PARK-CONCERT, Attentie Pax Intrantibus. Z. M. heeft tot burgemeester der gemeente Bennebroek herbenoemd C. Van Lenneptot burgemeester der gemeente Deil benoemd G. M. Kolft, en aan J. F. H. Leclerq, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Roggel. De Thermometer van Fahrenheit teekende al- bier Dinsdag des namiddags te 5 uren 65°, Wind Z. W., des avonds te 8 uren 59®, te 10 uren 54°. Woensdag 's morgens te 5 uren 52°, te 8 uren 61°, 's namiddags te 12 uren 68°, N. W., te 4 uren 67°. BUITENLAND. i Düitschland. Te Bonn worden groote toe bereidselen gemaakt voor het van 14 tot 21 Sep tember aldaar voor de eerste maal in Duitsch- laad bijeenkomende internationale congres voor oudheidkunde en geschiedenis. De beroemdste geleerden van het binnen- en het buitenland hebben reeds hunne deelneming toegezegd. Vol gens het programma zullen de zittingen van het congres afgewisseld worden door uitstapjes naar de belangrijkste monumenten in den omtrek van Bonn. Den 18den September zal bet congres den geheelen dag te Keulen doorbrengen. Aan het bestuur is het gelukt eene prachtige en tot dusverre op deze wijze in Düitschland nog niet geziene tentoonstelling van kunstwerken der oud heid, uit de middeleeuwen en den Renaissance tijd tot stand te brengen. De koning van Prui sen, de hertog van Saksen-Coburg, de prinsen van Hohenzollern en van Wied, vele bisschop pen, kapittels en kerken van Düitschland zullen de kostbaarste en zeldzaamste kunstwerken in zenden. De kroonprins van Pruisen, wien het eere-voorzitterschap is opgedragen, zal waar schijnlijk het congres bijwonen. Een groot aan tal spoorweg-maatschappijen uit Düitschland, Nederland, België en Frankrijk, alsmede de Londen-Antwerpsche stoomboot-maatschappij hebben aan de leden van het congres, op vertoon hunner bewijzen van lidmaatschap, eene aan zienlijke verlaging van de vervoerprijzen toege staan. De echtgenoot van de bekende dramati sche schrijfster Charlotte Birch-Pfeifier is wei nige dagen na den dood zijner vrouw gestorven. Ook hij was letterkundige en had zich o. a. door een biographic van den Franschen koning Louis Philippe bekend gemaakt. Frankrijk. Te Havre, waar men getracht heeft om de Spaansche stierengevechten te ac- climatiseeren, zijn de pogingen mislukt. Niette genstaande de prijzen der plaatsen zeer laag ge steld zijn, en na eerst 10 franken voor den eersten rang geweest te zijn, tot op 2.50 fran ken zijn gereduceerd, worden de voorstellingen zeer slecht bezocht. Men verwacht dan ook, dat eerstdaags de ondernemers weder naar Spanje zullen terugkeeren. Rusland. De inschrijving in de leening van den Kaslow-Tambow-spoorweg is gesloten. In plaats van de gevraagde drie mill, is voor der tig millioen roebels ingeschreven. Ten behoeve van de lijn Ribinsk-Osetschensk is op éen dag voor zestien millioen ingeteekend. De gouverneur- generaal van oostelijk Siberië begeeft zich met den Chineeschen gevolmachtigde Daar de Chi- neesca-Siberische grenzen, ten einde de grenslinie tussehen die twee landen vast te stellen. INGEZONDEN. Door het heerlijkste weer begunstigd, had gisteren in het met //Pax-Intrantibus" herdoopte B u rg e r 1 u s t" een concert plaats, gedirigeerd door den heer W. Stumpff. Wij zeggen niet te veel wanneer wij consta teren, dat het kon wedijveren met menig con cert op Zomerzorg. De classieke nummers 2, 5 en 7de populaire 8 en 9 b. v. werden dau ook luide toegejuicht. De inrigting van den tuin, de nette bediening, de schitterende illuminatie, in een woord alles werkte mede om den smaak van het ook meer beschaafde pu bliek te strelen. Alleen raden wij den heer Lindeman aan de voor sterke dranken bestemde Drinkhal te verwijderen en, zoo hij wil trachten zijn buur man ter zijde te streven, beter voor zijne wij nen te zorgen. Maar iets wekte teregt onze bevreemding op. In plaats, dat vele Leidsche ingezetenen deze gelegenheid te baat namen om den heer Couvée te toonen, dat ook buiten hem de mogelijkheid bestaat onze avonden genoegelijk door te bren gen en daardoor 's mans verregaande aanmati gingen en onverschillige houding omtrent het publiek te keer te gaan, schijnt een misplaatst aristocratisch idee vele wezentlijke fatsoenlijke Leidsche famieles weerhouden te hebben om deze gelegenheid om goede muziek te hooren te baat te nemen. Althans wij merkten helaas slechts weinige gunstige uitzonderingen op. Een zeer weinig aristocratisch gegons noopte ons op Zomerzorg een kijkje nemen en wij troffen tot onze verbazing daar een tal van menschen aan. De meeste van hen willen wij liefst niet signaleren. Zoo moet elke poging mislukken om den slechten geest, die onder de Leidsche ingezetenen heerscht, te verbeteren en de verschillende standen te conciliëren. Zóó stelt men den ondernemer van Zomerzorg in de gelegenheid om zonder concurrentie het pu bliek te mishandelen. "Wij kunnen eindelijk niet nalaten den opregten