het badhuis te Scheveningen een luisterrijk di ner gegeveD, waaraan ongeveer 250 leden van het congres deelnamen. De officieele toasten werden ingesteld door den burgemeester, den voorzitter van het Congres, Prof. De Yries en den heer Vramhout. Na afloop van het diner begaven zich de le den op het terras, dat met vlaggen versierd was en waar muziek, vuurwerk en bengaalsch vuur het genot van den schoonen avond verhoogde. De derde en laatste zitting van het Taal- en Letterkundig Congres heeft heden in haar eerste gedeelte zich hoofdzakelijk met drie quaestiën bezig gehouden 1°. de quaestie, of in het vol gende jaar een Congres zou worden gehouden, en waar Het bureel had voorgesteld, voortaan de con gressen om de twee jaren te doen houden. Na levendige discussie werd een voorstel van den heer Yuylsteke aangenomen, om het vol gende jaar het elfde Congres te houden, en wel te Leuven. 2°. de quaestie van het toelaten der vrouwen als leden. Na eene zeer stormachtige discussie daar over, is het voorstel van den heer Koorda van Ey- singa aangenomen om deze zaak iu handen te stellen eener commissie, ten einde in het vol gend jaar rapport uit te brengen. 3°. de quaestie der spelling. De heer Ising deed het voorstel, dat het Congres zich bij adres zou wenden tot de regeering om de nieuwe spelling in te voeren. Later werd dat voorstel door hem gewijzigd, en voorgesteld alleen de wenschelijkheid te doen uitspreken. Dit voorstel werd aangenomen. Nog werd besloten, dat het tegenwoordig bu reel eene commissie zou samenstellen tot het oprichten van een gedenkteeken op het graf van Mr. J. Yan Lennep. Na de pause heeft de heer A. J. De Buil, van Amsterdam, een gedicht voorgedragen over den eeredienst van het schoone. De heer Drabbe van Hageveld hield eene rede over de studie der Nederlandsche dichters, in verband met opvoeding. De heer Leenaerts, van Antwerpen, betoogde in eene rede de wenschelijkheid dat er een ge schiedboek van den gezamenlijken Nederlandschen stam werd vervaardigd en uitgegeven, dat als middel tot verbroedering van Noord en Zuid zou strekken. Door den heer Heremans werd een rapport over de quaestie van het dagbladzegel uitge bracht. Door de heeren Kirberger en Thieme werd naar aanleiding daarvan een voorstel gedaan om zich opnieuw tot de regeering te richten met een adres, houdende aandrang tot intrekking van artt. 18 en 19 der zegelwet, ten einde het zegel niet alleen op dagbladen maar op alle drukwerken en advertentiën te doen vervallen. Dit voorstel werd gewijzigd aangenomen. Op het einde heeft de heer Heremans den voorzitter namens de vergadering bedankt voor de goede leiding van het Congres. Ten slotte bedankte de voorzitter voor de medewerking die hij ondervonden had, en met een //tot weerziens" werd de vergadering ge sloten. Uit Koudekerk wordt ons geschreven Tot grooten schrik van de landbouwers heeft zich ook hier de gevreesde pokziekte onder de scha pen vertoondreeds zijn drie koppels daardoor aangetast. Ook de longziekte, waarvan wij eenigen tijd verschoond waren, is hier weder uitgebroken. Eergisterenmiddag had bij den minister van binnenlandsche zaken een diner plaats, waarop vele leden van het congres waren genoodigd. Gisterenavond heeft te Amsterdam eene vergadering plaats gehad van de //Amster- damsche Kanaal-Maatschappij." Zonder hoofde lijke stemming werd eene wijziging in de sta tuten aangenomen, strekkende om in art. 4 het woord vijftien te veranderen in acht en een half. De directie werd met algemeene stemmen ge machtigd tot het sluiten van eene leening van zes en een half millioen a vier percent, gega randeerd door den staat, en eindelijk het divi dend