N°. 2628. Vrijdag Aü. 1868 4 September. BINNEN L A N D. EIDSCH DAGBLAD PRIJS DEZER COURANT. oor Leidenper 8 maandenf 3.00. 'ranco per post3.85. Afzonderlijke Nommers0.10. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagenuitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN. Van 1-0 regels 0.75; iedere regel meerf 0.12*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels ƒ0.90; iedere regel meer0.15. LEIDEN, 3 September. Algemeene sympathie verwierf het concert der directie van den heer W. StumpfF eer- terenavond op Pax-Intrantibus gegeven. De oud was liefelijk, en een talrijk eu uitgelezen bliek bezette den ruimen tuin. Het orkest was samengesteld uit 27 artisten. it concert begon met een //en avant mar- van Bender, die reeds een goeden indruk laktedaarop volgde de ouverture Egtnond L. Vau Beethoven, die uitmuntend werd ?speeld; doch nog hooger klom de geestdrift de uitvoering van eene potpouri uit de opera ilartha" van Flottoud. Hierop volgde een Lodo- stka wals van Joh. Kraal met eene prachtige troductie, waarna de eerste afdeeling besloten ird met een Fantasie uit de potpouri la Fra- ites van Yerdi. De 2de afa. begon met de ouverture //Raymond le secret de la Reine" van A. Thomas, waar de uitvoering niet minder gunstig was, ch iedereen luisterde met dubbole aandacht ar n°. 7: //Variations de Bravour" voor clari- t B en S van C. Stumpff. Met het Nederlandsche Volkslied werd dit Deert besloten. Den geheelen avond werd stilte niet afgebroken, dan door het dave- ad applaudisseinent, na het eind van elk num- De tuin was smaakvol geïllumineerd, het bleek duidelijk dat door den heer Lin- mau kosten noch moeite waren gespaard, om it den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te aken. Moge dit succes den heer Lindeman nleiding geven om in een volgenden zomer muziekgezelschap, dat hier letterlijk furore aakte, voor een reeks concerten te engageeren. AVij vernemen dat naar de schilderij van G. Schwartze, in 1S67 vervaardigd, een levens- oot portret (buste) van Mr. Jakob Van Lennep vervaardigd worden. Velen zullen voorzeker arne deze gelegenheid aangrijpen, om zich een rtret aan te sch affen, dat volgens bevoegde be- rdeelaars het beste is wat van den overledene staat. De Gids voor September vangt aan met een ilosophisch stuk van Prof. Van der Wijck er George Henry Lewes; Dr. D. Huizinga eft weder een belangrijk populair geschreven ikel over bet gebied der pbysiologiehet leven u Karl Ernst Von Baer geeft den scbr. aan- iding om de belangrijke ontdekkingen van ze geleerde over de ontwikkelingsgeschiedenis !r (lieren klaar en duidelijk mede te deelen; )h. C. Zimmerman schetst ons in den Fran- hen schilder David den vertegenwoordiger van kunst in den revolutie-tijdTh. Van West- ieene Wz. geeft drie schetsen uit Engeland p straat, Het Britsch Museum en De Nationale nllerijover het Indische budget van oorlog *ert de beer De Roo van Alderwerelt eene 'langrijke studie; terwijl het ontwerp der rege- der Oostenrijksche staatsschuld van den heer Weeveringh door den heer G. M. Bois- sevain aan eene critiek wordt onderworpen. Voorts Bibliographische Album. De Tijdspiegel voor September bevat een Po litiek Overzicht van M. Levarceene historische novelle van Dr. R. C. H. Romer; Het Scher- penzeels-kruis te Rumpt, eene historische her innering aan de herberg de Reus" in het Odenwald, van mevr. Van Westrheene. Voorts eene aankondiging van bet laatste werk van Prof. Van der ChijsHet munt- en penning kabinet der Leidsche hoogeschool; eene critiek van eenige Engelsche romans, en een enkel woord over de veroordeeliDg van Dr. Zaalberg. De heer Wismith, een gunstig bekend vee dokter in Engeland, heeft een belangrijk vlug schrift uitgegeven, houdende de opmerkingen, welke hij gedurende het heerschen der laatsto veeziekte in Norfolk gemaakt had. Zoolang als het vervoer van vee gedurende deze epidemie verboden was, en terwijl militaire orders een scherp toezicht hieldon, kwam de longziekte bijna in het geheel niet voor en de andere ziek ten van het vee verdwenen doch zoodra het scherpe toezicht ophield, kwamen deze oude vij anden van den veestapel onmiddellijk weder te voorschijn. De directeur van eene veeverzekering- maatschappij heeft verklaard, dat gedurende de eerste acht maanden van dit jaar een derde der verzekerde dieren aan de