Ian de helft door die ziekte bezocht, en dan iog niet op een enkelen stal, maar bij onder- cheidene landbouwers komt zij voor. De stad Groningen vierde Vrijdag den Ssten Augustus haar nationaal feest, ter her- Dneriug aan het ontzet en de bevrijding der tad in 1672. Eene menigte menschen. zoo uit eze als de naburige provinciën, was overgeko- nen tot het bijwonen der verschillende festivi- iten. Te 10 uren begon de eigenlijke feest- iering met een zangfeest in de Martini-kerk, aar door een gemengd koor toepasselijke lie- eren werden gezongen, waarna Ds. B. C. J. losselmans als redenaar optrad en zijne hoor- wees op hetgeen er vóór bijna 200 jaren aar ter stede gebeurd was. Na afloop van het ngfeest, werd het ruime Marktplein weldra vuld met de feestvierende menigte, want te alftwaalf zou aldaar de keuring van ingespan- en chaispaarden plaats hebben. Op de Yisch- arkt liet zich van 11—12 uren de muziek van 3t 1ste regiment infanterie hooren, terwijl in 5 zaal van de sociëteit //de Harmonie," waar een zich eene menigte feestvierenden begaven, ie malinée musicale te halfeen een aanvang Terwijl buiten de Ebbingepoort eene hard- Iraverij werd gehouden, werden op de Groote larkt eenige muziekstukken uitgevoerd en lucht- allons opgelaten. In het Sterrebosch werd eene prachtige illu- ninatie ontstoken, en in de sociëteit //de Har- Qonie" muziek gegeven. De audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag den 3den September aanstaande iet plaats hebben. De minister van binnenlandsche zaken heeft ld, dat de commissie aan welke is op- het examineeren van hen, die eene kte van bevoegdheid als arts wenschen te ver rijgen of die hunne vroeger verkregene bevoegd- eid verder wenschen uit te breiden, voor de weede maal in het loopende jaar zitting zal ouden op Maandag den 21sten September e. k. volgende dagen te Rotterdamdat de com- aissie aan welke is opgedragen het examineeren an hen, die eene akte als hulp-apotheker wen ken te verkrijgen, voor de tweede maal in het oupende jaar zitting zal houden op Maandag 7den September e. k. en volgende dagen Leiden. De Thermometer van Fahrenheit teekende ai der Zaterdag des namiddags te 5 uren 62°, Wind W., des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren Zondag 's morgens te 5 uren 60°, 3 uren 62°, 's namiddags te 12 uren 65°, te uren 63°. BUITENLAND. Duitschland. Het //Neue Fremdenblatt" ver meldt, dat de aanleiding tot het (reeds voor on- uist verklaarde) gerucht omtrent een voorne men van den koning Saksen om te abdiceeren, jelegen is in wezenlijke veranderingen in de ver- 'uding tusschen Pruisen en Saksen, met het loei om de tusschen die beide staten bestaande militaire conventie uit te breiden. De uitnoodiging van de Italiaansche re dering tot eene onderhandeling over een te duiten postverdrag is door Beieren aangenomen. Frankrijk. Het hof van appèl heeft het von- bevestigd, waarbij de heer Rochefort is feroordeeld tot een jaar gevangenisstraf en 10,000 franken boete, ter zake van het nommer ■ijner //Lanterne", dat het eerst in beslag is ge komen. Engeland. Op het wetenschappelijk congres Norwich heeft Prof. Newton eene voordracht jehouden over het roekelooze dooden van eene ■menigte vogels, vooral der zoogenaamde roof- °gels, en heeft hij aangetoond hoe landbouwers jagers de eerste zijn, om daardoor groote tfhade te lijden. Op de Engelsche kusten worden ieder jaar duizenden zeevogels, vooral zeemeeuwen, gedood en het is slechts op eenige plaatsen, dat men begint in te zien, welk een groot nadeel dit noodeloos uitroeien van nuttige vogels teweeg brengt. Op het eiland Man bestaat eene wet, die zware boeten en gevangenisstraf op het doo den van een zeemeeuw gesteld heeft. Dit is ge daan op grond van hunne groote nuttigheid daar zij den afval van visch onschadelijk maken en de visschers altijd aantoonen op welke plaatsen zich de meeste visch bevindt. In Anglesey stelt men de zeevogels zoozeer op prijs, dat hunne veiligheid hen zeer mak gemaakt heeft. Zij be loonen hunne weldoeners daarvoor, want in on stuimige donkere winternachten, wanneer geen licht kan gezien worden en geen signaal worden verstaan, geeft het onophoudelijke gieren en schreeuwen der zeemeeuwen de beste waarschu wing aan den zeeman, dat hij dicht bij de rot sen is. Het krijschend geluid, dat zij maken, kan op grooter afstand gehoord worden dan de groote alarmbel, en zoozeer is men overtuigd, dat zij den grootsten dienst aan de zeelieden be wijzen, dat een order van Trinity House zelfs het lossen van een kanon, dat men vroeger tot waarschuwing deed, verbood, uit vrees dat dit de zeemeeuwen verschrikken en verjagen zou. Kolonel Taylor zal waarschijnlijk tot mi nister voor Ierland benoemd worden, in plaats van lord Mayo, die de benoeming tot gouver neur-generaal van Indië heeft aangenomen. De