over het maatschappelijk kapitaal gedu rende den aanleg teruggebracht op 3% percent. Door den heer Mr. W. K. Yan der Breggen zijn aangekondigd voorstellen tot herziening der statuten, welke hij bij de directie zal indienen, en waardoor de aandeelhouders meer macht zouden krijgen. De heer A. C. "VYertheim vroeg en ver kreeg inlichting ten opzichte van de amorti satie der leening van G% millioen, waaruit de vergadering tevens vernam, dat de houders der aandeelen van die leening tegen alle ongunstige eventualiteiten gewaarborgd zijn. Het station van den Staats-Spoorweg al hier (lijn Utrecht-Boxtel), zoo schrijft men uit Utrecht, nadert thans zijne voltooiing. De toe gang door de tunnel onder den Kijn-Spoorweg door, is dezer dagen voor het publiek opengesteld. Men schijnt in de uitvoering van dit moeilijke werk wel geslaagd te zijnevenwel komt het ons voor, dat het wenschelijk ware indien de tunnel alleen voor de aankomende rijtuigen diende en zij langs een anderen weg het station konden verlaten. Zoo als men de tunnel door is, wordt men aangenaam verrast door het ge zicht op het ruime stations-emplacement en het sierlijke hoofdgebouw. Het geheel heeft een fikseh voorkomen en is zoo ingericht, dat het later, zoo noodig, door uitbreiding en vergroo ting der gebouwen, voor een druk vertier kan worden ingericht; het gebouw zelf beslaat toch slechts een vijfde van de grootte, waarop het later zou kunnen uitgebreid worden. Is het uit wendige van het gebouw fraai te noemen en getuigt daar reeds alles van goeden smaak en solide bewerking, het inwendige deed ons waar lijk verbaasd staan. De vestibule, waar men aan de eene zijde het kaartjes-bureau en aan de andere het ba gage-bureau vindt, is inderdaad prachtig; zoo wel de keurig met verschillende soorten van marmer ingelegde vloer, als de fraaie fresco schildering van het plafond, versierd met de wapens van Utrecht, Culemborg, Zalt-Bommel en 's-Hertogenbosch, en de prachtige kolossale spoorwegkaart aan den muur trekken er beur telings de aandacht. Eveneens zijn de beide wachtkamers, tevens restauratie-zalen, voorna melijk die voor de 1ste en 2de klasse, van aller prachtigste plafondschilderingen voorzien en doen den vervaardiger alle eer aan. "Wij kun nen ieder aanraden deze kunststukken te gaan bezichtigen. Uit Frederiksoord wordt van den 27sten Aug. het volgende geschreven: Als men van een feest zeggen kan: 't is uitmuntend af- geloopen, dan mag daartoe zeker worden gere kend de feestviering van het vijftigjarig bestaan der Maatschappij van Weldadigheid, 't welk gis teren hier, begunstigd door bet heerlijkste weder, gevierd is en dat, hoezeer door eene groote me- nigte£bezocht, verdiende, dat nog duizende vreem delingen meer tegenwoordig geweest waren. Over het gewicht van den dag, waarop het vijftig jaren geleden was dat door den edelen stichter der Maatschappij van Weldadigheid, den gene raal Yan den Bosch, de eerste steen gelegd werd van het reusachtige gebouw van menschlievende weldadigheid zullen we niet uitweiden maar alleen vermelden, dat dagen, weken, ja maanden te voren de geheele bevolking in eene aangename spanning verkeerde. De gelden, door eene com missie bijeengebracht, geheel en al afgescheiden van de kas der Maatschappij, waren niet toe reikende om de geheele bevolking een feest te bereiden en zij moest zich dus bepalen tot de schoolkinderen, nagenoeg 500, en tot de jeugdige bevolking van beneden de 20 jaren, van welke er een 250tal aan de volksvermaken deelnamen. In de zoogenaamde droge kom, een allerliefste plek in het Sterrebosch, stonden 's morgens allen amphitheatersgewijze geschaard. Het was een aandoenlijk