk op den vrede ingesteld. //De vrede," zeide hij, //zal duurzaam zijn waut Europa gevoelt daaraan behoefte, en de keizer wenscht dien. Frankrijk is sterk genoeg om den vrede te bewaren, zon der van zwakheid beschuldigd te worden. Nie mand heeft er belang bij, het te verontrusten, De //Moniteur" van gisteren deelt die rede mee. Te Nimes heeft de rechtbank reeds uitspraak gedaan iu de zaak van de verboden kiezers vergadering. De eigenaar van liet lokaal en een dergenen, die de vergadering hadden bijeengeroe pen, zijn ieder tot 500 franken boete veroordeeld. Hiermede is dus beslist, dat de rechterlijke macht op eene besloten vergadering de bepalingen om trent de publieke kiezersvergaderingen kan toe passen, wanneer zij om het groote aantal per sonen dat daaraan deelnam daartoe grond meent te zien. De //Moniteur de TArmée" logenstraft de verspreide geruchten, dat buitengewone bestel lingen voor krijgsbenoodigdheden gedaan zoudea zijn. Het blad verzekert voorts, dat nooit aan meer soldaten te gelijk verlof is verleend, dau thans gedaan wordt. Engeland. De //Morning Post" deelt mede, dat koningin Victoria deu Oden dezer te Parijs ver wacht wordt. De //Standard" beschouwt de onrustbarende geruchten aangaande de planneü van Frankrijk, om eene alliantie met Nederland en België te sluiten, als ongegrond. Hetzelfde

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2