onderkoning van Egypte is benoemd tot kommandeur van de orde der Indische Ster. Hit Cork wordt gemeld, dat in eene raads vergadering aldaar een adres aan de koningin om gratie voor alle veroordeelde Fenian3 is vast gesteld. Italië. Garibaldi heeft zijn ontslag genomen als afgevaardigde. Denemarken. Volgens een telegram aan de //Berlingske Tidende" zou de koning van Dene marken den 29sten Augustus van Petersburg, rechtstreeks naar Kopenhagen teruggekeerd zijn. Amerika. Berichten van 19 Augustus mel den het volgende: In Georgië hebben republikeinsche monster meetings plaats gehad, waarbij veel geestdrift heerschte. Een aantal negers hebben deelgeno men aan de democratische meeting in Carolina. De minister van oorlog heeft afwijzend be schikt op het verzoek van de gouverneurs der zuidelijke staten, om wapening aldaar totdat het congres omtrent de positie dezer staten een besluit zal hebben genomen. Er loopt een gerucht dat de heer Rozencranz, gezant in Mexico, instructiën heeft ontvangen, om te beproeven Juarez te winnen voor an nexatie-plannen. In Port-au-Prince gaat de revolutie steeds voort. Salnave maakte zich gereed tot de vlucht, en zijne familie is door de Cacos gevangen ge nomen. Hij heeft den Pruisischen consul doen arresteeren en den Britschen consul bedreigd. Het Engelsche oorlogschip //Favourite" is daarop toegerust tot een bombardement. De expeditie van Juarez tegen de insurgenten in Alvacada is zonder gevolg gebleven. Men vreest voor een nieuwen opstand in Vera-Cruz. De autoriteit in Canada heeft een bev el uit gevaardigd aan het korps vrijwilligers, om zich gereed te houden tegen een inval der Fenians. GEVEILDE PERCEELEN. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op 29 Augustus ten overstaan van den notaris A. Van Leeuwen Een huis en erf aan de noordzijde van de Breedestraat, Wijk IV, N°. 194. Kooper E. Bij- leveld voor 3565. Een huis en erf, waarin eene broodbakkerij wordt uitgeoefend, aan de zuidzijde van de Lok horststraat, Wijk IV, N*. 623. Opgehouden. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Beroepen: te GorselS. H. J. De Wolft' te Blauwkapel; te NunspeetJ. C. Eijkman te Bruchem te Kralingen P. Huet, gewezen pred. aan de Kaap de Goede Hoopte Goudriaan E. C. Van Baarle te Hoogland; te Oud-Vosse- meer: A. J. Kan te Nieuw- en St.-Joostland te Zeist: T. H. Nahuys te Hengelo te Grouw G. J. Van Lindonk te Nieuw-Loosdrechtte Noordwolde G. Busscher Sissingh te Lettelbert. Aangenomen: naar Ommen: door P. F. Van der Steen te St.-Jansga en Delstrahuizen. Bedankt: naar Vlissingen door W. Mense te Bodegravennaar Hedeldoor H. Bax te Waarden; naar Dedemsvaart: als tweede pred., door C. P. Meijer te Kockengen; naar Deer- sum en Poppiegawierdoor J. Kutsch Loijenga te Gorredijknaar Andeldoor P. Deetman te Klundert. OFFICIEELE BERICHTEN. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, van den 30sten Augustus 1868 J. J. Van Koperen jm. 40 j. en J. J. Dulle- mond wed. 27 j. W. Van der Huijzen jm. 27 j. en H. M. Bleijjie jd. 24 j. J. J. Camp- fens jm. 23 j. en J. M. Van Beek jd. 22 j. J. A. Van Stralen jm. 31 j. en M. F. De Groot wett. gesch. 45 j. N. J. Van der Reijden wed. 48 j. en J. Van Leeuwen wed. 48 j. J. Smit jm. 27 j. en J. M. Loeber jd. 30 j. W. Hartevelt jm. 25 j. en S. I. C. A. Bijvank jd. 25 j. N. Blom jm. 24 j. en J. M. Lips jd. 28 j. P. A. Van der Voorden jm. 20 j. en E. J. C. Wennekers jd. 22 j. M. J. C. De Vrind jm. 25 j. en J. Bredeveld jd. 26 j. HANDEL. Rotterdam, 31 Aug. Jarige en Nieuwe Tarwe 50 ets.Jarige en Nieuwe Rogge 40 ets.; Win ter Gerst 50 ets.; Zomer Gerst 20 ets.; Haver 20 ets.; Paardenboonen 30 ets.; Bruineboonen 1 per mud lager. Overige artikelen als voren. Meekrap. Bij zeer matige aanbied ingen was er weinig vraag en bleef de handel onbeduidend. 367ste §taats-LoteriJ. Trekking van 31 Augustus. Prijzen van ƒ1000 en daarboven: N°. 318 1500. N°. 16141 en 3975 ieder ƒ1000. TELEGRAMMEN. Londen, 31 Augustus. De //Times" behelst heden een zeer scherp artikel tegen de Fransche plannen eener alliantie met België en Nederland. Hoewel geene directe voorstellen door Frank rijk gedaan worden, schijnt de regeering echter hare plannen niet op te geven. De groote mo gendheden zouden echter kwam het eenmaal tot een resultaat stellig zich er tegen ver klaren, daar zij de onafhankelijkheid van België bedreigen. ADVERTENTIEN. Bevallen van eene dochter D. A. E. SAL- TET Gerdenier. Letden, 30 Augustus 1868. H. J. VAN NOUHUIJS en echtgenoot be tuigen hun hartelijken dank aan allen, die be langstelling getoond hebben bij de geboorte van hun kind. Nieuw-Vossemeer, 30 Aug. 1868. J. H. SALA en C. P. SALA Knaape, brengen bij deze hun dank voor de ondervon den blijken van belangstelling bij de geboorte van hun kind. Leiden, 31 Aug. 1868.

Leidsch Dagblad | 1868 | | pagina 3