en treffend gezicht die vroolijh schare van kinderen, ieder met een nations vlagje in de hand; die gelukkige ouders, wie dankbare en gelukkige stemming niet weini; verhoogd werd door den aanblik van hunne kin deren, die hier eene zoo uitmuntende opvoedin; ontvangen. De oudste onderwijzer J. Meija Drees heete het bestuur en andere aanwezigen in hartelijke woorden welkom, nadat de kinde ren driestemmig het door Dr. Heije op zeei welwillende wijze vervaardigde feestlied gezon- gen hadden. Daarna hield de directeur eene toespraak te de jeugd, de ouders en andere aanwezigen, waart hulde werd gebracht aan de nagedachtenis vt den stichter. Dank werd gebracht aan prit Hendrik, aan wien de Maatschappij van We dadigheid zooveel verplicht is, evenzeer als aai koning Willem I en II en den beminden thart regeerenden vorst, aan den onbekenden weldoe ner der Maatschappij, aan de leden der voor malige permanente commissie, aan vroegere e: tegenwoordige commissarissen. Met een war: woord spoorde de directeur oud en jong aa: tot dankbaarheid, tot ijverige plichtsbetrachting Een der heeren commissarissen beantwoordt deze toespraak met een kort, krachtig en hart; lijk woord. Eigenaardig en treffend was het dankbai- woord, door een vroeger kolonist, thans gei ten burger in Steenwijk, gesproken, waarbij no; deze bijzonderheid vermeld dient, dat bij de eerst geborene in de kolonie was en de eer moet; genieten naar prins Frederik te worden genoemd In eene ruime tent (60 Ned. ellen lang) voo: het logement opgeslagen, in het midden waar van zich de keurig gedecoreerde muziektempe verhief, waarin het stedelijk muziekkorps ui Zwolle zich deed hooren, werden de kindere: bij afwisseling gedurende den geheelen dag o; chocolade, koek, krentenbrood, enz. onthaalde: de feestliederen gezongen, door Meijs, Gerrit- sen, Meijer Drees en anderen vervaardigd. De tombola, door raej. Cannegieter georgt niseerd en waarvoor meer dan duizend prijze: ingekomen waren, gaf de kinderen nieuwe sto tot vreugde. Eene onbeschrijfelijke opgewonden heid heerschte dan ook onder het jonge volkje dat ook bij beurten plaats nam in het carouss; hetwelk voor deze gelegenheid gehuurd was. Ya: een tot vier uren hadden de volksvermaken plaat: Buitengewoon was de om strijd geprezen orde, die er heerschte. Geen ongepast woord, gee: beschonken persoon, geen enkele twist wer: zelfs laat in den avond vernomen, toen de illu minatie ontstoken werd en velen uitlokte om he: concert, door het Zwolsche korps te geven, bij te wonen. Om halfzeven werden de kinderen van "Wil lemsoord en kolonie 2 in een dertigtal wagec: teruggebracht. De ligging van het logement te Frederiksoor: is bij uitnemendheid geschikt voor zulk eeu; feestvieringde gedecoreerde tenten, de menigk vlaggen en 's avonds de eenvoudige maar aller liefste illuminatie maakten een heerlijk effect tegen het hooge geboomte. Wie men ook hoorde, jong of oud, arm o". rijk, ieder heeft den aangenaamsten indruk me degenomen van dit feest, hetwelk in ieders her innering zal blijven leven en waarop door me nigeen de vurige wensch is geuit: Bloeie d: Maatschappij van Weldadigheid; moge zij no- een reeks van jaren tot welzijn van duizender werkzaam blijven. Daartoe werke geheel Nederland mede! Bij koninklijk besluit van 29 Augustus H is bepaald, dat de tegenwoordige vergader^ van de Staten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag den 19den September 1868, des na middags te twee uren; en dat de minister vaa binnenlandsche zaken wordt gemachtigd om k vereenigde zitting der beide Kamers de verga dering in 's Konings naam te sluiten.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 2