longziekte gestorven was, terwijl in 1866 en 1867, toen het houden van veemarkten en het vervoeren van vee ver boden was, slechts 4% pCt. van de verzekerde dieren aan longziekte gestorven waren. Gisterennamiddag had bij den burgemeester der residentie een groot diner plaats waar ver schillende leden van het bestuur van het taai en letterkundig congres en eenige andere per sonen genoodigd waren. Te halfzeven vereenigden de congresleden zich met hunne dames in de sociëteitstent in het Bosch, die smaakvol gedecoreerd met de Nederlandsche en Belgische vlaggen, tevens schitterend verlicht was. Het orkest onder directie van den heer Stumpff van Amsterdam, deed zich daar hooren, en mocht menigmaal de algemeene goedkeuring wegdragen. Zoowel in de tent als in den omtrek bevond zich eene buitengewoon groote menigte zoo van bier als van elders, waaronder de grootste levendigheid heerschte. De Hollandsche en Belgische volksliederen werden met geest drift begroet. Te halfelf werd in de Maliebaan van wege het gemeentebestuur een vuurwerk afge stoken, vervaardigd door den heer Van Leeu wen uit Amsterdam. Aan welke oorzaak het is toe te schrijven weten wij niet, maar het vuur werk is ten eenenmale mislukt en heeft alge meene teleurstelling teweeggebracht. Op het veld was eene tribune opgeslagen ten gebruike van de autoriteiten en de leden van het Congres. Bij afwisseling werd er door het korps hoorn blazers van de jagers, in een tot dat einde opgerichten tempel muziek uitgevoerd. In de maliebaan was de volksmenigte onoverzienbaar. Dat daarbij groote vroolijkheid kon worden waargenomen behoeft nauwelijks te worden vermeld. De vele buitengewone treinen die van hier langs den Holl. IJzeren Spoorweg hebben geloopen en de vele andere vervoermiddelen, strekten ten bewijze van het groote aantal per sonen die gisteren tot bijwoning van het feest herwaarts gekomen waren. Na den afloop van het vuurwerk (rookwerk) kwamen vele Congresleden in //de vereeniging" weder bijeen, om nog eens een genoegelijk uur tot het nemen van afscheid door te brengen. Bij die gelegenheid heeft het wederom aan geen feestdronken en heilwenschen ontbroken. Het woord werd o. a. gevoerd door de heeren Conscience, Max Rooses, Vuylsteke, Lenaerts, Th. Van den Bergh, S. J. Van den Bergh, Ten Brink, Ising, Westrheene en Mensing. Daar aan alles een einde komt, zoo was dit ook het geval met het tiende Taal- en Letter kundig Congres, dat, men mag het niet ontvein zen, zeer schitterend geslaagd is, en den band tusschen voormalige landgenooten, nu vriend schappelijke naburen zeer heeft versterkt. De ontwerp-begrooting der gemeente Am sterdam voor het jaar 1869 bedraagt in ont vangsten en iu uitgaven 5,243,837.94 (zijnde ruim 160,000 minder dan de vastgestelde bo- grooting voor 1868). De plaatselijke directe belasting is uitgetrok ken voor ƒ754,000, zijnde 3.4 van het belast baar kapitaal, gelijk bedrag als in 1868 gehe ven wordt. Ook worden de opcenten van de hoofdsom der belasting op het personeel weder, als in 1869, op het cijfer van 77 voorge- Uit de memorie van toelichting blijkt o. a., dat eene voordracht om Amsterdam van elec- trieke klokken te voorzien, in behandeling is. Uit Schoonhoven wordt van 1 September gemeld Hedenavond omstreeks 9 uren ontstond er brand op eene boerenhofstede in de Vlist, p. m. uur van hier, toebehoorende aan den heer Haal- bos Lazonder te Schoonhoven en bewoond door R. De Hoop. Binnen weinige minuten stonden de stal, de hooiberg, eenige hooischelften en do woning in volle vlam. Aan blusschen viel niet te denken, ofschoon al spoedig de spuit uit Pols broek, benevens twee spuiten uit Schoonhoven, n.l. eene van de instructie-kompagnie en eeno van de gemeente, op de plaats des onheils aan wezig waren. Met moeite spaarde men de naast- bijgelegene woningen en erven. Gelukkig was de wind daartoe gunstig. Men zegt, dat wel de hofstede, maar niet het eigendom van den be woner, waarvan weinig of niets gered is, tegen brandschade verzekerd was. Aangaande de oor zaak van het onheil is nog niets met zekerheid bekend. Terwijl dit bericht verzonden wordt, duurt de brand nog steeds voort. Het ziet er thans vroolijker uit, wordt uit het kamp te Mil li gen geschreven. De voor naamste en langste weg, die het kamp door-

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 1