wensch uit te drukken dat een volgenden keer de ijverige ondernemer door een betere opkomst van bet publiek (ook van een gedeelte van dat wat zich op dien avond op Zomerzorg verschool en dat wij billijkerwijze op P. I. durfden ver wachten) in de gelegenheid zal gesteld worden om te toonen dat het hem ernst is met zijne pogingen om Couvée te evenaren. Zoo hij bui ten onze genoemde aanmerkingen nog dezen ter harte neme, dat hij zijne zaal zoo vergroote ên inrigte dat ook deze tot het geven van con certen geschikt worde eu den aanleg van zijnen tuin zoodanig verbetere, dat deze den werkelijk smaakvollen van zijnen nabuur kan evenaren, dan twijfelen wij geenzins of zijne pogingen zullen strekken tot meerdere verbroedering en harmonie der Leidsche ingezetenen. Eenige bezoekers der Concerten van Zomerzorg en Pax-Intrantibus. Leyden, 31 Aug. 186S. Mijnheer de Redacteur Ik neem de vrijheid den heer B. schrijver der klagt over het luiden der brandklok, eene kleine teregtwijzing te geven. De aard der klagt zelvo is wel gegrond, doch de aanwijzing die er op volgt is miuder juist. In hoeverre de stadhuisklok zenuwachtig maakt laten wij daar: het eene gestel is daar vatbaarder voor dan het andere; maar toch bewijst het artikeltje van den heer B., dat hij een zwaarder geluid wil hebben voor een brandklok, wanneer het vuur in onze stad zijne vernieling aanbrengt. Hij wijst daartoe de klok aan van de Hooglandsche kerk. Wij brengen den heer B. bescheiden onder het oog, dat die klok niet gebruikt kan wor den 1°. omdat er zes man noodig zijn om die klok in beweging te brengen2°. omdat het klokkenhuis niet sterk genoeg is om den dreun en de beweging te doorstaan, en 3°. omdat bij ieder gelui van die klok het orgel ontstemd en er niet beter op wordt. Het luiden van die klok, al dringt haar geluid dan ook verder door, zou nog al kostbaar en schade lijk zijn. Maar, er is op het stadhuis nog eene andere klok en wel de voormalige poortklok; die slechts door één man behoeft getrapt te worden, terwijl haar geluid ook over de geheele stad klinkt, zoodat deze aangeving dus beter ware geweest. Wat den langen duur van het luiden betreft, wij vinden dit niet zoo erg. Te Haarlem luidt de brandklok ook zoolang als de brand duurt, en wanneer men dien meester is, dan luiden de Damiaten om de burgerij aan te kondigen dat het gevaar is geweken en bij dat lange luiden is nog nimmer één Haarlemmer zenuwachtig gewor den. Wil de heer B. een zwaarder klok, die meer angst wekt, welnu, dat dan de voor malige poortklok gebezigd worde en niet die van de Hooglandsche kerk, want door haar ontstem-vermogen zou het orgel de vrome luidjes des Zondags ontstichten en dat ware onverantwoordelijk. Do heer B. houde mij deze teregtwijzing ten goede. TJEd. DIXI. TELEGRAMMEN. New-York, 22 Augustus. De wetgevende ver gadering van Georgië heeft de wet, waarbij de vreemde kapitalen onder bepaalde voorwaarden vrij van belasting zijn, verworpen. In Kansas heb ben de Indianen de vijandelijkheden hervat. Parijs, 2 September. De //Moniteur" meldt heden, dat de commissie, benoemd om de scha deloosstelling voor hen die in de Mexicaansche leeningen hebben deelgenomen te regelen, haar arbeid volbracht heeft. Voorloopig zal een ieder 30 pCt. van zijn kapitaal terugontvangen. Berlijn, 2 Sept. De //Norddeutsche Allge- meine Zeitung" spreekt het bericht van den Haag- schen correspondent in de //Indépendance" tegen, en beweert dat bij de Nederlandsche regeering door alle Rijnoeverstaten met inbegrip van Frankrijk er slechts op is aangedrongen, om door bruggen en dijken de scheepvaart op de Rijnmonden niet te bemoeilijken. (De Ind. had er van gesproken als zouden ook de werken voor het inundatie-stolsel hier te lande door de geïnteresseerde staten niet gedoogd worden. CORRESPONDENTIE. Wegens plaatsge brek moeten wij het verslag over het concert, gisteren-avond op Pax-Intrantibus gegeven, tot morgen laten liggen. 26?stc Staats-Loterij. Trekking van 1 September. N°. 11842 400. N°. 2047, 14039 200. N°. 10204, 13916 100. Trekking van 2 September. Prijzen van 1000 en daarboven: N°. 7473 20,000. N°. 13316 5000. N°. 11764 2000, N°. 13845 ƒ1500. N°. 11103 ƒ1000. ADVERTENTIEN. Tot het houden van VERGADERINGEN wordt een LOK/1AL aangeboden, met vrijen ingang, voor enkele avonden der week. Belang stellenden adresseeren zich onder letter aan het Bureau Leidsch Dagblad. ilij gelegenheid van hel Tweede dat op nader te bepalen dag zal plaats hebben, zal op algemeen eervol verlangen het zoo be roemde stuk worden uitgevoerd. Bij die gelegenheid zal de tuin buitengewoon worden geïllumineerd. Op verzoek zal er nog gelegenheid tot inteekening aan het locaal bestaan: voor een Heer 75 ets., met Dames een gulden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat eerlang zal worden overgegaan tot de benoeming van eene

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3